Strona główna Różne Radni o przemocy w rodzinie

Radni o przemocy w rodzinie

2203
0

Przemoc w rodzinie i jej przeciwdziałanie były tematami ostatnich obrad połączonych komisji Rady Miejskiej. Radni uchwalili program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, zapoznali się też ze sprawozdaniem Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.

Zespół ten – jak można przeczytać w sprawozdaniu – stanowi element gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Pracuje w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty”. W jego skład wchodzą przedstawiciele opieki społecznej, szkół, policji oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Obecnie w naszej gminie realizowanych jest 21 „Niebieskich Kart”. 19 z nich zostało wszczętych na wniosek policji, 2 OPS, 1 na wniosek szkoły.

W obradach komisji uczestniczyła Paulina Woźniak – przewodnicząca zespołu, na co dzień pracownica OPS. Wskazywała m.in. na problem zapewnienia schronienia osobom, których dotknęła przemoc domowa. Do 2019 roku w budynku trzemeszeńskiego Domu Dziecka funkcjonował – prowadzony przez powiat – ośrodek interwencji kryzysowej.

Dawał on możliwość nie tylko schronienia, ale także przygotowania się do samodzielnego życia ofiarom przemocy. Wprawdzie takich przypadków nie było wiele, w tym roku nie było takiej potrzeby, to jednak w latach poprzednich korzystały z niego osoby z naszej gminy.

Przewodnicząca wskazała jednocześnie na nowe narzędzia prawne. Od 30 listopada policja może nakazać sprawcy przemocy opuszczenie lokalu na czas do 14 dni. Przedłużenie takiego nakazu może nastąpić na mocy decyzji sądu. Do tej pory to zazwyczaj ofiary szukały schronienia.

Jak to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, pokaże czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj