Strona główna Kultura Renata Buzała proponuje powołanie Rady Kultury

Renata Buzała proponuje powołanie Rady Kultury

13528
59
BUZAŁA Renata

Na lipcowej sesji Rady Miejskiej radni skierowali do burmistrza wniosek o powołanie Rady Kultury. Inicjatorem i autorem wniosku jest Renata Buzała. Zgodnie z prawem, powołanie takiej rady leży w kompetencji burmistrza.

„W trosce o stan obecny i przyszły polityki kulturalnej gminy Trzemeszno, […] kierujemy wniosek o powołanie Rady Kultury Gminy Trzemeszno” – tak rozpoczyna się pismo kierowane do Krzysztofa Derezińskiego.

W dalszej części wymienia się zadania jakimi miałaby zajmować się rada. Są to między innymi: opiniowanie strategii rozwoju gminy oraz projektów budżetu w zakresie kultury, inicjowanie dialogu na temat rozwoju kultury, podejmowanie działań w kierunku usprawnienia współpracy pomiędzy podmiotami działającymi w obszarze kultury, integracja i aktywizacja środowisk twórczych oraz wspieranie inicjatyw, a także promocja twórców i wydarzeń artystycznych.

„Niezbędnym jest powołanie członków Rady Kultury – przedstawicieli podmiotów i środowisk tworzących już dziś jakże bogatą przestrzeń działalności kulturalnej” – napisano w uzasadnieniu do wniosku.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski odnosząc się do zgłoszonej inicjatywy uznał ją za bardzo cenną. Nawiązał przy tym do dotychczasowych doświadczeń samorządu. Przypomniał, że w gminie funkcjonuje Rada Pożytku Publicznego. „Niestety, została zlikwidowana Rada Sportu” – zwracał uwagę zastępca burmistrza.

Wszyscy byli zgodni, że przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie powinna odbyć się szeroka dyskusja środowisk zainteresowanych tą tematyką.

W głosowaniu nikt z radnych nie był przeciwny, od głosu wstrzymał się Maciej Dalewski.

59 KOMENTARZE

 1. „Nie ma nic bardziej bezużytecznego niż sprawne wykonywanie czynności, którymi w ogóle nie powinniśmy się zajmować? Peter Drucker

 2. Nie jestem zwolennikiem tworzenia specjalnych ciał do rozwiązywania problemów, ale te inicjatywę popieram. Kultura to chyba najbardziej zaniedbana dziedzina w naszej gminie, dlatego trzeba szukać rozwiązań. Może w tej radzie znajdą sie osoby myślące nie urzędniczo, ale własnie kulturalnie. Może w końcu przełoży sie to nie na samo gadanie, jak do tej pory, ale na nakłady finansowe.

 3. Moi drodzy, tak sobie myślę, że powołanie nowego ciała rady kultury nie rozwiążę problemu w naszej gminie, bo kultura zaczyna się od człowieka jako jednostki a z tym w naszej uroczej gminie mają co niektórzy ogromny problem ..

 4. Witam. Szanowni państwo radni, którym drogi jest temat kultury w Trzemesznie. Oprócz bezużytecznych deklaracji i ciekawych, aczkolwiek nierealnych pomysłów, proponuję zająć się realnym i niepopularnym tematem „kultury” na siłowni pod chmurką i okolicą….Dzisiaj teren tegoż przybytku, miał kolejną nockę z atrakcjami. Grupka młodzieży balowała do rana! Proszę obejrzeć zapis z monitoringu o godzinie dowolnej… 2,3,4tej itp. Wyjaśniam, że dzwonienie na policję niczego do tej pory nie rozwiązało i w tą formę zapewnienia sobie spokoju po prostu nie wierzymy! Z uwagi na niechęć urzędników to tego zagadnienia, prosze któregoś z radnych o zajęcie się tym problemem. Czy ktoś z radnych odpowie???

   • Chyba to zmusiłoby policję i urząd do działania. Jednak my będziemy bandytami a pijaczki biednym… pijaczkami. Dla spokoju w tym rejonie zamontowano monitoring. Nieskuteczny jak się okazało! Jedynym radnym, który się tym interesował był p. Peno. Nocny sklep z alkoholem, przyciąga takie towarzystwo. A policji nie ma w nocy. Zanim przyjadą z Gniezna mija godzina.

   • Już jakiś czas temu podałem pomysł i to wcale nie wielce oryginalny czy nierealny – zróbcie jak na amerykańskich filmach i utwórzce straż sąsiedzka. I wcale nie musi to być aż 15 mężczyzn bo mogą to być grupki 3, 4 lub 5 osób a wśród nich również panie i wcale nie muszą być umundurowani czy uzbrojeni w kajdanki, tonfy czu nunchako a wystarczą im telefony z wbitym numerem 997 gdyż ich zadaniem nie ma być interweniowanie fizyczne jak ochroniarze i narażanie własnych osób tylko zwykłe patrolowanie ulic. Gdyby na taki pomysł wpadła pani radna Buzała to wtedy wykazała by się lokalnym patriotyzmem i zaangażowaniem w bezpieczeństwo zamiast wymyślać kolejną bezsensowną radę w której korzyści (finansowe) odczuli by tylko zasiadający w niej. Może pomysł takiej straży po kilku powtórzeniach dotrze do rozumu społeczeństwa i gminnych decydentów.

 5. Cytuję” Niestety została zlikwidowana Rada Sportu”. Przecież sami ją zlikwodowaliście a dokładniej szanownie nam panujący p. Dereziński. Czyżby Państwo burmistrzowie o tym zapomnieli ? Hipokryzja to mało ale co po tych panach można się spodziewać ? Panie redaktorze może trochę o kulisach te likwidacji, zapewne było by ciekawie.

 6. Pani to niech nie lapie za hasla i cytaty tylko moze niech sie skupi na tych ryrkach ze sciekami do jeziora co plyna , na komunalce i kancelarii i dziurach w kostce i jeszcze innych waznych sprawach dla miasta a nie wyplywac probuje z chytliwym tematem, jednego pani nie przypilnowala czy drugiego a lapie sie za trzece ?

  • ..jak sie kto malo zna i nie chce sie czytac materialow na sesje to znajduje sobie temat i go przepycha i pozniej glosno jest – niby cos tam robi niby krzyczy a kolejne 5 miesiecy laba…

   był taki jeden radny ” ani mru mru” ludzie kogo wybieracie ??

   ja sie pytam

 7. Program dożynek taki jak zawsze, czyli: msza święta, występ zespołu złoty Liść i orkiestry dętej, rzut oponom lub pługiem, może odważą się organizatorzy na dyscyplinę zdejmowanie gaci przez głowę na czas, będą pewnie jakieś obrzędy dożynkowe, no i występ zespołu -mocne brzmienie, mydełko fa czy bez ciebie żyć nie mogę … no i dodatkową atrakcją będzie obszczywanie placu zabaw dzieci co jest w parku by dzieci od mocznika szybciej rosły:D

 8. Brawo Pani Radna ! Kulturę w naszej gminie trzeba wspierać na wiejskie i miejskie boiska przez lata poszły miliony złotych. Miasto o takich tradycjach jak Trzemeszno o których przypomina na każdym kroku nie ma muzeum.Są fachowcy w tej dziedzinie nawet eksponaty . pomieszczenia po byłej szkole zawodowej jak miejsce magazynowania zabytków to skandal i wstyd. Działalność domu kultury i bilblioteki na bardzo wysokim poziomie od lat problemy lokalowe. Zespoły artystyczne itp. To że jest zapotrzebowanie na kulturę potwierdza to co robią także szkoła nr 1 i liceum a co robią władze … Sukces ma wielu ojców….ale nie ma pieniędzy…

 9. Tyle się pisało o niespokojnych nocach w okolicy ul Kopernika i nikt ni chcę się tym zająć? Pani Renato, jest pole do działania! Mamy te kamery, proszę skorzystać z nagrań. Sprzedażą nocną alkoholu proszę się zainteresować!

  • ale paaanie to nie jest chyTliwy temat mozna stracic popracie pijakow a tego przecA nie chce nikt. Wymysl pan jakis inny temat co to wszyscy poprą i na swieczniku bedzie mozna byc przez 1-5 dni np. Zołnierze Wyklęci czy plac jakis zrobic nowy (sladem burmistrza przed wyborami) no postaraj sie pan bardziej a nie klopotliwe tematy wymyslasz

 10. Wydaje mi się że jak się nie ma pojęcia o potrzebach miasta się nie startuje do Rady. Wyżej wymienione sprawy są ważne a nie jakieś dodatkowe komisje. Zacznijcie słuchać głosów ludzi a nie własne widzi mi się. Mam nadzieję że do tego nie dojdzie.

  • panie tu o kase chodzi a nie o to zeby zalatwiac sprawy ludzi, zaangazujesz sie pan w konflikt to stracisz popracie innych jak drugim dobrze zrobisz a jak poprzesz pan pierwszych to inni cie opluja – najlepiej to takie tamty bezpieczne Sztuka, Kultura, Nauka, Sport itp.

  • Glosy są różne a jeden z nich to kultura lepiej zrealizować jeden temat. Dobrze niż 5 byle jak .pozatym rada ma 15 radnych a nie tylko pani Buzała rób Pani co zaczęłaś . a właśnie dlaczego wielka rada sportu się rozpadała ? Zazdrość zawiść brak kasy spory czy monopol na sport ?????? Czy brak sportu ?

 11. Pani Renato. Powyższe wpisy, paradoksalnie, powinny Panią utwierdzić w przekonaniu, że robi Pani dobrze. Kultura nie jest dla wszystkich. Jak widać po komentarzach, dla większości jest to piąte koło u wozu. Ale warto robić coś dla mniejszości. Ja wiem, że wyborców nie zdobywa sie na wystawach czy kameralnych koncertach. Wyborców zdobywa się na wiejskich boiskach, w świetlicach, na stadionie. Zdobywa sie ich chodnikami, placykami itp. Wie o tym burmistrz, wie o tym większość radnych. Dlatego proponuje robić swoje, ducha nie gasić. Kultura jest w Trzemesznie zaniedbana od lat i to jest fakt. Ze sportem nie wygra nigdy, szczególnie przy tym burmistrzu i takim składzie rady. Ale warto walczyć.

  • Dla kogo ma być ta „kultura”? Myślę i jestem pewien, że znowu kameralne dla baardzo wąskiego grona. Przerabialismy już to! Spotkania, wystawy… gdzie przychodzi 10,15 osób! Ale temat bardzo bezpieczny! Nie narazicie się pijakom i sklepom nocnym z alkoholem! Dlaczego nikt nie chce zająć się tym problemem? Kto jest szefem AA w Trzemesznie? Podejrzewam że jakiś karierowicz-nieudacznik! Wymyslicie wszystko co nie zmusi do odpowiedzialnego działania! Ludzie sygnalizują problemy a radni udają, że akurat nie czytają tego portalu! Ale spróbujcie obrazić vice… Oj, zaraz się odezwie i postraszy.

   • zaprosic na galerie wraków to bylo piekne pamietam prz lampce szampana mozna bylo zobaczyc to czego prewnie niewielu widzialo – cudowne byly te zdjecia i opowiesci podwodne… zaprosic tego pana ponownie

   • Uwielbiam takie wypowiedzi „znawców”. Gdybyś był choć trochę zorientowany w temacie to byś wiedział o koncertach na których zabrakło miejsca dla zainteresowanych. Taką mamy bazę kulturalną. Ale pewnie największym wydarzeniem na którym byłeś był przejazd parowozu.

  • Zamiast robić powiatowy chodnik za gminne pieniądze to uderzać do skutku do powiatu nie mają kasy niech biorą kredyt ale oni nie my

 12. Kulturę jazdy można zobaczyć na drodze z Trzemeszna do Źnina. Odkryto pobocza powiększono dziury, zasypano trochę jakimś badziewiem/ tylko środek drogi/. Może pani radna zrobi coś w tym kierunku, Osoba na stanowisku radnej powinna dbać również o Kulturę Jazdy i standardy jakie powinna spełniać droga powiatowa. Powodzenia

 13. Zrobić jak w witkowie kiedyś ośrodek sportu rekreacji i kultury jeden dyrektor menager ze znajomością biegłą angielskiego i dwóch zastępóców jeden od kultury drugi od sportu itp.

 14. Są w trzemesznie pasjonaci różnych sztuk artystycznych a nie tylko sportowcy. Ile przez ostatnie kadencje piszło kasy na wiejskie boiska hale i stadiony ? Sprawiedliwie miał by sport i kultura. Miał sport teraz czas na kulturę niech radny Gołąbek nie krzyczy że dom kultury nie bierze środków zewnętrznych jestem radny to pomagam w całej gminie

 15. Pani Renatko skoro jest tyle wpisów przeciw radzie kultury i odwracanie uwagi na drogi i siłownie pod chmurką to trafiła pani ze swoim pomysłem w sedno ! Sportowcy nie mogli się dogadać i przeszli jako wielka rada do historii więc ktoś się boi że się Pani uda wyrwać więcej kasy….

 16. Jakoś na imprezach kulturalnych nie widać zbyt wielu radnych. Chodził i chodzi nadal pan Bisikiewicz no i Przewodniczący Rady, poprzedni i obecny. Reszta radnych to bardzo rzadki widok, więc może najpierw należy popracować wśród radnych z tą kulturą.

  • A może chodzą tam ze zwykłego wyrachowania i chęci pokazania się a nie osobistego zainteresowania szeroko rozumianą kulturą? To tylko pokazuje jakie jest zainteresowanie i radnych i społeczeństwa tym co nazywacie kulturą. Jeden zbiera rybki drugi choduje znaczki. I mają do tego prawo. (we wcześniejszym zdaniu nie ma błędu). I nie można kogoś zmuszać, żeby polubił coś czego nie lubi. I popracować to możesz sam nad sobą a nie nad innymi bo niby na czym wg ciebie polegałoby to popracowanie nad radnymi?

   • Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
    Radni po to zostali radnymi, żeby reprezentować mieszkańców, ale też po to, aby dawać przykład swoim postępowaniem. Skoro niektórzy radni ani razu nie byli na żadnej wystawie, żadnym koncercie czy też prezentacji jakiegoś artysty, to jakie Oni mają kompetencje do zajmowania się kulturą w tej gminie. Przecież dla tych osób to jest zupełnie obca sfera. Uwierz mi, że na spotkania i wystawy przybywa wielu „zbieraczy ryb i chodowców znaczków”. Nie przeszkadza im ich własna pasja w podziwiania innych pasjonatów i artystów.

    • Tu nożyce.
     Oczywiście, że poszeżenie horyzontów wcale by radnym nie zaszkodziło a może wręcz odwrotnie, ułatwiło pracę i w radzie i ich prywatną zawodową. Zostali wybrani, żeby reprezentować mieszkańców (w tym przypadku reprezentacja polega na podejmowaniu decyzji poprzez głosowanie i nie wnikajmy czy ich decyzje są słuszne, logiczne, oparte na rzetelnej wiedzy czy raczej na niewiedzy, strachu czy chęci przypodobania się czy czymkolwiek innym) a nie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Murarz nie musi znać się na filozofii Kanta. Może o niej czytać, może się interesować i może czytac dzieła Kanta ale nie musi. A jesli już się nią interesuje to nie musi mieć o niej takiej wiedzy jak profesor wyższej uczelni, który ją wykłada. Ma być dobry w tym co robi – w murarce. Ty możesz być wybitnie proekologiczny ale to nie znaczy, że musisz być, widzieć, nagrywać, pisać elaboraty, protestować, szukać odpowiedzialnych i poczuć woń wylewających się z rury do jeziora odchodów. Tak samo na mecze piłkarskie przyjeżdzają mamy z dziećmi w wózkach, pampersach lub na rękach ale to nie znaczy,że interesują się piłką. Przyjeżdzają żeby pokibicować (ale nie więcej niż 3 minuty), na watę cukrową, na zamek dmuchany, żeby nie siedzieć w domu. Znaczna większość mam tak długo interesuje się kulturą i tak długo uczestniczy w takich wydarzeniach dopóki wystepują w nich ich pociechy.

     • Kant?
      Oj, SZEROKO.
      Ale czy nie warto-nim zacznie się roztrząsać problem gwiaździstego nieba i prawa moralnego-POSZERZYĆ swoje horyzonty o słownik ortograficzny?
      Pozdrawiam
      TDi

     • Szanowny TDi z 6 sierpnia 2019 at 09:00
      No rzeczywiście masz rację. Chociaż wiesz że “Errare humanum est”. I musisz przyznać, że na tak stosunkowo długi tekst jest w nim znacznie mniej błędów niż inni popełniają w znacznie krótszych. I cieszy mnie, że akurat na mój komentarz zwróciłeś uwagę i że nie miałeś zastrzeżeń merytorycznych. A Kant to był tylko przykład a moje dywagacje nie były aż tak szeroki tylko płaskie i przyziemne. A druga część sentencji to: „… sed in errare perseverare diabolicum” więc co do błędów to staram się ich nie popełniać lecz jestem tylko szarym człowiekiem nie mistrzem ortografii.

     • „… jestem tylko szarym człowiekiem nie mistrzem ortografii.”
      Jak i ja Drogi Anonimie. Też zdarza mi się błądzić…
      W końcu język polski został zakwalifikowany przez urzędników UE, jako EKSTREMALNIE TRUDNY(obok węgierskiego-podobno mają 29 przypadków 🙂
      Pozdrawiam serdecznie
      TDi

 17. Może redaktor w końcu opublikuje moje pytanie do pani radnej Buzały: Jaką książkę ostatnio pani przeczytała i jak dawno temu to było?

 18. Dlaczego w naszej gminie sportowcy mogą biegać po boiskach za miliony a pasjonaci klutury historii sztuki itp. Muszą gnieździć się czasami w ciasnym domu kultury sprzed 50 lub zbiory muzealne przepychane są z jednego do drugiego śmierdzącego pomieszczenia. Niech pan Nitka zorganizuje radzie wycieczkę do witkowskiego centrum kultury zobaczą obiekt na miarę podobnego wielkością miasta i gminy.

 19. Ciekawią mnie bardzo priorytety naszych radnych. Po to zostaliście wybrani, żeby nas reprezentować i dbać o nasze (nie wasze) potrzeby! Co mnie obchodzą odczyty, wystawy, spotkania, poezja… Kiedy nocą nie można się wyspać bo złota młodzież pielgrzymujac do nocnego z alkoholem budzi wielokrotnie okolice! Spróbujcie tak przez tydzień! Odechce się Wam wszystkiego! Dlatego słysząc o następnej akcji „kulturowej”, zastanawiam się czy dobrze wybraliśmy radnych. Panie radny z ul Kopernika! Sprawnie potrafił Pan chodzić po posesjach i prosić o głosy obiecując WSZYSTKO! Teraz rozumiemy, że to była taka jednorazowa akcja 🙂

  • Co za bezsensowne myślenie. Jeśli jedna dziedzina leży, to nie zajmujmy się drugą. Wachlarz zadań samorządu gminnego jest niezwykle szeroki. Jest w nim i bezpieczeństwo mieszkańców i kultura. Jest też utrzymanie dróg, oświata, pomoc społeczna, ochrona środowiska i wiele wiele innych. Nie zazdroszczę tym, którzy musza znosić wieczorne wycia pijanych debili, ale czy to oznacza, że powinniśmy zapomnieć o innych problemach? Kultura to też bardzo ważna dziedzina. A, że nie dla wszystkich? To widać po komentarzach.

   • Bezsensowne myślenie?? Nie prześlij piątkowej nocy, sobotniej, niedzielnej… Potem przeczytaj radosny artykuł o kulturze. I o tym czym mają zamiar zajmować się Twoi radni… Będziesz miał jedno marzenie… Oby strasznie lało w następny weekend!

  • No własnie masz radnego na swojej ulicy to problemy z Kopernika załatwiajce na kopernika a nie w internecie i w kulturze. Gdyby ci to tak się drą po nocach zaznali kiedyś trochę kultury a nie tylko syfu z neta to by też było inaczej może ? Chyba już ktoś pisał żeby oddać siłownię pod osir to nie będzie pijackie i bezpańskie.

 20. Mamy piękne obiekty spotrowe na wsi są też wiejskie świetlice to może należy zrobić jakąś imprezkę kulturalną na wsi. Świetlica w trzemżalu ma nawet super scenę może tylko trzeba się obejrzeć wokół siebie i jak harcerze zrobić coś z niczego ale nie trzeba bać się kultury i wytaczać przeciwko niej armat.

 21. Tak piszecie i piszecie gdzie odzew radnej, wtedy może byłby inny tok myślenia.
  Kultura to określenie szeroko rozumiane,o jakiej kulturze pani myśli?
  O jakiej kulturze mówimy wrodzonej czy nabytej, być może to jest kultura innowacyjna.
  Dajmy wypowiedzieć się pani radnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj