Dzisiaj na obradach połączonych komisji Rady Miejskiej radni mieli zaopiniować wniosek mieszkańców Osiedla nr 1 w sprawie nadania imienia św. Jana Pawła II skwerowi u zbiegu ulic 22 Stycznia i Toruńskiej. W trakcie dyskusji głos zabrała Magdalena Krzyżaniak – Świątek.
Stwierdziła, że jest jak najbardziej za uhonorowaniem pamięci tak wielkiego autorytetu jakim jest dla Polaków Jan Paweł II. Miała jednak wątpliwości czy plac, który z jednej strony jest miejscem spacerów i odpoczynku, ale też na przykład spożywania alkoholu, to najlepsze miejsce na upamiętnienie wielkiego Polaka. Zwróciła jednocześnie uwagę, iż 1 kwietnia weszła ustawa dekomunizacyjna, która nakazuje między innymi zmianę nazw ulic i rożnych obiektów nawiązujących do ustroju komunistycznego. Takim miejscem jest w naszym mieście ulica XX lecia PRL, dlatego zaproponowała, aby zamiast skweru zmienić patrona ulicy z XX lecia PRL na św. Jana Pawła II.
Renata Wiśniewska stwierdziła, że wie od mieszkańców, iż nie są oni raczej za zmianą tej nazwy, i dlatego należałoby się upewnić w IPN, czy na pewno będzie ona podlegała zmianie. Jej wątpliwości rozwiał wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Zacytował zapisy ustawy, z których jasno wynika, że między innymi nazwa XX lecia PRL jest tą, która na pewno nie będzie mogła być zachowana. Na jej zmianę samorząd ma czas do 1 kwietnia przyszłego roku, a jeśli tego nie zrobi, dokona tego wojewoda w trybie administracyjnym. Opinia mieszkańców nie będzie brana w tym wypadku pod uwagę.
Daniel Bisikiewicz zauważył, że nie przemawia za bardzo do niego wniosek podpisany przez 14 mieszkańców prawie czterotysięcznego osiedla. Kacper Lipiński zapowiedział, że poprze ten wniosek chociażby z szacunku dla inicjatywy mieszkańców. Ubolewał, iż nie zaproszono na obrady inicjatora zbierania podpisów Marka Grześkowiaka – mieszkańca osiedla.
W głosowaniu większość obecnych radnych poparła wniosek (K. Lipiński, M. Dziel, D. Bisikiewicz, M. Chojecki, T. Pawlak, L .Macioł, M. Sobieszak). Przeciw zagłosowały R. Wiśniewska i M. Krzyżaniak – Świątek. Z. Matelski wstrzymał się od głosu.
Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska na sesji 25 maja. Wiceburmistrz D. Jankowski już po głosowaniu podkreślił, że radni byli jednogłośni w sprawie samej idei uhonorowania Jana Pawła II, różnili się tylko co do sposobu jej realizacji.
zamiast XX lecia PRL proponuję ul Jędrzeja Moraczewskiego, warto też zmienić ulicę 22 stycznia na Rotmistrza Witolda Pileckiego. My musimy zmienić tę nazwę a nie wojewoda
No właśnie była okazja zmienić XX lecia PRL ale nie skorzystano z mądrej rady.
Ulica 22 stycznia nie upamiętnia czasów ani rocznic PRL tylko dzień wyzwolenia Trzemeszna z okupacji niemieckiej więc dlaczego miałaby być zmieniona? Trzemesznianin poczytaj trochę historii naszego miasta a nie wypisuj głupot
Jakie wyzwolenie? Wkroczyla armia czerwona i NKWD i wprowadzila nowa jeszcze bardziej krwawa okupacje, kto nie czyta ten nie czyta. Wyzwolenia nie bylo.
Nie ośmieszaj się Trzemesznianin . Ciesz się , że mówisz w ojczystym języku . Co Ty możesz wiedzieć o wolności o okupacji o wojnie o wyzwoleniu .
Obserwator napisał wzruszająco i prawdziwie.
A co ty wiesz obserwatorze? Okupacja sowiecka była niue mniej krwawa poczytaj ile osób zamordowano w latach 1945 – 1953. CZy Armia czerwona opuściła Polskę? CZy Polska wróciła do stanu sprzed 1939 jeżeli nie to o wyzwoleniu nie ma mowy 😉
Rozsądny wniosek pani Krzyżaniak. Skoro i tak trzeba zmienić nazwę ulicy bo takie weszło prawo, to można było załatwić 2 sprawy za jednym razem. A na skwerku za chwile stanie ogródek piwny a przy nim może tablica św. Jan Paweł II.
Dla mnie to skwer św. Rozalii
Jak bym chciał nazwać skwer imieniem Lenina to 14 podpisów w Trzemesznie też bym znalazł.
Jestem mieszkańcem ulicy XX Lecia PRL i mówiąc szczerze to nie przeszkadza mi ta nazwa. Skoro już nasza władza ustawodawcza podjęła taką decyzję, że jednak trzeba ją zmienić, to trudno.
Rodzi się jednak kilka pytań.
Nie do końca ma chyba rację Pan Jankowski, że gmina ma na to czas do 1 kwietnia przyszłego roku.
Jeśli nawet uchwała została podjęta przez sejm, to musi to zatwierdzić Senat i podpisać Prezydent. Po 30 dniach od tego podpisu Uchwała wchodzi w życie. Chyba, że się mylę.
Czytałem na tym forum wiele uwag i propozycji, co do nowej nazwy. Może to nas mieszkańców by ktoś zapytał na temat nowej nazwy. Pada tu wiele propozycji. Moim zdaniem nowa nazwa ulicy powinna być neutralna, jeśli chodzi o bohaterów historycznych. Nigdy nie wiadomo, jakie prawdy historyczne będzie uznawała ewentualna władza za kilka lat. Po co znowu bawić się w to, co przechodzimy teraz.
Moim skromnym zdaniem ulica Jana Pawła II to dobry pomysł. Należy jednak dokładnie przeanalizować uchwałę o nadawaniu nazw ulic.
Czy nie musi być na przykład Papieża Jana Pawła II?
Ważnym tematem są również koszty, jakie my mieszkańcy poniesiemy, a na pewno poniesiemy.
Bardzo proszę, aby ktoś z Rady miasta lub z Urzędu miasta zwołał jakieś spotkanie z mieszkańcami przed podjęciem uchwały. Nie znam w tej chwili treści tej ustawy o zmianie nazw ulic, ale były tam propozycje na temat kosztów wymiany dokumentów. Część tych spraw miała uregulować ta ustawa. Potrzebna jest dokładna informacja.
Ulica Jędrzeja Moraczwskiego, pierwszego premiera II RP urodzonego w Trzemesznie, czy rotmistrza walczacego przeciwko nazistowskim Niemcom to sa neutralne ulice. Pozatym patrzac na to jak glosuje dzisiejsza mlodzie 80 % wybiera prawice to nie widze szans na zmiane w lewo.
Wielki i święty Polak i maleńki skwerek! Litości!. To będzie ujma dl Niego.
Dajcie sobie spokój z tą polityką.Ul.Naszego Papieża jak najbardziej!Całą resztę uliczek,nazwijmy…”słoneczna,cienista,kwiatowa…”po jaką…..nazwy ulic mają nas dzielić??!Za kilkanaście lat,znowu będziemy zmieniać polityczne nazwy.Z przyjemnością mieszkałbym na ul….”Zgody Narodowej”Jak już musi być dzieląca nas nazwa to proponuję”Alternatywy”:-)
A ja uważam że nie powinno być ulicy Jana Pawła II w naszym mieście. Faktem niepodważalnym jest to że Jan Paweł II był wielką osobistością ale na jego kult jest miejsce w koście a nie na ulicy. A poza tym On jest i będzie honorowany globalnie tzn. w wielu miastach kraju i świata powstają jego pomniki a takie małe miasteczko jak nasze powinno w nazwach ulic nawiązywać do lokalnych bohaterów lub wydarzeń związanych z naszym terenem. Może nazwać by tą ulicę 'Zjednoczonych”? Chociaż nie bo zaraz radny Lipiński wyskoczy że klub powstał za komuny i trzeba go również „zdekomunizować” i zlikwidować. Więc może Lecha Kaczyńskiego? Też nie bo on miał z Trzemesznem tyle wspólnego co ja z Krosnem. To może ul. Mariana Banaszaka?
Nieprzemyślany wniosek mieszkańca (który wyskoczył jak Filip Z konopi) powinien Pan jako przewodniczący Osiedla osobiście zweryfikować i nie zgłaszać tego niefrasobliwego pomysłu dalej.
Jeśli nie Pan, to może Radni,
ostudzą rozumy i nie poprą tego wniosku.
Tyle tu mądrych komentarzy na ten temat, że do tego skweru pasuje lekka, może wesoła, luźna nazwa – bo ten skwer też jest dzięki Panu przeuroczy.
Niech Pan wycofa się z tego pomysłu jakiegoś pojedynczego mieszkańca.
Dzień dobry,
Nazwę ulicy XX lecia PRL TRZEBA zmienić-wszak to pozostałość po ustroju totalitarnym, którego symbole są (zgodnie z konstytucją) zabronione.Mniej interesującym się historią przypomnę,że komunizm był nie mniej krwawy i zbrodniczy niż faszyzm i pochłonął WIĘCEJ(szacunki mówią o 50-55 mln ludzi) ofiar !
Jedrzej Moraczewski-jak najbardziej !Sławny i godny Polak( choć „prawicowcy ” zaraz wykrzykną: to lewicowiec !)- o zupełnie zapomnianych, trzemeszeńskich korzeniach.
Recepta na nazwę akceptowalną przez WSZYSTKICH : ulica Dobrego Człowieka…
Pozdrawiam
Ja nie pochwalam poprzedniego ustroju ale nie uważam też że był taki zły bo miał i dobre strony. Jeśli ustrój miniony był taki zły to oddajcie mieszkania, dyplomy i tytuły naukowe oraz przywileje (np.emerytalne) jakie nabyliście lub dostaliście w minionym ustroju. Po latach krytykować to tak ale korzyści brać to pierwsi.
Ja jestem prawicowy, ale kiedys byla inna lewica do ktorej zaliczał się Moraczewski pro-polska. Dzis mamy tylko neo komunistyczne Razem czy SLD. Co do komunizmu zabil 70 – 100 mln ludzi jest to wiecej niz prawicowo – lewicowy nazizm czy skrajnie prawicowy faszyzm. Oczywiscie kazdy z tych totalitaryzmow ma jakies plusy nie usprawiedliwiajace ich w jakikolwiek sposob.
Panowie ale po co te polityczne przepychanki. Tutaj nie o to w końcu chodzi. Tak wracając do tematu nazwy ulicy. Skoro jest na osiedlu ulica , słoneczna , sportowa, osiedlowa , to może by zrobić ulicę parkową? W końcu idzie się nią w kierunku parku.
Pomysł pana Mądrego jest mądry i tematycznie związany z pobocznymi ulicami i normalny i piękny.
do Ednet tak dalej to jest ok
Skwer Jana Pawła kompletnie bez sensu. Ulica, już rozsądniej ale też niekoniecznie, trzeba zapytać mieszkańców. Ale mnie zastanawia coś innego. Czy każdy wniosek musi być głosowany przez Rade Miejską? A jeśli podpisze go 4 mieszkańców? A jeśli tylko Rychu, Zdzichu i Marycha? Rozumiem co to jest inicjatywa mieszkańców, uważam nawet że częściej powinna być stosowana w życiu lokalnej społeczności. Ale czy nie powinno być jakiegoś minimum ilości zebranych podpisów? Przecież 14 podpisów to jest ośmieszenie całej tej idei.
aron masz rację, ktoś tu wcześniej w podobnym tonie, pisał do p. Dębińskiego, szkoda słów komentarza na taki wniosek mieszkańców
Są miejsca, które mają swoją historię. Wspomniany skwer, jak tylko pamiętam nazywany był „świętą Rozalią”. I niech tak zostanie. Zachowajmy pewną ciągłość historyczną. Apeluję i proszę o więcej normalności!
Dla mnie zawsze ten skwer będzie miał nazwę,,Zielone ławki,,
A może by tak nazwać gdzieś ulicę Poznańską, skoro tam jest Trzemeszeńska? A np. w Mogilnie czy Toruniu naszej nie ma. Rzecz jasna nie chodzi mi o zmianę nazwy ww. ulic, ale sami pomyślcie…
Skwer Zielone Ławki, ulica Parkowa dziękuję.
Związek diabetyków organizuje w czeremsze spotkanie a nie nasza wieś,czy ładnie tak się podszywać pod kogoś.
Bardzo podoba mi sie nazwa Parkowa i to moglaby byc zamiana ul. XX – lecia.
Na koncu ulicy znajduje sie park. Poza tym ladnie sie zgrywa. Parkowa Osiedlowa Sportowa.
Pięknie Parkowa i neutralna nazwa.
Skwer przy Biedronce chyba nie przyjmie nazwy Jana Pawła , myślę, że byłoby to za słabe miejsce na uwiecznienie pamięci Papieża Polaka. No niech Radni się przejdą tam, to przyznają mi rację.