Strona główna Kultura Świętowali sołtysi

Świętowali sołtysi

7015
19

Szczególnie uroczysty charakter miały wczorajsze obchody Dnia Sołtysa. Najważniejszym ich punktem było wręczenie sztandaru dla Koła Sołtysów Gminy Trzemeszno. Uroczystości odbyły się w sali Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” w Gołąbkach.

Ceremonię rozpoczęło symboliczne wbijanie gwoździ w drzewiec sztandaru. Dokonali tego m.in. fundatorzy oraz goście honorowi. Oprócz władz gminnych byli wśród nich m.in. poseł Tadeusz Tomaszewski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Wielkopolski Jarosław Maciejewski, starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Pilak.

Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłej niedawno Małgorzaty Macioł, która miała pełnić funkcję chrzestnej sztandaru. Zastąpił ją brat, sołtys Niewolna Leszek Meller. Drugim z chrzestnych był Andrzej Furche z Popielewa.

Poczet sztandarowy stanowili – Katarzyna Julkowska, Michał Behnke i Michał Graczyk. Uroczystość prowadziła Anita Kasprzak.

Sztandar poświęcił ks. prałat Piotr Kotowski w asyście ks. Ryszarda Borowicza z Kamieńca i ks. Henryka Sawińskiego z Gościeszyna.

Po ceremonii wręczenia przyszedł czas na wyróżnienia.

Medal Honorowy Gminy Trzemeszno otrzymał prezes Gminnego Koła Sołtysów, wieloletni sołtys Gołąbek Wiesław Pokorski. Stosowną uchwalę podjęła Rada Miejska na ostatniej sesji. W uzasadnieniu napinano m.in., że wyróżniony jest wielkim społecznikiem, osobą niezwykle pracowitą, bezinteresownie oddaną sołectwu i jego mieszkańcom, jest człowiekiem bardzo skromnym, potrafi integrować środowisko wiejskie, służy każdemu pomocą, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w działalności społecznej. 

Wręczono również :
Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego – Krzysztof Dereziński, Jerzy Pawełczak, Eleonora Mądra, Tomasz Szafrański, Wiesław Pokorski,
„Godło Promocyjne” Powiatu Gnieźnieńskiego – Waldemar Gaca, Piotr Furche,

Medal Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego – Wojciech Kosiński, Tadeusz Sobecki,

Medal „Labor Omnia Vincit” – Benedykt Nitka, Jadwiga Przybysz, Ewa Bisikiewicz, Jarosław Ratajski, Jerzy Kaptur, Dominik Woźniak,

Medal Młodego Pozytywisty – Emilia Kozińska, Julita Kaźmierska, Marta Wojtaszak, Piotr Wiśniewski, Rafał Adamski.

Obchody uświetniły występy artystyczne. Program o tematyce patriotycznej pt. „Róża Polska” przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruchowie. Po nich wystąpił zespół „Świerszcze”, a na zakończenie zaśpiewał „Złoty Liść”.

19 KOMENTARZE

  • O wyróżnieniu decydowali nagrodzeni. Kryteria jasne dajmy wszystkim żeby nikt przypadkowo nie kwestionowal słuszności. Przecież to takie proste.

   • W tej gminie to parodia drogi w opłakanym stanie miasto zaniedbane ,gmina zadłużona a przedstawiciele radni i sołtysi się dobrze bawią ,otrzymują nagrody i odznaczenia z podatnika kieszeni

 1. Impreza pełną parą jak przystało na gminę, która jest zadłużona na około 20 baniek a burmistrz prosi radnych o przełożenie terminu spłaty obligacji.

  • Dlatego zapytałem jakie były kryteria, żeby wiedzieć w jakim kierunku podążać, aby takiego zaszczytu być może dostąpić? Przecież tam nie było nikogo z PiS (oficjalnie) więc chyba jakieś kryteria były? Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Czekam cierpliwie. Oby nie okazało się to co z nagrodą, którą burmistrz chwalił się całemu światu. Inwestor na medal. Nagroda okazała się kompromitacją, gdyż została kupiona za pieniądze podatników. Trzeba mieć tupet.

 2. Dwie nagrody słuszne, dla Pani Mądrej i Pana Gacy. Reszta to śmiech na sali, zwłaszcza nagroda dla burmistrza i przewodniczącego rady.

 3. Z tego co wiem to dzieci z pocztów sztandarowych nie dostały nawet ciepłego posiłku.
  Po ponad dwóch godzinach należało się tym dzieciom dać jeść i pić.
  Najważniejsze że ci ,, pracowici,, sołtysi mieli pełne brzuszki.

 4. Jakie ma zasługi Pokorski. Chyba takie, że niewiele osób mu drzwi otwiera jak pojawia się w okolicy domu. Kto mu napisał te zasługi. Chyba on sam. Zamiast jednoczyć, dzieli społeczeństwo w sołectwie. Nie jest lubiany w sołectwie i do tego rozwala nam instytucje KGW. My tam chcemy działać, a on chetnie by fundusz zabrał i tyle go widzieli. Jak tak dalej będzie, to KGW ZAWIESI DZIAŁALNOŚĆ. Dla mnie to szopka, a nagroda mu się nie należała. CAŁA TA IMPREZA TO SZOPKA PRZY DŁUGACH GMINY JAKIE MA. WEŹCIE SIĘ TAM LUDZIE DO ROBOTY, BO WSTYD TYLKO ROBICIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj