Strona główna Polityka Pytania o opłatę nadal bez odpowiedzi

Pytania o opłatę nadal bez odpowiedzi

4533
36

Opłata za zarządzanie, jaką Remondis Aqua Trzemeszno płaci udziałowcowi, czyli warszawskiej spółce Remondis Aqua, nadal pozostaje gorącym i ciągle niewyjaśnionym tematem.

Przypomnijmy, że trzemeszeńska spółka uiszcza opłatę za zarządzanie, ale do dzisiaj nikt nie wytłumaczył co to za opłata i z czego wynika. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Temat powrócił na obradach połączonych komisji Rady Miejskiej. Kacper Lipiński zwracał uwagę na fakt, iz taka opłata jest kosztem spółki. Zmniejsza ona w ten sposób jej dochód, co jednocześnie powoduje zmniejszenie udziału gminy w podziale zysku. Jednocześnie dodatkowe środki trafiają do drugiego udziałowca. Radny nazwał „żenującą” sytuację z kwietniowej sesji, kiedy to przedstawiciele obu udziałowców nie potrafili w racjonalny sposób wytłumaczyć podstawy tej opłaty.

Burmistrz Krzysztof Dereziński przyznał wówczas, że również dla niego jest to ważny problem i chciałby go rozwiązać. Jak mówił, rozmowy ze wspólnikiem są trudne. Sugerował też, aby poczekać do środowej sesji Rady Miejskiej, gdyż dzień wcześniej ma się spotkać ze wspólnikiem i ma zamiar poinformować go o tych uwagach. „Potem będziemy się zastanawiać co z tym wszystkim zrobić”– obiecał burmistrz.

K. Lipiński pytał też radnych, czy zależy im na rozwiązaniu tego problemu. „Nie chce być uważany za nadgorliwca, czy wariata. Może wszystko jest w porządku a ja się czepiam?” – pytał radny.

Poparł go przewodniczący RM Benedykt Nitka. Przypomniał o niekorzystnej w jego ocenie umowie inwestycyjnej. Zastrzegł, że wie, iż jej rozwiązanie jest obecnie niemożliwe, ale radni mają prawo oczekiwać, aby spółka działała z korzyścią dla gminy.

Wypowiedź przewodniczącego i K. Lipińskiego poparła też Agnieszka Bartz. Bardziej sceptyczny był Maciej Dalewski, który za jedyne rozwiązanie uznał czas. Według niego trzeba zaczekać do 2039 roku, kiedy to wygaśnie umowa. Zastrzegł jednak, że ani ta, ani następne rady, nie mogą dopuścić do podziału udziałów według życzenia Remondisu, czyli po 50%.

Środowa sesja przebiegała jednak już w zupełnie innej atmosferze. Przewodniczący RM poinformował, że nieobecny na sesji K. Lipiński przekazał pisemną interpelację w tej sprawie, w której zawarł kolejne pytania.

Mimo złożonych deklaracji, radni nie usłyszeli żadnej informacji ze spotkania ze wspólnikiem, oprócz tej, że spotkanie się odbyło i zostaną poinformowani o tym w późniejszym czasie.

W dyskusji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy burmistrzem i przewodniczącym, który przypomniał mu, że to on podpisał niekorzystną dla gminy umowę. K. Dereziński natomiast podkreślał, że to Rada Miejska zdecydowała ostatecznie o powstaniu spółki. Apelował do radnych, iż skoro uznają jego działalność jako szkodzącą gminie, to mogą to zgłosić do prokuratury.

„Naprawdę jestem zmęczony waszym gadaniem, bzykaniem […] Robicie ze mnie debila. Nie róbcie ze mnie debila.” – mówił wzburzony burmistrz.

Kwestia opłaty za zarządzanie nadal pozostaje tajemnicą i nic nie wskazuje na to, że w krótkim czasie dowiemy się czegoś konkretnego w tej sprawie. W tym miejscu należy wyjaśnić pewną, często podnoszoną kwestię. Burmistrz, ale także radni, często używają argumentu, że niekorzystne dla gminy zapisy, które znalazły się w umowie, trudno będzie zmienić bez woli wspólnika. To oczywiście prawda. Renegocjacja umowy będzie bardzo trudna. Nie dotyczy to jednak podnoszonej ostatnio opłaty za zarządzanie. Choć nadal nie wiadomo po co i na jakiej podstawie została ustanowiona, to jednak wiadomo jedno – nie ma o niej żadnej wzmianki w umowie pomiędzy gminą i Remondisem.

Być może sprawa wyjaśni się wtedy, kiedy burmistrz odpowie na poniższe pytania, które zadał w swej interpelacji K. Lipiński. Pobrać ją można |TUTAJ|.

Dyskusję podczas środowej sesji RM można obejrzeć natomiast |TUTAJ|. Początek około 31 minuty.

36 KOMENTARZE

 1. Nie bronie burmistrza ale faktów. Radnie podjęli uchwałę o powołaniu spółki i do jej podpisania zobligowali burmistrza który to w imieniu gminy podpisał umowę ze spółką a teraz pan Nitka wytyka że to burmist podpisał? To tak jakby radni przegłosowali zaciągnięcie kredytu ale że rada nie podpisuje się pod umową kredytową tylko burmistrz ale winą za kredyt obarczamy burmistrza. Przecież to chore bo rada nie ma kompetencji do podpisywania takich dokumentów. Nie jestem prawnikiem ale chyba jeśli jest uchwała rady to burmistrz jak organ wypełniający wolę rady nie ma możliwości odmówienia podpisania takich dokumentów. I mam tu nayśli urząd burmistrza a nie osobę która zajmuje te stanowisko. Burmistrz, wójt czy prezydent miasta musi wypełniać uchwały rady gminy czy miasta.

   • Kto do cholery przygotował całą tą operację wprowadzenia remondisu,burmistrzu nie rób z nas głupków to ty to zaserwowales razem z kancelarią Leśny,skoro umowa jest niekorzystna to jak można było ją zawrzeć,żeby większościowy udziałowiec jaką jest gmina dzisiaj jak się słucha na sesji nic praktycznie nie może zrobić,to ironia że społeczeństwa,konkretne pytania a ty odpowiadasz w sposób urągający i brak podstawowej przyzwoitości,a słowa które wypowiedziałeś to całkowita kompromitacja

  • Spoko Ale pan Nitka nie podpisywal jakiejs umowy z Warszawa jak to sobie za plecami zrobil Remondis co Burmistrz nie wiedzial dobre nic nie wiedza tylko placa brawo panie Lipinski dociekaj do konca kto o tym wiedzial a nie powiedzial

  • Edek co ty predzisz,umowę podpisuje włodarz,ma do tego kancelarie która w jaki sposób działa,kto więc do cholery ponosi odpowiedzialność za takie zapisy,nie rozumiesz w ogóle niczego

 2. jak Remo nie chce wspolpracowac z gmina to robic przetargi pod gniezno nie bedzie pieniedzy w remo to sami pojda sobie niemiec do interesu dokladal nie bedzie

 3. To oczywiste, że łatwiej mówić o bzykaniu niż odpowiedzieć na konkretnie zadane pytania. Taka stara sztuczka.

  • Aby nie odpowiedź na pytania,burmistrz ignoruje mówi że był na ostatnim zgromadzeniu wspólników,omawiane sprawy bieżące,ale k….. m.. czego one dotyczyły ,żadnej odpowiedzi ze strony burmistrza,a p.Nitka ,czy inni radni nie domagają się żadnych konkretyzacji,to kabaret i dramaturgia naszych ważnych spraw

   • Radni co roku wystawiają świadectwo burmistrzowi wyrażone w formie wotum zaufania i absolutorium. Nie zdziwi mnie jak w tym roku odmieni im się i zagłosują pod publikę przeciw udzieleniu wotum. Tak, że niby nie zgadzają się z polityką prowadzoną (choć trudno tu dostrzec jakąś pozytywnie prowadzoną politykę) przez burmistrza ale stwierdzą w zaciszu gabinetów, że już teraz na referendum to jest za późno i nie ma sensu, gdyż w sumie za rok wybory i ludzie sami ocenią. I tak 5 latek jałowej i bezproduktywnej kadencji tej rady zleci. Mieszkańcy ocenią. Ludzi, którzy siedzą cicho aby się nikomu nie narażać nam nie potrzeba. Potrzeba ludzi, którzy potrafią być wyraziści i nie boją się nazywać patologiczne sytuacje po imieniu. I co najważniejsze. Potrafią wdrażać dobre pomysły w życie a nie tylko opowiadają o tych pomysłach. Oczywiście te cechy mają być widoczne nie tylko przed wyborami, kiedy to nie brakuje wszechwiedzących ale po wyborach.

  • Oj tak temu Panu w szczególności,bo to dramat którego jesteśmy świadkami,gadanie,gadanie z którego nic nie wynika

 4. Smiech na sali sluchajac pana radnego Dalewskiego myslalem ze padne panie Dalewski nawet zes nie wspomnial o Rudkach gdzie mieszkasz Rudki nie maja ani dobrej nawierzchni ani oswietlenia ani chodnika co mowi dla bezpieczenstwa mieszkancow a ty sie zajmujesz wycinka drzew czy sciezka rowerowa chyba ci sie pomylilo bycie radnym chyba to juz twoja ostatnia kadencja nie masz zielonego pojecia o naszych sprawach czyli mieszkancow proste ale prawdziwe

  • Zamiast ścieżką do Lubinia dobrze byłoby aby radny wybrany z Rudek skupił się na poprawie bezpieczeństwa tej części gminy. Lubiń ma swojego radnego, który powinien o ten teren dbać i pytać. Ścieżka rowerowa powinna być też do granicy z Gnieznem. Tu mieszkają też ludzie, którzy chcą bezpiecznie korzystać z roweru czy poruszać się pieszo.
   Skoro zajmuje się innymi miejscowościami może to oznaczać, że ma może chrapkę na radnego powiatowego. To dopiero byłby reprezentant w powiecie. Tylko co, on może zaproponować poza populistycznym gadaniem?

 5. Ile to już lat trwa ten tandetny serial z cyklu trudne sprawy czy dlaczego ja? Są konkretne pytania więc powinny być konkretne odpowiedzi a nie pyskówka. Czyżby było coś do ukrycia? Zamiast rozwijać gminę urządza się żenujące spektakle. I my za to płacimy.

 6. No ale sesję powinien otwierać i witać radnych i gości przewodniczący rady a nie sołtys wsi,ale ma kobitka parcie na szkło.

  • Masz człowieku problem. Jakie to ma przełożenie na życie mieszkańców gminy, kto kogo witał na sesji? Pani Sołtys kulturalnie powitała przybyłych na sesję. Sesję otworzył Przewodniczący Rady. I to on powitał zaproszonych przez niego gości. Trzeba przyznać, że lista zaproszonych gości dość odważna biorąc pod uwagę miejsce sesji.

   • Nie podoba się, że sołtys w imieniu mieszkańców wita gości. To tylko w Trzemżalu ludzie mają takie problemy

 7. Skoro jest tak źle to dlaczego radni nie zrobili w 2020 roku referendum? Ba. Więcej. W ogóle nie było tematu referendum. Mieli do tego pełne prawo po tym jak dwa razy z rzędu nie udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Strach o utratę „ciepłych stołków” im nie pozwolił na taki ruch?

  • Trzeba o to zapytać p.Nitkę,ta rada to najgorsza ze wszystkich dotychczasowych,gmina stacza się na dno, słuchają nas wszyscy w regionie i stajemy się pośmiewiskiem,burmistrz przy niej dopuszcza się tak skandalicznych wypowiedzi,ostatnia sesja odsłuchać na YouTube pomiędzy 30 a 43 minuta ,to jeden z dowodów do jakiego poziomu zeszła władza,gdyby była normalność to już takiego burmistrza by nie było,tylko my mieszkańcy słono za to zapłacimy za to co się wyprawia przez ostatnie lata

 8. Nastepny radny panie Pawlak chciales rozliczac pana Zielinskiego z Domu Kultury i dales mu propozycje szukania sponsorow a tak jako prywaciarz ile rzuciles od siebie dla Domu Kultury moze dietke bys podarowal by sie dzieciaki ucieszyly wszyscy madrzy na stoleczku a zeby cos od siebie to tylko wytykac drugiemu rusz pan dupe w teren i zobacz jak nasza Gmina wyglada zrob pan cos dla mieszkancow brak slow na niektorych radnych pomylili sie z funkcjami panie Zielinski robisz dobra robote tylko co niektorzy nie doceniaja a bedzie jeszcze gorzej wybory i tylko wybory bo jeszcze troche to pojdziemy z torbami jesli Remondis sie nie dogaduje z wiekszosciowym udzialowcem rozwiazac umowe i tyle chyba jakies paragrafy istniejatylko tyle i tyle sesjs hm daje do myslenia

 9. Czepianie sie pana Nitki ze zasiadal w radzie 16 lat i nic nie zrobil ostanie slowo i podpis nalezy do BURMISTRZA wiecie o tym jakby nie podpisal to by do takiego dziadostwa ja Gmina plus Remondis by nie doszlo kto udzialy sprzedaje nie bylo ludzi u nas do rzadzenia i zarzadzania z naszych ludzi ale ktos ostro pociagal za nitke i mamy to co mamy w tak malym Trzemesznie zznaczy ze u nas nie ma ludzi do rzadzenia panie Nitka rozpisac ….. i po problemie jestem za a moze przeciw ludziom co sie nie chce pracowac dla naszego spoleczenstwa podziekowac i tyle przyjda tacy co udzwigna sprawy naszej Gminy no i estetyka naszej Gminy sie klania kto sie tym zajmuje dupe ruszyc i w teren albo na nauke do wojta Niechanowa

  • Koleś, który przesiedział w naszym urzędzie gminy tyle lat ma być wzorem dla nas? Czy jest prawdą to, że obecnie (po wyborach w 2018) jest na bezpłatnym urlopie w urzędzie w Trzemesznie? Jakby coś nie poszło w wyborach to będzie gdzie wrócić żeby znowu przesiedzieć kilka lat do kolejnych wyborów?

 10. Nie ma jak to na sesji rolniczej kłócić się o Remondis. Zaproszeni goście mieli niezły ubaw słysząc kwieciste wystąpienie burmistrza.

 11. Jeżeli nikt nic nie wie i nie ma takiego zapisu w umówię a opłata była pobierana zgłosić to do prokuratury wyglada na mataczenie

 12. Premier mówił dziś że każda gmina, która złożyła wniosek dostała dofinansowanie z polskiego ładu na co najmniej jeden wniosek. Trzemeszno co dostało? I znów ten zły PiS. Co na to opozycja? Co oferuje? Blokowanie pieniędzy jak niedoszły prezydent (na całe szczęście ) Trzaskowski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj