Strona główna Różne Skąd pieniądze na remont wodociągu?

Skąd pieniądze na remont wodociągu?

5449
82

Sieć wodociągowa naszej gminy zasilana jest z trzech ujęć. Oprócz wodociągu trzemeszeńskiego istnieją stacje uzdatniania wody w Kruchowie i Trzemżalu.

Bardzo zły stan techniczny i potrzeba remontu tej ostatniej były przedmiotem zwołanej specjalnie w tym celu sesji Rady Miejskiej. Wcześniej niektórzy radni skorzystali z możliwości obejrzenia zarówno obiektu w Trzemżalu, jak i Kruchowie.

Jak się okazało, jedynym punktem, w którym wszyscy byli zgodni był fakt, że wodociąg w Trzemżalu wymaga pilnego remontu. W przeciwnym razie może dojść tam do awarii, która pozbawi wody znaczną część naszej gminy. Istnieje też zagrożenie wstrzymania pracy stacji przez sanepid.

Spór zaczął się w kwestii źródeł finansowania tego zadania. Spółka Remondis Aqua Trzemeszno przedstawiła burmistrzowi i radzie „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na terenie gminy Trzemeszno, na lata 2021 – 2024”. Dokument taki, zgodnie z prawem, musi zatwierdzić Rada Miejska. Zaplanowano w nim zadania na 4.460.000 zł, z czego prawie połowa miała być przeznaczona właśnie na ten cel. Znalazły się tam też między innymi wymiana sieci wodociągowej w ulicy Dąbrowskiego oraz budowa nowego osadnika i zakup pojazdu do transportu osadu na oczyszczalni ścieków.

Wszystkie te inwestycje spółka zamierzała wykonać z własnych środków – bez obciążania nimi budżetu gminy – zaciągając na ten cel kredyt, który sama by spłacała. Wydawać by się mogło, iż to bardzo korzystne rozwiązanie. Gmina z budżetu nie musiałaby wydawać pieniędzy, natomiast dokonane zakupy i remonty poprawiły by stan, a zarazem wartość jej majątku.

W całej tej sprawie pojawił się jednak jeden „drobny” szczegół. Koszty miałyby być wliczone w cenę wody i ścieków. Inwestycje wodociągowe miały generować wzrost cen jednego metra sześciennego o 10 groszy, a zainwestowane w oczyszczanie ścieków 30 groszy. Wzrost ten miał być rozłożony na 3 lata. Według większości radnych to sposób przerzucenia kosztów na mieszkańca. Skąd w takim razie wziąć pieniądze, skoro wszyscy zgadzają się, że modernizacja jest niezbędna?

Wśród radnych przeważał pogląd, aby sfinansować te prace z budżetu gminy, a nie obciążać nimi mieszkańców. Mówili o tym m.in. Renata Buzała i Daniel Bisikiewicz, który proponował zaczekać na wolne środki, jakie według niego pojawią się w budżecie. Propozycje te wzburzyły burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Przypomniał, że to radni kazali mu szukać oszczędności: „Niech pan mi powie gdzie mam znaleźć pieniądze na tę stację” – pytał radnego burmistrz.

Podobnie wypowiadał się wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Zwracał uwagę, iż budżet gminny już w tej chwili jest niedoszacowany, chociażby w gospodarce odpadami, trudno więc liczyć jeszcze na wolne środki.

Część dyskusji zajęło obradującym wzajemne oskarżanie się o dotychczasowe zaniedbania w tej sprawie. Przewodniczący Benedykt Nitka pytał, dlaczego nie sygnalizowano tego problemu wcześniej. Reprezentujący spółkę wiceprezes Paweł Krysiński zauważył, że firma wskazywała na konieczność remontu stacji w Trzemżalu w wielu pismach już od 2016 roku.
Konieczność remontu podkreślali radni, którzy uczestniczyli wcześniej w wizji lokalnej. Tadeusz Pawlak określił stan obiektu w Trzemżalu jako tragiczny, a Rafał Nawrocki porównał go do stanu ulicy Dąbrowskiego.

W poprzedniej kadencji robiono boiska i cuda na kiju, a o Trzemżalu nikt nie myślał” – zauważył B. Nitka. „O tym wszystkim decydowała Rada Miejska” – odpowiadał mu burmistrz.
Zastanawiano się także nad pozyskaniem środków zewnętrznych. Urząd Miejski podjął taką próbę składając wniosek do rządowego programu wspierającego miejscowości popegeerowskie. Jakie są szanse na ich otrzymanie, nie wiadomo.

W głosowaniu radni odrzucili zaproponowany plan modernizacji.

Za jego przyjęciem byli: Tadeusz Pawlak, Marcin Jakubiak, Renata Wiśniewska, Grzegorz Koperski.

Przeciw zagłosowali: Agnieszka Bartz, Daniel Bisikiewicz, Renata Buzała, Maciej Dalewski, Piotr Kołodziejczak, Magdalena Laskowska, Piotr Lewandowski, Benedykt Nitka.

Od głosu wstrzymał się Rafał Nawrocki.

82 KOMENTARZE

 1. Nie ma jak to sprytna manipulacja.
  Jak Gmina sfinansuje te przedsięwzięcie to mieszkańcy tego nie odczują?
  Odczują, odczują. Może nie bezpośrednio w formie konieczności wydania większych środków na rachunki za wodę czy ścieki ale z pewnością pośrednio.
  Dlaczego?
  Cały sektor publiczny jest oparty na finansowaniu przez podatników poprzez zbieranie różnego rodzaju danin.
  Remondis nieźle kombinuje. Takie jest prawo przedsiębiorcy. Dąży do maksymalizacji swoich zysków.
  Szkoda, że w gminie nie ma takiego kierunku myślenia. Przykładem na to, że nie ma takich środki publicznych, których nie dałoby się wydać jest przebudowa ulicy Zielonej w Trzemesznie, gdzie za okolo 220 mb wydano około 600 tys. zł. Radni szukają pieniędzy a są ślepi na to się dzieje pod ich nogami. Zweryfikował któryś z nich zakres? Autostrada tam powstała czy co?
  Jak to jest możliwe, że modernizacja stacji w Kruchowie kosztowała dużo mniej, bo niespełna 800 tys. zł.
  https://bip.trzemeszno.pl/content.php?cms_id=1847
  A tutaj ile? Ponad 2 bańki?
  Im większy koszt inwestycji tym większa kwota przerzucona na taryfę. Jak nie odsetki od kredytu, to amortyzacja.
  A tymczasem wszyscy, którzy posiadacie przyłączę wodociągowego zasilane ze stacji Trzemżal módlcie się, aby nie było awarii. Modlą się oczywiście wierzący, bo niewierzącym pozostaje zorganizować coś na kształt strajku wściekłych ma. ic.

  • Jeśli uważasz, że w strajku nazywanym przez Ciebie „wciekłych m..c” szli tylko niewierzący, to trzeba zauważyć, że sporo tych ateistów u nas. Co do skuteczności modlitwy i strajków, to uważam, że obie metody mało efektywne, jednak strajk ciut bardziej skuteczny.

   • Taa.
    A jakie to sukcesy odniósł ten strajk?
    Poza tym, że mnóstwo ludzi zachorowało i zmarło na Covid?
    Czekam z niecierpliwością za błyskotliwą odpowiedzią.

    • Mniej tvpis i będziesz zdrowszy. Po protestach tych wściekłych ma…c tylko tvp i rząd grzmieli, że wzrośnie fala zakażeń. A po 2tyg się okazało, że jakoś nic nie wzrosło i co? I w TVP już o tym byla cisza.

     • A ziemia jest płaska jeszcze mi powiesz?
      Może powiesz mi, że spotykając się w takim tłumie jest mniejsza szansa na zarażenie się aniżeli będąc, np. w domu?
      Czy dziecko złapie chorobę szybciej w domu czy w przedszkolu?
      Twoje z pewnością w domu. Przebywając z takim można nabawić się na pewno chorób psychicznych szybciej niż w przedszkolu.
      Zmień tabletki i lekarza bo ten w sposób ewidentny Ciebie oszukuje.

     • Owszem, że szansa w tłumie jest wieksza na zarażenie, ale widzę, że zgodnie z linią partii nie możesz się pogodzić z tym, że po protestach zachorowalność NIE WZROSŁA.
      Co do chorób psychicznych i zmiany lekarza, to widzę, że wiedzę czerpiesz z własnego doświadczenia.

 2. Na stronie cmg24.pl, w dniu wczorajszym tj. 11 luty, pojawił się artykuł p.t. „Burmistrz znalazł pieniądze?”. Dotyczył on trochę innej kwestii ale problem pieniędzy jest taki sam. A nasz burmistrz nie wie gdzie znaleźć pieniądze? To podpowiadam: w budżecie. Na ile są zaplanowane przychody? 70, 80 mln.zl? I jeszcze nie wiecie skąd wziąć pieniądze? To może trzeba uchwalić jakąś ustawę, żeby wszyscy pracujący w Polsce oddawali państwu całą swoją wypłate a nie jak dotychczas powolutku, co pewien czas wprowadzać podwyżki i nowe daniny.
  Kto nie potrafi utrzymać się za 10 talarów, nie będzie również potrafił utrzymać się za 100. Gdyby dochody budżetowe naszej gminy były dwókrotnie wyższe, również tłumaczylibyście się brakiem pieniędzy. I również niewiedzielibyście i byście się zastanawiali skąd brać pieniądze.
  Problem nie tkwi więc w braku pieniędzy, gdyż gmina ma swoje dochody, pochodzące z obowiązkowych podatków i opłat, tylko w waszej nieudolnoci w ich wydawaniu. Gdybyście musieli sami na nie zapracować, zarabiając jednocześnie najniższą krajową, to przy ich wydawaniu każdą złotówkę oglądalibyście po trzykroć, zastanawiając się na co ją w tym miesiącu wydać: czy kupić coś do jedzenia czy coś do ubrania czy może dziecku jakąś książke lub inny przybór szkolny. A że nie musieliście i nie włożyliście zadnego wysiłku fizycznego w zarobienie tych pieniędzy to te miliony budżetowych pieniędzy wydajecie lekką reką.
  Najłatwiej jest wymyślać nowe daniny na niekończące się potrzeby. Podatek od cukru już jest, teraz od reklam dlaej może być od tłuszczu, bo tłuszcz rórnież szkodliwy jak cukier, od pieska, kotka, rybek w akwariach, od „świeżego” powietrza w mieście, na rogatkach miasta postawić strażników pobierających opłatę za wjazd do miasta i dwókrotną jej wysokość gdy ktoś z miasta wyjeżdza itd. itp.Możliwości jest dużo. A Niemcą najlepiej rozdać wszystko za darmo.
  Polska jest chyba jednym z nielicznych państ, które zabiera, w imię prawa i zgodnie z prawem, większą częsc dochodów swoich obywateli: podatek dochodowy, od nieruchomoiści, akcyze, VATy, ponad połowe ceny paliw zabiera państwo itd. itp. I wciąż mało i mało. Dać palec to chcą rękę.

  • Anonimie ale teraz pojechałeś po bandzie.
   Już widzę tłumy chętnych, aby być namaszczonym „o to ten/ta, który/a zabrał/a pieniądze”.
   Nie znasz tego chwytu?
   Burmistrz się pyta. Komu mam zabrać i radni nabierają wody w usta. I tak w kółko Macieju. Taka Moda na Sukces. Kiedy byś nie włączył zawsze wiadomo jak to się skończy.

 3. Zobaczcie na co przeznaczyli na ten rok kase nasi radni to co nie wiedzieli ze wodociagi czekaja na remont fitnes na wioskach wazniejszy dobre rzady i wiele innych inwestycji nie potrzbnych w tym roku ja pierdziele skad wziasc pieniadze na remont wodociagow dobre

  • Fitnes… wyjsc z auta i przejść się z dupa. Dzieciaki jak prezesi wożeni autami pod szkole. Fitnes potrzebne, placyki, jak świni niebo. Pieniądze zamiast wydać na remont, wymianę rur azbestowych, to wy fitnesy otwieracie??? I głupie placyki robicie????

 4. Oj przepraszam. Te wszystkie fitnesiki, wiatki to decyzja sołectw. Wiesz, co to fundusz sołecki? Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

   • Trudno nie przyznać Tobie racji. Taka jest cena demokracji. Trzeba pytać poszczególnych sołtysów dlaczego takie rzeczy były proponowane przez sołectwa. Ktoś w końcu jest inicjatorem .

  • No i kasa jest . Skoro sołectwa mają fundusze to niech sobie zrobią ten remont. Woda stamtąd do Trzemeszna nie płynie tylko rozprowadzana jest po sąsiednich wioskach.

 5. Geniusze. Zapłacić z gminnych pieniedzy czyli czyich? Poszukać w budżecie? Co to oznacza? Zrezygnować z innych ważnych rzeczy. I tu trzeba wskazać skąd, ale tego żaden radny nie zrobi. Bo radni sa od wymyślania co jeszcze trzeba zrobić, żeby błysnąć przed wyborami, a pieniądze ma szukać burmistrz. Widzę, że nasi radni idą w kierunku niedalekiej od nas gminy. Z tym, że tam, to były burmistrz prowadził polityke przypodobania się za wszelką cenę. Efekt? Gmina ma program naprawczy. Na szczeście ich obecny włodarz nie boi sie podejmować odważnych czyli niepopularnych decyzji i wychodzą na prostą. Wolne środki… A są takie? Będą? Nawet jeśli bedą to pewnie przeznaczycie je na place zabaw, placyki albo na rondo. Tylko jak wodociąg pierdyknie to wtedy będzie larum.

 6. moze inkasent z powiatu jakies dofinansowanie wyszarpnie ?

  moze zamiast placykow na wybory bylo robic czesciowo wodociagi ?

  to dzi ssie popsulo czy latami ????

  wiecie co powiem wam Czemeszniaki kooscie wybrali to teraz placcie hahah

  k…a jak dobrze ze juz tam nie mieszkam

 7. To jest dramat. Najpierw sprzedać a potem pretensje że trzeba remontować i kto za to zapłaci. Z takimi Januszami w gminę to ludzie ja wam radzę przygotujcie sobie studnie. Mamy najdroższą wodę i ścieki w okolicy wodociąg i azbestowe rury do wymiany kasy nima ludzie i radni nie chcą ponieść kosztów dobrze że chociaż Niemiec na zysk. Wstyd ale to u nas norma może następne pokolenia będą trochę bardziej rozgarnięte.

  • Burmistrzu ,kiedy otrzymasz dofinasowanie,tyle podobno złożyłeś wniosków i jakoś bez efektów,mam wątpliwośc ,czy w Trzemżalu był PGR ,ja pamietam że nie,jak tak są przygotowywane wnioski to co się dziwicie.Przypatrzmy się więc i śledżmy jak to się skończy ,czy brakuje tutaj chyba ……., to…….

  • Ale ten remont ma być od razu a nie za 20 lat…😁
   Przy takim podejściu do inwestorów w tym grajdole, kto będzie chciał zarejestrować pojazdy?
   Wszystko przeszkadza. No tak, ale jak w kwestiach gospodarczych wymądrzają się radni, którzy nigdy nie prowadzili żadnego biznesu, to jak może być inaczej.
   Nawet słynny autobusiarz, który tak płakał, że musiał się przenieść do Mogilna z flotą bo tam niższy podatek transportowy, od kiedy wprowadzono ten cały raj cały czas płaci wyższy podatek w Mogilnie!
   Rozumiecie? Najpierw płacze, że Gmina Trzemeszno nie jest przyjazna ( ma za wysokie stawki podatku transportowego) a kiedy w Trzemesznie od lat jest najniższa z możliwych stawek daje płaci podatek do obcej gminy.

 8. Fitness, boiska… Jak zwykle rozrywka ponad coś co wymaga pilnej modernizacji. Kto zapłaci? No a jak. Obywatel. Dostaje wypłatę i odczuwam, ze robię cały miesiąc na opłaty! Na wszystkim człowiek oszczędza, jedzeniu, prądzie, wodzie a i tak ch** tych oszczędności nie widać. Niedługo o świeczce będzie trzeba siedzieć.

  • My się tez wstrzymujemy z kredytem na remont mieszkania i wymianę pieca bo wszystko tak drożeje ze nie mamy złudzeń ze na kredyt nas przy takim wzroście kosztów życia nie będzie stać. Dziś idę do sklepu płace 140 zł i nie mam ani jedzenia na tydzień. Kiedyś kupiłam za polowe tego produktów na tydzień, na siadania, kolacje, częściowo dodatki do obiadu. Jak za wodę jeszcze podniosą przy tych marnych pensjach to ja nie wiem jak niektóre rodziny zarabiające najniższa krajowa sobie poradzą

   • a nam sie zyje dobrze nie narzekamy, ja pracowac nie musze a stac mnie na wiele – trzebabylo dzieci rodzic a nie teraz plakac na forum i wezcie sie za uczciwa robote to bedzie was stac ! PIS jest wielki i do konca zycia bede na nich glosowac

   • Kilka lat temu zmodernizowano stację wody w Kruchowie, wtedy Pan Paweł wiedział jak uzyskać dofinansowanie na to z Unii, zdobywając duze środki dla gminy, chyba po to aby teraz remondis mógł spokojnie kasowac za wodę, a co przez ostatnie lata zrobiono w Trzemżalu dla tego ujęcia, bardzo dobrze ocenił to Pan Nitka , brano kredyty na placyki ,skwerki huśtawki no bo był rok wyborczy więc nasz Dyzio pokazywał wszystkim i siał propagandę jak się inwestuje, dzisiaj spijamy tą gorycz, kredyty, obligacje a co na to włodarz to nie ja to Rada, tylko kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo finansów w tej gminie?Panie burmistrzu, czy jak na łeb leci dach to wymieniam klamki i kupuję meble ? a to taka właśnie gospodarka w naszej gminie, teraz spłacanie tego długu zrobionego bezmyślnie a na to co strategiczne nie ma pieniędzy, najlepiej sprytnie w taryfie i niech płacimy, remondis to nie ja jako burmistrz to rada i tak w kółko, czy bedzie za to odpowiedzialność i to…….

    • Zenek. Przypomnij mi ile lat ten Twój idol pracował w Urzędzie w Trzemesznie? Rok, dwa czy 20 lat ?
     Uświadom wszystkich, w końcu my głupi lud.
     Masz rację pozyskiwał. Sam on jeden. Perła na skalę Polski i świata.
     Gadasz tak, jakby to on był jedyny na świecie.
     Inne gminy jakoś pozyskują dofinansowania bez jego udziału. To jak to jest? Można bez Twojego idola prowadzić gospodarnie gminę, czy będziesz się nadal upierał, że są ludzie, których zastąpić się nie da.

    • No Pan Paweł tak pięknie oczyszczalnię „zrobił” Że nad gmina wisiała kara paru milionów…. i przez to musiał min. Wejść Remondis do Trzemeszna. Dodatkowo za remont zapłaciliśmy tyle że całkowicie nową oczyszczalnie można było zrobić.

     • Mieszkańcu jak już coś wyrażasz i i oceniasz to odrobinę rzetelności i faktów.Miliony to byly własnie przez p Pawła zdobyte z unii też na tą oczyszczalnię a nie żadne kary bo o ile pamiętam takiej kary nie było.Inwestycja zrealizowana w części,etapami na ile gmina mogła podołać , gdyby inwestycja nie była zrealizowana z projektem to unia nie wypłaciła by gminie kasy, wiem że jak się chce uzyskac unijna kasę to są kontrole , róznego rodzaju zanim przelew środków wpłynie do gminy.A ten link ponizej i ten Pan Kamenow to jak się okazało póżniej to wielkie nieporozumienie,istota problemu to właściwe prowadzenie i przestrzeganie procesu technologii a podobno on pozmieniał wiele rzeczy do tego co przewidywała technologia w dokumentacji projektowej, to są fakty i dokumenty.Remondis gówna by nie przyjął!!!!!!!!!!! i tyle i aż tyle w temacie

 9. W parku Baba też zaczęli. Bo było pare groszy z unii. I z gminy. I stop.a ciąg dalszy nastąpi kiedy.powiedzialo się A. To kiedy zet.!!!!!.Za 20 lat

  • Już tak nie płacz, że rada nic nie może.
   Chcę Tobie przypomnieć, że w obecnej radzie jest 10 (na 15) radnych wybranych z komitetów opozycyjnych do obecnego włodarza:
   – 5 startujących z komitetu, gdzie z kandydatem na Burmistrza był Paweł Piechowiak;
   – 3 startujących z komitetu, gdzie kandydatem na Burmistrza był Sławomir Peno;
   – 2 startujących z komitetu, gdzie kandydatem na Burmistrza był Daniel Bisikiewicz.
   Do uchwały potrzeba 8 głosów a rzekoma opozycja ma 10 i nic nie robi tylko narzeka. Ich bierność jest równoznaczna z akceptacją prowadzonej przez Burmistrza polityki. Jeśli jest inaczej to może radni „opozycji” w trakcie najbliższej sesji wytłumaczą dlaczego w ogóle ten temat nie został przez nich poddany pod dyskusję i głosowanie?
   Radni mają drogę otwartą do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum. Chyba nie zapomnieli o tym, że 2 -krotnie nie udzielili wotum zaufania, co otwiera prostą drogę do publicznej oceny włodarza. Tylko nie mówcie, że nie chcecie referendum bo szkoda na to pieniędzy…
   Skoro jest taki zły włodarz, to dlaczego nie przegłosują prostej uchwały? Co mieszkańcy mają do stracenia, skoro na nic nie ma pieniędzy, a jedyne co się słyszy to podwyżki za śmieci, wodę, ścieki?
   Jedno boisko mniej na wsi i na referendum będą pieniądze…

 10. „Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza” . Zamiast usiąść i wymyslić coś konstruktywnego, nasi włodarze zaczęli sie obwiniać nawzajem. To nie ja , to radni. Nie, to burmistrz winien. Nie, nie, to tamta kadencja. Wszyscy chcieliście błysnąć przed wyborcami, w tej kadencji też. I nadal najważniejszy dla was jest pijar. A woda, no cóż, co tam woda. Na wodzie nie robi się polityki.

 11. Czemeszniaki wiecie co ? musieliscie wybrac tego burmistrza zeby doszlo do sprzedazy czesciowej komunalki i aby niemiec wam podniosl rachunki by wyremontowac (swoj kupiony kapitał)

  Niemiec za wasze pieniadze podniesie wartosc tego co POSIADA a po pewnym czasie sprzeda i wyjmie jak ze skarbonki to co zaplaciliscie – nie wierze w to co czytam ze mieszkancy co mieli to zmarnowali

  -gdzie jest to słynne LO z takimi tradycjami ??
  -gdzie to czyste jezioro popielewskie w ktory msie mozna bylo kapac bez strachu ??
  -gdzie urzad co to pozyskiwal pieniadze z dofinansowan i pilnowal swoich interesow( a nie teraz na urzedowym gruncie sieje ktos kukurydze, kwestia SANO w sadzie itp)
  – gdzie kierownik OSiR ktory bez ksiegowej pracowal i dawal rade a teraz (dyrektor domu kultury , dyrektor OSIR wszedzie dyrektorzy z pensja x 3 niz poprzednicy)

  itd

  sami sobie jestescie winni – co w tej sprawei podpowie szewc ? albo listowy ? albo pan co na hali pracowal ?? albo wŁefista ? albo szanowne Panie Radne co to proponowaly ławki itp bo innych pomyslow jakos nie mialy

  co to w ogole jest za rada co to za burmistrze ??? Halo Obudzcie sie ludzie bo was niedlugo rachunkami zasypia za kazdy remont hahahah

   • Bo Polak dla kasy sprzeda wszystko i wszystkich. Jest tak fałszywy, ze powie ci jedno a robi drugie. Tylko Polak potrafi cię zapewnić ze jeta tolerancyjny nie obgaduje nie życzy ludziom zle i jest dobrym człowiekiem. Tak z marszu bez refleksji. A tym czasem kopie dołki pod wszystkimi niczym lis. Polak sprzeda Niemcowi wszystko bo jak widzi mamonę to ile by jej nie miał ciagle mu mało. Inne nacje tęgo nie maja w zwyczaju. Taka nasza narodowa cecha.

     • Jestem Ukranka nie Polak ale w Polsce pracuje zarabiam. U nas tak się nie robi jak u was. Tak was postrzegam nie po roku lecz po latach mieszkania tutaj.

     • Rebeka puki Putin trzyma łapę na waszym kraju nie sprzedadzą, jak Wałęsa ,ale jesli poczujecie kasę, wszystkie fabryki wyemigrują z Polski na ukrainę ps co innego sie robiło na ukrainie ,jeszcze gorsze rzeczy przypomnimy paredziesiąt lat temu za co gineły dzieci i kobiety za to że byli Polakami

 12. Kolego Chocholi Taniec zastanów się gdzie by dzisiaj było TPK gdyby nie Remondis albo inna firma, która ten „kapitał” przejęła. Budynek komunalki wyglądał jak chwilę przed zburzeniem, a śmieci odbierano zdezelowanym szrotem. Gdyby nie ten Niemiec jak piszesz to wodę pił byś z kałuży a śmieci woził taczką do lulkowa. Tak by gmina wyprowadziła sektor komunalny.

  • Polak nie jest gospodarny. Polak po pierwsze myśli co by tu zakombinować. Nie myśli o dobru miasta mieszkańców a o swoim koncie. Jakby ty mieć więcej i się nie narobić. Remondis niemieckie ale Polska firma nie potrafiła tak dbać o wszystko. Ręce daje ze gdybyście dali pasy malować Niemcowi to byłyby widoczne do dziś te od pierwszego malowania.
   Chcieliście placów manewrowych i standardowych to był wasz wymóg. Bo dzieci nie maja. Wiec teraz płaćcie więcej za wodę przecież Remondis z własnej kieszeni nie pokryje naprawy bo wy kasę zamiast na remont woleliście dać na placyki. Jakoś nie protestowaliscie gdy stawiani place. Teraz fitness jeszcze was czeka w każdej wsi (haha)

  • no wlasnie co do Remontu komunalki zrobilem zdjecie zrobili wiate od ul. Dabrowskiego i plotek a juz pracownik przydzwonil i dach naruszuyl i rynny kto za to zaplaci ?? ano podniesie sie o te 10 groszy na m3 i bedzie git

 13. Woda już jest droga i jeszcze podwyżkę byście chcieli zrobić? Gdzie te pieniądze co przez tyle lat podatnik płaci? Gmina staje się powoli bankiem dla mieszkańców. Woda należy się każdemu a nadwyżkę trzebabyli odkładać a nie przepierdzielić jak to zrobiła komunalka. Zwolnić połowę ludzi za biurkiem i kasa się znajdzie.

  • Połowa ludzi nie wiadomo czym się tam zajmuje a to czym się „zajmje” ogarnęłaby za 4 osoby jedna.
   Był audyt… wyszło jak wyszło ludzie zatrudnieni potrzebni i tyle. Kabaret. Nic nic poradzimy zostało nam na szczęście chociaż ponarzekać za wodę i tak my zapłacimy.

  • Woda jest droga? To ile wg Ciebie powinna kosztować? Zdajesz sobie sprawę jaką drogę musi pokonać woda żeby dopłynąć do Ciebie i wrócić?

 14. Nie dziwię się że Trzemżal jest w bardzo złej sytuacji, wmawiano mi że jesli nie są ruszane rury azbestowe wszystko jest ok , sam interweniowałem u radnego w latach 90 -tych , czyli ponad 30 lat temu coś to dało ? nic ,jeśli chce ktoś się dowiedzieć do kogo interweniowałem – pisać podam nazwisko i imię

 15. Jak to skąd wziąć pieniądze. Skoro włodarzy gminy wazniejsze są, imprezki sportowe to widać jakich mamy włodarzy. Jak przez rok nie odbędą się imprezy to się coś stanie?
  Jeśli nie będę miał wody to możecie być pewni, że oprócz na remont stacji będziecie musieli uzbierać kasę na odszkodowanie. Jest umowa? Jest. Place? Płacę.
  Piszę o tym, abyście nie byli zdziwieni, bo co niektórzy myślą, że zwierzęta można napoić woda butelkowana.

 16. Ludzie co Wy za głupoty tu piszecie. Coś tam zlikwidować, kogoś zwolnić to będą pieniądze? Prawda jest jedna i jedyna !!!! Rządzenie gminą to zrównowazony rozwój wszystkich dziedzin. To wizja gminy, to realny plan – zgodny z możliwościami finansowymi – to strategia i trzymanie się jej, a nie uleganie tzw. super okazyjnym projektom i słuchania kolegów (tu gratulacje ha ha ha ). To analiza i wyodrębnienie najważniejszych rzeczy do zrobienia (dróg, sieci wodnej, kanalizacyjnej, oświetlenia. parkingi itd) czyli to co ludziom w Trzemesznie pozwoli dobrze żyć, a potem uciechy tj. sport, kultura, placyki i pomniki. To analiza trendów gospodarczych w Polsce tj. gospodarka odpadami. Nikt nie wiedział, że to będzie super biznes i kupa kasy? A mogła być dla mieszkańców Trzemeszna. To realne planowanie strategicznych inwestycji oraz co najważniejsze realizacja i jej ukończenie. Tylko, że to trzeba było zrobić już od 2006 roku, a nie w 2021 jak się wszystko zawaliło. Kłaniają się „Podstawy Przedsięborczości” , przedmiot już w liceum i technikum. Ot … prawda. A nieudolność, patologie i zaniechania to inna strona medalu (jeżeli takie są).

  • To przede wszystkim kompetentne osoby na stanowiskach. Dlatego mówimy często „zwolnić” niepotrzebne osoby. Skoro widzimy błędne decyzje skoro widzimy niekompetencje, to chyba logiczne ze wynika pną z „pracy” osób zatrudnionych, w dość sporej ilości. Wydawałoby się co dwie głowy to nie jedna. Jednak w tym przypadku okazuje się ze im więcej osób „specjalistów” w urzędzie gminnym tym lepiej, w ogóle się nie sprawdza. Wiec pytanie, czy pracowników nie należy wymienić na innych, bardziej kompetentnych. Pytanie również na jakich zasadach zostali zatrudnieni z czyjego polecenia czy w drodze konkursu, skoro niekompetencja razi. Przykładów jest wiele, od postawienia placów zamiast wyremontowania tego co trzeba remontować na gwałt, po malowanie pasów w ostatnie dni roku. Absurd goni absurd. Ktoś te decyzje podejmuje, ktoś za to odpowiada, ktoś się za tym podpisuje. Wiec proszę nie dziwić się ze ludzie piszą o zwolnieniach w różnych kontekstach.

  • Jak ludzie, którzy obecnie nie potrafią pozyskiwać środków zewnętrznych będą potrafili zrobić to pod innym burmistrzem?
   Jak ludzie, którzy obecnie nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom (ryzyko braku wody) będą potrafili zrobić to pod innym burmistrzem?
   Tak. Mają rację ci, którzy uważają, że potrzebne jest ostre zamiatanie w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych. Co niektórzy myślą, że swoje stanowiska mają na dożywocie.
   Burmistrz powiedział ostatnio, że dał wolną rękę swoim kierownikom.
   To jak mają wolną rękę to chyba odpowiadają za to co się dzieje w ich referatach i jednostkach organizacyjnych?
   Tak wynikałoby z wypowiedzi Burmistrza.
   Przykład patologii to zatrudnianie rodzinki bez konkurencyjnego konkursu w wiadomej wysportowanej jednostce. Gdzie jak gdzie, ale w sporcie rywalizacja to rzecz naturalna. Jak się okazuje nie w Trzemesznie, gdzie to o wyniku męczy decyduje wszechwiedzący arbiter a nie zawodnicy rywalizujący między sobą.
   To jest PATOLOGIA.
   I gdzie są radni?
   Czy następujący radni:
   – Nitka Benedykt ( Napraw Trzemeszno)
   – Buzała Renata ( Napraw Trzemeszno)
   – Laskowska Magdalena ( Napraw Trzemeszno)
   – Nawrocki Rafał ( Napraw Trzemeszno)
   – Kołodziejczak Piotr ( Napraw Trzemeszno)
   5 radnych z komitetu, w którym kandydatem na burmistrza był Piechowiak Paweł.

   – Bartz Agnieszka ( Ponad Podziałami)
   – Lipiński Kacper ( Ponad Podziałami)
   – Dalewski Maciej ( Ponad Podziałami)
   3 radnych z komitetu, w którym kandydatem na burmistrza był Peno Sławomir.

   – Lewandowski Piotr (PSL)
   – Bisikiewicz Daniel ( PSL)
   2 radnych z komitetu, w którym kandydatem na burmistrza był Bisikiewicz Daniel.

   Pytam się z Was wybrańcy ludu. Czy brak waszych konkretnych i skutecznych działań, aby patologię zakończyć wynika z tego, że akceptujecie takie praktyki, jak zatrudnienie bez konkursu?

   Czy nie czujecie, że zrobiliście w konia swoich wyborców?
   Jak były wybory to opowieści, że trzeba zmian.
   Macie 2/3 w Radzie. Leci 3 rok Waszej kadencji i jakimi to sukcesami jako opozycja możecie się pochwalić?
   Tym, że na Waszych oczach rozwija się taka patologia jak zatrudnianie bez konkursu rodzinki?
   I nie mówcie, że Wy nic nie możecie.
   Jak nic nie możecie to poddajcie się do dymisji.

   • Popieram. Lata pokazały niekompetencje. Powinna być wymiana osób z danych stanowisk. Ktoś się nie sprawdził przez lata to dziękujemy. Gdyby tak było to na stanowiskach byłyby same osoby kompetentne. Trzeba rozliczać te osoby ze swojej pracy. Decyzji durnych co nie miara. Przecież te osoby codziennie pracują w gminie, miesiąc w miesiąc, rok w rok. Pytanie jakie są efekty ich pracy???? Widzimy je, niestety. W mojej opini na stanowiskach są zatrudnione niekompetentne osoby bez predyspozycji. Miasto płaci niestety za wasze durne decyzje. Zmiana Burmistrza nic nie da jeśli ekipa pozostanie bez zmian. Prosimy rozliczyć pracowników z decyzji z których połowa trzemeszna się śmieje …

 17. Na temat tego kierownika z hali to ręce opadają, robi co chce , dobrze że część radnych hamuje wydatkowanie pieniędzy na to co sobie ten Pan życzy, gdzie jest burmistrz, boi się jego? czy są jakieś zaszłe sprawy i obawy?Częśc urzedników to masakra , niekompetencje , niechęć i czasami zwykła pańszczyzna.Tak ma wyglądać efektywne zarządzanie naszą gminą?

 18. To jest oburzające, skoro Pan Krysiński z Remondisu podkreśla że od roku 2016 było wiadome burmistrzowi że stacja wymaga pilnego remontu to dlaczego w pierwszej kolejności przez blisko 5 lat nie dążył aby tą kwestię potraktować jako najważniejszą, to chyba w roku 2017 był wysyp kredytów komercyjnych na placyki , park itp.?

 19. Dzień dobry,
  „Wśród radnych przeważał pogląd, aby sfinansować te prace z budżetu gminy, a nie obciążać nimi mieszkańców.”
  Szanownym Radnym proponuję -wreszcie- zapoznać się z odpowiedzią na następujące pytanie: skąd biorą się pieniądze w budżecie gminy?
  Możecie być zaskoczeni odpowiedzią 🙂
  „Daniel Bisikiewicz, który proponował zaczekać na wolne środki, jakie według niego pojawią się w budżecie”. Z pewnością pojawią się: na św. Dygdy- co go nie ma nigdy…

  Doprawdy, obserwując dyskusję i poziom argumentów w niej użytych-przez naszych Szanownych Radnych- mieszkańcy z pewnością poczuli się uspokojeni i utwierdzili się w przekonaniu, że ich (świetlana)przyszłość znajduje się w dobrych rękach…
  Pozdrawiam
  TDi

  • Już chyba teraz nikt nie ma wątpliwości dlaczego władza lokalna tak niechętnie chciała, aby obrady komisji były transmitowane w internecie.
   Jakaś korzyść z tego covidu jednak jest. Może nie do wszystkich jest to korzyść, ale z pewnością dla zdecydowanej wiekszości mieszkańców. Można zapoznać się z tym, jakie pomysły mają nasi radni i urzędnicy. Skończyło się gadanie dla gadania. Teraz mieszkańcy bez względu, o której pracują mogą sobie obejrzeć obrady „lokalnego Sejmu”:)
   A pieniądz bierze się z pracy a nie z dotacji czy subwencji drodzy samorządowcy. Nie ma pracy, nie ma kasy. Takie to proste a jakie problemy sprawia…

 20. A ja poproszę o rozpisanie opłat dotychczasowych za wodę i ścieki. Czyż tam nie ma składki remontowej i nwestycyjnej. Gdzie są te pieniążki. Kazdy dobry gospodarz wie że maszyna się popsuje i ma na ten cel środki zabezpieczone, nie żałuję rodziny i znajomych i nie prosi o jalmuzne, a tu proszę, nie nie proszą tylko oznajmiaja chcecie remont to sobie za niego zaplaccie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj