Strona główna Polityka Przekształcenie TPK – komisja zakończyła prace

Przekształcenie TPK – komisja zakończyła prace

1930
28

Wczoraj odbyło się ostatnie posiedzenie komisji, powołanej przez Radę Miejską w celu sprawdzenia procesu przekształcenia Trzemeszeńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ustalenia radnych zawarte są w opracowanym na tę okoliczność raporcie.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą powołania komisji był Maciej Woźniak. W skład komisji weszli Maria Sobieszak, Kacper Lipiński, Maciej Dalewski, Tadeusz Pawlak, Sławomir Peno. W myśl podjętej uchwały, radni mieli sprawdzić rozliczenia finansowe na linii gmina – podmiot prywatny, dzierżawę infrastruktury wodno – kanalizacyjnej podpisanej na 25 lat oraz kwestię większościowego udziału gminy przy jednoczesnym braku decyzyjności po jej stronie (zasada jednomyślności głosowania).

Swoje ustalenia komisja oparła głównie na dostępnych dokumentach, między innymi protokołach z sesji i posiedzeń komisji Rady Miejskiej. Przeprowadzono też rozmowy z trzema radnymi z poprzedniej kadencji rady – Eleonorą Mądrą, Wiesławem Pokorskim i Krzysztofem Szapowałem, a także burmistrzem Krzysztofem Derezińskim.

Na potrzeby prac komisji swoją opinię wyraziła też kancelaria prawna „Jatczak i Wspólnicy”. Zawarła ją w dokumencie pod tytułem „Memorandum dotyczące oceny podstawowych aspektów umowy inwestycyjnej oraz umowy dzierżawy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zawartych przez Gminę Trzemeszno, a dotyczących prywatyzacji majątku Trzemeszeńskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego”. Kancelaria wykonała tę pracę bezpłatnie.

Zarówno z „Memorandum”, jak i samego raportu wynika, że umowa o powstaniu spółki Remondis Aqua Trzemeszno jest niekorzystna dla gminy.

Główny zarzut to jednomyślność głosowania, w myśl której, gmina posiadająca większość udziałów ma taką samą moc decyzyjną jak Remondis.

Druga sprawa to zasady dzierżawy przez spółkę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W myśl umowy spółka wydzierżawiła od gminy wodociągi i kanalizację na okres 25 lat za stały czynsz, indeksowany jedynie o stopień inflacji i to dopiero od 2018 roku, a do tego nie wyższej niż 1% rocznie. Umowa nie bierze pod uwagę faktu, iż w tym czasie sieci będą na koszt gminy rozbudowywane i podłączani będą do nich nowi odbiorcy. Gmina poniesie więc koszty inwestycji, ale dochody z tego tytułu wpłyną do spółki.

Raport obala między innymi pogląd, że radni głosujący za prywatyzacja nie mieli świadomości zagrożeń. Jak się okazuje, były one w dyskusji poprzedzającej przyjęcie uchwały artykułowane między innymi przez radnych będących w opozycji do tych rozwiązań.

K. Dereziński w rozmowie z członkami komisji przyznał, że obecnie zdaje sobie sprawę z niekorzystnego zapisu dotyczącego jednomyślności głosowania. Stwierdził też, iż w tej materii miał pełne zaufanie do kancelarii „Leśny i Wspólnicy” oraz Mariusza Łozowskiego z Remondisu. Z tego powodu burmistrz nie starał się o uzyskanie innej, niezależnej opinii prawnej lub finansowej.

Komisja w swoim raporcie stwierdza ponad wszelką wątpliwość , że radni poprzedniej kadencji mieli pełną wiedzę o zapisach umowy. Ponadto komisja wnioskuje o renegocjację umowy, a w przypadku odmowy ze strony Remondisu rozważenie odstąpienia od tych umów. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, komisja proponuje wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi do osób i podmiotów, które przyczyniły się do podpisania tej niekorzystnej umowy.

Zapytaliśmy członków komisji co dalej z raportem. Jak się okazuje, Rada Miejska będzie głosowała jego przyjęcie. Na pytanie, co się stanie jeśli RM nie przyjmie raportu, otrzymaliśmy zgodną odpowiedź członków komisji – „no to nie przyjmie”. Na pytanie co będzie, jeśli przyjmie, odpowiedź brzmiała analogicznie.

Raport został podpisany przez wszystkich członków komisji. W ostatnim posiedzeniu komisji nie uczestniczył T. Pawlak. Jak poinformował przewodniczący S. Peno, zapoznał on się wcześniej z treścią raportu i złożył pod nim podpis.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

28 KOMENTARZE

 1. kilka swistkow na stle i komisja robila ANALIZY – zabraklo tylko wilka z wall street z konkuTerem – eeee widze ze wybory sie zblizaja

  • Protokoły z komisji to świstki? Są to oficjalne dokumenty których nikt nie może podważyć. Po za tym burmistrz i byli radni potwierdzili nie korzystną umowę.

   • Szkoda że Radni przy tej okazji nie podjęli inicjatywy i nie zlecili analiz firmom niezależnym spoza gminy, bezstronność kancelarii Jatczak budzi wątpliwości. Ponadto dlaczego nie oparto się o inne dokumenty niż dokumenty Rady? Z chęcią zapoznam się z treścią tego Raportu, mam nadzieję że będzie upubliczniony.

    Ciekawie czy przeanalizowano inne oferty na dzierżawę sieci wod-kan w Trzemesznie (jeżeli takie były), a jeżeli nie to jak wyglądają takie umowy w innych gminach. Dopiero takie informacje pozwolą stworzyć niezależny obraz tej Umowy i warunki rynkowe zawierania takich umów.

    Niestety wydaje mi się że ten Raport to tylko paliwo wyborcze Radnych…..

 2. Może teraz CBA PODEJMUJE SIĘ SWEJ PRACY GDYŻ ZMIANY W TEJ KOMÓRCE SĄ OGROMNE TO DAJE NADZIEJĘ OSĄDZIĆ TAKICH SAMORZĄDOWCÓW JAK W TRZEMESZNIE Z BURMISTRZEM NA CZELE TO JEST SWIADOME DZIALANIE NA NIE KORZYŚĆ GMINY A ON MÓWI ŻE BĘDZIE KANDYDOWAĆ ALE NA CO I PO CO

 3. Cisną się na usta słowa niecenzuralne. Nie do samej umowy z Remondisem, ale do podsumowania członków tej komisji. To na cholere, żeście siedzieli i drążyli temat, skoro macie podejście, że jak rada przyjmie to przyjmie, a jak nie to nie.

  • To co umowa Tobie się podoba? A Rada przyjmie lub nie w formie uchwały takie ma kompetencje. Pewnie jeszcze będziesz bronił tej umowy? Mam nadzieję że raport przyjmie Rada Miejska i doprowadzi do rozwiązania umowy z Remondisem. Pozdrawiam.

   • Umowę pozostawiam bez komentarza po prostu, bo tego wykwitu prawniczego się nie da skomentować. A komisja i tak nic z tym nie zrobi, bo to tylko przedwyborcze bicie piany. Żeby coć zrobić to mieli 4 lata!!!!!!!

    • Jak będzie im zależało na dobru gminy, a nie tylko na dietach to są w stanie i mogą zrobić dużo Muszą chcieć a nie bić piany. Teraz liczę jednak na nich i nie traktuję jako ,że jest przed wyborami.

    • Komisja powstała kilka miesięcy temu, wciągu czterech lat rada została przebudowana – a dalej radni w szeregu wniosków i interpelacji pytali o szkodliwe nieprawidłowości w relacjach gmina – Remondis, plus kwestię związane z „jakością” umowy … Trochę obiektywizmu …

     Ten raport to trochę takie podsumowanie tej formalnej pracy …

   • A na co liczyli podpisując umowę ? że przyjdzie prywatny Inwestor wyłoży 3,5 mln i powie róbcie sobie z tym co chcecie….

  • Walczak tylko krzyczy a sam np. zaoruje drogi gminne na sowich polach. Wszyscy którzy go znają wiedzą że ten człowiek ma coś źle poukładane w głowie.

 4. Czyi Radni na podstawie dokumentów Rady sporządzili dla Radnych ANALIZĘ którą przyjmą albo i nie…. i z której oczywiście nic nie wynika. Czego to się nie robi przed wyborami. Lepiej niż w filmach Barei 🙂

 5. Szanowny Panie Redaktorze,
  czy można prosić o zamieszczenie raportu komisji, protokołów posiedzeń komisji(jako materiałów źródłowych) oraz memorandum kancelarii na portalu?
  Pozwoli to osobom zainteresowanym zapoznać się z ich treścią i wyrobić sobie opinię na podstawie dokumentów , a nie tylko komentarzy.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Tomasz Didymos

  • Panie Tomaszu, jednym z warunków powołania tej komisji było upublicznienie raportu jak i przebiegu jej prac – trochę cierpliwości …

   Tylko transparentna władza może być silna …

 6. I tak w ,,kółko Macieju,, . Wszelki komentarz jest chyba zbyteczny . Można jedynie dodać o wyjątkowo znikomym stopniu świadomości tego co się myśli , co się mówi i co się robi .
  W tym konkretnym przypadku zarówno tamta rada jak i obecna działa cały na niekorzyść podatnika . Dalsze działania to kolejne topienie środków budżetowych i obciążanie Naszych
  portfeli . A Pan MaciejW niech zajmie się pracą zawodową jeśli takową uwielbia . Śmiem jednak powątpiewać w jego umiejętności zgodnie z prawdą : jak ktoś niczego już nie potrafi to bierze się za politykę !

  • Miła Pani Różo,

   Dodałbym do Pani listy znikomej świadomości, również w aspekcie tego co się nie tyle myśli, mówi i robi, jeszcze to co się piszę … 😉

   „Dalsze działania to kolejne topienie środków budżetowych i obciążanie Naszych
   portfeli”

   Jakieś konkrety Pani Różo ?

   Co do parafrazy z Piłsudskiego, podam Pani metafrazę

 7. K. Dereziński Stwierdził też, iż w tej materii miał pełne zaufanie do kancelarii “Leśny i Wspólnicy” oraz Mariusza Łozowskiego z Remondisu a czy ten Pan rozumu nie ma tylko zamiast rozumu zaufanie ?! Cyrk na kółkach z klaunem w roli głównej .
  Kończ Pan wsytdu oszczędź
  Masz honor ? To zjeżdżaj z zarządzania gminą , zaufanie nie wystarczy by podejmować racjonalne decyzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj