Strona główna Różne Pieniądze dla stowarzyszeń

Pieniądze dla stowarzyszeń

945
4

Gmina Trzemeszno ogłosiła konkurs pod nazwą „Wspieranie realizacji zadań organizacji pozarządowych w sferze zadań publicznych”. Przedmiotem konkursu, o który mogą ubiegać się stowarzyszenia, jest fundusz wkładów własnych. To tajemniczo brzmiące pojęcie jest doskonale znane osobom angażującym się w prace różnego rodzaju organizacji.

Zdecydowana większość inicjatyw stowarzyszeń i fundacji finansowana jest ze środków publicznych. W tym celu samorządy wszystkich szczebli, a także ministerstwa i inne instytucje ogłaszają konkursy na realizacje różnych działań. Najczęściej jednak, jednym z warunków przystąpienia do konkursu jest posiadanie przez wnioskującego wkładu własnego. Wynosi on zazwyczaj 10% – 30%.

Ta z pozoru mała część bywa często barierą nie do pokonania dla organizacji starającej się o dofinansowanie, która często nie ma pieniędzy, ale jej wielkim potencjałem jest praca i aktywność członków. Stąd inicjatywa Gminnej Rady Pożytku Publicznego, aby utworzyć specjalny fundusz dla stowarzyszeń ubiegających się o wsparcie finansowe w konkursach ogłaszanych przez podmioty inne niż gmina.

Propozycja ta spotkała się z aprobatą burmistrza Krzysztofa Derezińskiego i radnych. W bieżącym roku przeznaczono na ten cel 10000 złotych.

W myśl zasad konkursu, organizacja, która zechce ubiegać się o środki – na przykład w konkursie ogłoszonym przez powiat – może uzyskać wsparcie gminy w zakresie wkładu własnego. W ten sposób możliwe jest sfinansowanie zadania w 100% ze środków publicznych. Wnioskujący zobowiąże się za to do wzięcia na swoje barki całej organizacji zadania.

Nadmienić należy, że nie jest to zupełnie nowy pomysł, z takich rozwiązań korzysta jednak jak dotąd bardzo niewiele samorządów.

Szczegóły konkursu znajdują się |TUTAJ|.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

4 KOMENTARZE

  1. Akiedy bedzie kasa na lampy z prawdziwego zdarzenia na RUDKACH takie jak na nowych osiedlach zalozyli na Rudkach tez ludzie bogadsi mieszkaja i tez chca lamp jak nalezy tez chodza wieczorami a nie jakies wiatraczki BURMISTRZU KIEDY.

    • Żadnych lamp dla Rudek. Powybijaliście nowoczesne piękne lampy, teraz straszą was ich kikuty. Zbiórkę sobie zróbcie i sobie ustawcie nowe.

      • Pełna zgoda. Nie uszanowali czyjejś pracy i publicznych pieniędzy, zdemolowali, to teraz nie mają. Przykry widok tych pozbijanych nowych lamp na Rudkach. Świadectwo sobie wystawili sami niszczący: dosłowny ciemnogród!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj