Strona główna Różne Rozpoczęto prace w parku i na cmentarzu ewangelickim

Rozpoczęto prace w parku i na cmentarzu ewangelickim

3053
5

Ruszyły prace w zakresie pielęgnacji zieleni na terenie cmentarza ewangelickiego i w parku „Baba”. Jak już informowaliśmy, gmina Trzemeszno otrzymała na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Dotacja dotyczyła też prac na terenie parku w Kruchowie.

Według założeń projektu, obszar parku „Baba” i cmentarza ewangelickiego ma stanowić element korytarza ekologicznego w południowej części miasta. W ramach prac pielęgnacyjnych przewidziano tam usunięcie drzew suchych, zamierających, nierokujących szansy na przeżycie, zagrażających bezpieczeństwu.

Zarówno w parku, jak i na cmentarzu, przewidziano też wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w warstwie podszytu oraz w drzewostanie, w tym usunięcie fragmentów konarów i gałęzi złamanych, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa. Planuje się też nowe nasadzenia.

Przy okazji tych prac, zostaną usunięte drzewa rosnące bezpośrednio przy słupkach od bramy na cmentarzu. To jedne z nielicznych, najbardziej widoczne znaki tej nekropolii. Usunięcie drzew pozwoli zapobiec ich dalszej degradacji.

Całkowity koszt to 52.000,00 zł, a dofinansowanie WFOŚiGW wyniosło 36.400,00 zł.

Prace w Kruchowie zostały już wykonane. Tam oprócz podobnych zabiegów dokonano także pielęgnacji zabytkowego dębu szypułkowego oraz dwóch innych okazów tego gatunku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 30.888 zł zł, a dofinansowanie WFOŚiGW to 16.236 zł.

Zakres prac w Kruchowie oraz na cmentarzu ewangelickim był uzgadniany z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu.

5 KOMENTARZE

  1. To jak już wyvinaja drzewa .To na stadionie piaskowym .w kolo niego niech powycinaja te drzewa ..Mam nadzieję że wystarczy pieniążków by ten porzadek zrobić.

  2. Z gronem społeczników zabiegaliśmy o konieczną wycinkę niektórych drzew na cmentarzu ewangelickim. Niestety przy okazji sprzęt rozjeżdża miękką ściółkę, pod którą mogą kryć się pozostałości nagrobków. Apeluję o ostrożność!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj