Strona główna Kultura Pocztówki Zbigniewa Kowalczyka

Pocztówki Zbigniewa Kowalczyka

4835
6

Prezentujemy dzisiaj dorobek kolejnego, trzemeszeńskiego pasjonata. To część bogatego zbioru pocztówek związanych z naszym miastem. Ich właścicielem jest Zbigniew Kowalczyk, obecnie emeryt, wcześniej pracownik „Izopol-u”.

Zamiłowanie do zbieractwa pojawiło się u niego w bardzo młodym wieku. Zaczął wtedy gromadzić wszelkie pocztówki. Po czasie postanowił jednak zawęzić ich tematykę do swojego rodzinnego miasta i okolic.

Mając sporą kolekcję widokówek z całej Polski zaczął jeździć z nimi na Rynek Łazarski w Poznaniu. W czasach, gdy nie było internetu, miejsce to pełniło rolę dzisiejszego Allegro czy OLX-a. Jak zaznacza Z. Kowalczyk, pocztówek nigdy nie kupował. Wyszukiwał trzemeszeńskie, za które oferował inne, pochodzące z wcześniejszych zbiorów.

Najstarsze pochodzą z XIX wieku, inne z czasów międzywojennych, nowsze to okres PRL-u i lata 90-te.Są wśród nich widoki miasta, wnętrza bazyliki, a także mapy okolic. Zdarzają się też błędy. Ciekawostką jest z pewnością kartka przedstawiająca Szlak Piastowski, z której możemy się dowiedzieć, że Trzemeszno leży pomiędzy Gnieznem a Jankowem Dolnym.

Jak można zauważyć, na najstarszych pocztówkach treść korespondencji widnieje na stronie zawierającej grafikę. Okazuje się, że początkowo druga strona zastrzeżona była dla danych adresowych. Zdarzało się nawet, iż poczta niszczyła kartki, na których umieszczono korespondencję obok adresu. Dopiero w 1904 roku Światowy Związek Pocztowy wprowadził miejsce na adres i korespondencję na tej samej stronie. Twórcą polskiej nazwy „pocztówka” jest Henryk Sienkiewicz.

Zbiory Z. Kowalczyka były częściowo udostępniane w ramach wystaw organizowanych przez Dom Kultury. Warto też dodać, że jego drugą pasją jest numizmatyka.

6 KOMENTARZE

  1. Gratuluję,panie Kowalczyk pasji ,dzięki której wróciły dawne wspomnienia.Zdjęcie 20 i 21 robią wrażenie.Pozdrawiam serdecznie !

    • Zdjęcie nr12 też interesujące,zwłaszcza wiatraki. Ciekawe z którego roku pochodzi i czy faktycznie znajdowały się w otoczeniu wieży 3 wiatraki.

  2. Z przyjemnością oglądałam. Już wiem jak wyglądał pomnik Wilhelma bo do tej pory tylko wiedziałam ,że był.Dziękuję za prezentację.

  3. Dzień dobry,
    świetna lekcja historii Trzemeszna.
    Podziękowania i gratulacje dla Pana Kowalczyka- piękna pasja!
    Pozdrawiam
    TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj