Strona główna Artykuł partnera Podróż samochodem na święta – o tym pamiętaj

Podróż samochodem na święta – o tym pamiętaj

731
0

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, jak co roku miliony Polaków wyruszą w drogę, aby odwiedzić swoich bliskich, często na drugim końcu kraju. Wielu kierowców pokonuje dłuższe trasy sporadycznie, na co dzień jeżdżąc głównie po mieście, a na wakacyjne wyjazdy wybierając pociąg lub samolot. Korki i nerwowość na drodze są nieuniknione, a utrudnienia mogą również nastąpić z powodu zimowej aury. Wybierasz się na święta samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Kontrola pojazdu przed wyruszeniem w drogę

Przygotowanie auta do zimy prawdopodobnie jest już za tobą, ale dłuższa trasa stanowi kolejną okazję do drobnego przeglądu technicznego. Jeśli na co dzień nie korzystasz z samochodu, nadszedł właśnie ostatni moment, aby bezpiecznie wymienić opony na zimowe, a przy okazji sprawdź, czy głębokość bieżnika wynosi co najmniej 3 mm. Polskie prawo wyznacza minimum na 1,6 mm, ale jazda z oponami znajdującymi się na granicy zużycia jest dość ryzykowna.

Skontroluj poziom oleju w swoim aucie, aby uniknąć przykrej niespodzianki w trasie. W razie potrzeby wymień również płyny eksploatacyjne – płyn do spryskiwaczy nie może Cię zawieźć w przypadku opadów atmosferycznych, a zanieczyszczony płyn chłodniczy ma tendencję do zamarzania w niskich temperaturach, co stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla silnika. Oprócz tego zweryfikuj zużycie akumulatora, aby uniknąć problemów z wyruszeniem w drogę powrotną, sprawdź skuteczność hamulców i obejrzyj zawieszenie w poszukiwaniu ewentualnych ognisk korozji lub pęknięć sprężyn.

Jeśli w ostatniej chwili musisz dokonać drobnych napraw lub uzupełnienia płynów, wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w renomowanym sklepie internetowym Aparts, gdzie możesz liczyć na błyskawiczną wysyłkę towaru, także w okresie przedświątecznym!

Wypoczęty kierowca

Dłuższa trasa będzie od Ciebie wymagała koncentracji, dlatego przed wyruszeniem w drogę porządnie się wyśpij. Unikaj nerwowego planowania i stresujących sytuacji. Jeśli pokonujesz naprawdę dłuższą trasę, warto robić sobie przerwę co około dwie godziny, aby nieco się dotlenić, a także rozprostować kości, pobudzić organizm ćwiczeniami, a w razie potrzeby napić się kawy. Poproś współtowarzyszy podróży, aby angażowali się w rozmowy, co poprawi Twoją koncentrację, a jednocześnie rozluźni.

Więcej ostrożności

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której kierowca mógłby pozwolić sobie na obniżony poziom skupienia – jest to obowiązkowe za każdym razem, gdy siadasz „za kółkiem”. Pamiętaj jednak, że w okresie świąt na drogach panować będą korki, w trasę wyruszy wielu kierowców, którzy rzadziej pokonują dłuższe dystanse, a wśród nich panować może nerwowość związana z potencjalnymi spóźnieniami. Niestety możesz również spotkać prowadzących na podwójnym gazie.

Dlatego podczas bożonarodzeniowej trasy przygotuj się na niecodzienne zachowania kierowców – gwałtowne bądź niesygnalizowane manewry, wzmożone korzystanie z klaksonu, zbędny pośpiech. Spraw, aby ten nerwowy nastrój nie udzielił się również tobie. Zachowaj spokój i cierpliwość i jak zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania, przewidując nawet niekonwencjonalne decyzje innych uczestników ruchu.

Warto wyruszyć wcześniej

Niektóre trasy w okresie świątecznym mogą być wyjątkowo zakorkowane, dlatego najlepiej zaplanować swoją podróż z wyprzedzeniem. Dzięki temu zachowasz czas na wspomniane, jakże przydatne postoje i z pewnością ominiesz spóźnienia się na wigilijną kolację. Bagaż, świąteczne prezenty i wszystko, co musisz zabrać zaplanuj nawet z kilkudniowym zapasem, a ostatecznie przygotowania wykonaj dzień przed wyjazdem, nawet jeśli w trasę ruszasz dopiero wieczorem.

Bezpieczne pakowanie bagażu

Spakowane przedmioty warto ułożyć w bagażniku z wyprzedzeniem, pamiętając o tym, by nie mogły swobodnie poruszać się po bagażniku, a zwłaszcza po kabinie. W momencie kolizji, tym bardziej groźnego wypadku, każdy luźno ułożony przedmiot stanowi naprawdę istotne niebezpieczeństwo, bo w grę wchodzi duża siła uderzenia.

Komfortowa i bezpieczna podróż samochodem na święta zależy od sprawnego auta, ale również przygotowanego do trasy fizycznie i mentalnie kierowcy. Nie pozwól, aby pokonywany dystans pozbawił Cię świątecznej radości!

artykuł partnera