Strona główna Polityka Skarga Sano zasadna

Skarga Sano zasadna

1227
22

Miłym akcentem rozpoczęły się obrady  sesji Rady Miejskiej w  Trzemesznie, która odbyła się w auli ZSOiZ. Z jasełkowym przedstawieniem wystąpiły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego, przygotowane do występu przez Agnieszkę Bilewską i Annę Średzińską.

Świąteczny nastrój nie trwał jednak długo. Jednym z punktów obrad, który wywołał gorącą dyskusję, była kwestia rozpatrzenia skargi firmy „Sano” na niegospodarność burmistrza przy odzyskiwaniu podatku VAT.

Zanim jednak radni rozpoczęli dyskusje, burmistrz Krzysztof Dereziński poinformował , że uzgodnił z kancelarią Leśny i Wspólnicy zakończenie współpracy właśnie w tym zakresie przed upływem terminu umowy. Jak oświadczył, od tego czasu zajmą się tym pracownicy Urzędu Miejskiego. Jak się jednak okazało, nie wpłynęło to na decyzję radnych.

W trakcie omawiania skargi nieoczekiwanie doszło do dyskusji między trzema prawnikami – Marcinem Leśnym, Klaudią Kamińską (reprezentującą firmę Sano) i Jarosławem Jatczakiem. Leśny zarzucił Klaudii Kamińskiej, iż na obradach Komisji Rewizyjnej udzieliła nieprawdziwych informacji na temat jego kancelarii i prosił, aby wycofała ona swoje zarzuty.

Kamińska podkreśliła, że sprawa między nią a mecenasem M. Leśnym nie ma żadnego merytorycznego znaczenia dla rozstrzygnięcia czy postępowanie burmistrza było gospodarne, czy też nie. J. Jatczak przypomniał radnym, że skarga dotyczy niegospodarności burmistrza i nie rozumie, dlaczego w dyskusji mecenas M. Leśny zadaje pytania mecenas K. Kamińskiej.

Nie wiem czy panu Leśnemu wydaje się , że jest burmistrzem i dlatego powinien zabrać głos w tej sprawie?” – pytał J.Jatczak. Powiedział też, że w czasie jednej z rozmów z burmistrzem zaproponował, aby zatrudnił jedną lub dwie osoby z terenu gminy, które zajęły by się kwestia odzyskiwania VATu, a jego kancelaria będzie bezpłatnie wspierać ich działaniach w kwestiach spornych.

Burmistrz zaproponował, żeby wstrzymać się z rozstrzygnięciem do czasu rozpatrzenia jej przez Urząd Zamówień Publicznych i przypomniał, iż sprawa była badana przez Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych i została umorzona. Radni Sławomir Peno i Zbigniew Matelski zwracali uwagę, że rzecznik badał umowę od strony prawnej, nie rozpatrywał jednak kwestii niegospodarności. Radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek apelowała do pozostałych radnych o zagłosowanie za zasadnością skargi: „Jeśli zagłosujecie przeciw to dacie państwo sygnał swoim wyborcom, że jesteście za takim postępowaniem burmistrza”.

Grzegorz Koperski pytał, czym będzie skutkowało uznanie skargi, jednocześnie nazwał paranoją wcześniejszą dyskusję prawników – odpowiedział mu S.Peno twierdząc, że po prostu burmistrz zostanie uznany jako „niegospodarny w sprawie odzyskiwania VATu”.

W głosowaniu za uznaniem skargi jako zasadnej zagłosowało 8 radnych – R. Wiśniewska, M. Sobieszak, M. Krzyżaniak – Świątek, Z. Matelski, S.Peno, K. Lipiński, D. Bisikiewicz oraz M. Dalewski.

Przeciwni byli L. MaciołM. Chojecki, G. Koperski, P. Woźny, M. Behnke oraz T. Pawlak. Od głosu wstrzymała się M.Dziel.

Na dzisiejszej sesji – wbrew wcześniejszym planom – nie odbyło się głosowanie nad budżetem na rok 2016. Projekt budżetu złożony przez burmistrza wywołał wiele kontrowersji wśród radnych, a komisje Rady Miejskiej nie wydały do niego opinii. W związku z tym wykreślono ten punkt z porządku obrad, głosowanie nad budżetem ma się odbyć w styczniu.

22 KOMENTARZE

 1. Brawo teraz taki i jak maryne na g..UJ czs ztaba w Burmistrzem trzeba się urodzić prawda i cesarz Rzymu padł ofiarą swej głupoty a ty myślałeś ze jesteś Bogiem nawet leśny niepomogl i padles od tego co go najbardziej wsomagales a hopa miałeś głęboko w. …ie brawo prokurator to ładny gagatek jak dopiero. .li to prę latek hahaha

 2. Panie Burmistrzu niech Pan wyjaśni mieszkańcom co się takiego stało, że nagle Pan,który bronił zaciekle wcześniejszą umowę współpracy z kancelarią Leśny i Wspólnicy nagle uzgodnił z w/w kancelarią zakończenie współpracy w zakresie odzyskiwania VAT-u? Cieszę się, że w Radzie Miejskiej są takie osoby jak Pani Magdalena Krzyżaniak – Świątek, która nazywa rzeczy po imieniu i jest konsekwentna. Niektórzy panowie, panie oraz dziadki leśne powinni uczyć się takiej postawy. Cóż domyślam się, że dawne czasy przed rokiem 1989 odcisnęły swoje piętno na waszych osobach i stąd taka wasza postawa.

 3. No nareszcie radni stanęli na wysokości zadania Przewodniczący Macioł i spółka do wymiany radna Dziel szacunek jako jedyna z koalicji Burmistrza nie poparła go.

 4. Jest tak jak powiedziała pani Magdalena. 6 radnych zagłosowało za tym, że burmistrz może robić co chce z naszymi pieniędzmi. Na szczęście są w mniejszości. Od wczoraj KD nie może już liczyć na swoją wierną gwardię. Brawo dla radnych za to, że nie dali się nabrać jak wróbel na plewy z tym wycofaniem się z umowy z Leśnym na 5 minut przed głosowaniem. Na to chyba przedszkolaki nie dali by się nabrać.

 5. Wszystkie instytucje które zajmowały się sprawą vatu badały tylko zgodność z prawem tej umowy. Rada Miejska jest od tego żeby ocenić, czy ta usługa była warta tych pieniędzy. Dobrze, że Peno i Matelski to podkreślali chociaż jestem przekonany, że burmistrz doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Liczył jednak, że może ciemnota to kupi. Na szczęście ciemnota była w mniejszości. Dla mnie to miły akcent na koniec roku, że radni nie przegłosują juz wszystkiego co sobie burmistrz zażyczy.

  • Panie Peno prosimy o pełną mobilizację tak jak wczoraj a może będzie w końcu normalnie.Odwołajcie Macioła!!!!!!!!!!! Jak można bronić Burmistrza w tak ewidentnej sprawie i głosować za Nim i to Przewodniczący Rady. To nawet radna Dziel nie poparła Burmistrza.

   • Pan Macioł robi tak, by mieć po prostu spokój…i to jest właśnie najgorsze. Nie wspomnę o innych radnych, którzy głosowali przeciw, bo wiadomo jakie są powody.

 6. Widzę że 'ciemnot’ w radzie jest teraz jeszcze więcej niż wcześniej. Czy niegospodarnością można nazwać odzyskanie kilka milionów VATu? Jeżeli tak to panie Sławku i Panie Zbyszku jak nazwiecie Panowie sprzedaż ziemi na placu Wojciecha?
  Burmistrzu liczymy na to że postawisz radę do pionu i nie dasz się więcej ustawiać….
  Pozdrawiam.

 7. Brawa dla radnego powiatowego, który pojawił się na chwilkę na sesji. Jak zaznaczył, był tam,, bez zaproszenia”, a ja myślałem, że radny powinien się interesować losami swej gminy cały czas, a nie tylko,, za zaproszeniem”.

 8. No no no pstawic kibel za 1000 a postawić taki sam za 10000 tys odzysk za 10%-5%—?15% to jest ruznica zrozumieć tego nie trudno, prz….siema

 9. Czy burmistrz uważa radnych i mieszkańców za durni ????? to brakuje normalnych słow,najpierw od 2012 r corocznie ogromne profity dla Leśnego,oczywiście za decyzją Kociemby i burmistrza a jak zostało kilka miesięcy do zakończenia umowy tak niekorzystnej dla gminy to burmistrz prowadzi intensywne rozmowy w kierunku rozwiązania -to idiotyzm,to co już udało się wydoić z budzetu to już uzyskano
  Mam artykuł z gazety pałuki że już w 2013 roku publicznie zapewnił że będzie przeszkolony pracownik urzędu i co ?obłuda i zakłamanie ze strony burmistrza.Całą tą sprawę i sprzedaż komunalki musi się zająć bezpośrednio Ziobro i inne organy ścigania

 10. no wozny szkolny i spolka to murem stoja 🙂 a moze z matmy byli ciency i liczyc nie potrafia dlatego kierunki humanistyczne ale w kazdej komorce teraz kalkulatory sa a szkolny wozny laptopa nosil to mogl policzyc ile to % odzyskanego vat i czy warto przetarg na to robic czy nie 🙂

  sciemnacze i tyle

 11. p.Wożny to wielka pomyłka w tych wyborach,człowiek niby wykształcony ale pozbawiony rozsądku i troski o dobro gminy nie potafiący mieć swojego zdania,dał swoje świadectwo wartości w ostatnim głosowaniu,to beznadzieja,czy to też historyk jak burmistrz ???? to jest poziom odpowiedzialności za gminę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj