W ubiegły czwartek w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbyła się sesja popularnonaukowa pt: „Szkoła Rektorów”, zorganizowana z okazji 95 lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej celem było przypomnienie postaci księdza profesora Stanisława Kozierowskiego (jednego z założycieli obecnego UAM) oraz 5 absolwentów trzemeszeńskiego liceum i gimnazjum, którzy pełnili funkcję rektorów znanych uczelni.
Przedstawiono sylwetki Władysława Nehringa (rektora Uniwersytetu Wrocławskiego), ks. Władysława Chotkowskiego i ks. Kazimierza Zimmermanna (rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego), ks. Antoniego Słomkowskiego (rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz Czesława Łuczaka (rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Sesje poprowadziła prof. Hanna Maria Kóčka-Krenz, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
O wielkich postaciach przypomnieli obecni podczas czwartkowej sesji dr. Helena Sójka – Masztalerz, dr. hab. Danuta Konieczka – Śliwińska i prof. dr. hab. Witold Matwiejczyk. Uczniowie naszej szkoły Kinga Mazur, Anna Krerowicz, Dariusz Fatla oraz Łukasz Łukiewski również przygotowali i przedstawili na ten temat referaty. Sesje podsumował prof. Bogdan Walczak – były prorektor UAM. Zwrócił miedzy innymi uwagę na bardzo wysoki poziom wystąpień uczniów.
W trakcie uroczystości auli szkolnej nadano imię ks. prof. Stanisława Kozierowskiego. Odsłonięto także portret tego wielkiego trzemesznianina, ufundowanego przez Jarosława Jatczaka, dr. hab. Danutę Konieczkę – Śliwińską, Macieja Adamskiego oraz Krzysztofa Szapowała. Uczestnicy sesji złożyli na koniec kwiaty na grobach ks. Zimmermana oraz ks. Kozierowskiego. Organizowanie podobnych sesji popularnonaukowych poświęconych historii jest już tradycją szkoły. Podobne uroczystości o bardzo podniosłym charakterze odbywały się już w latach 1986, 1988, 1993, 2006, 2010 i 2013. Ich celem jest nie tylko popularyzacja historii, ale także kształtowanie postaw patriotycznych oraz pogłębianie wiedzy wśród uczniów.
MIAŁEŚ PANIE ZŁOTY RÓG.ZOSTAŁ CI SIĘ JENO…
A I TAK POZDRAWIAM.
Jak miło czytać takie informacje.
O złotym rogu
A może warto byłoby umożliwić chętnym mieszkańcom Trzemeszna udział w takiej sesji?To niezwykłe,że szkoła w wykształciła aż sześciu rektorów.Wiedziałem tylko o dwóch (Zimmermann,Łuczak)i chętnie poczytam o pozostałych.A tak na marginesie-trafiony pomysł z imieniem nadanym auli.
A i gest z portretem Kozierowskiego godny naśladowania.Gdyby zagościli obok pozostali rektorzy…aula nabrałaby iście uniwersyteckiego charakteru.Pozdrawiam piękną i przystojną część stołu prezydialnego ze zdjęcia nr 9.Nie dość,że piękni i młodzi,to jeszcze mądrzy.Rewelacja!(pani doktor,pani oczywiście,jak zawsze-młoda,piękna,mądra i jak Winicjusz,broniąca naszej starej szkoły,za co osobiście Pani dziękuję)
Uroczystość godna murów tej zacnej ,poważanej i kochanej szkoły.Żadna krzywda wyrządzona tej szkole nie jest w stanie przyćmić jej świetności.
Organizatorom i OBECNEJ dyrekcji kłaniamy się.
Tutaj więcej było i jest propagandy aniżeli właściwej pomocy trzemeszeńskim szkołom. Z całym szacunkiem do wszystkich rektorów wywodzących się z mojej szkoły. Oczywiście wiedza o nich jest jak najbardziej potrzebna, ale co z tego będzie, gdy za moment tej szkoły, to i ochrzczonej sali nie będzie? Patrz szkoła na Mickiewicza, o niej już się nawet nie wspomina. A Pani doktor lubi brylować ale nie jest trendy, brakuje brody. Impreza raczej kojarzy się z egzekwiami. Obym nie wykrakał.
Trochę optymizmu-lepiej się wtedy żyje-wiem,co mówię.
Szanowny Optymisto, każdy z nas ma prawo mieć swoje zdanie i również optymizm. Posiadamy też doświadczenia i stąd płynące przestrogi. Gdy widoczna jest gra dla ciemniaków, trudno być optymistą. Poczekajmy więc, co to towarzystwo kolesiów na czele z sympatyczną Panią dokona. Podkreślam, świadomie użyłem określenia „towarzystwo kolesiów”.