Strona główna Polityka Spotkanie mieszkańców osiedla nr 2

Spotkanie mieszkańców osiedla nr 2

1395
24

W sali Urzędu Miejskiego odbyło się dzisiaj zebranie mieszkańców osiedla nr 2. Uczestniczyli w nim burmistrz Krzysztof Dereziński i kierownik referatu inwestycji Norbert Dombek oraz radni Maria Sobieszak, Renata Wiśniewska, Daniel Bisikiewicz, Sławomir Peno i Zbigniew Matelski, który prowadził zebranie.

W pierwszej części przewodniczący przypomniał, jakie inwestycje zrealizowano na terenie osiedla w roku ubiegłym. Były to między innymi remonty chodników na ulicach Wiosny Ludów, Staszica, Kopernika i Sportowej. Gruntownie została przebudowana ulica Langiewicza. Przy omawianiu tej inwestycji burmistrz Krzysztof Dereziński podkreślił, że w jej realizacji w dużej mierze pomogła życzliwa postawa właściciela sąsiedniego gruntu oraz inwestora budującego nowy market.

Następnie burmistrz oraz N. Dombek przedstawili zamierzenia gminy na bieżący rok. Największe inwestycje to budowa kanalizacji na brakujących odcinkach ulic Borowskiego, Kopernika, Orchowskiej, Brzoskwiniowej oraz kanalizacja i wodociąg na ulicy Wiśniowej.

Długo oczekiwaną przez mieszkańców inwestycją będzie z pewnością rewitalizacja parku „Baba”. Obejmie ona główną część parku, gdzie zazwyczaj odbywają się imprezy. W jej ramach zbudowana zostanie scena, przebudowane będą schody na stadion, zainstalowane nowe oświetlenie oraz ogrodzenie od strony drogi w kierunku Witkowa. Planuje się też nowe alejki i nasadzenia.

Przedsięwzięcie to ma być dofinansowane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Światowid” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przebudowane zostaną ulice Śniadeckich i Szkolna. W ramach tych prac przesunięte ma być ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr 1 tak, aby poszerzyć przejazd wzdłuż szkoły, a także stworzyć tam dodatkowe miejsca parkingowe.

Trwają prace nad planem rewitalizacji miasta. Gmina stara się o pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych. Jednym z priorytetowych dla gminy zadań jest z pewnością rewitalizacja placu Kosmowskiego. Dużym atutem w uzyskaniu wsparcia byłoby z pewnością objęcie zakresem prac zabytkowego alumnatu, który nie jest jednak własnością gminy. W tej sprawie trwają rozmowy z władzami kościelnymi – poinformował burmistrz.

W dalszej części spotkania swoje pytania i uwagi zgłaszali mieszkańcy. Zwracano między innymi uwagę na zły stan ulic utwardzonych kostką bazaltową. N. Dombek przyznał, że problemy te są wynikiem wcześniejszych prac przy budowie kanalizacji. Gruntowna przebudowa nawierzchni na tych odcinkach będzie z pewnością bardzo kosztowna i trudno w tej chwili powiedzieć, czy lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie kostki, czy też położenie asfaltu.

Niepokój mieszkańców budzi stan drogi prowadzącej do oczyszczalni ścieków. Jak stwierdził N. Dombek, została ona zbudowana bez odpowiedniej podbudowy i była dobra – jak to określił – na konne wozy. Obecnie drogą tą poruszają się ciężkie beczkowozy, co powoduje dewastacje nawierzchni. Przyznał, iż wymagałaby ona kompleksowej przebudowy co z pewnością będzie bardzo drogie.

W urzędzie rozpatrywane są także inne ewentualne rozwiązania, jak stworzenie alternatywnej drogi do oczyszczalni. Są to jednak póki co tylko koncepcje.

Zgłaszano ponadto uwagi dotyczące bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania ulic Wyszyńskiego i Sportowej, gdzie od ubiegłego roku funkcjonuje sygnalizacja świetlna. Jak zauważyła jedna z mieszkanek, sygnalizacja obejmuje samo skrzyżowanie, a niedaleko od niego znajduje się następne przejście dla pieszych. Kierujący pojazdami poruszającymi się w kierunku miasta, widząc zielone światło, nie zauważają pieszych znajdujących się na przejściu kilkadziesiąt metrów przed sygnalizatorami. Przedstawiciele urzędu zadeklarowali, że przekażą te uwagi zarządcy drogi – Powiatowemu Zarządowi Dróg w Gnieźnie.

Mieszkaniec ulicy Modrzewiowej skarżył się, iż w kruszywie jakim utwardzono tę ulicę więcej jest iłu niż kamienia, co powoduje rozjeżdżanie drogi oraz ciągle brudne samochody. Wnioskowano także o przedłużenie obszaru zabudowanego na całej długości ulicy Wyszyńskiego, usunięcie szpecących pojemników na odpady przy ul. Kopernika oraz o uporządkowanie działki na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Langiewicza, w sąsiedztwie parkingu „Twojego Marketu”.

Jest to teren prywatny i trudno narzucić cokolwiek właścicielowi – odparł kierownik N. Dombek.

24 KOMENTARZE

 1. Przydałby się również nowy asfalt, na odcinku Trzemeszno-Trzemżal-Szydłowo-Kamieniec-Dysiek, drogi tam są w opłakanym stanie, a sypanie kamyszkiem bądź miejscowe łatanie są tragiczne.

 2. wyjazd z Langiewicza w prawo,w strone przystanku PKS.Porażką jest dodatkowy pas do skrętu w lewo,jadąc od strony przystanku w ul.Langiewicza.Pojazdy wyjeżdżające i tak muszą czekać ponieważ trudno się zmieścic nie wjeżdżając na kawęznik.

 3. Panie Matelski a co z placem WOJCIECHA kiedy te chaszcze beda uporzadkowane za 10 lot piekny okaz dla TRZEMESZNA jak wy sie nie wstydzicie centrum miasta wstyd………………………….

 4. Panie Dabek przejc sie ulica konopnickiej jednokierunkowa co to za japa mozna auto rozwalic kiedy to bedzie naprawione.

 5. Problem na tym skrzyżowaniu jest inny. Wyjeżdżając z Langiewicza trzeba wysunąć się za narożnik domu po lewej stronie , żeby zobaczyć czy od Dąbrowskiego nie jedzie inne auto. W tym momencie muszę wjechać na skrzyżowanie bo po prawej stronie krawężnik jest cofnięty bardziej niż po lewej. Nie zbyt to pomyślane zostało.

 6. A ja mam pytanie, bo chodnik owszem został zrobiony w ubiegłym roku przy nowym Twoim Markecie. Zostało też zrobione przejście dla pieszych wiodące od marketu do bloku przy ul. Konopnickiej. Pytanie mam kto robi przejście dla pieszych bez zniżenia krawężnika? Kto pomyślał o matce z wózkiem? Dlaczego tego nikt nie skontrolował i nie wytknął nieprawidłowości? Również przejście na ul. Dąbrowskiego 9 kawałek dalej idąc w stronę urzędu) jak matki z wózkiem mają się zmieścić przy słupie, by nie narazić siebie i dziecka na niebezpieczeństwo? Żaden wózek nie przejedzie tamtym chodnikiem od przejścia przy aptece w stronę przystanku PKS.

   • Nie ma sprawy, ale czemu finansujemy z budżetu gminy takie bezsensowne prace? Czy nikt za to nie odpowiada? Nie ma żadnej kontroli bieżących etapów budowy chodnika?
    Idąc na drugą stroną ( w stronę PKS) kolejne przejście też nie jest zrobione z głową – krawężnik przy bramach jest obniżony, ale przy przejściu już nie).
    Mieszkańcu- nie zrozumiesz, póki nie przejdziesz tego. W Trzemesznie matka z wózkiem tylko patrzy na krawężniki i słupy- gdzie przejedzie, a gdzie się nie da. Kolejnym przykładem jest chodnik na ul. Dąbrowskiego na samym początku wjazdu – żeby przejechać wózkiem musisz wjechać na ulicę i ominąć słup oświetleniowy ( tuż za Tobą jest skrzyżowanie i nie jest to bezpieczne).
    Pieniądze wydane, żeby wydać a pożytku z tych prac nie ma. Z głową włodarzu inwestycje Z GŁOWĄ!

 7. Można by było pomyśleć o rewitalizacji nawierzchni alejki od strony głównej drogi do samej stacji PKP w nawierzchni są same dziury popekany pseudo asfalt dzieci przez te dziury przewracaja się nogę można sobie złamać tam tez ludzie mieszkają

 8. Gdzie jest plan Trzemeszna z podziałem na osiedla oraz plan Gminy z podziałem na obwody. Przydała by się również informacja gdzie szukać informacji o danym osiedlu czy obwodzie.

 9. Trochę zastanawia mnie fakt braku zainteresowania Al.ks Kowalskiego oraz nieutwardzonym odcinkiem Skwarzymowa obecnie ul.Wiosny Ludów . Wydaje się mnie , że są to jedne z najczęściej uczęszczanych dróg . Dróg w mojej ocenie niezbyt bezpiecznych dla ruchu pieszego i kołowego .
  Na alei zamontowano ławki zainstalowano oświetlenie i co dalej ?
  Rozumiem , że drzewa na alei mogą stanowić jakieś tam utrudnienie w wykonaniu chodnika , lecz moim zdaniem jest on niezbędny i jest jednym z wariantów bezpiecznego poruszania się zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych .
  Co do Skwarzymowa podobna sprawa . Wyremontowano chodnik i na tym koniec ! Co dalej ? Jeżeli nikt z Władz Panie Krzysztofie Dereziński i Panie Norbercie Dombek nie wie to proszę przejechać się lub przejść (szczególnie po opadach) . Co do radnych – jesteście ,,Wielcy,, !!!

  • Tu w grę nie wchodzi zwracanie się do Władz . Tu chodzi o fakty . Fakt jakiegoś dziwnego podejmowania zadań pozbawionych kompleksowych planów . Mówiąc prościej ,,tu łatka tam łatka gdzie indziej następna,, i mamy to co mamy .
   Czy nie lepiej skupić się nad jednym zadaniem porządnie a nie skakać z jednego kwiatka na drugi .
   Odbiegając od tematu życzę sfinalizowania zamierzeń przedstawionych na spotkaniu mieszkańców osiedla nr 2 .
   Na sam koniec chcę coś napisać w odpowiedzi do ,,trzemeszno24info,, . Nie jestem ani Burmistrzem ani radnym lecz zwykłym obywatelem tego miasta . Odprowadzam podatki , uczestniczę w wyborach i mam prawo wymagać od tych , którzy tak bardzo chcieli być u władzy rozsądnego rozdysponowania środkami budżetowymi i nie skupiania się jedynie na realizacji ,,koncertu życzeń ,,. Są tam nasze wspólne pieniądze . To My jesteśmy pracodawcami Burmistrza kończąc na sprzątaczce . Funkcjonowanie Urzędu i Rady zależy czy podoba się to komuś czy nie od Nas . Nie będę występował do żadnego Pana Bisikiewicza czy Derezińskiego lecz konsekwentnie oddam głosy podczas wyborów nie na tych kandydatów o ile ponownie zechcą kandydować .
   Jeszcze jedno NIE JESTEM PANEM KATEM . Już raz tłumaczyłem to skrót K.A.T.
   Pozdro 🙂

 10. XXI wiek, a w Trzemesznie znów ciemno! Ten skandal trwa już od roku. Gasną światła, to tu, to tam. Na czas jakiś. Ciemno, niebezpiecznie, potknąć łatwo się można. Oficjalna odpowiedź, to rzekoma awaria… Tere fere! Od roku? Naprawić się nie da?! Wciąż ten sam tani chwyt. Oszczędności szukają nasi nieudolni gospodarze. Żądam zwrotu podatków albo dymisji najgorszego z dotychczasowych burmistrzów Trzemeszna w historii oraz radnych-bezradnych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj