Strona główna Polityka Radni pytają, urząd odpowiada

Radni pytają, urząd odpowiada

2746
14

Jednym z punktem obrad każdej sesji Rady Miasta, są tzw. zapytania i interpelacje. Radni mogą tam zgłaszać swoje uwagi, problemy czy też zapytania. Poniżej publikujemy odpowiedzi do niektórych  interpelacji, zgłoszonych podczas ostatniej sesji – z dnia 31 lipca b.r.

Odpowiedzi na pytania, opracowane zostały przez pracowników UMiG w Trzemesznie, zamieszczamy je w niezmienionej formie.

Radny Zbigniew Matelski pytał, kiedy rozpocznie się inwestycja pod nazwą:„budowa drogi i parkingu na łączniku ulic KOPERNIKA i ŚNIADECKICH”?

Radny podkreślił, że inwestycja, o której mowa ma służyć dzieciom w celu bezpiecznego dojścia do Szkoły Podstawowej Nr 1, już od 1 września br., kiedy rozpocznie się nowy rok szkolny.

Radny dodał, że nie ma żadnych informacji, iż odbył się przetarg na realizację tego zadania. Stwierdził następnie, że w roku ubiegłym mówił o tym, aby ta inwestycja znalazła się w pierwotnej wersji budżetu, jednak tak się nie stało, ponieważ wprowadzono inne zadania. Zdaniem radnego chyba nieosiągalną rzeczą jest zakończenie planowanych prac do końca sierpnia 2013 roku.

Odpowiedź:

Otwarcie ofert na przebudowę drogi stanowiącej łącznik ul. Kopernika z ul. Śniadeckich nastąpiło 5 sierpnia 2013 r. W ramach przedmiotowego postępowania złożono 4 oferty. Komisja przetargowa jest w trakcie weryfikacji ofert, badania i oceny oraz wyboru najkorzystniejszej oferty.

Pan Zbigniew Matelski pytał także o przebieg prac związanych z modernizacją targowiska miejskiego i podkreślił, że dotychczasowe targowisko jest zamknięte od miesiąca i niewiele tam się dzieje, a targowisko zastępcze ma wiele mankamentów. Czy ktoś śledzi harmonogram realizacji zadania, bo prace określono na 4 miesiące?

Odpowiedź:

Prace przy przebudowie targowiska miejskiego w Trzemesznie przebiegają zgodnie z umową, tym samym termin zakończenia wszystkich robót budowlanych tj. 03.11.2013 r. nie jest zagrożony.

Radny Krzysztof Szapował pytał, jaki był koszt położenia trawy na boisku przy Szkole Podstawowej Nr 2? Dlaczego nie dokonano wymiany okien, o którą wnosili radni na posiedzeniu Komisji Rady Miejskiej?

Odpowiedź:

Koszt położenia trawy wyniósł 30.222,70 zł. Okna w SP Nr 2 zostały wymienione.

Pan Figaj pytał, kiedy zostanie oddane do użytku targowisko po modernizacji, ponieważ targowisko tymczasowe przy blokach jest niewygodne dla osób targujących.

Odpowiedź:

Termin realizacji przebudowy targowiska wynosi 130 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy. Termin zakończenia zadania – 3 listopada 2013 r.

Radny pytał też o prace prowadzone na skwerze Hipolita Cegielskiego – kiedy będą prowadzone prace oświetleniowe oraz z czego będzie wykonana nawierzchnia? Proponował nawierzchnię o wyższym standardzie jak np. starobruk. Stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby była to kostka betonowa.

Odpowiedź:

Kwestie związane z zagospodarowaniem terenu zostały szczegółowo omówione na posiedzeniu komitetu powołanego ds obchodów Roku Hipolita Cegielskiego. Zaplanowano oświetlenie tego terenu i opracowano projekt budowlany. W najbliższym dniach będą przeprowadzone ostateczne rozmowy w kwestii wielkości wykonania i sfinansowania tych prac przez ENEA Operator Sp. z o o.

Pan Zbigniew Matelski zapytał jak to się dzieje, że Plan Pracy Rady Miejskiej przyjęty został w grudniu, a w dzisiejszej sesji nie bierze udziału Burmistrz, Zastępca Burmistrza i Skarbnik Gminy? Są osoby zastępujące, ale czy te osoby mają kompetencje? Kto to koordynuje? Takiej sytuacji w przyszłości nie powinno być.

Odpowiedź:

O nieobecności mojej, zastępcy burmistrza i skarbnika gminy informowałem radnych na posiedzeniu połączonych komisji w dniu 24 lipca br. Wówczas nikt tego nie negował. Osoby, które delegowałem posiadały kompetencje i pytanie o to uważam za złośliwe i niczemu nie służące.

Pan Ryszard Dembiński Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 prosił o wystąpienie do Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie naprawy świateł na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 15 z drogą prowadzącą do Kruchowa. Zdaniem Przewodniczącego Zarządu Osiedla źle funkcjonują czujniki lub kamera, co utrudnia przejazd przez skrzyżowanie rowerzystom. Podkreślił, że niedawno w tym miejscu zdarzył się wypadek z udziałem rowerzysty. Ponadto Pan Dembiński poinformował, że na przejściu na ulicy Szymańskiego od ponad 3 miesięcy nie działają światła.

Odpowiedź:

Kwestie świateł zgłoszono odwrotnie telefonicznie do oddziału terenowego w Gnieźnie Dyrekcji Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Dodatkowo przekazano pisemnie wystąpienie w tej kwestii.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Maćkowiak pytała, czy nie można było zachować istniejącego drzewostanu na targowisku miejskim?  

Odpowiedź:

Projekt zagospodarowania placu targowego powstał w oparciu o wytyczne Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w związku z tym zawierać musiał elementy w wytycznych wymienione, istniejąca zieleń kolidowała z projektem zagospodarowania, w związku z tym uzyskano zezwolenie Starosty Gnieźnieńskiego na usunięcie drzew. Po zakończeniu realizacji zadania planuje się odtworzenie zieleni odpowiednio do zagospodarowania terenu.

14 KOMENTARZE

 1. Tak spojrzałem na ten koszt trawy i poczułem ,że coś tu nieładnie pachnie.
  Z czystej ciekawości sprawdziłem ile kosztuje trawa sprzedawana przez firmę, która wyposażała nasz Stadion Narodowy (a tamtejsza trawa musiała być najwyższej jakości).
  Tak więc wysilmy trochę głowy i zróbmy trochę obliczeń.
  Nie znam dokładnych wymiarów boiska przy SP2, ale ma góra 600m^2. Za trawę zapłacono 30K. 30Kzł/600m^2 daje nam cenę… 50zł/m^2.
  Podczas gdy trawa od firmy, która wygrała przetarg na Euro2012 kosztuje… 4,90zł/m^2 (I jest to cena dostępna dla wszystkich, nie tylko przy dużych inwestycjach; źródło http://trawnikproducent.pl/pl/?gclid=CJTYtZe5lrkCFche3godKjwAPg ).

  Panie i panowie, jest to ponad dziesięć razy mniej za najwyższej jakości trawnik.

  Jak rozumiem za bramki, bramę, siatkę i założenie (które jest w normalnych firmach wliczone w koszta produktu) też trzeba coś zapłacić, jednak w nazwie inwestycji jest wyraźnie „założenie trawnika”, wątpię, żeby reszta kosztowała nawet drugie tyle… zostaje nam 24 000 zł. Nasuwają się różne dziwne pytania. Czyżby nasza gmina założyła trawę zrobioną z dolarowych banknotów? A jeżeli nie…

 2. Matelski pyta o targowisko nastepnie Figaj tez pyta o targowisko to jakas rodzina oni sa ? czy co ? ze sie tak na targowisko uwzieli ? Kto to w ogole jest Figaj ?

 3. od 5-go sierpnia minelo dopiero 15 dni.Podzielone przez cztery firmy daje nam: 3,75 dnia na jedna z firm.Jest jeszcze jedna opcja,ze kazda z firm che za usluge taka sama kwote.No i jeszcze jedna ktora mi sie nasuwa tzw. Firma po znajomosci,ale ze aktualnie wywiazuje sie z jakiejs umowy. Dlatego spkojnie w kopncu do 03 listopada pozostalo az 70 dni.Jeszcze ostatnia sprawa ktora mnie nurtuje az od ub. roku
  Drzewa z ulic miasta, jak i teraz z targowiska wycinal pan,ktorego nazwiska nie chce wymieniac.Czy na ta usluge byl takze przetarg.Slyszalem,ze bylo ono pozniej sprzedawane.

 4. Tralalalabumcykcyk, Twoje wyliczenia są poprawne lecz, założyłeś, że powierzchnia trawnika to 600 m2, a w rzeczywistości to trochę ponad 200m2, więc koszt 1 m2 zdecydowanie wzrasta. Te trzydzieści tysięcy złotych to tylko położenie trawy, urządzenia czyli bramki, ogrodzenie już było.
  Trzeba dodać, że firma, która realizowała inwestycję używała ciężkiego sprzętu i przy okazji zniszczyła asfalt na boisku ale to już drobnostka, następna inwestycja Pana Dyrektora Kaniastego, to nowa nawierzchnia na boisku, a cena będzie zapewne wielokrotnie wyższa od ceny 1 m2 autostrady.

 5. Możemy być dumni, mamy w szkole podstawowej nr 2 murawę droższą niż na stadionie narodowym. Wymiana murawy przed meczem z Anglią wyniosła około 135zł/m^2 (razem z wykonaniem, gdzie było również nawodnienie, naświetlenie etc.); w szkole nr 2 koszt wyniósł około 150zł/m^2. Trawnik Producent A. Gumieńczuk rzeczywiście oferuje murawę już od 4,90 zł za m^2, tak jak informował mój przedmówca i był wykonawcą muraw na Euro. m^2 murawy z przygotowaniem podłoża wynosi około 20zł, z wymianą podłoża do głębokości około 15cm 40zł. W praktyce stosuje się koszt zakupu=kosztowi wykonania. Czyli np. trawa 10zł/m^2, koszt wykonania 10zł/m^2 – razem 20zł/m^2.

  Szanowni Radni, gdzie przetarg!? Owszem, nie trzeba, ale może być. Gdzie zapytania ofertowe?! Pani skarbnik, panie dyrektorze kto na tej inwestycji skorzystał? Gdyż ja, jako podatnik straciłem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here