Strona główna Polityka Sesja absolutoryjna 15 lipca

Sesja absolutoryjna 15 lipca

3584
32

Za dwa tygodnie – w piątek 15 lipca – odbędzie się absolutoryjna sesja Rady Miejskiej. Późny termin, przypadający w szczycie sezonu urlopowego, wzbudził niezadowolenie radnych.

Zwrócił na to uwagę Piotr Lewandowski na obradach połączonych komisji, 22 czerwca. Jak zauważył, pojawiały się wcześniej propozycje lipcowego terminu, jednak wspólnie – w obecności burmistrza – ustalono termin czerwcowy. Za takim rozwiązaniem był m.in. Benedykt Nitka, który podkreślał, żeby trzymać się planu pracy rady.

Jak mówił radny, nagle otrzymał telefon od przewodniczącego, że zmieniono datę i sesja, na której będzie głosowane absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza, odbędzie się w połowie lipca. Wspomniał, iż ma w tym czasie już zaplanowany urlop.

Powody takiej decyzji tłumaczył Benedykt Nitka (burmistrz był w tym czasie nieobecny). Jak powiedział, w trakcie wspólnego wyjazdu na wystawę do Warszawy burmistrz poinformował go o swoich czerwcowych planach urlopowych. Stąd decyzja o przesunięciu terminu.

„Najgorsze, że teraz cała rada musi się dostosowywać do terminu burmistrza, który przecież był przy tych ustaleniach” – komentował tę sytuacje Kacper Lipiński, a takie zachowanie nazwał lekceważeniem radnych.

W zwyczajowym terminie (ostatnia środa miesiąca) odbyła się więc zwyczajna sesja, w której podejmowano uchwały w innych, bieżących sprawach. Był na niej obecny Krzysztof Dereziński, który jak się okazało wrócił już z urlopu.

Pytany o powody przesunięcia sesji powiedział tylko, że były to sprawy osobiste, o których nie chce mówić. Przyznał jednak, iż nie dziwi go krytyka zaistniałej sytuacji, bo jest to sprawa, która zasługuje na krytykę.

Należy jednak dodać, że chociaż ogólne przepisy wymagają, aby glosowanie nad wotum i absolutorium odbyło się do końca czerwca, to jednak w tym przypadku nie złamano prawa. Osobne zapisy zawiera w tej sprawie Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na jej podstawie Minister Finansów, w bieżącym roku, przedłużył ten termin do końca lipca.

Jak się okazuje, w naszym powiecie oprócz Trzemeszna skorzystała z tej możliwości tylko gmina Kłecko (8 lipca). W pozostałych sesje takie już się odbyły.

Przypomnijmy, że o ile absolutorium jest instrumentem stosowanym od początku samorządu, to wotum zaufania jest instytucją stosowaną od 2018 roku. Absolutorium odnosi się głównie do wykonania budżetu, wotum zaufania to natomiast ocena całokształtu pracy organu wykonawczego gminy.

Sesja taka ma szczególny charakter. Dopuszcza się w niej również wystąpienia mieszkańców. Wcześniej burmistrz zobowiązany jest przedstawić do publicznej wiadomości „Raport o stanie gminy”. Dokument taki został opracowany i umieszczony na stronie urzędu.

Sesja odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej nr 1 i rozpocznie o godzinie 9:00. Szczegóły, w tym raport oraz zasady zgłaszania się do debaty, zamieszczone są |TUTAJ|.

32 KOMENTARZE

 1. Kabaretu ciąg dalszy. Kto się znowu nie wyrobił, że trzeba w połowie miesiąca urlopowego robić sesję? Czy może taki termin jest celowo ustalony aby za dużo osób nie przyszło zadać niewygodne pytania i zepsuć dobry nastrój burmistrzom i radnym? Czy Przewodniczący Rady zajmie stanowisko w tej sprawie i wyjaśni dlaczego nie można było zrobić sesji w czerwcu? Dlaczego Trzemeszno jak zawsze odstaje od innych?

  • pANOWIE BURMISTRZOWIE NIEZDĄŻYLI ZAPOZNAĆ SIĘ ZE SŁOWEM DOSTĘPNOŚĆ”. zAPOMNIELIŚCIE pANOWIE O ISTNIENIU NIEPEŁNOSPRAWNYCH W TEJ GMINIE – A JEST ICH TUTAJ TROSZKĘ. cO Z ZOBOWIĄANIAMI SAMORZĄDU WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH? jAK DŁÓGO ZAMIERZACIE OPOWIADAĆ, ŻE iCH W GMINIE NIEMA?

 2. Co tam sesja. Dla mnie może być i 24 grudnia, przecież i tak nic sie nie zmieni. Boję sie o cos innego. Co oni tam w tej Warszawie jeszcze ustalili. Żebyśmy sie czasem nie zdziwili.

 3. Totalne kpiny burmistrza,idzie sobie i wraca,przecież wczoraj sesja absolutoryjna mogła być,zobaczcie jaka jest postawa i konsekwencja p.Nitki,to wielkie nieporozumienie że został ten człowiek przewodniczącym,ten duet więc pasuje

 4. „Róbta co chceta” jak mówi Owsik. Ludzie kogo my wybieramy ? 15 koła na miesiąc i co tu się przejmować „bezradnymi” ? Brawo wyborcy. Przykry obraz samorządów nie tylko w Trzemesznie.

  • uczyl sie od ojca dyrektora tylko Dej i Dej i brac a robic nie ma komu ten drugi proagande sieje jak to dobrze i radni tego sluchaja i podnosza raczki ZA

   • prawaku popierajacy Putina i komunizm czy zauwazyles ze pis placil putinowi wiecej niz PO i PSL i Inni ??? w ropie, weglu i innych towarach ? raz sierpem raz mlotem pisowska choł..ę

    • Putin ma tyle kasy że nie potrzebuje nam nic sprzedawać . Pieniądze cały czas płyną do niego z tej twojej tolerancyjnej tęczowej uni., z której tak czerpiesz wzorce i pałasz nienawiścią dla swojego kraju .

 5. Mam pytanie czy dronem można latać nad moją posesją to jest teren prywatny jakie jest prawo proszę o odpowiedź bo dziśaj latał pozdrawiam

   • Zdzichu jesteś pełnowartościowym platfusem. Miałeś wymienić czego gwarancją jest Tusk i jego ekipa. To, że nie potrafisz niczego wymienić jakoś mnie nie dziwi. Jak nie ma czego wymienić to zaczynasz używać tego twojego pytania o Konfederację. Wybory za ponad rok i wtedy tobie odpowiem.

     • Odpowiem za ciebie platfusie; tfusk gwarantuje i powtarza,,by żyło się lepiej,, a wniosek jest taki ,że to by żyło się lepiej, to tylko jemu i tym całym po-popaprańcom.

    • (Anty)lewaku ruski TROLLU tobie na nic nie muszę odpowiadać bo jesteś podnóżkiem bandyty putina. Jeszcze nie dawno pisałeś jaka to siła jest Konfederacja i jak będzie rządzić😀😀😀😀😀

     • Mi nie musisz odpowiadać. Odpowiedź zadedykuj swoim potencjalnym kumplom od korytka.
      Permanentnie próbujesz udowodnić, że słońce kręci się wokół Ziemi. Może zostaniesz drugim Kopernikiem. Zdecyduj się. Kiedy Konfederacja przewodzi w Marszu Niepodległości to nazywasz ich nacjonalistami. Teraz nazywasz ich podnużkami putina. To tak jakby powiedzieć, że Zdzichu jest kobietą. Albo Zdzichu albo kobieta.

     • (Anty)lewaku ruski TROLLU ponieważ ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem bo znasz tylko cyrylicę to nic nie zrozumiałeś z mojego wpisu. Podnóżkiem bandyty putina jesteś ty!:) a Konfederacja to nacjonaliści z oszołomem korwinkiem, który wspiera mordercę. Nie cytuj tego Gargamela z kotem, który nie wie gdzie jest i o czym mówi i po ile jest euro i według niego wzrost płac o 13,4% jest większy od inflacji, która wtedy oficjalnie była 13,9% a teraz już 15,6%.

   • Ten generał Polko jest tak samo mądry jak każdy generał. Gdybyś był w wojsku to byś wiedział😀😀Każdy z nich chce wojny bo to jedyna okazja się sprawdzić, wypróbować taktykę, broń, zachowanie żołnierzy w prawdziwej walce a nie w zabawach na poligonie. Oczywiście oni nigdy tego otwarcie nie powiedzą. Pozdrawiam

 6. Nie udzzielac absolutorium i tyle nasza gmina poszla calkowicie na dno potrzeba u nas do rzadzenia kto sie na tym zna wstyd gmina i ulice zarastaja zielenizna jak na lace ludziska ogladajcie sesje dowiecie sie na zywo jak u nas sesja wyglada jestem za a moze przeciw co nie ktorzy dosyc ze nie maja pojecia jako radni a co dopiero sie wypowiadac pozdr czekamy na sesje

  • Udzielą zarówno absolutorium, jak i wotum zaufania. Radni już nie raz pokazali na co ich stać więc tym razem nie liczę i nie łudzę się, że postawią realną i faktyczną tamę tej degrengoladzie.

    • Pytanie dla radnych bezradnych. Skoro wiedzieliście, że była dokumentacja za 70 tysięcy na dom kultury to dlaczego pozwoliliscie wydać burmistrzowi kolejnych 50 tysięcy na coś co, nie jest pełną dokumentacją z pozwoleniem na budowę. Trzeba było zmusić burmistrza do tego,aby składał wniosek z ładu na dom Kultury a nie urząd. Co zrobiliście? Nie potrafiliście tego dopilnować więc jesteście nieskuteczni. Trzemeszno dzięki takiej „skuteczności” wygląda jak wygląda.
     Teraz okazuje się że wydali 50 tysięcy na coś nie wiadomo co a teraz chcą wydać kolejne 150 tysięcy na kolejną dokumentację? Razem 270 tysięcy złotych!!! I to jest ta wielkopolska gospodarność? To chyba burmistrze radni i urzędnicy w innej Wielkopolsce żyją.
     Mówicie, że poprzednia rada zagłosowała za remondisem. A Wy co? Przyzwalacie aby tylko na jednej inwestycji same koszty dokumentacji były wielokrotnie zawyżone? Zapytaliście kiedykolwiek dlaczego nie było przetargu?

     • a czemu ty się temu dziwisz, wszyscy myśleli i byli przekonani że chociaż niektórzy podejmą się trudu i z racji swoich zawodów zaczną rzeczowo i fachowo podejmować działania w kierunku rozwiązywania konkretów w tej gminie, zdopingują burmistrza choć odrobinę do wytężonej pracy a jak jest to tylko wystarczy odsłuchać sesje rady to daje pełen obraz , by się wydawało wykształceni ludzie i co dalej ?to co piszesz drogi mieszkańcu odnośnie budynku po zawodówce to jest właśnie wyznacznik tego co się dzieje.W tym bagienku robi się za nasze pieniądze cyrk,sesja w czerwcu absolutoryjna nie może być bo ten burmistrz pojechał sobie na urlop ale 29 czerwca podczas sesji uczestniczy jakby nigdy nic , dla czego Pan Nitka zwołuje sesję 25 lipca ? odpowiedź nasuwa się sama. Czy radni a co najbardziej skandaliczne burmistrz nadal nie mają wiedzy jakimi umowami za koszty zarządu dysponuje remondis.Co Pan Nitka i raDNI PRZEZ BLISKO 4 LATA KONKRETNEGO UCZYNILI ABY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY Z REMONDISEM ? to jest kpina z nas mieszkańców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj