Strona główna Różne Śmieci z importu

Śmieci z importu

1032
3

Dowiedzieliśmy się w ostatnim czasie, że na trzemeszeńskie składowisko odpadów mają być przywożone śmieci z innych gmin.  Zapytaliśmy o to dyrektora Trzemeszeńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Krzysztofa Tomczaka.

Dyrektor  poinformował nas , że wojewódzki plan gospodarki odpadami ulokował naszą gminę w tzw. regionie siódmym. Oznacza to, że w obrębie każdej takiej strefy znajdować się będzie wysypisko spełniające rygorystyczne normy. Składowane i odzyskiwane będą tam odpady z wszystkich gmin wchodzących w skład tego rejonu.

Dla regionu siódmego takim wysypiskiem będzie składowisko w Lulkowie. Na okres kiedy jest  modernizowane (prace potrwają do 2015 roku), marszałek województwa ustalił instalacje zastępcze – wśród nich  trzemeszeńskie wysypisko.

„Nasze składowisko gromadzi w tej chwili odpady w ilości 3500 ton rocznie. To szacuje jego żywotność na jeszcze 8 – 9 lat. Jednak w roku 2015, kiedy zostanie oddane do użytku zmodernizowane wysypisko w Lulkowie, nasze musi zostać  zamknięte. W porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim postanowiliśmy podjąć kroki do zapełnienia obiektu w ciągu dwóch lat” – powiedział Krzysztof Tomczak.

Jak dodaje, składowanie odpadów wiąże się z kosztami. Aktualna cena za przyjęcie wynosi 220zł za tonę. Im więcej odpadów byłoby przywożonych, tym koszty te mogłyby być niższe. Dlatego doszło do porozumienia z firmą ALKOM, która odpady z gmin Łubowo i Kłecko przywozić będzie na nasze, trzemeszeńskie składowisko. Jak prognozuje dyrektor Tomczak, ilość przywożonych rocznie śmieci zwiększy się wtedy do około 8000 ton, a to w efekcie pozwoli zmniejszyć cenę za tonę z 220zł do 165zł.

„Jest to z korzyścią zarówno dla miasta i gminy Trzemeszno, która to zapłaci  niższą stawkę za każdą przywożoną tonę odpadów, jak i dla samej firmy ALKOM, której opłaci się wozić śmieci nieco dalej” – dodaje Krzysztof Tomczak.

Pierwsza „dostawa” odpadów z gminy Łubowo dotarła na trzemeszeńskie składowisko w dniu czwartego lipca.

 

 

3 KOMENTARZE

  1. Dobrze, a co co 2015 roku?
    Nowe zostanie otwarte, czy będziemy jeszcze więcej płacić aby było wywożone do Lulkowa?
    Nie lepiej myśleć o modernizacji i powiększeniu terenu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here