Strona główna Polityka Spór o podatek – racja Remondisu?

Spór o podatek – racja Remondisu?

1345
17

Od ubiegłego roku toczy się spór pomiędzy gminą i spółką Remondis Aqua Trzemeszno w sprawie należnego gminie podatku od nieruchomości. Jak już informowaliśmy, firma obniżyła wartość posiadanych budowli o 26.000.000 zł, co skutkuje obniżeniem podatku o 520.000 zł.

W tej sytuacji gmina wszczęła postępowanie, w ramach którego powołano biegłego z listy rzeczoznawców majątkowych. Opinię na zlecenie gminy (za kwotę 9700 złotych) wykonał biegły Marek Steltmann, który miał określić rzeczywistą wartość majątku spółki i co za tym idzie, prawidłową należność podatku wobec gminy.

Odrębną, korzystną dla siebie opinią dysponowała spółka.

Według wyliczeń M. Steltmanna, Remondis Aqua nie tylko bezpodstawnie zaniżył wartość podatku z 807.865 zł na 287.236 zł.Biegły uważa, że powinien on być jeszcze wyższy niż w początkowej deklaracji i wynosić 907.802 zł. Różnica w wyliczeniach wynikała z różnej interpretacji przepisów. Spółka wyliczyła podatek od wartości rynkowej, natomiast biegły za podstawę opodatkowania przyjął wartość początkową.

Na podstawie tej opinii burmistrz Krzysztof Dereziński określił spółce wysokość zobowiązania według kwoty wyliczonej przez rzeczoznawcę. Firma odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło decyzję i przekazało gminie do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu SKO zauważa, że gmina postąpiła słusznie powołując rzeczoznawcę majątkowego, ponieważ opinia – na której oparła się spółka – została sporządzona przez osobę nieuprawnioną.

Niestety, słuszne działanie organu nie doprowadziło do oczekiwanego rezultatu, gdyż powołany biegły nie określił wartości rynkowej budowli zalecając przyjęcie za podstawę opodatkowania jej wartości początkowej” – czytamy w uzasadnieniu SKO.

Jednocześnie SKO zaleciło gminie, aby w ramach ponownego postępowania powołać rzeczoznawce majątkowego i zlecić mu określenie wartości rynkowej spornych budowli.

Jak już pisaliśmy, sytuacja jest o tyle nietypowa, iż spór toczy się pomiędzy podatnikiem jakim jest Remondis Aqua Trzemeszno, a organem uprawnionym do poboru podatku od nieruchomości jakim jest gmina. Jednocześnie gmina jest w 60% właścicielem tego podmiotu, który zalega jej należny podatek.

Burmistrz występuje więc w dwóch przeciwstawnych rolach. Z jednej strony musi dbać o dochody gminy i egzekwować należne podatki. Z drugiej, jako organ wykonawczy gminy pełni rolę wspólnika spółki i jego obowiązkiem jest dbanie o jej interes.

Jak nas poinformował zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, zgodnie z decyzją SKO toczy się w tej sprawie ponowne postępowanie. Niebawem zostanie powołany rzeczoznawca.

17 KOMENTARZE

 1. Odwołać burmistrza i wiceburmistrza!To towarzystwo należy rozgonić!Tak skomplikowali sprawę,że sami się już pogubili:)

 2. no i ci ci glosowali na tych 2 znawcow smorzadowych jeden juz 2 kadencje grzeje lawe a drugi 20 lat w administracji juz, stary wyga i tacy panowie bujaja sie placac pieniadze na rzeczoznawcow
  ale to nic bo jak kazdy wie albo i nie wie matematycznie musi sie zgadzac 🙂 wiec ludziska placcie wieksze podatki za nieudolne decyzje smiac mi sie z was chce – powinien przyjsc ktos obcy na burmistrza powymieniac tych …. i dopiero mozna rozmawiac

 3. Kropidło i woda święcona lekarstwem na te gminne zło. Tylko ta moc pozostała , by i do nas dotarła dobra zmiana. Ha ha he he.

 4. Dzień dobry,
  Nie trzeba było poprzednio, ani nie trzeba teraz ,wydawać żadnej kasy na rzeczoznawców !
  Gmina jest większościowym udziałowcem Remondisu ? Jest !
  Jeśli jest , to ODWOŁUJE PANA PREZESA, powołuje nowego.
  Ten grzecznie płaci wyższy podatek i wycofuje odwołanie z RIO.
  Amen.
  pozdrawiam

  • no ale jak to tak ? kolege odwolaac ?? z taaaakimi plecami ??
   przed wyborami ???? no coś pan ! toz to lepiej na okolo isc niech specjalisci sie kloca za podatnikow kase a w podatkach sie to odzyska np od nieruchomosci czy drozsza wode sie zrobi – kreatywna ksiegowa zalatwi temat

 5. Powiem krotko jak rzadza tak maja a ciemny grod placz i plac i tyle nie umieja garnac do naszej gminy zachod umie wykorzystac jak moze myslelismy ze bedziemy zbierac zloto a tu gnojowka leci …………

 6. Jak podmiot podatkowy może samowolnie obniżyć sobie wartość majątkową,swoją drogą ilu rzeczoznawców tyle różniących się wycen. Gmina też przed wydaniem zaświadczenia rolnikowi o wysokości dochodów pytała w jakim celu jak zakup ratalny dochód był wysoki,jak w innym celu było małe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj