Strona główna Różne Pielęgnacja zieleni z dofinansowaniem

Pielęgnacja zieleni z dofinansowaniem

2492
12

Gmina Trzemeszno otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na dwa projekty, dotyczące pielęgnacji zieleni w parku w Kruchowie, parku Baba i na cmentarzu ewangelickim w Trzemesznie.

W ramach prac pielęgnacyjnych, w parku w Kruchowie, wykonano już na początku tego roku pierwsze działania, polegające na usunięciu drzew suchych, zamierających z posuszem 80-90%.

Usunięcie drzew obumarłych poprawiło bezpieczeństwo na terenie parku, szczególnie w obrębie ciągów komunikacyjnych, a ponadto zmniejszyło możliwość zniszczeń w obrębie sąsiadującego drzewostanu. Prace te zostały wykonane pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Na jesień przewiduje się posadzenie  12 sztuk drzew rodzimych gatunków.

Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody – dąb szypułkowy oraz dwa inne duże dęby, które wymagają wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Prace te również są planowane w drugiej połowie roku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 29.500,00 zł, a dofinansowanie WFOŚiGW to 17.700,00 zł (60%).

Według założeń projektu, obszar parku i cmentarza ewangelickiego ma stanowić element korytarza ekologicznego w południowej części miasta. W ramach prac pielęgnacyjnych przewidziano tam usunięcie drzew suchych, zamierających, nierokujących szansy na przeżycie, zagrażających bezpieczeństwu.

Część prac została już wykonana na początku tego roku w związku z uszkodzeniami i wywrotami w drzewostanie spowodowanymi porywistymi wiatrami, które poczyniły szkody w styczniu i lutym. Przewidziano także wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w warstwie podszytu oraz w drzewostanie, w tym usunięcie fragmentów konarów i gałęzi złamanych oraz posuszu, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa.

Ponadto na jesień przewiduje się posadzenie drzew i krzewów rodzimych gatunków w liczbie 30 sztuk jako rozwój i uzupełnienie istniejącej zieleni.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest jednak uzależniona od czynności prowadzonych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie wpisu cmentarza ewangelickiego do Rejestru Zabytków. Zgodnie przepisami wszystkie planowane prace do czasu wpisu do rejestru są wstrzymane.

Całkowity koszt tych prac to 52.000,00 zł, a dofinansowanie WFOŚiGW ma wynieść 36.400,00 zł (70%).

12 KOMENTARZE

  1. Komu by się chciało. Co niektórzy wolą wrzucić śmieci do pieca. I te śmieszne czujniki, które gmina kupiła. Co one dają? Nic. Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.

  2. Komu na cmentarzu potrzebne lampy wieczorami nie potrzeba chodzic na cmentarz dzien jest od tego Sory Rudki czekaja za lampami tam jest niebezpiecznie chodzic wieczorami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj