Strona główna Polityka Śmieci w górę, woda i ścieki bez zmian

Śmieci w górę, woda i ścieki bez zmian

2709
64

Od 1 lipca odpady z mieszkań i instytucji z terenu gminy Trzemeszno zaczęły trafiać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie, zamiast na wysypisko w Świętem. Wiąże się to z większą opłatą, jaką należy uiścić za każdą przekazaną tam tonę śmieci (o 50 złotych).

Z tego powodu burmistrz Krzysztof Dereziński przedstawił radnym projekt uchwały z nowymi, wyższymi stawkami za odbiór odpadów zarówno segregowanych, jak i zmieszanych.

W dyskusji na sesji Rady Miejskiej  przeciwko podwyżkom jednoznacznie opowiedzieli się radni Zbigniew Matelski i Daniel Bisikiewicz. Ich argumenty w większości dotyczyły jednak funkcjonowania spółki Remondis Aqua Trzemeszno. Zwrócił na to uwagę Maciej Dalewski, który zauważył, że radni mylą temat cen wody z tematem cen za wywóz odpadów.

Spółka Remondis zajmuje się tylko transportem, natomiast główna przyczyna wzrostu stawek za wywóz odpadów leży w znacznie wyższej cenie przyjmowania odpadów w Lulkowie – tłumaczył radny Dalewski. Przemysław Woźny stwierdził, iż sam poczynił wyliczenia w tej materii i widać wyraźnie, że opłaty wnoszone przez mieszkańców nie bilansują się z kosztami odbioru odpadów, dlatego z bólem serca ale zagłosuje za podwyżką.

W podobnym tonie wypowiedziała się Magdalena Krzyżaniak – Świątek. Oświadczyła, że wie, iż żadna podwyżka nie jest mile widziana, ale nie można głosić tylko populistycznych haseł, bo jeśli radni nie zdecydują o podwyżce, to będzie trzeba dołożyć po raz kolejny pieniądze z budżetu gminy. Zastanawiała się czy nas na to stać.

Burmistrz Krzysztof Dereziński przypomniał natomiast, że gmina Trzemeszno najdłużej zwlekała z wożeniem odpadów do Lulkowa, za co był też krytykowany przez radnych, którzy dzisiaj są przeciwni podwyżkom.

Ostatecznie radni przegłosowali proponowane podwyżki. Za ich wprowadzeniem byli: M. Krzyżaniak – Świątek, P. Woźny, G. Koperski, M. Chojecki, T. Pawlak, M. Behnke, M. Dalewski, L. Macioł. Przeciw zagłosowali Z. Matelski i D. Bisikiewicz. Wstrzymali się S. Peno, M. Sobieszak, R. Wiśniewska.

Od 1 sierpnia ceny za wywóz odpadów zmieszanych wzrosną o 2 złote – z 15 do 17.

Również o 2 złote wzrośnie opłata za wywóz odpadów segregowanych, z 8 do 10 złotych. W tym przypadku przewidziano jednak ulgę dla dużych rodzin. W przypadku 5 osób cena wyniesie 9 złotych, 6 osób – 8,50 zł, 7 osób  – 8 zł, 8 osób – 7,50 zł, 9 osób – 7 zł, 10 i więcej – 6,50 zł.

Jak było do przewidzenia, radni jednogłośnie, zgodnie z propozycją burmistrza odrzucili zaproponowane przez Remondis Aqua Trzemeszno nowe taryfy za wodę i ścieki.

64 KOMENTARZE

  • „Wilkołak z wall street” przeliczył ?? czy liczyl tak samo jak w komisji czy juz z pomoca laptopa ?? az go serce zabolalo jak reke podnosil

 1. Nigdy i nigdzie się nie bilansują zawsze gmina choć w niewielkim stopniu ale dopłaca.Przemek wybacz czy w tej Gminie już takie głupoty ci wciskają ? Miej swoje zdanie.

 2. I znów brudną łapą do kieszeni, wstydu nie macie … Po pierwsze ustawa śmieciowa miała na celu opodatkować kolejny element w gąszczu fiskalnych rabunków na Polakach, no to rabujecie, a co tam niedługo będziecie na radzie uzasadniać wycinanie obywatelom nerek, żeby długi płacić i podwyżki rekompensować, a nie daj Boże o populizm trącać.

  Polak średnio wytwarza 268 kg, zawyżam do 300 mnożę przez 14000 tysięcy mieszkańców, daje 4200 tony, do każdej tony dopłacamy 50 zł, gmina potrzebuje 210 000 tysięcy złotych. Niech burmistrz wreszcie wywiąże się z obietnicy likwidacji etatu asystenta ! To już jest kwota rzędu 100 000 tysięcy, pomijam odzyskiwanie VAT-u, które jest kolejną przepompownią pieniądza gminnego w prywatne ręce. Wstrzymanie się od głosu to ciche przyzwolenie na podwyżki …

  Pan Woźny jak poczynił obliczenia, to może wyjść na to, że nam Vat zabiorą jak podwyżek śmieci nie będzie … Z bólem to czytam, te argumenty w pseudo dyskusji, wara od mojego portfela i mojego budżetu domowego złodzieje !! Nie stać żadnego z tych 15 przedstawicieli ludu na inny pomysł ?

  • Gdy Pan czytał ze zrozumieniem to doczytałby Pan, że cena jednej tony śmieci nie wynosi 50 zł tylko będzie wyższa o 50 złotych niż na naszym wysypisku. ( obecnie 245 zł) Tak więc Pana obliczenia można o kant… Koszty to także transport , ludzie którzy muszą te nasze worki i pojemniki wrzucić na samochód. A po drugie. Gra Pan nie wiadomo jakiego prawicowca a homo sovieticus wylewa się Panu uszami. Ja akurat poczuwam się do tego, żeby zapłacić za te śmieci które wyprodukowałem i nie oczekuję aby z Pana podatków dopłacać mi do tego. I to jest właśnie patriotyzm większy od założenia T-shirtu z orłem. I niech Pan już nie używa takich zwrotów typu złodzieje wara od mojego portfela. Za chwile zażąda Pan od gminy dopłaty do wczasów, jedzenia, piwa, kina i remontu mieszkania.

   • Macieju…,żeby Śmieciarz musiał Ciebie uczyć patriotyzmu…
    Szacun dla Pana Śmieciarza!!!!!
    Jestem też przeciw podwyżce.
    Jednak argumentacja Macieja jest dla mnie nie do przyjęcia, bo zieje nienawiścią.
    Trzemeszno potrzebuje fachowych argumentów, porozumienia, przejrzystości.
    Jad zostawmy pełzającym.

    • Panie bbb,

     a co w tym złego żeby mnie Szmieciarz czegokolwiek uczył ? Każda uczciwie i rzetelnie wykonywana praca zasługuje na szacunek. Akurat od szmieciarzy, fakt, że niemieckich to ja się ekonomii zacząłem uczyć.

     Co do potrzeb Trzemeszna – pełna zgoda …

     Argumenty o mowie nienawiści, drogi Panie to jest zianie ale bezradnością i frustracją … Nienawiść jest mi obca, szkoda na nią czasu, niech Pan to czyta jako wyrazistość poglądów.

     • No dobrze, dobrze, niech tak będzie jak prawisz Macieju. Razem nam zależy na naszej gminie. Tylko inaczej czasem kombinujemy główkami. Pozdrawiam Cię i zawsze czytam Cię z zainteresowaniem.

   • Szanowny Panie Szmieciarz … Wiąże się to z większą opłatą, jaką należy uiścić za każdą przekazaną tam tonę śmieci (o 50 złotych). Pisałem o nadwyżce …

    Jeśli coś ( cokolwiek ) w budżecie gminy kosztuje rok rocznie przykładowo 100 zł teraz ma kosztować zł 120 to mamy łapać portfel obywatela i z niego wyciągać kasę, jednocześnie wydając w innych miejscach w których można wskazać oszczędność, godzi się Pan na to ? Pan mówi o opodatkowaniu ? A o czym pisałem wyżej ? Jakie założenie miała ustawa śmieciowa, była zapchaj dziurą gminną. Inaczej to wyglądało w miastach wojewódzkich, inny temat. Kiedy skala opodatkowania Pana pracy jest rzędu 70 %, to jest już maksyma Lenina zrabować już zrabowane ! Ile można ?

    Idąc dalej jestem wolnościowcem, a nie „roszczeniowcem”, więc to Pana pochopna i niczym nie udokumentowana opinia. Ja oczekuje przeorientowania środków, czuje Pan subtelną różnicę ? Ten kraj jego finanse uratuje przejrzystość i szanowanie każdej złotówki jako owoców ciężkiej pracy obywateli.

    Co do mojej garderoby muszę Pana zawieść nie mam żadnej koszulki tego typu, w ich cenie mam dobrą książkę.

 3. Gardzę tymi, co się wstrzymali od głosu! Po to się pchali na radnych, aby mieć zdanie na temat Gminy. Tchórze, karierowicze.
  Nawet Woźny miał zdanie -można się z nim zgadzać lub nie,-ale nie zrobił gorszącego uniku, jak ci radni co na dwóch ramionach płaszcz chcą nosić.

 4. Panie piekarz ale „Daleki” zwrocil panu uwage – nie myl pan wody ze smieciami :0
  a taki Ynteligencik niby i zobacz nooo 🙂

 5. a ja wam powiem ze jest taki pan radny skrupulatny co to drukuje kazdy wpis z forum i uklada w segregator datami 🙂 aby pozniej w razie co miec dowody 🙂 kolo juz pol pokoju ma wydrukow, wiec nie piszcie tyle bo szkoda tuszu !!! 🙂

 6. Po paniach Sobieszak i Wiśniewskiej nie spodziewam się niczego, a szczególnie własnego zdania. Ale żeby przewodniczący rady i jednocześnie kandydat na burmistrza nie miał własnego zdania w tak ważnej kwestii to już żenujące. Brawa dla tych, którzy nie siedzą tam tylko dla przypodobania się wyborcom ale potrafią ważyć argumenty.

  • Żeby ważyć argumenty i wypracować sobie własne zdanie trzeba być mądrym i kompetentnym. A Pp ma 2 cienkich bolków.

 7. Brak własnego zdania to jedno. Ale brak zrozumienia o czym mowa to drugie. Daleki musiał tłumaczyć dwóm panom ” hallo hallo, jesteśmy przy śmieciach, nie przy wodzie, hallo hallo, to nie remondis, to urbis”

 8. Pani Magdaleno jesli stac nas na dofinansowanie policji choc pule maja od panstwa to dlaczego gmina nie moze dolozyc do smieci nie widzezadnej roznicy nie mieszajcie ludziom w glowac widac ze gmina jest bogata skoro na patrole piesze ktore sporadycznie sa widywane pytam gdzie tu oszczednosc.

 9. Pani Radna Krzyżaniak postąpiła tak jak uważała i myślę , że nie ma jej co tu odsądzać jak i nikogo innego , w całym artykule jest jeszcze jedna informacja o tym ,że wszyscy zgadzają się co do cen wody i chwała im za to. Nie wiemy ile gmina wydała dodatkowo na patrole a ile by wydała dopłacając do wywózki śmieci. |Dopłata do wywózki to 2 zł. powiedzmy, że do wytrzymania nie wiemy jak odbiła by się na budżecie gospodarstw domowych podwyżka wody.

  • Panie Rybak,

   Proszę pamiętać, że Burmistrz i jego zastępy plus część radnych walczą bohatersko z problemami, które sami wykreowali prywatyzacją …

   Fakt, że Pani Magdalena Krzyżaniak wprowadziła nową zasadę do rady – potrafi umotywawać swój głos, bo jeszcze jakiś czas temu rada składała się z samych robotów do głosowania. Ot, ewolucja …

   • Tak ma Pan rację , też zauważam, że ta Rada w większości głosuje „różnie” w sensie , tzn. nie staje zawsze po jednej stronie, czasami po żadnej chyba, że co jest oczywiste np. w przypadku wody głosuje jednogłośnie. Tak też to zauważam Panie Macieju i dobrze.

 10. A jak to wygląda na tle gmin sąsiednich ,czy te kwoty za śmieci i wodę są porównywalne?czy ktoś może wypowiedzieć sìę w tej kwestii?

 11. Co sie dzieje to ile jeszcze podrozeja smieci wciaz mal malo i malo jeszcze nie tak dawno za smieci nie placilem na kwartal tyle co teraz miesiecznie sory ale pensje tak szybko nie rosna .

 12. Tanie śmieci będą tylko wtedy jak nauczymy sie segregacji. Im mniej zmieszanych tym taniej. A wystarczy popatrzeć jakie śmieci trafiają do kontenerów. I to nie tylko mieszkańcy bloków. Podrzucanie do nich śmieci jest nagminne

  • Taaaa już to widzę – tam gdzie łapę kładzie państwo nigdy nie będzie tanio. Ogólnie cały system segregacji mógłby działać samodzielnie jakby tylko odpowiednie ceny w skupach zrobić, żeby opłacało się tym zajmować.
   Całkiem niedawno segregacji nie było, a śmieci były tańsze niż obecne segregowane.

 13. Ktoś już napisał -Peno i ponadpodziałami(oprócz Matelskiego i Bisikiewicza) to tylko karie,rowicz,jaka jego przeszłość strach o tym mówić,panie jatczak,szapował nie kompromitujcie się w parciu na władzę,jesteście kiepscy !!!!!!

 14. Panie Peno,kim ty jesteś jeżeli wstrzymujesz się od głosu w tak ważnej sprawie dla mieszkańców,osiągnąłeś dno,twoja wartość jako samorządowiec jest zerowa,przyjmujesz ludzi na dyżurach i wszystko obiecujesz,to obłuda i nie damy się nabraĆ NA TO,jesteś mierny i jałowy Populisto jeden !!!!!!

 15. Sławek to ze sie wstrzymujesz od glosu sprawia ze ja i moja rodzina nie bedziemy na ciebie juz glosowac ! wstrzymaj sie tez od pobierania diety !

 16. Naprawde też nie rozumię jak można wstrzymać się w takiej sprawie od głosu, albo podwyżka jest zasadna albo nie! Jak można nie wiedzieć ???

 17. Do wszystkich plujących, na tym portalu dostało się już chyba wszystkim radnym, każdy ma prawo do swojego zdania,
  padły słowa gardzę, brak własnego zdania , karierowicz, nieodpowiedzialność , ważny dla gminy temat itd., otóż nie koniecznie, czasami głosując na zasadzie wstrzymania głosuje się za , jedyny Pan Maciej to zauważył, tak ono de facto według mnie zagłosowali za i nie koniecznie z powodu uniku.
  Brakuje mi w tej dyskusji całości weźcie pod uwagę i drugie głosowanie, po prostu całość. Natomiast jeżeli chodzi o przyszłe wybory to radzę patrzeć na całość, nie na jedno głosowanie.
  Panie Przewodniczący – uważam , że postąpił Pan słusznie- nie wszyscy wnioskują wprost.
  I jeszcze jedno uwaga na słowo gardzę, ja nikim nie gardzę.
  Straszne psy się wiesza anonimowo na Radzie, jedynie Pan Maciej stara się być obiektywny i zauważył, że ta Rada nie jest maszynką do głosowania. Ważna dla gminy to była prywatyzacja komunalki, a to są jej konsekwencje niestety czasami przykre.

 18. Nazwanie swojego uczucia wobec radnych jest wyrażeniem troski wobec naszych wspólnych spraw. Przykre że Rybak wyrażanie troski, poprzez nazwanie uczucia, nazywa opluwaniem. Panie Rybak to Pan nas opluł. My nie jesteśmy plującymi na portalu, my lubimy Trzemeszno i chcemy, żeby było nam razem tu dobrze. Interesujemy się naszymi sprawami i…oceniamy naszych włodarzy.

  • Witam,
   Jeszcze raz ma Pani/Pan prawo do swojego poglądu , zdania itd. natomiast mnie chodzi o jedno o słowo pogarda – można napisać uważam to za niedobre , nie słuszne , itd. niestety gardzenie człowiekiem dla mnie jest nie do przyjęcia , na nikogo nie pluje – nigdy, proszę mi niczego nie imputować.
   Fajnie , że lubi Pani/Pan naszą gminę i Trzemeszno, to nas łączy.
   Rozdzielmy dwie kwestie, pierwsza zmiana wysypiska śmieci, jak rozumiem likwidacja wysypiska w Świętem – dla mnie super sprawa , mam nadzieję , że da się coś z tym zrobić i zyskamy kolejny piękny zakątek -to troska o losy gminy.
   Druga to podwyżka za wywózkę śmieci – nie rozstrzygam, konieczna , czy nie i czy to jest troska o gminę, czy o portfele, przy czym jeżeli to jest troska o portfele to każdy też ma do niej prawo.
   Nikt mnie nie przekona, że inwektywy, uczucia niegodne wobec drugiego człowieka są troską o gminę.
   Troską o gminę mogą być ewentualne merytoryczne opinie na temat lub posiadanie konkretnego zarzutu popartego dowodami.
   Alina zwróciła uwagę na jeszcze jedno słowo „złodzieje” zostało ono przeze mnie przeoczone, mam nadzieję , że Pan Maciej napisał to pod wpływem emocji, ale tak to prawda tak nie wolno.
   Nie odbieram nikomu prawa do wyrażania opinii, ale mam prawo również wyrazić pogląd , że dla mnie „argumenty” ad personam typu złodzieje i pogardzanie kimkolwiek jest niedopuszczalne.
   Mój pogląd jest następujący – Rada podjęła dobre decyzje w kwestii wszystkich trzech rozpatrywanych podwyżek.

   Pozdrawiam i Plującego po rybacku i Panią Alinę i Pana Macieja.

 19. Czy to tak trudno zrozumieć? Kiedyś płaciliśmy od kubła, jeżeli mieliśmy więcej śmieci należało za to dodatkowo zapłacić, albo dać do kieszeni temu co wywoził. Teraz muszą Ci zabrać każdą ilość śmieci za 10 zł od osoby na miesiąc. To taka wielka krzywda to zapłacić? Przecież to my produkujemy te śmieci panowie Matelski i Bisikiewicz. A pan Maciej od razu dorabia do tego ideologię, pisząc wara od mojego budżetu złodzieje. A od moich śmieci też wara?
  Często sie zgadzam z panem Maciejem ale tutaj chyba sie nie zastanowił, a poza tym obraził ludzi, ( złodzieje) co dotąd mimo ciętych komentarzy mu sie nie zdarzało.

  • Drodzy dyskutanci, lekko reasumując

   Dla mnie każdy głos wstrzymujący od głosowania jest głosem, który daje możliwość przegłosowania danej sprawy, na każdym szczeblu administracyjnym, jest cichym głosem za daną sprawą i tak trzeba zawsze to moim zdaniem tłumaczyć.

   Pan Rybak trafił także w fundamentalną sprawę dla tej sprawy, wobec prywatyzacji TPK sprawa śmieci jest wciąż marginalną. To jest regres i problem na lata, trafną diagnozę przewidział Pan Romuald Lisiecki przewodniczący związków zawodowych, oczywiście część radnych z burmistrzem byli „mądrzejsi”.

   Pani Alino,

   ma Pani słuszność co do sformułowania złodzieje jest ono bardzo ostrym i krzywdzącym sformułowaniem. Nie pomyślałem o tym, dziękuje za zwrócenie uwagi. Jednak nie pisałem to w takim prostym tego słowa znaczeniu. Nasi radni głosujący za podwyżką, nie mogą czuć się wyróżnieni, ponieważ uważam każdego polityka każdego szczebla za systemowego złodzieja jeśli głosuje za podniesieniem jakiejkolwiek opłaty – podatku dla.społeczeństwa okredytowanego i wciąż ubogiego. Patologią w zarządzaniu finansów tego kraju, jest proste żerowanie i podnoszenie wszelakich opłat szukając środków w portfelach Polaków, przy na prawdę wysokiej skali fiskalizmu, jednocześnie niskim zwrocie wykorzystania tych środków dla poprawy jakości życia Polaków. I zawsze będę przeciw takim rozwiązaniom nieważne czy to jest 1 grosz czy 100 zł. Tutaj mamy do czynienia z podwyżką rzędu 20 %, choć i może od niskiej kwoty jak wielu tutaj podnosi. Uważam, że gminę którą stać na sprywatyzowanie w sposób skandaliczny mienia ( miały być same korzyści, a jak narazie są nie jasne przepływy finansowe i podwyżki wody, za które czy to budżetem gminy czy swoim portfelem i tak my ponosimy koszta oraz brak kluczowej decyzyjności w spółce), na etat dla etatu lub usługi prawne w obszarze, który mogą wykonywać pracownicy urzędu ( są organizowane szkolenia z tego zakresu, nawet licząc tego koszty plus dodatek do pensji za to dla pracownika – finalnie oszczędzamy ). Stąd moja może i ostra ocena sytuacji … Temat jest bardzo szeroki, a cieszy mnie każdy merytoryczny głos w dyskusji, bo chodzi o nasze miasto jego jakość zarządzania, wizerunek i przyszłe losy.

 20. Proszę dobrze przeanalizować koszty.1- czy ktoś będzie miał możliwość sprawdzenia czy samochód jest wpelni załadowany bo można wozić powietrze mieć płacone za pełen ładunek a mieć bardzo dużo kursów jak to było wozone na święte bo liczono kursy które następnie mnozono przes możliwość ladunkowa pojazdu a nie wazono i nie sprawdzano czy jest wpelni załadowany a co badzie teraz to już tylko pan Bóg będzie wiedział bo nie mam możliwość nadzoru a UM będzie płacił za podane tony które przybywają i co miesiąc jest więcej zobaczymy kto będzie miał rację czas pokaże pozdrawiam Trzemeszenski Przepowiednik z Poznania

   • Waga tak ale można się spodziewać? Rachunkowe działania mają różne sposoby na to ze się uda to ominąć jesteś pewien czy tak jest robione bo ja nie niedokonca przemyśl pozdrawiam miłego wieczoru

 21. Mocne słowa, wg Pana Rybaka -inwektywy- są wyrazem żalu wobec tych, którzy naszymi głosami zdobyli mandat radnych. A teraz okazało się ,że z tymi kompetencjami u nich to nie za bardzo wygląda. Skoro nadużyli naszego zaufania, to mamy prawo tymi słowami pokazywać to, co się nam nie podoba. A delikatnie mówiąc chowanie głowy w piasek i umywanie rąk uważam za niegodne. I proszę mnie nie nazywać plującym na portalu-chyba, że po rybacku.
  W realu pewnie byśmy sobie zdrowo podyskutowali.
  Odwzajemniam miłe pozdrowienia.
  A określenie „niegodne” wg Pana Rybaka jest OK ?

  • Tak, w stosunku do zjawiska tak wedlug mnie jest OK., w stosunku do konkretnego czlowieka pogarda i nazywanie złodziejem , nie , taka subtelna różnica. Ja Pani/Pana konkretnie nie nazywam z imienia i nazwiska, ani nawet z nicku, piszę wyraźnie, jezeli się Pani/Pan wziął to do siebie to trudno, coś w tym musi być skoro tak to dotknęło.

   • rybaku, padają tu takie mocne słowa ,bo ludzie chcą chronić nas- mieszkańców, ale i przede wszystkim chcą też i chronić naszych radnych przed społecznym skalaniem.
    Nadal piszę, choć nic mnie nie dotknęło a tylko zainteresowało.

    • Drogi Plujacy po rybacku,
     warto przeczytac wpis Pan Macieja, nadal uważam, że Rada w tej sprawie jest pod ścianą i co by nie zrobili i tak…….to są konsekwencje wczesniejszych decyzji….,, a z tym skalaniem to daj spokój. Ja bardzo dobre podsumowanie Pana Macieja uważam, za zakonczenie dyskusji, nawet bardzo ładnie opisał zjawisko, ktore nazywa zlodziejstwem, ale potrafił też cofnąć się o krok , oczywiscie nie w kwestii poglądów , ale slownictwa. Jak chcesz to nadal pisz Ku Chwale Trzemeszna.

     • Zamiast zajmować się słownictwem ,zadbajmy jako wyborcy, aby kluczowe sprawy nie były traktowane wytrychem.
      Też kończę pisanie o słowach, bo taka wymiana myśli dewaluuje WAŻNE sprawy w Trzemesznie.
      Cieszę się ,że zauważyłeś rybaku, że piszę Ku Chwale Trzemeszna. Bo tak jest . Kocham moje miasto.

 22. Drodzy czytelnicy dlaczego nie można było zrobić debaty społecznej posłuchać głosu mieszkańców -tylko szybko sesja nadzwyczajna brak czasu na debatę przewodniczący musi to zrobić w 7 dni i nie ma możliwości wprowadzenia zmian do obrad bo musi zgodę wyrazić burmistrz co było nie możliwe .Dlatego należy się spodziewać po Burmistrzu że powie że to jest jego wesele a winę za podwyżki cen ponosi rada to nie jest tak za to podwyżkę winowajca jest jeden pan Burmistrz Miasta który jest niobecny w życiu gminy ma problemy z kontaktem społecznym doradztwo ma bardzo niekorzystnie naśtawione do społeczności gdyż są to osoby z poza gminy i mają to głęboko w 4 litrach bo odpowiedzialność ponosi burmistrz a on jest duchem czasu i nie należy oceniać tej zagrywki tak jak się nie ma pełnych informacji prawo jest takie i no to wykorzystuje i robi wszystko aby rada się klocila proszę go zapytać czy to jest prawda pozdrawiam

  • Bo w Polsce nie mamy demokracji tylko jej skrawki, wrzucenie kartki do urny co lat kilka jest jedyną formą aktywności obywatelskiej części Polaków, lekkie pobudzenie następuje tylko podczas kampanii. Co władza świetnie wykorzystuje, sama nie inicjując żadnych spotkań no bo po co, jeszcze by ludzie coś wymagać zaczęli ?? Świadomość społeczna jest kluczem dla stworzenia demokratycznego systemu, transparentnego i przyjaznego dla obywatela. Radni mają dyżury na które albo nikt nie przychodzi, albo petent przychodzi coś ugrać dla siebie. Rady są często w godzinach nie osiągalnych dla obywateli, a jeśli ktoś je odwiedzi to tylko zainteresowany wybranym tematem.

   Jedyną pobudką jest ten portal … Jest to forum które pozwala wymienić opinię i dzięki niemu jest jakiś ruch w lokalnym interesie.

 23. Panie Macieju to jest szansa spróbować swoich sił można. Pobudzić dobrego ducha zmian aby demokracja wyparla szowinizm jest nas dwoje małe ruchy tworzą dużo dobrego dla mieszkańców pozdrawiam

 24. Każdy medal ma dwie strony.

  Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnie miesięczne wynagrodzenie netto z roku poprzedniego to wychodzi na to, że będziemy musieli w zaokrągleniu wyłożyć na śmieci więcej o 1 promil z naszego wynagrodzenia.
  Wiem, że słowo promil rozgrzewa forum do czerwoności ale proszę się nie denerwować piszę o pieniądzach.
  Biorąc pod uwagę ceny używek różnej maści oraz to ile średnio na nie wydajemy to 2 złote (przypominam 1 promil) moim zdaniem niewiele.
  Ustawa śmieciowa nie była wprowadzona tylko po to, żeby wyciągnąć pieniądze z kieszeni obywateli, zmieniła w ogóle pojęcie właściciela śmieci i to jest chyba meritum w tej ustawie, czego do dzisiaj, z przykrością muszę stwierdzić, nawet pracownicy urzędu nie mogą zrozumieć, że właścicielem śmieci z gosp. domowych jest gmina gdziekolwiek na jej terenie one się znajdują! A wszystko po to, żeby nam Polakom odechciało się wywozić śmieci do lasu, czego też niestety nadal nie potrafimy zrozumieć. Wolę płacić 2 złote więcej ale jednocześnie wymagam od gminy, żeby np. azbest był składowany w miejscach do tego przeznaczonych! Na tym trzeba się skupić bardziej!
  Pani Alina dobrze ujęła moim zdaniem sprawę, jak mieliśmy więcej niż 1 kubeł płaciliśmy do kieszeni miłym panom i nawet kosze z powrotem wnieśli na posesję i pozamiatali po sobie – tak to wyglądało. Wtedy większości nam taki stan odpowiadał i nikt nie był oburzony bo (użyję mocnego zwrotu w stylu Macieja) dymał gminę i miał z tego radość. Niestety musiał zmienić się właściciel ku niezadowoleniu prawie wszystkich, żeby zmienić pewne zasady.

  Radny, burmistrz, kierownik, dyrektor, prezes itd. niestety muszą podejmować też te mniej wygodne decyzje dla większości bo finalnie to oni odpowiadają za np. budżet czy funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Do tego trzeba jednak mieć grandes cohones, których niektórym radnym zabrakło!
  Jeśli większość decyzji miałaby być konsultowana społecznie to po kiego grzyba mielibyśmy wybierać naszych przedstawicieli?

  Jeżeli mówimy o fiskaliźmie to trzeba powiedzieć o faktach, czyli dniu wolności podatkowej. W porównaniu z naszymi sąsiadami czy innymi gospodarkami nie wyglądamy tak źle i w ostatnich latach była nawet tendencja zniżkowa dla tego wskaźnika, czy się utrzyma przy rozdawnictwie tego rządu okaże się za kilka lat.

  Zawsze hasło podwyżka cen czy podatków będzie działało na mieszkańców jak płachta na byka i jest to najłatwiejszy temat do budowania swojego elektoratu,zbierania zwolenników czy poczytności.
  Nie jest to jednak powód, żeby używać ostrych sformułowań i obrażać innych nazywając ich złodziejami. Przypominam, że każdy obywatel, który wie o przestępstwie jest obowiązany przepisami prawa zgłosić ten fakt odpowiednim organom.
  Na szczęście każdy za swoje zachowanie i język odpowiada osobiście, a i trzemesznianie pokazują, że swój rozum mają.
  Cieszy mnie, że pojawiły się głosy rozsądku i wyważone opinie co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość i mieć nadzieję, że nawet ekscesy w „siłowni pod chmurką”, głośne wesela w centrum miasta, głośni Zenkowi klienci itp. zachowania pozbawione empatii za może dwa (niestety) pokolenia znikną, czego wszystkim nam życzę 🙂

  • Drogi Panie Niemiec, jako, że „znamy się nie od dziś” to ja tylko słów kilka, ponieważ poruszył Pan wiele wątków, które skłaniają do dalszej dyskusji. Po pierwsze na stan naszych portfeli składa się wiele czynników, po pierwsze sam Pan może policzyć skalę obciążeń fiskalnych jako pracodawca, również pracownikowi zabiera się wiele. Do tego dochodzi niska siła nabywcza naszej waluty, plus niska stopa zwrotu naszych obciążeń na elementarne potrzeby … Pan chyba trochę zakrzywia rzeczywistość, jeśli zabiera się 70 % Polakom pieniędzy za wykonywaną pracę to służba zdrowia, edukacja, infrastruktura i administracja powinny funkcjonować na najwyższym poziomie, jak jest obecnie weryfikują miliony Polaków co dzień, szczególnie Ci którzy mają pojęcie jak ten elementarz usług wygląda na obczyźnie. Proszę nas nie porównywać z naszymi sąsiadami – bo nie ma z czym. Oczywiście patologię jest rozrost administracji, struktura gospodarki i rynek pracy zmutowały nam co 5 etat finansowany z budżetu państwa.

   Kwota podwyżki, jest nie znaczna – ale to jest wciąż rabowanie, zrabowanego … Proszę pamiętać, że ja podnoszę kwestię najbardziej dla mnie rażącą – czyli przeorientowania środków, by nie obciążać dalej obywatela choćby złotówką. Artykuł wyżej o monitoringu, jest kolejnym przykładem moim zdaniem marnotrawieniem środków publicznych – sam monitoring ma z pewnością opcję nagrywania – więc spełnia swoją rolę co do odszukania winowajców aktów wandalizmu, wykroczeń. Po co kreować dodatkowy etat, to z pewnością wie tylko Pan vice burmistrz, za tą kwotę można objąć inne newralgiczne punkty monitoringiem.

   Co do kierowania spraw do sądu, przypomina Panu, że żyje Pan w kraju w którym za przyjęcie łapówki otrzymuje się jeszcze od państwa rekompensatę finansową, a na zlecenie podrzędnych urzędników z kancelarii premiera ustawia się w sądach wyroki …

   Jeśli chodzi o wywalanie śmieci do lasu, to Pan to żadnym prawem nie zmieni, takie rzeczy to się z domu wynosi. Do osób śmiecących po lasach leśniczy powinni mieć prawo strzelać po kończynach – innej terapii nie widzę …

 25. Panie szkopie wywód długi bez jakości myśl ta sama co władzy cyt radny burmistrz kierownik prezes odpowiada za budżet i swoje wypłaty jesteś pan kolaborantem władzy cienkiej i anty spoleczny

 26. Panie Macieju,

  1. Gdyby było tak jak Pan pisze, że zabiera się nam 70% przychodów to dzień wolności podatkowej przypadłby na 12 września. Według centrum im. Adama Smitha przypada on jednak 11 czerwca, więc proszę nie zakrzywiać rzeczywistości i nie głosić demagogi.
  W USA np. gdzie dzień wolności podatkowej przypada 18 kwietnia służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie lecz trzeba za nią płacić extra, na co wszyscy obywatele nie mogą sobie pozwolić (fakt Obama próbuje to zmienić). Może nie nasz sąsiad ale wyrazisty przykład. Niemcy z kolei mają ten dzień 8 lipca. Ponownie proszę o nie głoszenie demagogi.
  2. Proszę pamiętać, że podatki dzielimy na bezpośrednie i pośrednie, tymi drugimi zaś obecny rząd chce nas obciążyć np. proponując obowiązkową opłatę za TV w rachunku za prąd. Jeszcze kilka innych przykładów można podać.
  3. Co do sądów i prawa pełna zgoda – nawet Prezydent najjaśniejszej RP ułaskawia niewinnych a zapewne swoim studentom mówił nie raz „dura lex sed lex”, o czym jako wykładowca, doktor nauk prawnych i pierwsza osoba w państwie sam zapomniał.
  4. Jeżeli chodzi o śmieci to wystarczy kampania informacyjna urzędu miasta mówiąca o tym, że po zmianie przepisów to gmina jest właścicielem śmieci z gosp. domowych i odbierze każdą ilość bo jest do tego zobowiązana. Wtedy z czystej leniwej natury człowieka nikomu nie będzie chciało się jeździć extra do lasu. Pan z tym strzelaniem po kończynach to poważnie?
  Żeby tylko Antek vel „świr” nie uzbroił organizacji pozarządowych typu TP w broń jak ma w swoim zamiarze, bo już się boję.
  5. Jak Pan napisał „znamy się nie od dziś” więc przyzwyczaiłem się, że odpowiada Pan na kwestie dla Pana wygodne i musi mieć Pan ostatnie zdanie.

  Pani Malino,

  Jeśli chciałbym odpowiedzieć na post @@@@@@@@@@@@@ musiałbym użyć języka, którego staram się unikać lecz musiałbym zacząć

  Pani/Panie małpo po trzynastokroć …. nie czuję takiej potrzeby.

  • Panie Niemiec,

   1. Czy zna Pan składowe jakie pod uwagę bierze centrum A. Smitha przy swoich obliczeniach ? Drogi Panie proszę zwrócić uwagę na fakt, ile płaci za moją pracę pracodawca plus moje składki jest to już prawie 50 %, składki Vat, akcyzy w paliwie, rachunki za prąd itd.

   Co do USA, nie wchodzę w polemikę, jest 50 milionów Amerykanów bez świadczeń. Obama tylko podczas kampanii artykułował, że coś z tym zrobi i na tym stanęło.

   2.Dokładnie tak jak Pan pisze, trzeba lliczyć każdą daninę na każdym etapie obrotu moimi pieniędzmi aparat państwowy wyrywa mnie jako obywatelowi właśnie około 70 % zarobków właśnie dzieląc i różnie nazywając tego typu grabież. Tutaj nowy projekt:

   http://m.onet.pl/moto/aktualnosci,l55qn5

   3.Nadużycia są naturalne w polskiej polityce w wielu obszarach.

   4.Bać się Pan będzie jak wpadnie do Trzemeszna kilka Toyot z uzbrojonymi świrami z kałachami. Wtedy bohatersko jako najbardziej rozbrojone społeczeństwo w Europie będziemy się bronić sztachetami z płotów, choć i z tym może być problem. Co do Antka Świra, to nie lubię tych sloganów, Pana zdania, za bazę w Redzikowie PiS, jego wierchuszka i poszczgólni ministrowie powinni iść siedzieć. Tutaj też kłania się temat USA.

   5.Kwestie dla mnie wygodne ? A na jakie nie wygodne nie odpowiedziałem ? Muszę mieć ostatnie zdanie ? Może mam swoje zdanie i potrafię jego bronić, czy mam się Panu z tego tłumaczyć ? Dyskutujemy i czyni mi Pan zarzut tytułem tego, że Panu odpowiadam ?

   • Panie Macieju,

    1. Jeśli do podatków wlicza Pan rachunek za prąd to rozumiem skąd bierze się Panu 70%. Jeśli chce Pan znać szczegóły wyliczeń centrum A.Smitha proszę się do nich zwrócić z zapytaniem.

    2. Patrz pkt. 1.

    3. Miło, że są obszary, w których się zgadzamy.

    4. Nie wiem dlaczego z powodu śmieci i opłat za nie miałyby wjeżdżać do Trzemeszna Toyoty z uzbrojonymi świrami? Rozumiem, że ma Pan na myśli Islamistów? Jeśli tak to obawiam się też PiSlamistów na melexach typu pan Karski.
    Nie można straszyć społeczeństwa a potem na podstawie wywołanego strachu usprawiedliwiać różnych działań. Chociaż nie przeczę, że jakieś zagrożenie terrorystyczne jest, ale na Boga (nie tego od Koranu), nie z powodu śmieci i 2 złotych.

    5. Chyba mnie Pan nie zrozumiał do końca w tym punkcie. Miło się polemizuje i cieszę się, że nie na samym hejcie opierają się komentarze na tej stronie.

    Ja z mojej strony kończę i nie zamęczam czytających – przynajmniej w tym wątku odpowiedzi z mojej strony już nie będzie, czego o Panu powiedzieć nie mogę i palca nie oddam 🙂

    Na weekend PiS (peace) z Panem i wszystkimi sympatykami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj