Strona główna Różne Trzemeszeńscy licealiści oraz gimnazjaliści w projekcie „Uczeń online”

Trzemeszeńscy licealiści oraz gimnazjaliści w projekcie „Uczeń online”

811
1

24 września, grupa uczniów uczestniczących w projekcie„Uczeń online” z trzemeszeńskiego liceum oraz gimnazjum, wzięła udział w wykładach i warsztatach na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

W pierwszej części uczniowie wysłuchali wykładu pani prof.  dr hab. Danuty Góreckiej na temat żywności bioaktywnej.  Następnie uczestnicy wyjazdu zostali podzieleni na grupy i odbyli zajęcia warsztatowe.  Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach pt. „Drobnoustroje –  sojusznicy czy wrogowie dla przetwórstwa żywności?”, które przeprowadziły panie dr inż. Kamila Myszka i mgr Joanna Rychlik.   Warsztaty te miały miejsce w laboratorium Pilotowej Stacji Biotechnologii UP. Uczniowie dowiedzieli się co to są drobnoustroje, jak mogą wpływać na wartość żywności oraz mieli możliwość skorzystania z nowoczesnych mikroskopów by przekonać się na własne oczy jak wyglądają drobnoustroje zawarte w codziennie spożywanych produktach takich jak kiełbasa, dżemy , sery czy kefir.  Licealiści natomiast uczestniczyli w zajęciach pt. „ Wykorzystanie zamienników w technologii produkcji potraw” poprowadzonych przez panów  dr.  Krzysztofa Dziedzica i  dr. Dominika Kmiecika. W ich trakcie zajmowali się wypiekiem ciast, w których zamiast cukru dodawano różnego rodzaju zamienników.  Następnie badano wartości odżywcze wypieczonych babek.

W wyjeździe wraz z uczniami uczestniczyli opiekunowie kół – p. Ilona Adamska i P. Maciej Adamski.

Projekt „Uczeń online” to także możliwość uczestnictwa w letnich obozach naukowych.  W sierpniu br. sześcioro uczniów, jeszcze z Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. M. Kosmowskiego, brało udział w obozie w Węgierskiej Górce.  Podczas obozu uczniowie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach dziennikarskich, na których poznawali pracę dziennikarza od podszewki oraz prezentowali profil idealnego reportera. Ponadto przebywali na zajęciach zorganizowanych w Centrum Naukowym, gdzie mieli zobaczyli wiele ciekawych doświadczeń chemicznych, poznali kulturę podhalańską oraz historię  monet.   Wyjazd stał się też okazją do poznania okolic Węgierskiej Górki poprzez wycieczki do Żywca, Wisły, Szczyrku, „Trójwsi”.  Wieczory obozowe wypełniały zabawy integracyjne, czyli dyskoteki, karaoke, konkurencje sportowe, wspólne oglądanie filmów, spacery nad rzekę, ogniska i niekończące się rozmowy. Warto zaznaczyć, że wyjazdy na uczelnie oraz udział w obozach są całkowicie bezpłatne.

Gimnazjaliści tuż przed rozpoczęciem zajeć warsztatowych Jakie drobnoustroje znajdują się w parówce Na sali wykładowej SAM_2618 Zwiedamy Zakład Biotechnologii

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj