Strona główna Sport i rekreacja Podziwialiśmy stare auta

Podziwialiśmy stare auta

2094
3

Wczoraj spod pałacu w Czerniejewie wyruszył rajd pojazdów zabytkowych. Połączony był z szóstą już edycją „Truskawiska”, organizowanego przez stowarzyszenie „Światowid”. Impreza ta łączy zainteresowania dawną motoryzacją z zamiłowaniem do dobrej kuchni.

Jak sugeruje nazwa, motywem przewodnim części kulinarnej była oczywiście truskawka. Warsztaty smaku odbyły się na pl. św. Wojciecha w Gnieźnie. Rajd natomiast zawierał akcenty związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

Zanim jednak uczestnicy rajdu dotarli do Gniezna, musieli przemierzyć 120 kilometrową trasę. Jej część wiodła przez naszą gminę. Czekały tu cztery punkty kontrolne, na których były do wykonania określone zadania.

Najpierw samochody zatrzymały się na parkingu przy cmentarzu. Załogi musiały znaleźć miejsca pamięci związane z Powstaniem Wielkopolskim i uzyskać odpowiedź na wręczone wcześniej pytania. Na boisku szkolnym w Kruchowie należało wykazać się sprawnością rzucając piłkę do kosza. W Ławkach czekał na rajdowców odpoczynek z poczęstunkiem przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Zanim jednak mogli zasiąść do stołu musieli zaliczyć kolejne dwa punkty. Jeden z nich związany był z  osobą urodzonego w Ławkach Hipolita Cegielskiego. Wcześniej samochody wjeżdżały na teren kopalni kruszywa. Tam uczestnicy musieli zgadywać ile ważą wraz ze swoim pojazdem, a następnie było to konfrontowane na wadze, na co dzień służącej ważeniu pojazdów z kruszywem.

Dłuższy postój dawał możliwość bliższemu przyjrzeniu się starym odrestaurowanym samochodom, z czego skorzystało wielu mieszkańców Ławek i okolicznych miejscowości. Jak się okazało, niemałym zainteresowaniem cieszył się nasz „redakcyjny” pojazd – komar  z 1975 roku.

Z Ławek załogi udały w kierunku Chomiąży Szlacheckiej. Po ich odjeździe, przy świetlicy wiejskiej trwał festyn rodzinny zorganizowany przez sołtysa i radę sołecką.

3 KOMENTARZE

  1. Piękne samochody, na pewno bardzo drogie!! A w tych motoryzacyjnych cudeńkach zasiadali ,wierzcie mi, bardzo poważni, by nie powiedzieć smutni ludzie.

  2. Pasja, piękno ,błysk, sentyment do świata starego stylu. Ale na twarzach jadących znudzenie,marsowe miny, ktoś napisał, że byli smutni.
    Na pewno był duuży dystans do oglądających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj