Strona główna Kultura Pielgrzymują w intencji pokoju

Pielgrzymują w intencji pokoju

2544
2

Sierpień to czas wypoczynku, wczasów, ale także pielgrzymowania. Na naszych drogach, w wielu miejscach, możemy spotkać widoczne z daleka, kolorowe grupy pielgrzymów podążające do Częstochowy.

Nie wszyscy wybierają jednak takie formy pielgrzymowania. Małe grupy, a czasem pojedyncze osoby, wędrują Drogą św. Jakuba zwaną też po hiszpańsku Camino de Santiago. Ma ona wiele tras, ale wszystkie kończą się w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Takich wędrowców możemy czasem spotkać na terenie naszej gminy. Przechodzi przez nią bowiem jeden ze szlaków jakubowych. Trzemeszeński odcinek rozpoczyna się na granicy z gminą Mogilno, w okolicy Duszna i wiedzie przez Trzemeszno, a dalej w kierunku Niechanowa.

Być może nie wszyscy wiedzą, że trasa ta jest oznakowana specjalnymi, niewielkimi znakami, przedstawiającymi muszlę św. Jakuba. Możemy je zobaczyć również na trzemeszeńskim odcinku pielgrzymkowego szlaku.

Pielgrzymi nie zawsze kończą swoją wędrówkę w Hiszpanii. Wybierają często pewne odcinki tej trasy. Dzisiaj, na drodze Trzemeszno – Witkowo, spotkaliśmy dwoje młodych ludzi podążających tym szlakiem. Darwina i Jacek są małżeństwem z Chrzanowa. Chętnie opowiedzieli nam o swoim wędrowaniu.

Jak się dowiedzieliśmy, 1 lipca wyruszyli z granicy polsko-litewskiej w Ogrodnikach i zamierzają dojść do Słubic. Dziennie pokonują około 30 km. Dzisiaj rano, po noclegu w Trzemesznie, wyruszyli w kierunku Gniezna.

Wędrują w ramach projektu „Camino w barwach pokoju”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele dróg św. Jakuba. Postanowiono, że wszystkie pielgrzymki idące w tym roku po Polsce, idą w intencji pokoju w Ukrainie. Dla Darwiny i Jacka pielgrzymowanie to również sposób na spędzenie urlopu. O swoich wędrówkach opowiadają na swoim profilu |LINK|.

2 KOMENTARZE

  1. Mało kto wie że były zawieszanie małe tabliczki informując gdzie prowadzi droga św. Jakuba. Prowadzi nawet drogami polnymi, tak jest w Dusznie /wejście lub wyjscie/ jest koło kuźni. Miałam okazję rozmawiać z ludźmi którzy znakowali te trasę. Na pamiątkę otrzymałam taką tabliczkę. Może ktoś zrobi mapkę jakie są trasy gdzie się przecinają, a jest ich kilka chociażby trasa /szlak/ drewnianych kościołów. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj