Strona główna Polityka Rada przyjęła budżet na 2023 rok

Rada przyjęła budżet na 2023 rok

6086
59

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej poświęcona była jednemu tematowi, uchwaleniu budżetu na bieżący rok. W przyjętej uchwale dochody gminy określono na 71.021.550,33 zł, a wydatki na 74.130.001,19 zł. Deficyt w kwocie 3.108.450,86 ma być pokryty z wolnych środków oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Wśród planowanych inwestycji znalazły się m.in. dalszy etap przebudowy stacji uzdatniania wody w Trzemżalu oraz przebudowa ulic Jaśminowej, Wiśniowej, Modrzewiowej. Obie te inwestycje realizowane będą z udziałem środków pochodzących z rządowego programu Polski Ład.

Zapisano też środki na budowę, wspólnie z powiatem, dalszego odcinka chodnika w Rudkach, a także 1.228.808 zł na budowę innych ulic w mieście (bez wskazania konkretnych odcinków). Na modernizację budynku po szkole zawodowej przeznaczono na rok bieżący jedynie 700.000 zł.

Budowa oświetlenia na ulicy Jesionowej ma kosztować 55.000 zł, a modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 2, 120.000 zł. Część wydatków inwestycyjnych zaplanowano też w ramach funduszy sołeckich.

Zapisano również środki w wysokości 160.000 zł na budowę skateparku. Zgodnie z wnioskiem, kwota ta została zdjęta z innej pozycji jaka pojawiła się w projekcie, czyli budowy drogi do browaru. Planowano na nią pierwotnie 500.000 zł. Jak wiadomo, inwestycja ta nie będzie realizowana z uwagi na odstąpienie Browaru „Fortuna” od planowanego remontu. Pozostaje jednak do wykonania kolektor dla mającej powstać przy drodze krajowej zlewni ścieków. Początkowo obie te inwestycje miały być realizowane łącznie. Pozostałe 340.000 zł ma być przeznaczone właśnie na to zadanie.

Za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych, przeciw był Benedykt Nitka, a Agnieszka Bartz wstrzymała się od głosu. Nieobecny był Piotr Lewandowski.

59 KOMENTARZE

 1. Może radni zajmą stanowisko i wystąpią do powiatu o remont drogi powiatowej od Niewolna do Kruchowa. Dziurawe pobocza, asfalt jak sito, to kpina.

 2. A ciekawe czy wiazd od ulicy orchowskiej .na stadion piaskowy .przy przepompowni .I chodnik do gury do czarneckiego.gmima zrobi.bo tam wstyd chodzić.i proszę radni znajdźcie pieniążki na to.bo ludzie tu chodzą.i panie z dziećmi. Mają ciężko pchać te wózki.pomyscie .radni nad tym.dziekuje

 3. Znowu tylko kawałek chodnika w Rudkach z powiatem. A gdzie dojście do innych wiosek ? Zieleń i Miaty mają gorsze drogi, praktycznie brak pobocza. Lepiej zrobić kolejny placyk niż bezpieczeństwo dzieci mających dostać się do szkoły. Dalej lepiej skatepark niż usunięcie kolizji w mieście. W Trzemesznie w strasznej ilości stoją słupy na środku i tak wąskiego chodnika. Marny burmistrzu za brak chodników mojego głosu nie dostaniesz.

  • Niepełnosprawni też się zastanowią nim krzyżyk postawią. Dziwne, że p.burmistrz z śp.Kasią raczył co tydzień rozmawiać a „ciemnych” unika jak gromu.

 4. Gdzie zwolnienia ? Ogromna kasa na urząd, z budynkiem to 1/3 budżetu A na inwestycje 3 mln z kredytów, akurat tyle ile będzie trzeba zaciągnąć kredytu. Brawo. Zyski 71 mln i nic nie robią. Gminy w około nie mają 50 mln zysków i na inwestycje wydają bez kredytów powyżej 10 mln. Wystarczy sprawdzić.

 5. Dlaczego drugi rok z rzędu gmina dopłaca do chodnika w Rudkach. Czy nie ma innych wiosek, które też oczekują na chodnik czy lepszą jezdnię?

 6. Panie Redaktorze , nie wspomina Pan o burzliwej dyskusji na temat przełożenia spłaty dużego długu który został zaciagniety w 2018 r poprzez obligacje gdzie przewodniczącym był wówczas ……. , dlaczego nie pisze Pan o tym bo nie wypada a przecież przełożenie spłaty kredytu który przypadał na rok bieżący przesuwanie na kolejne lata to co to jest, czy tak to czyni odpowiedzialna władza, po co to się robi , już pod wybory aby zamamonić wyborcom że w tym roku będzie inwestować , tylko też z kredytu,czy to nie jest tak jakby rolowanie zadłużenia,dlaczego dwaj radni nie zagłosowali za takim budżetem to tutaj ani słowa a reszta podniosła sobie beztrosko rączki to co wyczynia ten burmistrz

  • Czy to kogoś obchodzi? Ważne są imprezki. Ludzie chcą wiecznych igrzysk. Dopóki komornik nie zapuka do bram to jazda na całego. Kogoś obchodzi, że jest zadłużenie, że trzeba spłacać zobowiązania? Większości, która wybiera obecną władzę to nie obchodzi. Jedzą, piją, lulki palą, …. dalej każdy zna balladę naszego największego wieszcza.

   • Za miesiąc przeprowadzam się do was 🙂 u nas było jeszcze gorzej, tu widzę że jeszcze jest polemika, u nas krytykanci byli wyławiani przez jedyną słuszną linie w idei POprawy…. ich egzystencji …..
    NAPRAWIAJMY ŚWIAT !

  • Panie Pawle. Zaciągnięto obligacje za kadencji przewodniczącego p…, a na sesję w tej sprawie jako doradca, którego nikt o to nie prosił przyszedł Pan Nitka, który jako specjalista-bankowiec zalecał, aby zaciągnąć obligacje bo to dobry interes dla gminy. Przez 5 lat zmieniły się zasady działania rynków czy coś innego, że nastąpiła zmiana o 180 stopni? Dziękuję za takich fachowców 🙂

   • Tak tylko jak tych fachowców brakuje a to wyraźnie widać gołym okiem, jak po wyborach w 2014 burmistrz go dalej nie widział w naszej gminie bo wystartował w wyborach jak to wszystko szło tylko kredyty i obligacje a pozyskiwanie środków zewnętrznych marginalne, co więcej burmistrz nawet nie zdołał przez te lata zatrudnić odpowiedniego człowieka?Pan Paweł to doświadczony i znający się na administracji i inwestycjach? jak był u nas to były wiomilionowe inwestycje a co jest teraz?,jeżeli nie postawimy na takich pracowników to będzie jeszcze gorzej bo czasy będą coraz trudniejsze, jeżeli będziemy zatrudniać słabych urzędników to będzie całkowite dno, inny przykład jak burmistrz pozbył się bardzo dobrej skarbnik którą była Pani Maria Kiełpińska to mamy dobitny przykład który to z kolei skarbnik, co dzieje się z finansami że nie możemy spłacać długu w tym roku bo budżet się nie spina tylko podkładamy na później dokąd my zmierzamy dlatego trzeba pójść po rozum i ściągać odpowiednich fachowców i przestać bezpodstawnie i bezmyślnie oceniać takich ludzi.

  • tO TYLKO ROCZNIE 400 TYSIĘCY ROCZNIE WIĘCEJ. tO ŻADNE PIENIĄDZE. z RAJU PODATKOWEGO POZOSTANIE JESZCZE 300 TYSIĘCY. mASĘ ŚRODKÓW ZAOSZCZĘDZZILIŚMY TEGO ROKU Z REMONTÓW DRÓG – BO NIM INWESTYCJE SIĘ ZACZĘŁY – TO SIĘ JUŻ KOŃCZYŁY. tAK BYŁO P.BURMISTRZU?

 7. a ja wam powiem jak JaSZCZOMB z NBP niejaki pan Adam no tu są górki tam nizej tu wyzej w koncu sie odbijemy a jak juz sie odbijemy to albo Rysy albo Giewont – ze swojej strony dodam „zeby to sie panu Czkawką sie odbilo” takze tego pokroju fachoFcy

 8. W Niewolnie na Nowym Osiedlu drogi jak w XVIII w.Mieszkańcy składali się na latarnie.Ile lat będziemy czekać na odpowiednie decyzje i działania?

 9. Rada nadaje się do odwołania, Burmistrz do zwolnienia. Niszczą miasto, coraz więcej ludzi będzie uciekało z tej zacofanej krainy.

  • Bo tam jest odpowiedni włodarz i wie ja prowadzić gospodarkę w gminie,ile już wydano pieniędzy na koncepcję po zawodówce raz na dom kultury innym razem na urząd, za tak wydawane pieniądze nikt nie odpowiada gdzie radni że na to przyzwalają

   • ale panie skad pan wziales 30 zl ? i tak własnie działa propaganda PIS kłamie sie i straszy emerytów a kto ma rozum liczbe szata policzy wiec przeliczmy

    wchodzimy na Aldi de i wpisujemy BROT czyli chleb i mamy 1,40 Euro

    czy naprawde Trole pisowskie przed wyborami beda szczuć na niemcy i kazdego dookola ? czy naprawde my Polacy caly czas musimy byc zaszczuci ? k..a 7 lat rzadow i stale ktos stale cos nam grozi – co wyscie z tymi emerytami porobili w sklepach tylko po chleb i mleko chodza i zgnile przecienione warzywa
    Dzis u mnie z miescie za biedronka w smietniku emerytka albo i rencistka ze smietnika wyjmowala zywnosc Ludzie coscie z ta Polska zrobili ! pierwsze co to wyrzucic telewizor i samemu myslec !

    https://www.aldi-nord.de/sortiment/backwaren-aufstriche-cerealien/brot-broetchen-croissants.html

 10. To jak to to jest z tą ofiarnością Niemiec w stosunku do napadniętej Ukrainy?
  Kim oni są, że nie pozwalają przekazać czołgów, które kupiły od nich inne państwa?
  Na szczęście wiele państw Europy budzi się z tego letargu poprawności politycznej i zaczynają dostrzegać o co w tym wszystkim chodzi.
  Ktoś jeszcze wierzy w Niemiecką ofiarność, solidarność, bezinteresowność czy dobroduszność?

  • aaa kochany jako zes Pisior i nie myslisz samodzielnie to znowu Cie oswiecimy
   – Ofiarnosc by byla wielka tylko dlaczego Polska za czasow wiadomo jakich rzadow wychodzi z tarcza jako pierwsza ? czemu my wystawiamy sie na „strzal” ? a inne panstwa w cieniu ?
   – bo jak rozpeta sie wojna to nikt nie bedzie scigal tych co rozkradli miliardy ?

   – idac dalej a wiesz jakim arsenałem nuklearnym dysponuje Rosja ? co my jako PL mamy ? widziales ze nawet z Ukrainy proste rakiety przelatuja do nas nawet przed 1 rakieta stara nie potrafimy naszego kraju obronic !!!

   – Zastanow sie nad skutkami czy Putin jest obliczalny ? bo niedawno wywiad USA napisal ze Putin jest nieobliczalny i zdolny do wszystkiego jak szczura zapedzisz do kąta to nie rzuci sie na Ciebie nie majac wyjscia ? to trudny konflikt do rozwiazania i nalezy to zrobic z GŁOWA a pan sluchasz ogladasz ten sciek w TVP i na niemców szczujecie chcesz pan Wojny Swiatowej ? tak ? popytaj pan kombatantow ktorzy jeszcze zyja i spytaj co to jest Wojna Swiatowa to ci wyjasnia i nie szczuj na sąsiadów – wez karabin i jedz pomoc ukrainie jak takis cvwany daj przyklad !

  • a kim jest Polska ze rzadzic Europa chce ? tak poslowie Pis pluja na Europe a chca decydowac ?

   a spytaj Pan Ryśiarda eurodeputowanego dlaczego wyłudzal pieniadze ? po co go sie zaprasza do Telewizji jako specjaliste ? pierwsze pytanie do Ryska przed kamera dlaczego pan wyludzal pieniadze z UE ? i dlaczego pan jeszcze nie siedzi ? zrob pan porzadek na wlasnym podwórku a potem sie zabierzemy za innych

  • Widzisz Wyborco PS takie jest prawo i należy go przestrzegać, wiem, że PiS przez 7 lat pokazuje, że można prawo łamać i wszystko jest ok ale zobaczymy za kilka miesięcy czy na pewno tak jest

 11. Niemcy dbają o swoją gospodarkę. Wojna na Ukrainie to okazja do robienia interesów. Bogacą się na broni. Ty masz słychać bujd w TV i płacić na jakieś zrzutki dla ukraincow a ich przyjaciele bogatsi maja się bujać w Polsce i zajmować stanowiska coraz to wyższe. Bo przecież w Polsce brakuje rąk do pracy. Do dobrej pracy nie brakuje rąk. Do pracy na umowę za stawkę za którą się przeżyje
  Brakuje do wyzysku. Ogłoszeń na księgowa nie widziałem a kandydatura objęta. Czary mary polska

  • jak juz nasi rzadzacy ida do unii tej złej unii przeklętej spod znaku 666 po pieniazki z KPO to wole nie pytac jaki jet stan skarbu panstwa i gdzie sie podzialo zloto sprowadzone z Zachodu ktore pracowalo dla nas i prowizje zesmy z tego czerpali ciagle no ale moze nasi rzadzacy maja lepsze biznesy dla tego zlota w koncu 3 miliardy na TVP zamiast na sluzbe zdrowia warto wydac a pan Wyborca PS jak raczysko go zacznie toczyc niech sobie wlaczy TVP i bedzie spoko

 12. Tak się zastanawiam dokąd doprowadziła nas ta demokracja? Zadawanie pytań to szczucie? Nie pytajmy się o nic, co dotyczy niewygodnych kwestii niemieckich? Naprawdę? Dlaczego nie mamy pytać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj