Strona główna Polityka Świadczenia pieniężne dla sołtysów

Świadczenia pieniężne dla sołtysów

4919
22

W lipcu b.r. weszła w życie ustawa, przyznająca świadczenie w wysokości 300 zł dla osób, które pełniły funkcje sołtysa przez co najmniej dwie kadencje oraz osiągnęły wiek emerytalny.

Wczoraj w Urzędzie Miejskim Trzemeszna odbyło się spotkanie, na którym wręczono decyzje o przyznaniu świadczeń sześciu pierwszym sołtysom z naszej gminy. Ich płatnikiem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W spotkaniu udział wzięli: poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata, burmistrz Krzysztof Dereziński, jego zastępca Dariusz Jankowski, skarbniczka Jolanta Dzięcielak oraz przedstawiciele KRUS – Łukasz Grabowski (dyrektor oddziału w Poznaniu, radny sejmiku wojewódzkiego) i Beata Adamczyk (kierownik gnieźnieńskiej placówki KRUS). 

Z. Dolata podkreślił, że dyskusje o potrzebie docenienia służby dla społeczeństwa, jaką pełnią sołtysi, trwały od dawna. Jak powiedział, dopiero rząd Zjednoczonej Prawicy spełnił te wieloletnie oczekiwania.

Pierwszymi sołtysami (byłymi lub obecnymi), którzy otrzymali świadczenie są: 

 • Jadwiga Daszkiewicz – Szydłowo
 • Barbara Frelich  Miaty
 • Jerzy Kaptur – Cytrynowo
 • Andrzej Pacholski  Kruchowo
 • Andrzej Winkler  Grabowo
 • Dominik Woźniak – Zieleń 

22 KOMENTARZE

 1. Nie pytam czy jeden i drugi działacz PiS czyli podobno Prawa i Sprawiedliwości zainteresował się tym, że Rada Miejska przyjęła bez głosu sprzeciwu rzekome nowe statuty, które mają sankcjonować bezprawie jakim jest wydłużenie o rok kadencji sołtysów. Panie Dolata i Panie Grabowski! Nie pytam się Was, bo Wasze działanie w tak fundamentalnej sprawie powinno być oczywistą oczywistością jak mawiał klasyk. Jeśli wojewoda z nominacji PiS (Panów kolega ustawiający się razem z Wami do sweet fotek na festynach wszelkiej maści) nie uchyli tych uchwał w części dotyczącej tego antydemokratycznego zapisu, gdzie bez zgody suwerena wydłuża się o rok kadencje sołtysów to będzie
  skandal. Nie zostanie bez echa ten temat. Możecie być tego pewni. Dotychczasowe statuty wskazują jasno. Kadencja trwa 4 lata. Minęło to z końcem maja. Mamy sierpień.Sołtysów nie ma na ten moment. Nawet tych, którym wręczyliście te pieniądze publiczne. Sołtysi nie wiedzą jak sprawdzić konto, że musieliście się w dwóch lansować w gminach? Wybory idą u szybko zweryfikują to rozdawnictwo.

  • 👍 Tak masz rację,, prośba,,. Tego tematu nie można pozostawić choćby dlatego, że PiS ma we krwi łamanie prawa a przede wszystkim KONSTYTUCJI.
   Dziwię sie, ze po tylu PiS-owskich aferach ci działacze mają czelność pokazywać się publicznie. Jest to wyjątkowa arogancja, kompletny brak wstydu!!!

   • „Sympatyku PiS”. Celowo zrzucasz odpowiedzialność w tym temacie z rady miejskiej i burmistrza? Poseł i radny wojewódzki powinni interweniować u wojewody. Jeśli nie zareagują wówczas przyznam Tobie rację. Na ten moment decyzję podjęli radni i burmistrz z Trzemeszna. I to oni powinni ponieść konsekwencje.

    • Zgadza sie. To radni i burmistrz są odpowiedzialni i temu nie zaprzeczam.
     Zarówno polityka PiS i prowadzona polityka samorządu mają jedną wspólną cechę a mianowicie zaorywania kraju. Rozdawnictwem finansów budżetu państwa w naszym przypadku budżetu gminy.
     Ograniczam się do jednego przykładu choć tych wspólnych mianownikow jest wiecej. Tutejsza władza naukę czerpie chyba młody człowieku wiesz skąd i od kogo.
     Promowanie polityki PiS właśnie w tym momencie poprzez uczestnictwo jego przedstawiciela nie powinno mieć miejsca.
     Zaznaczam, że jest to mój pogląd z, którym można nie zgodzić sie.

 2. Pytanie mam dlaczego są wyłączane światła na ulicach jak ktoś przechodzi przez jezdnię to nie widać dojdzie kiedyś do tragedii i wy odpowiecie bo w Enei mówią np że nie ma awarii czyli wy wyłączacie dla oszczędności płacę podatki to żądam oświetlenie dla bezpieczeństwa

  • Dokladnie tez dzwoniliśmy i mowili ze awarii żadnej nie ma, więc ? Jak to się w ogóle stało ze stare ulicę chodniki czekają na remont a stosunkowo nowe osiedla maja ekstra chodniki? Kto tam mieszka ze im chodniki udało się robić a dla innych nie ma pieniędzy? Skończcie z tym kolesiostwem bo to już jest tak jawne i obrzydliwe ze chyba prasę trzeba powiadomić i pokazać te absurdy i powiązania. Wystarczy popatrzeć na chodniki i wszystko jasne

  • Lewactwo lewactwem ale czy Twoi Prawi i Sprawiedliwi tolerują łamanie prawa przez to, że nie zorganizowano wiosną 2023 r. wyborów sołeckich? Na podstawie czego sołtysi w gminie byli sołtysami w miesiącu czerwcu, lipcu? Dlaczego skoro było wszystko ok nie otrzymali oni diety za te miesiące urzędowania? Odpowiedz, jeśli potrafisz samodzielnie bez pomocy Prawych i Sprawiedliwych (specjalistów – socjalistów).

  • No dobra wygsisz i co? Wróci Tusk z komunistami i innymi postkomunistami od podwyższania wieku emerytalnego i zabierania zebranych pieniędzy w OFE? Taka jest Twoja alternatywa? Tylko spokojnie odpisz, jeśli potrafisz bo czuć niebywałą agresję w tych Twoich wpisach. Zarówno PiS, PO, PSL, SLD byli już u władzy. Potrafisz być obiektywny czy nie?

   • do pana Prośba – tu juz sie nie zgadza to co pan pisze – bo pisze pan Tusk z komunistami a wczesniej tvp mowi o opcji niemieckiej – powiedz mi pan jak mozna byc podwojnym agentem ? takich podwojnych agentow ZAWSZE Rosja likwiduje sprawdz pan sobie na przykladzie Siergiej Stripal

    Boisz sie pan rozliczenia złodziejstwa i dlatego nie chcesz pan Tuska

   • za tuska kupowalem maslo po 2,80 a nie po 7 zl wiec wezcie sobie te 13 i 14 i dajcie normalne ceny a przepraszam gdzie sa pieniazki z Unii na modernizacje Energetyki dla Polski ? kto zajumal miliardy ? tez opozycja – panie skoncz pan szczuc i zacznij pan myslec

   • oooo pan Prosba zaczyna powtarzac slowa z TVP panie jak bede chcial to sobie wlacze TVP nie musisz mi pan dziennika tu streszczac i z tym obiektywnym to poczekamy na wolny trybunal konstytucyjny niezalezny to panu sie oczy otworza a kto sklocil polske z wiekszoscia krajów sasiedzkich ? nie dziwi pana ze wszyscy nagle sa zli ? nie zapalila sie panu w glowie lapmka ze nagle kazdy z siadadow zly ? nakreciles sie pan po obejrzeniu wiadomosci i teraz opowiadasz co tam pan uslyszal by panu powiedzieli ze wszyscy pana sasiedzi to swin..e i złodzi..e to tez bys sie pan wszystkim kłaniac i mowic dzien dobry takis pan podatny na TVP

   • jak ustalili dziennikarze w reportazu „Czas prowokatorów.” i opowiadają ze 2009r pani Anna C.-K. grala w spocie Platformy potem PiS kupili ja na swoje potrzeby i powiedziała ze pan. Jacek K. ktory juz nie jest w tvp kazal jej mowic ze niby ktos ja pobił sama opowiedziała o tym jak to reżyserowano jej pobicie a pozniej sie wycofała w ramach jakiejś ugody

    – jak mi wiadomo z historii to sa ruskie metody, wiec odnosze wrazenie ze ten co krzyczy łapac komunistow sam jest komunistą a pan tu bez przykladow podaje jakies zdania ktorych nawet zweryfikowac nie mozna nigdzie.

 3. Zadałem proste pytanie obiektywną odpowiedź czy lepiej wrócić do czasów Tuska z komunikatami i postomunistami? Co uzyskał czytelnik? Każdy niech oceni.

  • a ja zadam prostsze pytanie dlaczego W Czechach inflacja w lipcu spadła do 8,8 proc. a w Polsce mamy 16 % ??? Putinflacji Czesi nie maja ? daj pan spokoj mnie mozna 2 razy w ch..a zrobic ale 3ci raz sie nei dam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj