Strona główna Kultura Świętowali działkowcy

Świętowali działkowcy

2504
5

80 lat temu założone zostały Rodzinne Ogrody Działkowe im. Jana Kilińskiego. Z tej okazji w sobotę odbyły się jubileuszowe uroczystości z udziałem władz samorządowych oraz przedstawicieli Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

Rozpoczęto je od złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona. Następnie na świetlicy działkowej odsłonięto tablicę upamiętniającą założycieli ogrodów – Sylwestra Kamyszka i Leona Kierczyńskiego. Aktu odsłonięcia dokonał syn jednego z nich, długoletni działkowiec – Tadeusz Kamyszek, w towarzystwie burmistrza Krzysztofa Derezińskiego.

Dalsza część uroczystości, prowadzona przez prezesa Waldemara Kwiatkowskiego, miała miejsce w świetlicy. Uświetnił ją występ „Strzechy”, po którym dokonano wyróżnienia zasłużonych działkowców.

Za zaangażowanie w pracy na rzecz ogrodów nagrodzono Annę Kwiatkowską, Jolantę i Zbigniewa Grzechowiaków oraz Krystynę i Tadeusza Szczepankiewiczów.

Wręczono upominki działkowcom, którzy zdobyli bardzo wysokie miejsca w konkursie ”Piękna działka 2017”. Oceniano w nim ogrody z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Wyróżnieni to: Iwona i Paweł Dojas, Bogusława i Krzysztof Dziel oraz Krystyna Płażalska.

Za wkład pracy w zagospodarowanie działek upominki od zarządu otrzymali: Maria Kluzek, Marek Sęk, Elzbieta Stablewska, Izabella Przybylska – Fatla, Renata Psuty, Włodzimierz Losik, Barbara Jankowska, Ewa Łuczyszyn, Ewa Rumińska, Małgorzata Ferenc.

Uroczystość zakończyła zabawa taneczna.

5 KOMENTARZE

  • Witam
   chciałam się podzielić moją nową pasją – uprawą warzyw, a szczególnie pomidorów i papryk.
   Uprawiając własne warzywa oszczędzam nerwy i zyskuję zdrowie. A uprawiać można nawet na balkonie.
   Ja nasiona pomidorów i papryk kupuję w zaprzyjaźnionym sklepie internetowym mojepomidory.pl
   Mają ponad 500 odmian ze świata. Zawsze z gratisami !
   Polecam wszystkim !!!!
   Mój ogród – to mój raj na ziemi !!!!

 1. Polski Związek Działkowców – organizacja powołana w stanie wojennym i do dziś zarządzana przez ludzi „tamtego okresu”, krótko trzymających za pysk prawie milion działkowców, pokornie dostarczających im kasę na wygodne życie… Czas na delegalizację i uwłaszczenie użytkowników działek! Precz z komuną!!!

  • Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Od 2014 roku istnieje wolność zrzeszania się działkowców. Wiele ogrodów założyło swoje stowarzyszenia, niezależne od PZD. Ci co chcieli, tak jak np w Trzemesznie, pozostali w związku chociaż nie musieli. Co do uwłaszczenia byłbym ostrożny. Dlaczego przekazywać komuś ziemię, której nigdy nie kupił? A z tym stanem wojennym to już w ogóle przegięcie. Wszystko można do polityki sprowadzić jak widać.

 2. Uderz w stół….
  Działkowcu, dlaczego zarzucasz mi, że wprowadzam ludzi w błąd? Pokaż w moim wpisie choć jedno nieprawdziwe stwierdzenie? Obowiązująca obecnie ustawa (okaleczona na skutek histerycznych protestów inspirowanych przez działaczy PZD) rzeczywiście zapewnia działkowcom wolność zrzeszania się, ale wystarczy zapoznać się z relacjami tych, którzy odważyli się utworzyć własne stowarzyszenie! Cały aparat propagandowy PZD (m.in. wydawnictwo „Działkowiec”, którego dyrektorem jest córka prezesa(!)…), został zaprzęgnięty do bezpardonowej walki z takimi inicjatywami i ludźmi je podejmującymi, a także do utrzymywania działkowców w fałszywym przekonaniu, że tylko pod skrzydłami związku utrzymają prawo do użytkowania swoich działek. W kwestii uwłaszczenia: projekt nie zakładał przekazania działek ich użytkownikom za darmo, więc w tym miejscu to Ty manipulujesz. A polityka? Cóż, zawsze pojawia się tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze i jednocześnie obawa przed ich utratą, a to właśnie jest od kilku lat motorem działań Pana Kondrackiego i spółki…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj