Strona główna Kultura Sukces uczniów „jedynki”

Sukces uczniów „jedynki”

1659
1

W Krakowie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „Ziemianie jako sąsiedzi – kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945”.

Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – Maja i Jan Tarłowscy oraz Antonio Głowacki. Organizatorem był krakowski oddział IPN.

Najpierw jednak odbył się etap wojewódzki, na który uczniowie przygotowali film pt. „Spotkania z historią. Dwory w Kruchowie i Lubiniu, czyli karty z dziejów polskich ziemian”. Praca została bardzo wysoko oceniona, co dało jej twórcom awans do finału.

W Krakowie uczniowie mieli za zadanie w 10-minutowym wystąpieniu przed komisją zaprezentować swoją pracę. Musieli też odpowiadać na pytania jury, w którym zasiadali krakowscy naukowcy. Reprezentanci „jedynki” zajęli 10. miejsce. Warto dodać, że Maja i Jan byli najmłodszymi uczestnikami konkursu.

Uczniów przygotował nauczyciel Maciej Adamski.

Wyjazd był również okazją do zwiedzania Krakowa. Ciekawym miejscem okazał się też budynek, w którym odbywały się finałowe zmagania. To zabytkowy dwór w podkrakowskich Goszycach. Bywał tam m.in. Józef Piłsudski, a w czasie II wojny schronił się w nim Czesław Miłosz.

Film, będący pracą konkursową, dostępny jest |TUTAJ|.

fot. SP nr 1

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj