Strona główna Kultura Szukają ofiar zbrodni katyńskiej

Szukają ofiar zbrodni katyńskiej

1350
8

Gmina Trzemeszno wraz z Gminnym Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest inicjatorem wielu upamiętnień trzemesznian, walczących o niepodległość Polski – ofiar nazistowskich Niemiec czy Związku Sowieckiego. W tym roku pojawił się pomysł, aby na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie powstał obelisk upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.  

Dotychczas przeprowadzona kwerenda wskazała kilkanaście nazwisk osób urodzonych w Trzemesznie lub związanych z naszym miastem, które zostały uwięzione i zamordowane przez NKWD:

 1. Por. rez. Franciszek Ksawery Czułkowski, Katyń
 2. Por. Florentyn Dabiński, Katyń
 3. Por. rez. Józef Jakubiak, Charków
 4. Ppor. Edmund Marian Kaźmierski, Katyń
 5. Kpt. Bronisław Kwiatkowski, Charków
 6. Por. rez. Władysław Mikulski, Charków
 7. Nadkomisarz Jan Mularczyk, Twer 
 8. Kpt. Roman Skornia, Charków
 9. Starszy przodownik Stefan Wilkosz, Charków 
 10. Ppor. rez. Włodzimierz Dominik Grzeszkowiak, Charków
 11. Maksymilian Grześkowiak, Katyń
 12. Ppor. rez. Stanisław Majcherkiewicz, Bykownia
 13. St. Posterunkowy Jakub Szygenda, Twer
 14. Ppor. rez. Józef Czerwiński, Charków

Jeżeli dysponują Państwo wiedzą o kolejnych osobach, które powinny znaleźć się na tej liście, prosimy o kontakt z sekretariatem Urzędu Miejskiego Trzemeszna (tel. 61-41-54-306), Renatą Pałucką (tel. 509-037-772) lub Andrzejem Leśniewskim (andrzej.lesniewski@trzemeszno.pl).

UM Trzemeszna

8 KOMENTARZE

 1. czytam sobie co poprzednia wladza wyrabiala „Tajemniczy zakup Lasów Państwowych. Po transakcji nie ma śladu w dokumentach”

  brawo wyborcy

  • Ilu przyjmiesz uchdźcow pod swój dach i będziesz ich finansował ? Teraz płać i płacz jak twój rudy się na to zgodził, a najlepiej zawyj sobie ,bo robisz to w najlepszym wykonaniu . A może nawet się cieszysz bo ci wyrównał ubecką umeryture.

 2. Lepiej byście zajęli.sie bezpieczeństwem poprawą jego. Na pasach baby pędzą jak narwane kolejny raz ani nie zwolni szarpie tym autem widać że kierowca kiepski. Zbliżasz eie do.pasow zwalniasz! Kolo Biedronki na pasach kiedy w końcu porządek zrobicie? Dziura Wielka na przyjaciół do tego znowu sytuacja ze jedzie i nawet nie zwolni przed pasami. Mandat powinna juz dostać taka osoba

   • juz zgloszone do Agencji bezpieczenstwa !

    Gdyby za czasow PIS wybuchla PL i gdyby ktos najechał PL to bysmy nie lezeli na linii Wisly tylko na linii Odry !

    reportaż na Youtube dziennikaże śledczy pt: „Aby PiS wygrał wybory zaniżano ceny paliwa i sięgnięto po rezerwy strategiczne. To przestępstwo!”

    Naprawde dla 500+ i emeryci dla 13 emerytury ryzykują bezpieczenstwo PL ? serio ? Trzemeszno zdaje sie mialo wynik za PIS w wiekszosci to idzcie po rozum ludzie co mozna a co nie mozna robic. Idiota glosowal na idiotow z tego wynika bo nie rozumieją co robili

 3. NBP, kancelaria prezydenta RP schronieniem dla „SWOICH” których opozycja zwalnia – za 4 tys nie beda przeciez pracowac

  film na Youtube : „Koło ratunkowe PiS. Narodowy Bank Polski, Kancelaria Prezydenta, IPN – PiS zatrudnia gdzie może”

  • A rudy już rozbudował swoją administrację bardziej od poprzedników. Rządzą 2 miesiące i żadnej konkretnej decyzji, ustawy czy cokolwiek. Same niepełnione obiecanki. Kołodziejczaka wziął żeby rolników uciszyć ale plan się sypie. Podwyżek nauczycieli nie ma, jest dalsza pedalizacjia, paliwo miało być po 5 zł, lepsze warunki na fotowoltaike, kwota wolna od podatku 60k itd… kto pamięta rudego sprzed 10 lat to wie że robi to samo. Do roboty przyjedzie we wtorek a w czwartek do domciu. Ten rotacyjny rząd nie przetrwa 2 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj