Strona główna Różne Trzeci rok bez dożynek

Trzeci rok bez dożynek

6132
53

Już trzeci rok z rzędu w naszej gminie nie odbędą się dożynki. W 2020 roku burmistrz tłumaczył to panującą pandemią oraz trudną sytuacją w rolnictwie wynikającą z suszy i afrykańskiego pomoru świń.

W ubiegłym roku planowano nawet organizację u nas powiatowego Święta Plonów. Ostatecznie odstąpiono od tego pomysłu. O tym, że dożynki się nie odbędą, poinformowali wspólnie Krzysztof Dereziński i starosta Piotr Gruszczyński na zwołanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej.

Wówczas to burmistrz zapewnił, że „gmina w przyszłorocznym budżecie zabezpieczy środki finansowe na organizację dożynek, tak by rolnicy z naszego powiatu mogli godnie świętować po zakończonych żniwach”.

Tak się jednak nie stało. W ubiegły wtorek odbyło się spotkanie burmistrza z sołtysami i dyrektorem Domu Kultury. Żaden z sołtysów nie wyraził chęci organizacji święta. Głównym powodem był zbyt późny termin oraz brak zapisanych w budżecie środków.

Pieniędzy na ten cel nie przewidziano także w budżecie Domu Kultury. Wprawdzie K. Dereziński deklarował wprowadzenie odpowiednich zmian, ale miało to nastąpić dopiero na najbliższej sesji, 27 lipca.

Rozczarowany tą sytuacją jest prezes Gminnego Koła Sołtysów Wiesław Pokorski.Nie jestem zaskoczony tym, że żadne sołectwo nie chce podjąć się organizacji. Jeśli zaczynamy o nich rozmawiać w drugiej połowie lipca, nie wiedząc przy tym jakie środki gmina chce przeznaczyć na dożynki, to nie można się dziwić, że nie ma chętnych. Jako stowarzyszenie sołtysów od trzech lat wnioskujemy do burmistrza o zwołanie spotkania w sprawie Święta Plonów z odpowiednim wyprzedzeniem. Niestety, nasz wniosek ciągle nie jest realizowany”.

O tym, że dożynki się nie odbędą burmistrz poinformował radnych na wczorajszym posiedzeniu komisji. Jak zaznaczył, nie ma zamiaru zrzucać winy na sołtysów. „Czuję się po części odpowiedzialny za zaistniałą sytuację, ale po części” – oświadczył K. Dereziński.

Jak powiedział, planuje się zorganizowanie zabawy dożynkowej. Ma się ona odbyć w parku „Baba”. Jej termin nie jest jeszcze ustalony.

53 KOMENTARZE

 1. Szkoda że obrzędy ludowe, święto ludzi pracujących z ziemią i dla niej został mieszkańca wsi w naszej gminie odebrany. Krzychu obyś jak najszybciej z swoim zastępca pożegnał się z urzędem. Dzięki wam nasza gmina jest niszczona w każdym aspekcie jej funkcjonowania. Udanych plonów dla wszystkich rolników, ale także przystępnych cen żywności dla mieszkańców miasta w nadchodzących ciężkich czasach.

  • Specjalista od organizowania dożynek zdekapitulizował – poprzez wojnę. To tak w ramach promocji gminy i 25 tysięcy euro. Tramwaj wodny i kolejka linowa niech wystarczą mieszkańcom gminy. Trzymajmy się ruchu na rondzie. Gdzie psiarnia?

 2. Dni Trzemeszna również nie było i ne było artykułu o tym. Niestety Trzemeszno nie ma czego świętować, chyba że bycie najgorszą gminą w kraju.

   • Po to zrobili ten „czerwony placyk”, zabetonować, wystawić kolumny przed DK i jest impreza kulturalna. Czemeszno, wszystko na temat.

    • – a za faktem promotor gminy z narzędziami pozoskanymi za środki, które pozostały z wymiany komputerów w giznazjum Michała Kosmowskiego – tak to było? Tylko skarbnik to wie.

 3. Kogoś to jeszcze dziwi? To burmistrz zarządza pracownikami oraz przestrzenią publiczną więc mówienie o tym, że ktoś inny ponosi odpowiedzialność nawet częściową jest słabe. Dożynki to przede wszystkim podziękowanie za zebrane plony więc potańcowkę w parku wsadźcie sobie tam, gdzie nawet w tak upalne dni jak ten dzisiejszy nie dociera. Na całe szczęście proboszcz nas nie zawiedzie i będzie można w sposób godny kultywować tradycję.

  • Hogdogi i wata – to lubię. Tęsknię za korkami i kogucikiem. Kiedy to w tym mieście się skończyło? Może z chwilą zakazu handlu w niedzielę?

 4. Ta gmina sięga już dna ! Nawet nie chce mi się już tego komentować. A najgorsze jest to że mieszkańcy zdają sobie sprawę co się dzieje w gminie, a i tak głosują na tych samych. Żenada !!!

 5. Nie ma pieniędzy na dożynki? A na podwyżki dla burmistrza, radnych i sołtysów pieniądze są? Dali wotum zaufania i teraz można robić to samo przez wszystkie lata.

  • przestan juz sie Buldoczyc rolniku jak ci nie pasuje orac to zloz papiery do urzędu, ubierz sie w gajerek a nie wypisujesz tu na naszego burmistrza kochanego pod przykrywką – ojj ja bym im pokazal dozynki le jeszcze troche jeszcze troche nasz rząd zrobi z nimi tez porzadek

 6. Min. tych którzy mieszkają na wsi i mając jedną świnkę i trzy kury nazywają się rolnikami. Tak szczerze, ilu jest gospodarzy którzy żyją z samego gospodarstwa? Samo to że ktoś mieszka na wsi nie oznacza że jest rolnikiem.

  • Sprzedali działki rolne pod domki domy i domostwa. Trzy kurtki krówka i rolnik wielki który napędza w Polsce rolnictwo. He he dobre. Dozykni potrzebne……. to dla rolników a nie dla karierowiczów

 7. Brak słów na poczynania naszych rządzących. Jeszcze trochę to staną szlabany na wjeździe do Trzemeszna żeby omijać tą gminę szerokim łukiem. Patrząc na sąsiadujące miasteczka to Trzemeszno idzie na dno jak Titanic. Szkoda patrzeć co tu wyprawiają nasze władze.

  • Koryto samorządowe jest szerokie i szczelnie wypełnione przez samych swoich. Nie zmienisz tego. Dlatego dopiero w 2028 może nastąpi jakaś zmiana. No chyba, że burmistrz dotrzyma słowa i nie będzie ubiegał się o fotel burmistrza w najbliższych wyborach w 2023. Jak to jest z dotrzymywaniem słowa u naszego włodarza? Dożynki miały być z prawdziwego zdarzenia. Miały być zabezpieczone pieniądze na ten cel. Taka była deklaracja rok temu. Co wyszło? Z prawdziwego zdarzenia nic nie wyszło i padła kolejna deklaracja, że będą skromne na miarę możliwości. No i są na miarę możliwości. Możliwości nie ma więc dożynek nie ma. Realnie pozostaje odliczać lata do 2028 roku.

   • Pamiętamy jak burmistrz na posiedzenie rady miasta spóźnił się z powodu wizyty w banku. Zamieniał właśnie euro na złotego w stosunku jeden do jeden – owe środki otrzymał od ministra cyfryzacji, ale smog w danej chwili był tak wielki, że ministra wogóle widać niebyło. Skąd ta obca waluta? Co z nią zrobić? Na hrywnach i rublach to pan się znasz.Najważniejsze, że rolnik wie jak ma się zachować w sieci. Niech centrum informacji miejskiej zadba o rozkład jazdy komunikacji autobusowej.

    • No i Wacku rozkład jazdy GPKS – już jest. Wypada podziękować „Hefajstosom”. Kuli tę tablicę aż trzy dni. Jeszcze jeden dzień by popracowali to rozkład jazdy komunikacji podmiejskiej w brajlu by wykuli.

 8. To zadziwiające, że w sytuacji w jakiej jesteśmy, (finansowej, gospodarczej, społecznej itd.) komukolwiek chce się jeszcze bawić i świętować. Taki współczesny Titanic, co…?

 9. To już ze strony burmistrza , jego podejścia tak jak to podkreśla prezes stowarzyszenia sołtysów lekceważenie mieszkańców, w latach poprzednich deklaracje a jak przychodzi co do czego nie ma nic, jeszcze beszczelnie powie że część jest tylko jego winy, czy gminy która dysponuje takim budżetem , prężnie działające przedsiębiorstwa, w tym strategiczne wręcz firmy zagraniczne a co za tym idzie gwarancja wpływu podatków nie stać aby zorganizować dożynki, a to np. nie stać żeby odpowiednio wspomóc klub zjednoczonych jak wiosną tego roku te wsparcie było potrzebne, można mnożyć przykłady, to jest obraz rządów tego Pana, jak długo mieszkańcy a przede wszystkim radni będą tolerować taką postawę rządzącego?

 10. Prawda jest taka, że wszyscy by chcieli balować na dożynkach ale zrobić dożynek nie ma komu. Tylko spychają między siebie odpowiedzialność. Na komisji zaczęli o tym już gadać i pewnie na sesji będzie jatka typu: To nie ja to oni. Jak nie wiedzą jak to zrobić niech powierzą to organizacjom, które udowadniają, że można zrobić dobrą imprezę. Dzień dziecka w Niewolnie czy zawody dla seniorów w Ochodzy.

  • Akurat na dniu dziecka w Niewolnie byłem widziałem i jestem rozczarowany frekwencją. Owszem były występy zabawy dla dzieci stoiska z żywnością itd. ale nie bylo dla kogo. Powiem krótko skończyło się rozdawnictwo bo zawsze jest jakiś cel to ludzie już nie przychodzą. Jak bylo że chodzili od stoiska do stoiska za friko to przychodzili. I tak by bylo z dożynkami

   • Tak i na dożynkach gdzie było za darmo to mieszczuchy w torby ładowały aż po brzegi ale jak zapłacić złotówkę to już nie.

 11. Jak wnioski płynące z rady są realizowane to widać na zasadzie, zobaczę ,przeanalizuję, biorę to na klatę i tak w kółko macieju, nasza gmina i jej wizerunek tak to wszystko wygląda.Mieszkańcy obudźcie się ,dokąd zmierzamy na tle innych gmin ,przecież gminy wiejskie są biedniejsze jeżeli chodzi o dochody z podatków wpływających na poziom dochodów do budżetu gminy ,ale tam dostrzega się rękę gospodarza, i też to można dostrzec a u nas na wszystko prawie brakuje, o czym to świadczy

  • Możecie sobie narzekać a i tak burmistrz będzie burmistrzem. Strategia którą przyjął czyli zrobienie z siebie ofiary działała, działa i będzie działać.

   • Mamy sporo zadowolonych osób tego faktu, że w trzemesznie nic się nie dzieje, ulice są remontowane tam gdzie ktoś z rodzinki zamieszka, gminy itd. Reszta nieistnieje. Plac manewrowy który jest miejsce totalnie bez sensu. Pieniądze w park baba wyrzucone w błoto. Zero imprez, jedna zapowiedziana, program totalnie nieatrakcyjny, niestety. Dusimy się we własnym sosie. Po znajomościach działki sprzedawane nad jeziorem nawet plaży brak. Przy tak dużym jeziorze. Niekompetencja gminy aż razi ale osobom siedzacym tam nawet wstyd nie jest. Dumnie żyją w świadomości ze robią coś ważnego słusznego a wyborca durny nic nie widzi nic nie wie.

    • Ważne jest, że w tojtoju na pl.Wojciecha jest działające WI FI. Zupełnie za fri – w ramach Trzemeszna promocji.

 12. Trzeci rok brak dożynek ,można by rzec gdyby np.trójka radnych w osobach Laskowska Kołodziejczak, Nawrocki wykazali się konsekwencją i obiektywną oceną działalności burmistrza za ubiegły rok i chociaż jeden z nich przyjąłby odpowiedzialną postawę to burmistrz również trzeci raz w tej kadencji nie uzyskałby wotum zaufania. Tak to wygląda w naszej gminie z tą odpowiedzialnością i właściwą postawą danego radnego, czy ci ludzie nie mają poczucia wstydu to co prezentują a właściwie milczą na to co się dzieje.

 13. Niedługo Tusk wróci do władzy to sobie pożyjemy. 4 dni pracy w tygodniu. Tylko zapomniał dodać że do 70 roku życia:)))) Ot taki drobny szczegół. W Gorzowie już wdrożyli nowy program aktywizacji zatrudnienia. W tamtejszym ośrodku ruchu drogowego mieli za mało ruchu więc sobie wymyślił dyrektorek od platfusów, że zwiększy ruch anie jakieś tam gadanie.
  Swoją drogą gdzie są obrońcy praw kobiet z Platformy, Lewicy, PSLu czy Hołowni? Czy prawa kobiet go tylko prawo do nieograniczonego seksu? Kiedy dodchodzi do patologii w postaci molestowania czy uzależniania pracy od seksu to nagle te same gęby pełne frazesów milczą i nic z tym nie robią? Tak, tak drogie panie spod znaku błyskawicy. Prawda jest okrutna. Jesteście potrzebne do tego aby lewactwo dorwało się do władzy. Wasze prawa? Jakie prawa? Macie spełniać zachcianki seksualne albo won z pracy. Chciałyście nieograniczonego seksu i decydowania o tym kiedy chcecie seks uprawiać? No to przykład z Gorzowa dobitnie pokazuje, że tam kobieta zdecydowała o seksie i wyleciała z roboty bo miała odwagę odmówić.

 14. Za rok przed wyborami dożynki będą. Będzie impreza za imprezą. Kiełbasy wyborczej nie zabraknie. Burmistrz nie nadąży pucharów rozdawać. Tylko kto płaci za, te puchary?

 15. Bez dożynek,bez festynów,bez Dni Trzemeszna,bez dróg,bez ścieżek rowerowych,bez chodników,bez rewitalizacji ….długo można by wymieniać,w tym mieście od kilku dobrych lat nie ma kompletnie na nic pieniędzy.Tylko gdzie one są,skoro co roku słyszymy na to zabraknie funduszy,do tego nie dołożymy bo nas nie stać… ??? Zobaczcie gminę Witkowo,która rozwija się w każdym aspekcie.Pozyskują pieniądze,wszędzie tam gdzie te pieniądze się należą gminie i jej mieszkańcom.Centrum Kultury też mają od nie dawna i ciągle się coś tam dzieje,jak nie dla dzieci to dla ludzi młodych albo seniorów.Tylko tam są właściwi ludzie na właściwym miejscu.Dają coś od siebie i się angażują w projekty.W Trzemesznie nawet nie ma od tego ludzi,którzy zrobili by coś z inicjatywą,biorą comiesięczną pensje za to,że siedzą i papierki podpisują i to im wszystkim odpowiada.Dopóki nie zmieni się władza i sługusy to nic w tej sprawie się nie zmieni.Mam nadzieję,że ludzie przy następnych wyborach wezmą tą sytuację pod uwagę.

  • Mieszkańcy jeszcze raz pozwolą „ciału znanemu” pokierować tą gminą. Promotor gminy wystąpi ze „swoją kuchnią polową” w Marianowie, lwowie i Kijowie. Piękne to i cudowne. Kiedy to pan panie Dąbek umożliwisz bespieczne przejście niepełnosprawnych i matek z dziećmi przez ulicę Kościuszki w porozumieniu z Panem Gazdą jeśli Pan jesteś tylko bacą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj