Strona główna Różne Sprzedawcy nie zdali egzaminu

Sprzedawcy nie zdali egzaminu

6233
38

„Tajemniczy klient” sprawdzał na terenie naszej gminy dostępność alkoholu dla osób niepełnoletnich. Działania kontrolne przeprowadziło w lipcu – na zlecenie trzemeszeńskiego samorządu – Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.

Jak można przeczytać w „Sprawozdaniu z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2020 rok”, kontrola polegała na próbie zakupu alkoholu przez młodo wyglądająca osobę, która w rzeczywistości była pełnoletnia.

Jak się okazało, na 36 skontrolowanych punktów sprzedaży alkoholu tylko w 10 przypadkach sprzedawcy poprosili o okazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletniość. Bezpośrednio po próbie zakupu trener CDP przeprowadzał na miejscu szkolenie, informując w szczególności o konsekwencjach sprzedaży alkoholu niepełnoletnim. Grożą za to wysokie kary, łącznie z odebraniem koncesji.

Handlowcy, którzy wykazali się odpowiednią postawą otrzymali „Certyfikaty Odpowiedzialnego Sprzedawcy”. O fakcie tym poinformowany został burmistrz. Do pozostałych wysłano pismo z pouczeniem. O wynikach kontroli w poszczególnych miejscach poinformowano też Komisariat Policji.

38 KOMENTARZE

 1. Pouczenie? Tym sprzedawcą powinno się zabrać koncesje. A tu radni chcą jeszcze zwolnić takich sprzedawców z opłaty za koncesje. Jaja sobie robicie?

  • Dokładnie. Da zysku sprzedaliby 10 Latkowo wszystko. Bek płacz jacy prywaciarze to biedni a z czego te chaty auta? Z góry mówię zw nie zazdroszczę. Wiem tez mogę bc prywaciarzem. Mam obiekcje tylko do ciągłego narzekania. Tez pracuje tez mam opłaty tez mam działalność tez mam gorsze i lepsze miesiące i nie narzekam ze wiecznie mi mało. Bo skoro stać mnie na dotychczasowe życie ale jie stać na porshe to mogę mieć pretensje do siebie a nie do wszystkich innych. W tym rzadu. Jestem dorosły i sam wiem do jakiego jeziora wchodzę. Bez odzewu

  • Dzień dobry,
   Drogi Klossie-nim nim zapłoniesz z oburzenia, radze przeczytać tekst ze zrozumieniem:
   „kontrola polegała na próbie zakupu alkoholu przez młodo wyglądająca osobę, która w rzeczywistości była pełnoletnia”
   Skoro była pełnoletnia(bez względu na to na ile lat wyglądała)- sprzedawca nie złamał prawa, a pouczenie było bezzasadne.
   Mówiąc najkrócej: wadliwa metodologia badania. Należało do testu zatrudnić osobę rzeczywiście nieletnią- wtedy i pouczenia, i ewentualne kary byłyby uzasadnione.
   Pozdrawiam
   TDi

   • Oj chyba ani J 23 ani Didymos nie zrozumieli o co loto. Panie J23, nie można było wyciągnąć konsekwencji bo osoba była pełnoletnia. Panie Didymos, nie można było wysłać osoby niepełnoletniej, bo byłoby to przestepstwem. Takie działania uważam za słuszne, ale jak w samej nazwie ma firma, są to „działania profilaktyczne”. Tak naprawdę, nie miały one na celu karania tylko pokazanie problemu. Od faktycznych kontroli jest kto inny. Ciekawe ile razy policjanci wylegitymowali osoby wychodzące ze sklepu z zakupionym alkoholem. Mam nadzieję, że takie kontrole sa praktykowane.

    • Dokładnie tak. Takie działania były słuszne. Didymos to jakiś łepek któremu się wydaje ze rozumy pojadł a tak się kompromituje tymi wypowiedziami ze nie idzie czytać całych jego wypocin

    • Szanowni: Pełnoletni, Coś i „Do dydimosa jakiegoś tam”

     1)chętnie poznam przepis prawa, który uczyni mnie przestępcą, gdybym wysłał po piwo moją nieletnią latorośl.
     Gdybyście nie rozróżniali to wyjaśnię łopatologicznie: łamie prawo nie nieletni, który kupuje alkohol, tylko handlowiec, który mu go sprzedaje.
     Przykład z „ponętną dziewczyną”- właśnie tę zasadę ilustruje: nie ona łamie prawo, tylko on.
     2) tzw prowokacja( w tym wypadku byłoby to wysłanie nieletniego po alkohol do sklepu) – jest narzędziem często wykorzystywanym(a czasem nadużywanym) przez różne instytucje w celu wykrycia przypadków łamania prawa.
     Pamiętacie urzędniczki z US, które wszczęły postępowanie przeciwko mechanikowi, który – z dobrego serca- pomógł im i wymienił żarówkę w aucie, a nie wystawił paragonu? A agenta Tomka uwodzącego i korumpującego posłankę?, A prowokację wobec Andrzeja Leppera?
     3) karkołomna metodologia badania polegająca na wysyłaniu po alkohol osoby pełnoletniej(czyli uprawnionej do zakupu), po to by potem pouczać sprzedawcę, że powinien ją przedtem wylegitymować, bo mogła być małoletnia, ma taki sam sens, jak wysyłanie „przebierańców” udających policjantów by łapali na drodze piratów i ostrzegali: no wie pan jak byśmy byli prawdziwi, to byłby mandat…
     Podsumowując: cel badania- uczulenie sprzedawców w zakresie kontroli osób kupujących alkohol- zbożny, tylko metodologia- do bani.
     Miało być dobrze, a wyszło jak zawsze…
     Przy okazji mam pytanie: ile- nas podatników- to pseudobadanie kosztowało?
     Pozdrawiam
     TDi

     • Wiem tylko, że po zakończonej kadencji burmistrz obejmie stanowisko dyrektora MOPR i niepełnosprawnym wcale lepiej żyło się nie będzie i ich rodzinom również.

   • Postaram się tobie wyjaśnić tak, abyś to zrozumiał.
    Jeśli dorosły mężczyzna napotka na swojej drodze ponętna dziewczynę, wyglądająca na pełnoletnia, współżyje z nią nie pytając o wiek, bo przecież według niego wyglada na 18+, a okazuje się, ze dziewczyna ma 16 lat. To czyja to wina? Dziewczyny? Mężczyzny?
    Sprzedawcy musza być wyczuleni na to, ze do sklepu przyjdzie osoba, która może nie mieć wcale 18 lat. Powinni reagować i zgodnie z zasada prosić o dowód osobisty. Taki rodzaj zmysłu. Oczywistym jest, ze nie sprzedaje się alkoholu dziecku 6 letniemu które wyglada na niepełnoletnie. Najwiecej pomyłek dochodzi wówczas, gdy alkohol chcą kupić osoby niepełnoletnie lecz nastoletnie już. I o nie właśnie chodzi. Jeśli tego nie rozumiecie a osoba powyżej tłumaczy sprzedawców, to ja się pytam, czy sprzedawcy to osoby 3 letnie? Czy dorosłe? Które maja obowiązek wymagać od osoby wyglądającej młodo dowód potwierdzający pełnoletność! To jest obowiązek! Badanie było słuszne. Kto tego nie rozumie znaczy ze nie rozumie logiki.

   • Ty już lepiej nic nie pisz. Jak już coś napiszesz to nie wiadomo czy to 7 latek pisał czy ktoś ktoś bez umiejętności czytania ze zrozumieniem?

  • Wice burmistrz nie pozwoli – 15 procent otrzymuje z zysku. Jeden legimitowany ma statut asystenta osoby niepełnosprawnej, a jak wiadomo to w tej gminie tylko jedna osoba korzysta z asystenta.

 2. Skoro ów „tajemniczy klient” był pełnoletni to całe to badanie jest goowno warte, bo nie oddaje rzeczywistości a nawet ją zakłamuje a sprzedawcy którzy sprzedali nie złamali prawa więc nie mają się czym przejmować!

  • Co za bzdura i absurd w jednym. Takie badanie mogą sobie w d*** wsadzić. Gdyby to była niepełnoletnia osoba ok wtedy mogą powiadamiać policję. Moim zdaniem ciężko dziś kupić alkochol niepełnoletniemu. Sam będąc pełnoletni musiałem prawie w każdym sklepie okazywać dowód osobisty, no chyba że mnie sprzedawca znał to nie musiałem. Z czasem zaczynało mnie to denerwować. W naszej gminie są odpowiedzialni sprzedawcy. A może lepiej pochwalić sprzedawcę że ma oko i wie jak wygląda 18 latek🙈 Chyba nie mają na co pieniędzy wydawać 🙈 Ja bym się zajął tym co zamordyzm wprowadzają,!!!

 3. Większość komentujących chyba też robiła zakup kontrolowany, a te komentarze tutaj wypisują po spożyciu zakupionych trunków. Filozofie i wywody na temat prawa, a sedno sprawy jest w pierwszym zdaniu tego artykułu.

 4. Trochę dziwne, że dopiero w Wieliczce znaleziono osobę pełnoletnią, która wygląda młodziej niż wskazuje metryka. Nasza młodzież widocznie szybko tetryczeje.

 5. Dobrze ze PiS rządzi. Odbuduje się rynek motoryzacyjny w Polsce. Polskie samochody elektryczne itd. Wiem niektórzy by chcieli już za miesiąc mieć efekt ale tak się nie da. To nie 500+. Tyle majątku polskiego wyprzedane zaś na odbudowywanie strat. Kontrole sklepów to jest to. Naród nasz do tylu daleko za zachodem to trzeba uczyć jak noworodki, ze alkoholu niepełnoletnim się nie sprzedaje, ze się nie kradnie, nie łamie przepisów, jeszcze za każde po pijaku dowalić kary ogromne

 6. Milion samochodów elektrycznych Pinokio kłamie premier który kłamie udwodniono dwa razy w sądzie sekta pisowska

  • Nie tak szybko pojawia się auta elektryczne jak Ru Rudy sprzedał majątek POLSKI. Sprzedać majątek polski było łatwo trudniej go odbudować. Jak nie zaczniemy odbudowywać majątku polskiego to będziemy Dojcze. Teraz mędrzec wielki wytyka co w Polsce robi się zle. Mieliśmy tyle spółek mamy wielkie nic. Czas na od udowywanie Polski po lisie. Bez języków bez kompetencji został królem wielkim Europy. Wiadome dlaczego nim został. Polacy obudźcie się. Polska to Polska. Możemy być w Europie mOzemy być tolerancyjni możemy gościć wiele kultury religi ale musimy być tez Polska! Tak jak Niemcy są Niemcami! Francuzi Francuzami itd. I nikt nie dopuszcza do rozkradania majątku kraju!

   • Racja! Cieszą się ze drogi stadiony maja dzięki uni. A ci dalej??? O taniej sile roboczej w Polsce cichosza! Macie unijne składowisko śmieci i opłaty takie ze co róż beczycie! W unii można być ale trzeba być krajem ze swoim kapitałem. Tusk ma Polskę w d…. zrujnował i jeździ hulajnoga po ulicach Paryża zadowolony z zysku. Za to co zrobił znpolska będzie żył jak paczek w maśle do końca życia

    • Plus zamykanie szpitalu za PO 😛 teraz jak brakuje miejsc wina obarcza się tylko PIS. Najlepsze ze Tusk śmie osadzać nasz rząd z wyników epidemii 😀 szkoda ze nie powie zamknęliśmy za moich rządów szpitale żebyście teraz mieli kiepsko he he he okropny ironiczny typ….

     • Ani tusk ani kaczor. Chociaż ten pierwszy nie powinien wogole wypowiadać się na temat tego co się w Polsce dzieje. Śmieją się z angielskiego dudy zapomnieli już jak tusek uczył się bo poszedł do UE z polisz

 7. Śmiech a sali sadaownictwokuleje reformy min zero Giertych i Czarnecki niewinni, ale w kurwizji skazani sprawy opóźnione o 3 do 4 miesiące. Kasta co wy pisowskie ameby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj