Tajniki makramy, czyli starożytnej sztuki wiązania sznurków bez użycia narzędzi, mogli nauczyć się uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Fundację „Nasza Wieś”.
Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach Dziennego Domu „Senior +”, a podstawy tej techniki przedstawiła instruktorka Sylwia Skowrońska. W ramach projektu odbył się też wyjazd do Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. W warsztatach uczestniczyło 20 osób z terenu gminy, wśród zdecydowanej większości pań znalazł się również jeden mężczyzna.
Zajęcia sfinansowane były z wpłat uczestników, a także z dofinansowania gminy w ramach konkursu „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym”. Koordynatorem projektu była Eleonora Mądra.
Dlaczego takie zajęcia są tylko dla seniorów?
bo mlodzi sie nie wieszajo
Być może ktoś wyszedł z założenia, że nie będzie chętnych… takei rzeczy robiło się kiedyś w szkole na technice, nadal to jest czy już zliwkidowali na rzecz „bardziej potrzebnych” zajęć?
na technice to teraz tego nie wolno tamtego nie bo ostre przedmioty itd. wiec kolorujemy sobie kredkami i to tez uwaga bo ostre najlepiej swiecowe albo plastelinka itd.
Dzieki tej technice mozna ze zwyklego sznurka tworzyc niezwykle, eleganckie dziela – dekoracje i przedmioty uzytkowe (makaty, torebki, abazury, bizuterie, firanki itp.). Samo tworzenie makramy daje ogromna przyjemnosc. To zajecie dla osob poczatkujacych – nie potrzeba miec doswiadczenia ani wyjatkowych umiejetnosci. Na warsztatach uczestnicy poznali dwa podstawowe sploty: plaski i zebrowy. Wykonali bransoletke i minimakrame na sciane. Podczas warsztatow z kolorowej bibuly, slomy wykonane byly ludowe ozdoby zwane pajakami, ktore ksztaltem nawiazuja do krysztalowych zyrandoli widywanych w palacach, czy kosciolach. Dawniej wykonywano je w okresie Wielkanocy, Bozego Narodzenia. Wykonany pajak swietnie sprawdzi sie jako ozdoba wnetrza, zawieszona pod sufitem.