Strona główna Polityka Referendum nie będzie

Referendum nie będzie

5265
110

Na dzisiejszej sesji radni odrzucili projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Zwolennicy referendum powoływali się na orzeczenia Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, która uznała za zasadny zarzut niegospodarności przy wykonywaniu budżetu za 2015 rok.

Przypomnieli sprawę wysokich kosztów odzyskiwania VATu, a także sprawę powołania spółki Remondis Aqua Trzemeszno na niekorzystnych dla gminy warunkach. Burmistrz bronił się podkreślając, że dzięki powierzeniu sprawy podatku VAT kancelarii prawnej gmina odzyskała znaczne kwoty, które byłyby trudne do uzyskania bez jej pomocy.

Co do krytykowanych przez radnych zapisów w umowie powołania spółki burmistrz przypomniał, że to nie on, a Rada Miejska swoją uchwałą powołała tę firmę.

Podobnie jak przy głosowaniu w sprawie absolutorium, tak i tutaj wymagana była bezwzględna większość. Innymi słowy, żeby uchwała o referendum weszła w życie, musiałoby zagłosować na nią 8 radnych. W głosowaniu uchwałę poparło 7 osób – Maria Sobieszak, Magdalena Krzyżaniak – Świątek, Zbigniew Matelski, Sławomir Peno, Daniel Bisikiewicz, Maciej Dalewski oraz Kacper Lipiński.

Przeciwni byli Maria Dziel, Renata Wiśniewska, Michał Behnke, Przemysław Woźny, Ludwik Macioł, Mieczysław Chojecki, Tadeusz Pawlak oraz Grzegorz Koperski.

Jedyną radną, która zagłosowała przeciw referendum – będąc wcześniej za nieudzieleniem burmistrzowi absolutorium – była R. Wiśniewska. Zapytana przez nas o powody takiej decyzji stwierdziła, że w tej sprawie wsłuchiwała się w głosy mieszkańców.

Zapraszamy do wysłuchania komentarzy K. Derezińskiego oraz S. Peno po przeprowadzonym głosowaniu:

110 KOMENTARZE

 1. Jak paranoja. Taka szansa by patalacha wysadzić ze stolka a tu bum wszystko w piz..u! A co ludzie takiego mówią? Tyle się słyszy że Burmistrza nie było niema nie będzie. Więcej nie obecny niż obecny. Jak coś odwali to się chowa za pracownikami którzy już nie pracują i oni niby winni. Ludzie trzeba coś zrobić by dawna swietnosc naszego miasta znowu zaistniala. Burmistrz musi ODEJSC!!!!

 2. Bardzo ciekawe krótkie wywiady. Ja proszę o dodatkowy wywiad z Panią Wiśniewską. Jest radną i nie może odmówić wywiadu przed kamerą. Pan burmistrz i Pan Peno poradzili sobie z odpowiedziami na niełatwe pytania. Chcemy zobaczyć co nam powie ta kobieta patrząc nam w oczy .

  • Proszę, Ciebie zadzwoń i porozmawiaj osobiście, błąd , mogłeś przed głosowaniem rozmawiać , musztarda po obiedzie, no co Ty teraz.

  • jestem mieszkanką okręgu p. Wiśniewskiej. Nie zapytała mnie o zdanie, w mój głos się więc nie wsłuchała. Proszę, aby nie generalizowała.

   • O znowu o światłach, przed referendum o swiatlach, po referendum o światłach, głupoty przed i glupoty po, drogi/droga pani/panie. A może od nauczycieli Radnych poprosisz jakiś pomysł na szkoły i od Burmistrza nauczyciela, to już było i nudne, a szkoly to wyzwanie.

 3. Panie Burmistrzu, może wynik, nie bardzo po mojej mysli, ale Gratuluję, przegrać też trzeba umieć z klasą. Jeszcze raz gratuluję wygranej i oczywiscie tych braw od zgromadzonych mieszkańców. Proszę nie zawieść.

 4. Nic się nie stało 600 000 zł rocznie straty na Remondisie a Burmistrz w skowronkach ku…..wa.Wysłać ich do szkoły tylko gdzie ? Macioł,Chojecki, Woźny, Koperski, Benke, Dziel, Pawlak i niestety Wiśniewska należy wam się Nobel ale z głupoty nie z ekonomii. Może zapłacicie za tą gospodarność ze swoich ?

  • Sprawa jest w sądzie nowy rząd obiecał przyspieszenie spraw , trza działać, niestety odwolanie Burmistrza jej nie przespieszy, do roboty a nie na referendum, ale masz rację tę kasę trzeba odzyskać, cholera nie kłóccie się między sobą o stołki, tylko razem walczcie o te kasę bo warto.

  • Wyborco wymienisz radnych, którzy jak twierdzisz mają problemy z ekonomii. A co z ekonomii miał Pan Peno?
   Przepraszam bardzo ktoś kto siedzi w długach ma czelność wypowiadać się o finansach gminy???
   Jakim prawem pytam ??! Takie osoby nie wzbudzają żadnego zaufania, a jeszcze pchać się na piedestał.
   ” Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść… ” Panie P.
   Brawo dla Burmistrza- trzymam kciuki!!!

   • To zapłać kasę za Remondis razem ze swoim pupilem to są pieniądze publiczne. Peno ma długi sprzed kilkunastu lat i to prywatne i je spłaca obrończynio swojego pożar się Boże idola.

 5. Stawianie w jednym zdaniu siedmiu radnych z Wiśniewską jest obrazą dla tych radnych. Radni a Wiśniewska to przepaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaść!

  • Naprawdę hejterze, to się przedstaw to ocenimy Ciebie, i dopiero bedzie przepaść, internetowy bohaterze, taki malutki, no poproszę o nazwisko, tylko nie pisz , że ty Radnym to nie jesteś i nie musisz, a poza tym fajne argumenty, logiczne i rzeczowe, co tam tak ściska nienawistniku.

 6. A może tak po sprawiedliwości, rozliczysz poprzedników, kiedy zapadły decyzje dotyczace Remondisu? Jeszcze raz dzisiaj napiszę musztarda po obiedzie.

  • Panie Obywatelu niech Pan sobie nałoży siatkę z głosowania z prywatyzacji i z dzisiaj … To się Panu wszystko wyjaśni, nazwiska odbite jak na powielaczu z tych którzy zostali …

  • No i dobrze,że tak się stało. Referendum to strata czasu i pieniędzy. I tak pan Dereziński byłby nadal burmistrzem. Nie jestem zadowolona z włodarza naszego miasta ale nie widzę kandydata na ten „sołek”.Kolejny raz wybierać lepsze zło?! Puki co, jaki burmistrz taka rada.Bawią się naszym kosztem. Wszyscy bez pomysłu i konkretów. Energia marnowana na przepychanki i złośliwości. Do roboty się wziąć ” społecznicy”, do roboty!!!
   Szanowny Burmistrzu, przestań „chorować”.

 7. Ach dużo krzyku w Trzemesznie jak będa nadal kolesie i rodzinne powiązania sprawować władze to tak będzie przysługa za przysługę korzenie chwastów odrastają

 8. Przecież to było od samego początku do przewidzenia . Zbyt dobrze znam realia , ludzi ich tok myślenia a co za tym idzie
  cały szereg działań zmierzających do nicości .
  Nawet jeśli głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza K.D zostałoby przyjęte to samo referendum byłoby wielkim rozczarowaniem .
  Znów nie chcę być ,,złym prorokiem ,, czarno widzę kolejne wybory . Szansa jaką Trzemeszno otrzymało dwa lata temu
  została zmarnowana bezpowrotnie , kolejny raz takiej nie będzie .

  • Kacie, mnie trochę dziwi, w Radzie jest sporo nauczycieli, Burmistrz nauczyciem, ja tez się pytam o szkoły, co z nimi , przecież w tym temacie się nic nie dzieje, o jakich decyzjach piszesz , bo o szkołach nikt nic nie wie, a moze nauczyciele powinni skupić sie na tym co znają, zadnego pomysłu , zadnych planów a reforma ruszyła.

   • Drogi ,,x,, spójrz na problem szkolnictwa z perspektywy minionego okresu . Niestety osoby , którym zależało na przyszłości ojczyzny odeszły . Słowo ,,ojczyzny,, uogólniam
    ukrywając pod nim wszystkie znaczenia szeroko pojmowanej ewolucji człowieka rozkwitu nauki , kultury , obyczajów mądrości i patriotyzmu .
    Obecnie sytuacja odbiega od pierwowzorów . Nie chcę tutaj umniejszać roli nauczycieli , gdyż w rzeczywistości coś tam robią . Nie można jednak wymagać od kogoś kto nie jest przygotowany pod względem merytorycznym do pełnienia funkcji kierowniczych chociażby w zakresie szkolnictwa zawodowego .
    Odnoszę wrażenie , że sytuacja polityczna władz Trzemeszna sprzyja pewnego rodzaju tendencji spychania odpowiedzialności oraz wymyślania różnego rodzaju przeszkód do realizacji długoterminowych i skutecznych rozwiązań . Nie dotyczy to jedynie problemu szkolnictwa .
    Brak koncepcji , przebojowości , kreatywności to fakty , które widać jak na dłoni . Spójrz drogi ,,x,, dla kogo burmistrz jest wygodny ?
    Jaki powstał układ relacji w obrębie grupy zawodowej ZNP .
    Z drugiej zaś strony świadomość społeczna części wyborców pozostawia wiele do życzenia i to oni są na równi odpowiedzialni za to co się stało i co się dzieje .

    • A może zamiast krytykować wyborców, radnych trzeba cos położyć na stół, nie w kampanii wyborczej, ale teraz, to by mnie przekonało. Co stoi na przeszkodzie, zeby wypracować plan na przyszłość, plan nad ktorym ludzie odpowiedzialni za oświatę juz powinni siedzieć, tej sprawie potrzeba lidera, czlowieka z wizją, niestety ja takowego nie widzę po żadnej stronie, proszę wymagać od obydwu stron inicjatywy w tym temacie i innch tematach, nie walki o stanowiska, niestety w jedym z Panem się zgadzam nie widać człowieka ani z wizją, ani z charyzmą, ani z autorytetem, ten ostatni jest bardzo ważny, szczegolnie w oświacie.

     • Do wszystkiego potrzeba chęci i współdziałania. W naszej oświacie (zresztą nie tylko oświacie) tego nie ma. Do stołu powinni zasiąść specjaliści (!) od oświaty, burmistrz, radni, dyrektorzy szkół, rodzice. Trzeba posłuchać ludzi, podzielić się pomysłami, podyskutować, zmodyfikować plany. A u nas narzucanie irracjonalnych rozwiązań i to w ostatniej chwili. I tak całe lata. Wierzycie, że teraz będzie inaczej?

     • Chcę zwrócić uwagę na jeden szczegół i jeszcze raz podkreślić . Dwa lata temu Trzemeszno otrzymało ofertę . Do wyborów władz samorządowych przystąpiła grupa osób o wysokim stopniu odpowiedzialności , doświadczenia a przede wszystkim wiedzy merytorycznej i to nie tylko w zakresie edukacji . Nie chcę wypowiadać się w kogoś imieniu stwierdzam jedynie , że został popełniony makabryczny błąd ze strony wyborców . Tak społeczność lokalna zadecydowała . Nie mnie przyszło rządzić , nie ja zasiadam za stolami rady . Jestem jedynie obywatelem Naszej społeczności , obserwuję i jako wyborca rozliczam przy urnie tych , którzy nie powinni rządzić ani gminą ani miastem . I proszę zrozumieć TAK ZADECYDOWALI WYBORCY to nie był mój wybór . Każdy z nas posiada zdolność prowadzania analiz oczywiście w zależności m.inn. od stopnia inteligencji . Wyrażam swoją opinię a co do jej słuszności lub nie pozostawiam do indywidualnej oceny . Co do przekonywania w formie konkretnych działań w chwili obecnej nie mam takich możliwości . Obawiam się , że nawet gdybym posiadał takowe , obecna władza reagowałaby tak jak w przypadku Pana Pawlaka i jego niuansów z jakimiś karkami , Pani Wiśniewskiej potykającej się o własne nogi i pozostałymi absurdami władzy .
      Myślę ,że w odróżnieniu od ,,głupka,, zostałem zrozumiany. Pozdrawiam .

  • Brawa były grzecznościowe, bo tak należało się zachować. Oklaski były wyrazem ulgi po tak długo trwającym w Trzemesznie niepokoju, czy będzie ref. czy nie będzie. Wreszcie wyjaśniło się, koniec dyskusji na ten temat. Oklaski mieszkańców. Nie dla burmistrza. Oklaski dla nas.

 9. Dyzio nie znal wyniku ? on nie znal ? a te telefony po nocach i zliczanie wynikow ???

  Lysy sie tak nie bujaj ! Piekarz powinien cie wesprzec 🙂

  tych 8 radnych to mialo widac dobro Trzemeszna na sercu 🙂 wiecie co DNO ! przyzwolenie dali na takie obroty spraw i nadal mu pozwalacie podobne decyzje podejmowac – Wyborcy zapamietajcie te nazwiska przy skreslaniu nazwisk To Oni Tak Dbają o Wasze pieniadze !

  zawiodlem sie na tych pozal Boze ekonomistach zwlaszcza na tym Wilku z Wall Str. ten to klepnie wszystko pod Dyzia !

 10. Byłem na tej radzie, jestem zdruzgotany, było poruszanych tyle wątków i padło tyle słów, że by odnieść się do wszystkiego musiałbym strzelić komentarz życia na tym forum … 🙂

  Tylko w tytule artykułu jest nieścisłość, referendum narazie nie będzie – ponieważ nikt nie pytał jeszcze o zdanie mieszkańców czy inicjatywa referendum powinno mieć miejsce ? A jest taka możliwość … Zawsze można z niej skorzystać, a po tym co dziś widziałem i słyszałem to jest raczej bez warunkowe …

  Panie Burmistrzu symbol Polski Walczącej kompletnie Panu nie pasuje, proszę go wypiąć.

 11. Obywatele zdecydowali kogo chcą mieć za Burmistrza, tylko marwi mnie to, ze trzeba zacząć prace nad budżetem, realizować obecny budżet, no i coś trzeba zrobić z Remondisem, taka praca wymaga zaangazowania , determinacji i skupienia na celu, a tak para w gwizdek z wątpliwym wynikiem. Ale, . Jednak wolę wspolny front i wytyczone cele, ale szanuje Panskie zdanie. Ale to co Pan napisał o dzisiejszej Radzie, dyskutować i argumentować też trzeba umieć i mam wrażenie , że tych umiejętności zabrakło.

 12. Panie burmistrzu, proszę nie uogólniać. Brawa z sali były, ale częściowe, był to pogłos który powinien dać znak, że należy działać. Ale co z tym facebookiem? Tak mała obietnica nie potrafi być spełniona, coś co wymaga 5 minut dziennie, a liczyć mam na spełnienie większych obietnic? Rozumiem, że portale społecznościowe do spraw kulturalno-gospodarczych gminy nie mają zbytnio wpływu, ale obietnice należy spełniać lub chociaż przyznać się, że w tej sprawie się odpuszcza. Myślę, że mieszkańcy byliby zadowoleni móc przeczytać krótką relację z każdego dnia lub kilku dni działań pana.

 13. Pani Wiśniewska to osoba która się zbłażniła totalnie najpierw głosując za nieudzieleniem absolutorium które było podstawą tej uchwały a dzisiaj głosuje przeciw,to skrajna nieodpowiedzialność za gminę,dała świadectwo kim jest.

 14. Ty za to dajesz dobre swiadectwo, czym innym jest absolutorium żółta kartka, a czym innym referendum to kosztuje, nie tylko pieniądze, ale glownie czas, a wynik referendum znak zapytania, referendum to jeszcze nie odwołanie. Ile zostało do końca kadecji i co z tego połowę mają trwać dwie kampanie wyborcze, od Burmistrza i Rady wymagaj pracy, a nie igrzysk co rok, bo od igrzysk się nie polepszy, Rada jest od konkretnejj roboty, a nie od organizowania igrzysk. Nie daj sobie robić wody z mozgu, a skąd wiesz, że byłaby zmiana Burmistrza a wiesz na kogo, bo ja nie.

 15. Typowe dla Trzemeszna. Niby wszyscy krytykują to, co się dzieje w mieście, ale jak jest szansa na jakąkolwiek zmianę, to się wycofują. Nie wiadomo czy byłoby lepiej, ale przynajmniej można spróbować. A tak faktycznie wiemy, co nas czeka. Teraz stoimy w bagnie po pas, za chwilę będzie po szyję. Super perspektywy i świetlana przyszłość. No chyba, ze ktoś wierzy w nagłą przemianę, obecność w pracy, przemyślane decyzje, garbate aniołki.

 16. Przeciw referendum zagłosowało 8 radnych, nie tylko pani Wiśniewska. Ale trzeba zauważyć, że pozostała siódemka trwała przy swoim stanowisku konsekwentnie. Są za burmistrzem i będą go popierać nawet gdyby sprzedał budynek urzędu albo pozwolił na fermę norek na placu Kosmowskiego. A pani Wiśniewska? Ona rozgrywa. Głosując przeciw absolutorium puściła oko do przeciwników Derezińskiego, wczoraj drugie oczko puszczone do jego zwolenników. Przyznam, że ani mnie to nie gorszy ani tez nie dziwi. W polityce już tak jest i nie zmienię tego.

  • Oklaski świetnie wyczuł „tym” i dobrze to opisał wyżej. Byłem na sali. Przestańcie tak chwalić te oklaski. Kurtuazja i tyle. Fajnie, że mieszkańcy umieją się zachować. Nie jestem za burmistrzem a też klaskałem.

   • Drogi Panie, oklaski ? Chyba byliśmy na innych obradach, kilka osób złączyło na chwilę ręcę dość nieśmiało, bez pewności, że to zwycięstwo … Nie zakrzywiajcie rzeczywiśtości nawet w takich banałach …

 17. Po nieudzieleniu absolutorium, po uznaniu niegospodarności przez RIO, po przegranej z Parokiem burmistrz ma nareszcie sukces. Dostał oklaski. Klaskało kilku radnych i sołtysów…

 18. Ad. Do Przemek …

  Czas to część tej rady straciła żeby wyłuskać elementarną wiedzę z zakresu budżetowych nie zgodności, które dały podstawę do nie udzielenia absolutorium oraz dały wiedzę opinii publicznej jak realnie się pewne sprawy mają. Walczyli z brakiem transparentności, transparentność jest gwarantem skuteczności zarządzania i czystej intencji rządzących każdego szczebla. Tej władzy mętność finansowa towarzyszy i towarzyszyć będzie nadal, póki się ona nie zmieni – tutaj pokuta i pokora to abstrakcja …

  Jakoś pieniądz nie gra roli jeśli chodzi o budżet, tylko to referendum to jakieś wielkie koszty ? To proszę napisać jaki koszt jest takiego referendum ? Zobaczmy jak to się ma do gminnego budżetu i jego wydatków ? Może pomyślimy perspektywicznie …

  Wielcy demokraci z frazesami o demokracji na ustach, a związali mieszkańcom ręce to żałosny objaw wyborczej cenzury. Boicie się bo głosowaliście za Remondisem, teraz brniecie dalej w podtrzymaniu tez, które nie mają oparcia w rzeczywistości. Burmistrz nie wygrał ostatnich wyborów, wygrywa to się 5 do 1, 4 do 1, 3 do 1, ale nie 55 głosami – jednym autobusem jak ktoś zauważył … Zresztą, jeśli ktoś liczy na zmianę w działaniu Pana Burmistrza, to jestem w stanie założyć, że płaska ziemia także jest dla niego faktem … Pan Burmistrz był wczoraj arogancki i butny, po zachowaniu wobec Pana Marka Walczaka oceniam Burmistrza jako chama, takiego schamienia dawno nie widziałem … Można mieć wiele zarzutów do Pana Walczaka, ale jest cieniem Pana Burmistrza i potrafi strzelić mu prawdą w oczy i to w banalny sposób, dlatego z furią Burmistrz reaguje. I mam nadzieje, że tak jak Noe przeklął biblijnego Chama, tak to miasto przeklnie Burmistrza przy urnie.

  Wczoraj usłyszałem argumenty od radnych i stałą mantrę – paplaninę Burmistrza, zabrakło mi tylko tematu szkół czyli zbliżająca się reforma szkolnictwa, co dalej z budynkiem po technikum, co z przyszłością liceum … Tutaj chyba powinna odbyć się nadzwyczajna rada ?

  Ale nie z tym Burmistrzem … To nie jest polityk na miarę tego miasta, Polska ma pecha do polityków – historyków, szkoda, że w Trzemesznie ta prawidłowość się potwierdza.

   • Bea Vita,

    to akurat rzecz co najmniej dyskusyjna, gdyby oceniać tylko jego działalność jako MSZ – czyli 3 letnią kadencję oraz zabetonowanie personalne jednego z najważniejszych ministerstw Polski to oceniam bardzo negatywnie jego działalność, wywodził się ze środowisk politycznych które Polskę i Polaków kierowały na tory zlaicyzowanej bez narodowej masy … Co we mnie budzi odruch obronny. Do tzw „zaciągu Geremka” w ministerstwie, które bryluje w cieniu do dziś jako zarzutu trzeba dodać jeszcze jeden, bardziej przeszły choć w swej perfidii wiele większy:

    https://www.youtube.com/watch?v=zJ7tFt3d0ns

    Trzeba oddać, że plan „wykastrowania” polskiej Solidarności – wyszedł perfekcyjnie. Co do historii to widziałem z nim kilka filmów dokumentalnych z serii chyba początków państwa polskiego – były tam także wątki Trzemeszna z tego co pamiętam …

    • Chętnie czytam Twoje opinie dotyczące bieżącej sytuacji w naszej gminie, cenię w nich celne diagnozy, dostrzeganie szerszych kontekstów, a także styl i formę. Proszę, zastanów się, co takiego się dzieje, że gdy wypowiadasz się na temat Polski, naszej historii i polityki, zaczynasz używać ideologicznego bełkotu, np.”Polskę i Polaków kierowały na tory zlaicyzowanej bez narodowej masy” lub” plan “wykastrowania” polskiej Solidarności – wyszedł perfekcyjnie”? Nie boję się dyskutować z ludźmi, którzy mają inne poglądy. Boję się tych, którym idea przysłania drugiego człowieka.

     • Nie do końca wiem co to znaczy, ideologiczny bełkot ? Solidarności były dwie, jedna z przed stanu wojennego, druga po stanie wojennym … Wykastrowanie polegało na personalnym usunięciu działaczy o radykalnym charakterze ( milionowa emigracja stanu wojennego ) – czytaj tych, którzy nie chcieli paktować z komuną i zastąpieniu ich tymi którzy komunę chcieli przypudrować – proszę posłuchaj prof. Geremka … Co do drugiego cytatu jest on właśnie ideologicznie umocowany w globalizmie ( czytaj nad – komunizm ), którego elementem podstawowym jest walka z państwem narodowym czego wyrazicielem były środowiska polityczne prof. Geremka … To są rzeczy które ścierają się od ponad 200 lat, dokładnie od dekapitacji monarchi podczas rewolucji francuskiej … Ideologie są były i będą … Nawet jeśli bełkotliwe dla Ciebie to proszę zauważ, że one od zawsze pozwalają zarządzać masami wprowadzane na różne sposoby …

      Co do idei i przysłanianiu drugiego człowieka to także nie wiem o co chodzi, jestem człowiekiem jak każdy inny, nie gorszym, nie lepszym …

  • Panie Macieju, prawo demokracji – czy się wygra 1 głosem czy 55 głosami – to zawsze jest wygrana. Pan Matelski wygrał wybory 1 głosem ( no i wygrał), a zachowuje się w tej Radzie jakby zdeklasował wszystkich przeciwników.

   • Podstawowa rzecz, Pan Burmistrz siedzi w tym fotelu 10 rok, zeszłej kampanii nasłuchaliśmy się wielu słów o zmianach swojej polityki oraz kontaktowaniu się z mieszkańcami, wsłuchiwaniu się w ich głos, naprawieniu swoich błędów, były obietnice zmian personalnych … Jak te obietnice mają się do rzeczywistości ? Burmistrz zabetonował się w swoim żelazłym zespołem … Pani Skarbnik, Wicebrurmistrz, kancelaria prawna, która zamiast służyć gminie jest orężem w walce z częścią rady – są to ludzie, którzy z Trzemesznem nie mają nic wspólnego, żadnej chemii z tym miastem, stąd takie odseparowanie od rzeczywistości Pana Burmistrza – wobec głosu miasta i wielu środowisk. Dobrze pakazuje złamanie tych obietnic kontakt Pana Burmistrza z mieszkańcami przez najbardziej banalne narzędzie jakim jest FB, trzeba się na prawdę postarać, żeby i to na tym polu zawieść …

    Proszę pamiętać, że w obliczu braku realizacji obietnic Burmistrz staje się dla części elektoratu, szczególnie tej części, która głosowała na niego ze względu na obietnice szerokich zmian człowiekiem niewiarygodnym … Fakt, demokracja ma ten mankament, że rządzi większość to idiotycznie założenie, że większość ma rację. Burmistrz nie wygrał bo jest dobry jako Włodarz, on wygrał brakiem alternatywy i kłamstwami zmian … Stąd moim zdaniem powinnien poddać się sam pod referendum, oczywiście sam wypomniał wygraną Pana Matelskiego jednym głosem – tylko gdyby polityczyć proporcjonalność głosów to tak samo było z Burmistrzem. Radny na radzić i gdybym był Burmistrzem dziękowałbym za takiego Radnego jakim jest Pan Matelski, osobiście życzyłbym sobie więcej takich osób, pobieważ merytorycznie był lepiej przygotowany niż zalękniony Burmistrz ze swoją świtą i stałą retoryczną mantrą … Będąc na radzie nie widziałem Burmistrza miasta Trzemeszna, a raczej zagubionego lokalnego Bonzo, który otoczył się swoim dworem, feralnym dla miasta … Dla mnie podstawowym argumentem odwołania Burmistrza jest jego beszczelne zkłamanie wobec obietnic wyborczych, jest to kontynuowania polityki, która miała odejść w obliczu zmian jakie deklarował Burmistrz. Wierzę w powodzenie zainicjowania referendum w drodze zebrania odpowiedniej ilości podpisów mieszkańców, to jest właśnie element realnej władzy wyborców by powiedzieć sprawdzam … Tylko, że samo się nie zrobi … 🙂

  • Wymienię ci na dzień dzisiejszy co zrobili :
   1-skończyli z odzyskiwaniem vatu przez Kancelarię Leśny bo gdyby nie uchwała z 30 grudnia 2015 o niegospodarności w tej kwestii to Kancelaria dalej by kasowała
   2 – doprowadzili w 2015 do przejęcia szkół których burmistrz nigdy nie chciał tylko teraz trzeba zacząć myśleć jak te klocki poukładać. Przypomnę przejęto majątek wartości 6 000 000 mln zł za 10 % wartości na raty jeszcze.
   3 Po przepychankach przyjęto budżet w którym 1 000 000 mln przeznaczono na remonty ulic,chodników np: ul: Staszica,Kopernika,Sportowa, przeznaczono na remonty w szkołach środki na szatnie, toalety.Są to nie które z inwestycji w tej chwili trwa ich realizacja. W przyszłym roku w planie jest wiele inwestycji które będziemy chcieli realizować mam nadzieję że wspólnie z Burmistrzem ale to już nie zależy od nas tylko od p. Burmistrza czy będzie z nami rozmawiał.

   • Pkt 1. Umowa wygasła samoistnie
    Pkt 2. Szkoły to kula u nogi dla gminy mimo tradycji należy mieć rozsądek
    Pkt. 3. 1000 000 w pożyczkach lub szatnarz że odbiorą pieniądze na dokończenie hali ZS w Kruchowie na zaawansowanym etapie budowy
    Faktycznie dużo osiągnęli ja tutaj widzę tylko klapki na oczach i brak rozsądku.

    • Tak wygasła samoistnie ? Burmistrz o mało by w pory nie narobił 30 grudnia 2015 jak zrobili go niegospodarnym i szybko się porozumiał z kancelarią i od 1 stycznia 2016 robi to gmina. Porozumiał się przed samym głosowaniem chciał kupić radnych ale się nie udało. Obiektywny to ty może jesteś ale w biurze burmistrza wiem kim jesteś. Ty obiektywny inaczej ha,ha,ha.

    • kulą u nogi gminy to włodarz a w szkole w Kruchowie sale budują za 3 mlnzl z zapleczem i Remiza OSP a dzieci w tej szkole i tak nie przybędzie a sala bedzie dla kilku pan , ktore nie maja co robic w domu i chca sie gimnastykowac.W Trzemżalu wybudyjem sale taka sama ze wsparciem 85 % środków z zewnatrz i bez nowej remizy.Trzemżal zawsze byl i bedzie gospodarny bez lizustwa.Szkoda tylko ,że Burmistrz zabrał nam kase na pozbruk przy swietlicy.No i napewno w następnych wyborach tez wygra u nasz Marek i wtedy bedzie normalnie.

 19. panie burmistrzu nie jestem zadowolony z Pana rządów i przywitałbym sie z panem „NIECZYSTĄ RĘKĄ” wg. islamu !
  Wstyd mi za takie rządy na kurs matematyki pan idz z tymi 8-rgiem radnych bo liczyc nie umiecie. Pan Vice Burmistrz tez by mogl zareagowac, ale po co nie ? przyjdzie nowy burmistrz to Vice nadal bedzie ten sam -wezcie sie wszyscy do ROBOTY !

 20. Szanowni Radni Głosujący Przeciwko Referendum !

  Pozwalam sobie zwrócić Waszą uwagę na następujące fakty:
  1) nie jesteście osobami wybranymi do Rady ani przez Pan Burmistrza, ani przez Pana Przewodniczącego-tylko przez obywateli, wyborców.
  2)Waszym naczelnym obowiązkiem jest reprezentowanie interesów mieszkańców i gminy , jako jej wspólnoty
  3) mieszkańcy-wyborcy NIE MAJĄ żadnego innego, prawnego instrumentu umożliwiającego im realne wpływanie na władzę ( i jej ocenianie) w trakcie trwania kadencji, POZA REFERENDUM
  4) przeprowadzenie referendum uwarunkowane jest Waszą decyzją w tym zakresie
  5)bezsporne jest (bez względu na Wasze osobiste oceny),że w gminie zachodzą bardzo kontrowersyjne procesy i działania władz, rodzące daleko idące konsekwencje prawno-finansowe :
  a) nierozwiązana sprawa kancelarii odzyskującej VAT-przypomnę że w 99 % gmin w Polsce zajmują się tym nie zewnętrzne kancelarie-świetnie na tym zarabiające-ale etatowi pracownicy gminy , w ramach swoich obowiązków służbowych
  b) przegrany spór prawny z Parociem-konieczność wypłaty odszkodowania z budżetu gminy
  c) sytuacja w Remondisie : unikanie zapłaty podatku, utajnienie (!) wpływów , zapowiadane podwyżki opłat, faktyczna utrata (mimo teoretycznego, większościowego udziału) wpływu na tę kluczową dla gminy spółkę
  d) zapowiedziane inwestycje(fermy) znacznie pogarszające standard życia okolicznych mieszkańców w, i tak POTWORNIE skażonym terenie (nie znam innego miejsca z taką” paletą” trucicieli : fenol z Paroca-wystarczy w sobotę- wiadomo służby kontrolne ochrony środowiska nie działają w weekendy- popatrzeć na okolice Browaru-siny , gryzący, zabójczy dym ściele się w całym obniżeniu terenu wokół, ferma trzody Kierzkowo-wiatr z tego kierunku utrudnia jakiekolwiek funkcjonowanie „na dworze”, Sano, fermy norek itd-jak wyżej: smród nie do zniesienia i najłatwiejszy , najprzyjemniejszy ” zapach”- (i nie toksyczny) -Krochmalnia
  d) sytuacja w szkolnictwie-praktyczna śmierć 230 letniego liceum

  żeby wymienić tylko najważniejsze i najgorętsze tematy.

  Jest oczywiste,że oceny w/w działań przez mieszkańców są różne : część uważa je za afery, które dawno winny zainteresować stosowne służby i organy (i oczywiści zdmuchnąć ze stanowisk włodarzy) ,inni, za sensowne działania chroniące przed jeszcze gorszymi skutkami ( i kandydatami na rządzących gminą).
  NIEWAŻNE jest po której stronie -Wy jako radni- jesteście.
  Ważne natomiast jest- jaka jest ocena MIESZKAŃCÓW -WYBORCÓW.

  Głosując przeciwko referendum, postawiliście się ponad nimi.Odebraliście mieszkańcom jedyną możliwość wpłynięcia, skorygowania kierunku w jakim zmierza gmina.
  Mówiąc dosadnie: włożyliście knebel w usta Trzemesznian !
  Pytam : jakim prawem uzurpujecie sobie prawo do tego by wiedzieć „lepiej” czego chcą mieszkańcy ?Bo rozmawialiście z 5 znajomymi ?
  Nie na tym polega demokracja.

  Pamiętajcie radnym się bywa, a człowiekiem (funkcjonującym dziesiątki lat w tym samym, ” pamiętliwym” środowisku) pozostaje-wyborcy Was rozliczą.

  Uświadomcie sobie również,że, moim zdaniem, wyrządziliście Panu Burmistrzowi niedźwiedzią przysługę: miał szansę się zweryfikować, uzyskać mandat na dalsze lata rządzenia, w postaci wygranego referendum i rzeczywistego wsparcia mieszkańców dla swoich działań. Mógł tym zamknąć usta wszystkim krytykom ,a przede wszystkim krytykantom (bo i tacy są-krytykują zawsze i wszędzie , wszystkich).
  Wy-ignorując prawa demokracji i odrzucając wniosek o referendum-sprzeniewierzyliście się swoim wyborcom i zafundowaliście Panu Burmistrzowi kolejne lata obrzucania Go błotem i odsądzania od czci i wiary.
  Czy tego chcieliście ?
  Jest takie powiedzenie:rób, jeśli wiesz co robisz, a jak nie wiesz -to się pytaj… (wyborców). To zawsze działa.
  Pozdrawiam serdecznie

 21. Dlatego też Panie Patrioto, oczekuję od Radnych, konkretnych wniosków do realizacji na rok 2017, spotkania Osiedli I i I I się odbyły, mniej wiecej wiadomo, czego oczekują mieszkańcy, na co czekają ludzie zajmujący się oświatą, to atut tego miasta, a nie kula u nogi, gdzie jest jakikolwiek pomysł, ale oczywiscie nie tylko od Radnych, gdzie jest Burmistrz i jego ludzie z Urzędu, szkoda , że nie ma ani jednego czlowieka, ktory wykazał by inicjatywę, czy naprawdę wystarczy zmienić Burmistrza i te pomysły wyrosną jak grzyby po deszczu?
  Czy ktoś do tej pory wykazał jakakolwiek inicjatywę na czele z Dyrektorami trzemeszenskich szkół, dopóki takich inicjatyw nie będzie trudno uwierzyć w tę troskę o losy szkolnictwa.

 22. A juz myslalem ze bedzie referendum i rada pojdzie w troki a tu gowno meczyc sie z tymi piekarzami listowymi przedsiebiorcami no i przydupasami rady jakos przezyjemy BRAWO BURMISTRZU DZIEKI RADO I JEST JAK JEST HA HA HA…

 23. Panie Lokalny Patrioto bardzo ładnie Pan to zebrał, dodam tylko, że mieszkańców nikt nie pytał o zdanie czy chcąc mieć możliwość wypowiedzenia się w referendum.

  Istnieje możliwość inicjatywy obywatelskiej i zebrania odpowiedniej ilości głosów, czyli co najmniej 10 % podpisów osób uprawnionych do głosowania, czyli lekko licząc około 1200 osób … Tutaj demokracja ma szanse wygrać z hipokryzją władzy !!

 24. No panie Matelski jak wyszlo tyle nabiegales i nic nie dalo nawet mlodych radnych bylo za malo do przeglosowania starzy juz sie nie dadza zlapac na chaczyk widza co wyprawiacie a czas biegnie .

 25. Nie ma zwycięstwa przez chaos zewnętrzny. Jeśli do tego szaleje chaos wewnątrz własnej osobowości, to mamy wyśmiewane przez inne Gminy Trzemeszno.

 26. Jak slysze tylko przez przewodniczacego Remondis i vat to mnie krew zalewa a kto wpierdzielil nas do placenia PAROCOWIkto pytam farmazony jedne ile kary.

 27. Do PP

  Panie Peno i całe te Ponad Podziałami z p.Jatczakiem i p.Szapowałem
  do pkt1 – nie zrobiliście nic wymiernego bowiem umowa z p.Leśnym na odzyskiwanie vatu kończy się jutro bo do tego dnia burmistrz ją zawarł i grał Wam na nosie,zresztą w kampanii mówiliście i głosiliście na tym portalu że zrobicie z tym porządek
  pkt 2 -przejęcie szkół ponagimnazjalnych od Powiatu może być gwożdziem do trumny dla naszego budżetu,marazm,brak uczniów dyrekcja szkoły nie może poradzić sobie nawet z egzaminami poprawkowymi,giną dokumenty.Panie Jatczak i spółka gdzie twoje uzdrowienie.
  pkt 3- 1 mln zł chodniczki ulice itp,jeżeli to uważacie za sukces to miernota,pokrycie finansowe na tego rodzaju inwestycji z kredytów komercyjnych to zabójstwo,spójrzcie na ogrom kredytów i wysokośc zadłużenia,wasz klub chyba glosował za tymi kredytami a gdzie rozwój gminy i wkład wlasny na środki unijne ??

  • Uczniowie chętni do podjęcia nauki w technikum byli. Podobno za mało i to się nie kalkulowało. Ale pierwsza klasa w SP2 powstała. Tym sposobem szkół ponadgimnazjalnych u nas nie uratujemy. I to nie PP jest temu winne.

 28. Panie Piotrze tak na chłodno,

  pkt 1. Gdyby nic nie robili to ta umowa nie skończyła by się jutro, skoro głosili to w kampanii to chyba dotrzymali słowa ? Co do czasu realizacji to pretensje niech Pan kieruje do organu wykonawczego … Skoro Burmistrz grał na nosie opozycji w radzie to z czyich pieniędzy ?

  pkt 2. Ma Pan rację czas na działania, nie jutro, nie pojutrze ale już natychmiast teraz … Najlepiej zwołać nadzwyczajną radę w budynku liceum – dyrekcja – władze – rodzice – uczniowie – przygotować dokładną analizę nadchodzącej reformy i radzić jak ją wydusić ożywczo dla zespołu szkół.

  pkt.3 Pan narzeka na opłakany budżet gminny, a czym jest działanie PP w obszarze odzysku Vatu, Remondisu jak nie jego ratunkiem ? Spotkał Pan wcześniej jakiś radnych w poprzednich radach by tak liczyli złotówki w naszej gminie ? Ostatnio mieliśmy zestaw fantomów od głosowanie, więc jak się cieszę z takiej opozycji, a u Pan dostrzegam brak spójności między punktem 1, a 3 …

  • Chcę jedynie dodać , że moje wypowiedzi mają stać się czynnikiem motywującym do działania nie na odwrót . Przedstawiłem realia , które są jednak do opanowania . Przed wszystkimi , którym na sercu leży dalszy los Trzemeszna mają ogrom wyzwań . Jest jednak pewien warunek . Wyzwania te muszą być dokładnie przemyślane , zaplanowane zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i nie pod publiczkę . Burmistrz i ta Rada są dla mnie spaleni .
   Pozdrawiam .

   • W podziemiu? Jakoś to dziwne, wolę zdecydowanie działania otwarte, optymistyczne, transparentne, KAT w dalszym ciągu to „foch” , Panie Macieju działań potrzebuje gmina, a nie jakaś „grupa odpowiedzialnych” wchodzi Pan w to? Bo wygląda to na …………………. .
    Albo program rozwoju gminy na stół otwarcie i transparentnie, albo to znowu tylko ………… .
    Reszte sobie doczytajcie między wierszami, jakaś nieujawniajaca się grupa ,która coś zamierza ,hm.

    • Nie będę wdawał się z Tobą w utarczki słowne . Jeżeli mnie nie znasz to skąd wpada Tobie do główki stwierdzenie o ukrytym działaniu . Powiem Tobie więcej szczycę się swoim nazwiskiem i tym co zrobiłem dla Trzemeszna oraz ludzi .
     Tylko , że ja nie potrzebuje z tego tytułu oklasków i stawiania sobie pomników . Nikt Tobie nie każe czytać moich wypowiedzi a twoje zdanie na mój temat zupełnie mnie nie interesuje . Jeżeli bawi Ciebie Twoja forma wyrażania opinii
     to dalej tkwij w swoim wyimaginowanym światku i pisz .
     MILUTKICH SNÓW .

 29. No Wam, to nie wolno nie wierzyć, za młodzi jesteście, mogę się z Wami do końca nie zgadzać, ale „focha” że nic nie można nie strzelacie, ale pamietajcie pozytywny przekaz,
  nie dowalajcie nikomu bez sensu, uśmiech na twarz, szczery, nawet do ludzi, ktorzy sie z Wami nie zgadzają i do przodu, mam już swoje lata, ale nie uważam, że się nie da. Nie ulegajcie temu , że wyborcy , radni wszyscy źli, to nieprawda, ale zawsze bądźcie za czymś , nie przeciw to nie buduje i bez „fochow”. Pozdrawiam.

 30. Grupa przyjaciół to nie młodzi ludzie, a duża grupa ludzi dosyć mocno i mocno starszych. My tak właśnie wierzymy.

   • Grupa zmartwionych ludzi. Pan J. z PP.zawiódł nas najbardziej. Była szansa na pewną zmianę, została pod tym kierunkiem zaprzepaszczona. A my jeszcze wierzymy wbrew nadziei, że są mądrzy Trzemesznianie i nie pozwolą na dalsze…
    Tak wiec Obywatelu, nie rozszyfrowałeś nas.

  • Nie reprezentuje PP. Jestem zwykłym 40-latkiem, który już nie wytrzymuje w tym mieście. Na razie nie mogę się stąd wynieść, więc ubolewam nad sytuacją. Synowi nie potrafię wytłumaczyć dlaczego nie ma technikum informatycznego i za rok też pewnie nie będzie. Wielu kwestii nie potrafię wytłumaczyć. Fenomenu burmistrza też nie ogarniam. Tyle „wtop” a dalej jest na topie i ma tylu obrońców. Kiedy klapki z oczu spadną? Zaczynam sądzić, że nigdy.

 31. w sumie to piekarz jest, szewc jest, listowy, przedsiebiorca, nauczycielka jest, histEryk jest, mozna powiedziec ze brakuje tylko hodowcy Norek w skladzie ale niedlugo bedzie taka okazja !

  Ciekawe jakim kosztem i co za to dostanie Posoba za zmiane zdania ? ja bym se wzial sklep na Wojciecha 😛

 32. Panie, Panowie …

  Prawo o referendum daje nam pewne możliwości, podkreślam – nam obywatelom tej gminy … Nawet kiedy Burmistrz zawodzi, a rada zawiodła. Jeśli są Państwo zainteresowani abym przybliżył możliwości takiej inicjatywy, proszę o kontakt:

  macwon@wp.pl

  Z pewnością odpowiem na wszystkie pytania. W ciągu 48 h od momentu wysłania.

  • Pokaż co potrafisz gdzie są te owoce z zbiorów dyskutować każdy potrafi w tej gminie osoby co by coś zrobiły dla mieszkańców nie ubiegają się o posadę 🙂

 33. PP chciało za wszelką cenę odwołać burmistrza, wskazując przede wszystkim jego niegospodarność. Radni z tego właśnie PP, poza jedną rozsądną panią, zagłosowali za sprzedażą działek na św. Wojciecha działając też na szkode gminy. Jakaś pomroczność jasna, czy co??? Niech też się sami odwołają ze swoich stanowisk!!!

  • Jak już to chciała, żeby oddać głos mieszkańcom bo Rada miasta nie może odwołać burmistrza takie jest prawo. A to zasadnicza różnica. Mieciu troche elementarnej wiedzy nie zaszkodzi. Ha,ha.

   • Skrót myślowy, który wszyscy pojmują poza Tobą. Szkoda, że taki bystry nie jesteś w ocenie działalności PP, które sprzedało działki gminne (czyli nas wszystkich), na czym gmina straciła. Było to jasno powiedziane przed głosowaniem, ale podwojna moralność wygrała. Taka mała ,, elementarna wiedza”, HAHA.

    • Po pierwsze to p.burmistrz wystąpił z uchwałą oraz uzasadnieniem,po drugie w głosowaniu było 9:1 z czego radna Magdalena była przeciw, po trzecie w Radzie jest ich 5 minus p.Magda to zostaje 4. W takim razie 5 to byli ludzie kogo pupila, pupilu ? Wejdź na BIP i nie osłabiaj się. To fakty nie mity.

     • Reasumując: 4 radnych z PP poparło niegospodarność burmistrza, którą mu teraz między innymi zarzucają. Fakty nie mity. Pozdrawia nie pupil.

 34. Też prawda jak by nie chciał sprzedać to by nie wystąpił z uchwałą a że chciał to tak zrobił. Proste jak budowa cepa. Ot i logika a ja zawsze biedny i niewinny.

 35. Zwolnienia lekarskie ?podpowiedzieć do realisty masz rację on potrafi być? Mamy przykład że to nie jest jego pomysł z komunalka tylko komisja zadecydowała a kto przekonywał że będą cuda walił głową w podłogę razem zpoplecznikami kocieba asystent iresżta a teraz nie umie się przyznać tak robią ….A nie ludzie na takich stanowiskach żenada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj