Strona główna Różne Świadek Zofia Weiss oskarża

Świadek Zofia Weiss oskarża

2379
7
źródło IPN Poznań
źródło IPN Poznań

Dziś 1 września, 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Przy tej okazji zamieszczamy fragment dokumentów, które mówią o pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w Trzemesznie.

Pochodzą one z akt procesu karnego, jaki wytoczono po wojnie Erichowi Danielowi – landratowi (staroście) powiatu mogileńskiego. W procesie tym oskarżony skazany został na 15 lat więzienia (zmarł w 1951 r. w trakcie odbywania kary).

Poniższy tekst to zeznania świadka Zofii Weiss. Jej mąż był nauczycielem trzemeszeńskiego gimnazjum, a po wybuchu wojny  członkiem Obrony Narodowej w Trzemesznie. W grudniu 1939 roku został pobity, następnie uwięziony i zamordowany przez Niemców. Miejsce i dokładna data jego śmierci nie są znane.

Cytujemy również wyjaśnienia oskarżonego. Jak widać, nie przyznawał się on do jakiegokolwiek udziału w tej sprawie, jak i do większości zarzutów, które obejmował akt oskarżenia.

Świadek Weiss Zofia, wdowa w Trzemesznie:
Mój mąż został pobity przez 5 młodych Niemców, którzy mówili po polsku. W dniu 15.12.39 r. został mąż mój wezwany na policję. Mąż wymawiał się, że wskutek pobicia jest chory i chodzić nie może. Odpowiedziano mu, że ma się stawić choćby boso. Poszłam z nim. Pewien oficer niemiecki zaprowadził męża do sądu. W tym czasie podjechały pod sąd 3 limuzyny. Wróciłam do domu. Od sekretarki adw. Stacha dowiedziałam się, że męża zabrano tymi samochodami i odjechano w stronę Mogilna. Udałam się do policji ochronnej. Tam powiedziano mi, że na miejscu był osobiście landrat i będzie to trudna sprawa. Następnie udałam się do pastora Jonata. Pastor uczynił gest oznaczający jego bezradność i powiedział „trudno, był sam landrat, widzę, że to czarna sprawa”. Pastor starał się o posadę dla męża w Gnieźnie za pośrednictwem ks. Rauchuta (niemiecko-katolik). Kiedy mąż stawił się w Gnieźnie oświadczono mu, że może dostać posadę, ale musi wpisać się na niemiecką listę narodową. Mąż odmówił, posady nie dostał i wrócił do Trzemeszna. Następnego dnia pobito męża, jak wyżej oświadczyłam. O mężu nic konkretnego nie wiem.
Oskarżony wyjaśnia: Sądzę, że zachodzi pomyłka. Urzędnik Rosenthal był często tytułowany landratem. Nie byłem bowiem 3 samochodami przed sądem w Trzemesznie. Pastor Jonat był do mnie życzliwy, nigdy nie wymienił nazwiska Weiss. Nie rozumiem dlaczego aresztowani powołują się na landrata lub polecenie landrata. Ja takich poleceń nie wydawałem. Działo się to bez mojej wiedzy. Gdy przyszedłem do Mogilna urzędował tu sąd wojskowy. Jak mi wiadomo wydano wyroki śmierci na 6 lub 7 osób. Wyroki te wykonało wojsko.
Świadek: Do pastora Jonata udałam się zaraz po uwięzieniu męża. Jonat wyraził mi z tej przyczyny ubolewanie.

Dokumenty, których fragmenty zamieściliśmy powyżej, pochodzą ze zbiorów poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

7 KOMENTARZE

  • taka sama narracja bedzie po jesieni to nei ja mi kazali i dlatego co grubsze ryby sie nie podpisuja tylko za pieniazki młodaski ale bekna za kierownikow ministrow najwyzej sztuka jest sztuka prycze czekaja

    • hehe doły to Tobie kopac pozostaje ja mam własna dzialanosc i moge sobie o kazdej godinie na forum wchodzic a Ty tylko po 17:00 haha zrób cos chlopie ze swoim zyciem bo na te inflacje pisowska nie zarobisz jak tak dalej do emerytury pociagniesz a morawiecki „premier Morawiecki w kamieniach milowych zgodził się na podniesienie efektywnego wieku emerytalnego”.

     kurtyna

     • Znaczy że się powodzi za pisiorków. Własna działalność i na forum możesz wchodzić kiedy chcesz. IQ równe temperaturze pokojowej. A słowo,, kurtyna ,,to umiesz od swojej żony jak mówi do ciebie po kiepskiej kondycji w nocy?😂 a gdzie to nie napiszę bo cenzury nie przejdzie.

     • a kto powiedzial ze w Polsce ? przeniosłem ksiegowosc za granice gdzie podatki sa bardzo proste – ty obrazac tylko umiesz tych co COS robia a nie zyja z mopsu i 500 plusow wiec na bank jestes pisior niemyty i przykładasz reke do grabieży Polski jaka nie miala miejsca w takiej skali po 90 roku nie wiem co tam w łózku robisz z ona ale PIS juz zaglada pod kołdry Polakim chcieli zeby w hotelu nie mozna wynajac dla 2 osob bez slubu 1 łózka !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj