Strona główna Różne Sołtysi dostaną podwyżkę

Sołtysi dostaną podwyżkę

1996
36

W ubiegłą środę odbyła się sesja Rady Miejskiej. Tym razem salą obrad była świetlica wiejska w Niewolnie. Zgodnie bowiem z wieloletnią tradycją, raz w roku – w sołectwie, które było organizatorem ostatnich dożynek – odbywa się sesja poświęcona problemom wsi i rolnictwa.

Jednym z omawianych tematów była sprawa podniesienia diet sołtysom, przewodniczącym rad sołeckich i przewodniczącym rad osiedli (odpowiednicy sołtysów w mieście). Sprawa ta była już wcześniej dwukrotnie poruszana na obradach komisji RM. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Tym razem nikt z radnych nie sprzeciwił się jednoznacznie podwyżkom.

W dyskusji jedynie przewodniczący Sławomir Peno zasugerował, aby decyzje o podwyżkach dla poszczególnych sołtysów podejmowali mieszkańcy sołectw, bo to oni najlepiej potrafią ocenić ich pracę. Zauważył też, iż jest to wysoka podwyżka, o ok 70%. Pomysł ten nie spodobał się zarówno pozostałym radnym, jak i burmistrzowi Krzysztofowi Derezińskiemu oraz obecnym na sali sołtysom.

Jako pierwszy w dyskusji głos zabrał Ludwik Macioł. Poparł on pomysł podwyżek nazywając go historycznym wydarzeniem, gdyż od bardzo dawna diety nie były podnoszone. Przy okazji złożył deklarację, że nie będzie już kandydował w wyborach samorządowych.

Jak zaznaczył burmistrz, nie szuka on poparcia u sołtysów, ale ta podwyżka po prostu się należy. Dodał, że należy się także zwiększenie diet radnych, ale wie, że jest im niewygodnie o to wnioskować. Nawiązując do deklaracji L. Macioła dodał, iż nie jest w tak szczęśliwej sytuacji jak on i nie wie czy będzie mógł kandydować. „Jeśli będę mógł kandydować to będę kandydował” – oświadczył K. Dereziński.

Grzegorz Koperski popierając projekt uchwały zauważył, iż na funkcję sołtysa nie ma zbyt wielu chętnych. „W niektórych sołectwach trzeba było chętnych wyciągać za uszy” – przekonywał radny.

O zdecydowaną postawę apelował do radnych Wiesław Pokorski.

Uważam, że dyskusja jest zbędna. Były wnioski, chcemy odpowiedzi, stanowiska. Albo w prawo, albo w lewo. Prosiłbym – nie ubliżając tu kobietom – żebyście mieli jaja” – mówił do radnych prezes trzemeszeńskiego koła Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

Projekt uchwały dotyczącej podwyżek poparli Tadeusz Pawlak, Mieczysław Chojecki, Michał Behnke, Renata Wiśniewska, Grzegorz Koperski, Daniel Bisikiewicz, Ludwik Macioł, Maciej Dalewski, Przemysław Woźny. Od głosu wstrzymali się Maria Sobieszak i S. Peno.

Nikt nie zagłosował przeciw. W głosowaniu nie wzięli udziału obecni na sali Maria Dziel (żona sołtysa Kruchowa) i Zbigniew Matelski (przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2) .

Po podwyżce dieta sołtysów i przewodniczących rad osiedla wyniesie 402,62 zł, a przewodniczących rad sołeckich 161,05 zł.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

36 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  Pierwsza dostawa kiełbasy wyborczej.
  Koszty: 23×147,63zł=3.395,49 zł/miesiąc x 12= 40.745,88 zł/rok x 4 lata=162.983,52 zł/kadencję
  (21 sołtysów + 2 przewodniczących zarządów osiedli).
  Zamawiający: Burmistrz MiG Trzemeszno
  Rachunek płatny przez : mieszkańcy gminy Trzemeszno
  Miłego dnia
  TDi

  P.S. rzeczywisty koszt jest jeszcze wyższy-nie uwzględniłem wzrostu (o 53,68 zł) podwyżki dla przewodniczących rady sołectw.

   • Można jeszcze kwotę 10 000 podzielić przez liczbę mieszkańców gminy no i wyjdzie ile na rok kosztuje dieta Sołtysów. Zaokrąglone 1 zł. Podzielić przez 21 lub 23 no to powiedzmy że 4 , 5 groszy na Sołtysa.
    Tak należy również policzyć inne przewidywane działania i wydatki.

 2. „podwyżka po prostu się im należy” -gdzieś już to słyszeliśmy???? no i wyraźnie wyczuwalna prośba P. Burmistrza o pogładzenie po główce przy okazji deklaracji P. Macioła że, cytuję ” nie jest w tak szczęśliwej sytuacji jak on i nie wie czy będzie mógł kandydować”…. Normalnie bidulek, skrzywdzony przez los i paskudnych czepiających się policjantów. Panie Burmistrzu – wstydu Waść oszczędź, zajmij się ogródkiem, to wcale nie taka łatwa praca.

 3. Przepraszam bardzo ale na Rudkach byli chetni tylko wyszlo jak wyszlo na soltysow wybierac mlodych energicznych a nie emerytow emeryci na odpoczynek .

 4. BURMISTRZU ZA CO IM SIE NALEZY PRZEJEDZ SIE PAN PRZEZ RUDKI JAK TA WIES ZARASTA KTO TAM RZADZI A GDZIE OSWIETLENIE TAK JAK WSZEDZIE ZAPRASZAMY PANA NA RUDKI I UTWORZYC OSOBNO SOLECTWO KOZLOWO I OSOBNO RUDKI.-

 5. Panu Koperskiemu proponuję pojeżdzić na zebrania wyborcze po gminie to zobaczy ilu jest chętnych,jak na radnych 10 na jeden mandat.

 6. Panie Tomaszu,nie do końca się z Panem zgadzam .znając polską mentalność-dlaczego on ma mieć więcej niż ja?-zna Pan anegdote o amerykańskim farmerze i polskim rolniku,co robią gdy mają mniej bydła niż sąsiad,podejrzewam.że ta kiełbasa będzie z jadem.sołtysi plus ich rodziny,to mniej niż sąsiedzi i ich rodziny.Radny Koperski wie co mówi,że są wsie gdzie brak chętnych do bycia sołtysem.ja nie znam panaceum.na pewno nie jest to 400zł

  • Szanowny(a) „prosto”,
   nie mam mentalności Kalego.
   Uważam,że zarówno wynagrodzenia poselskie, jak i płace ministrów, premiera, prezydenta (ale i prezydentów miast,burmistrzów) są w Polsce żałośnie niskie, co powoduje selekcję negatywną.
   Skutkuje to tym, że zaoszczędzając kilkaset milionów rocznie ( na płacach)tracimy dziesiątki, a czasem setki miliardów w wyniku wadliwych decyzji podejmowanych przez niekompetentnych ,bo źle opłacanych( a co za tym idzie łasych na …) urzędników.
   Inaczej ma się sprawa z sołtysami. To nie są urzędnicy i nie powinniśmy kierować się tymi kryteriami.
   Sołtys( i każdy działacz samorządowy podstawowego szczebla) , to powinien być zapaleniec, SPOŁECZNIK, człowiek z żyłką organizatora, umiejący ludzi łączyć i mobilizować do dbania o wspólne dobro, ale i własne otoczenie. Tacy nie rodzą się na kamieniu…I żadne pieniądze nie zmienią pieniacza, egoisty i karierowicza w prawdziwego samorządowca…
   „Sołtysowanie” powinno być pierwszym etapem działalności samorządowej, politycznej. Pierwszym krokiem na drodze kariery: sołtys ,radny,przewodniczący RM, burmistrz, radny sejmiku, poseł, minister…
   A że nie ma chętnych do tej ciężkiej roboty?
   Wychowanie i szkoła-one są od tego. Polska szkoła nieźle uczy-w wynikach testowych w porównaniu z innymi krajami wypadamy dobrze, w niektórych przedmiotach bardzo dobrze(zobaczymy jak będzie po „reformie”). Ale to dotyczy tylko WIADOMOŚCI.
   Pod względem rozwoju społecznego, umiejętności pracy w zespole, współdziałania, socjalizacji, nasze dzieci plasują się o OGONIE kilkudziesięciu badanych krajów.
   Do tego KOMPLETNY BRAK AUTORYTETÓW. zaczyna się w domu i szkole: rodzice podważający autorytet dziadków, nauczycieli, nauczyciele-dyrektora, pracownicy- szefa. itd. Statystyczny Polak uważa ,że zna się najlepiej nie tylko na piłce nożnej, ale i na rządzeniu,oświacie, służbie zdrowia, polityce, prowadzeniu interesów, kierowaniu firmą, (no i oczywiście na prowadzeniu samochodu:-)
   I dlatego właśnie polski rolnik modli się o coś zupełnie innego niż amerykański…

   pozdrawiam
   TDi

   P.S. Amerykanie mają na to (przekonanie o czyjejś mądrości, nieomylności, nadzwyczajnych umiejętnościach) fantastyczną receptę- proste pytanie: a dlaczego , skoro jesteś taki mądry, to NIE JESTEŚ BOGATY ?
   Gasi wszystkich mądrali…

   • Tomaszu Didymosie co ty piszesz takie miasteczko jak Trzemeszno i burmistrz zarabia około 10 tys. to mało,a po drugie nie mieszkamy w Ameryce.

 7. Panie majorze Ludowego Wojska jak byś Pan miał „jaja” to byś nie występował o diety i telefony komórkowe. Przypuszczam, że emerytura do niskich nie należy? Ale czego się spodziewać po byłych towarzyszach? Pewnie dzisiaj pierwsza ławka w kościele? Ot i Polska rzeczywistość.

 8. Ta dyskusja jest zbędna – grzmiał na radnych Wiesław Pokorski. I kto to mówi? Panie długoletni radny, były przewodniczący. Rada Miejska jest miejscem dyskusji!! Ścierania się poglądów ! Gdy był Pan radnym jakoś nie należał Pan do małomównych. Wręcz przeciwnie. Przede wszystkim jednak ciekawi mnie co na to radni. Bo mam wrażenie, że powchodzili pod stoły i tylko gdy padło pytanie kto jest za, zza blatów wysunęły się ich uniesione ręce.

 9. x napisał,że zgadza się z P.Peno.Ale w jakiej sprawie?Żeby najpierw strzelić nawijke,a później wstrzymać się od głosu?

 10. Obciążyć Dyzia, wice i radnych obecnej kadencji. Na żadnego z nich nie głosować. Okazuje się wlasnie kto tu jest dyletantem. Łatwo się nie swoje rozdaje. Naprawdę wszyscy won! Nie chcę żadnego z tych ludzi widzieć w następnej kadencji. Przypominać wciąż należy – nasze miasto i gmina toną w długach! Winnymi są dyletanci u władzy.

 11. Dług długiem popychany.To Burmistrz przedkłada takie uchwały a Radni nieświadomi konsekwencji na najbliższe lata podnoszą rączki.Z Remondisem kto przygotował takie rozwiązania – Burmistrz Dereziński a część radnych nieświadoma podniosła łapki a teraz mamy to co mamy.P.Dereziński udaje i rozżala sięnad własnym losem ,tylko jaki kosztem dla gminy.Kiedy to się skończy,czy sprawiedliwości nie ma.Kto weżmie się za arsenał odpadów zgromadzonych pod naszą ziemią,skala tego wszystkiego poraża.Jaki gospodarz takie efekty.

 12. Panie Tomaszu,nie podejrzewam Pana o mentalność Kalego.pod drugim Pańskim komentarzem,mógłbym podpisać się w całej rozciągłości.chodziło mi m.in. o to,że te podwyżki mogą okazać się zabójcze dla radnych,z powodów o których pisałem.diagnozowanie sytuacji dlaczego nie ma chętnych do pracy społecznej to jedno,ale zaproponowanie jak to zmienić to trudniejsze zadanie.przejechała się na tym chociażby Solidarność w 89r.pozdrawiam

 13. Wiekszosc radnych poparla podwyzszke placy ale dlaczego wczesniej wszyscy nabrali wody w usta? Dlaczego podwyzszka az o 70 procent pomimo ze gmina tonie w dlugach? Nikt nie zaproponowal podwyzki relatywnie do dzialan soltysow np napierw 10 czy 20 procent w stosunku do aktywnosci danej osoby. Jezeli chce podwyzki u szefa to musze miec MOCNE ARGUMENTY zeby przekonac go ze nalezy sie mi ta podwyzka i to musi miec dzialanie dlugofalowe. Nie wykazuje sie w pracy po podwyzsze cofamy profit. U nas rozdajemy wszystkim bez wzgledu na dzialania. Panie Maciol prosze wymienic chociaz 3 pozytywne dzialania wieloletniej aktywnosci? Pozdrawiam

 14. Ps. Cytuje bo sie nalezy podwyzka – nalezy to sie troche zaangazowania operatywnosci pelniac dana funkcje po 1 slowa te bardzo pasuja do poprzedniego systemu ktory nie(stety) juz minal to po 2 wiec trzeba wiedziec kiedy zejsc ze sceny. Pozdrawiam

 15. jak sie wam ludziska nie podoba to sie wyporowadzcie. Podwyzka nalezy nam sie jak psu zupa. Cale szczescie ze nie trzeba sie tu podpisywac bo znowu byscie pluli ze nie zaglosujecie na tego czy tamtego.

  • W okresie PRL-owskim a jak kto woli w komunie wśród pewnych grup społecznych krążyło powiedzenie ,,czy się stoi , czy się leży … ,,.
   To przyjacielu nie te czasy . Najbardziej zdumiewające jest to , że powiedzonko zapuściło głęboko korzenie w świadomości przeciętniaków zbierając kolejne żniwa . Dochodzimy do jakiegoś absurdu roszczeniowego załatwiania własnych interesów w wykonywaniu funkcji społecznych . Gdyby inicjatywa podwyżki wyszła od burmistrza byłoby to powiedzmy do przyjęcia . Jednak w tym konkretnym przypadku jest to zachowanie aspołeczne i amoralne .

 16. Powtórzę jeszcze raz, co napisałam pod tematem emisji obligacji – teraz jeszcze obciążyli nas wysokimi dietami dla sołtysów! I Ty, Sławomirze Peno, chcesz burmistrzem zostać? Po glosowaniu nad dietami wychodzi na to, że mieli byśmy dynastię”Dyziów” i “Dyziu II” by nam miłościwie zapanował. Co to, to NIE! Wam wszystkim trzeba podziękować jesienią, skoro tak “dbacie” o publiczną kasę.

 17. No i w taki to sposób wolnymi kroczkami zaczyna zarysowywać się chęć stworzenia nowej profesji ,,Zawodowy Sołtys,, . Jeszcze trochę i z racji owego zawodu , będzie dozgonnie przyznawana emerytura a w uzasadnionych przypadkach i renta .
  Na miejscu owych wspaniałomyślnych sołtysów wystąpiłbym o zakup służbowych samochodów . A cooo taam . Niech naiwniacy płacą .
  Samochody oczywiście terenowe odpowiednio dostosowane do nawierzchni dróg gminnych .
  Chcę podkreślić jedno . Środki na diety to pieniądze podatników . Ludzi ciężko pracujących na utrzymanie bez dopłat unijnych . Jak do tej pory nie zauważyłem jakiejś konstruktywnej pracy ani burmistrza ani radnych ani przewodniczących osiedli nie wspominając o sołtysach . Wszystko kręci się wokół inwestycji od przypadku do przypadku , imprez , zabaw i bezczelnego brylowania .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj