Strona główna Polityka Opłaty za odbiór śmieci bez zmian

Opłaty za odbiór śmieci bez zmian

1935
16

Po raz drugi od jesieni ubiegłego roku burmistrz zaproponował podniesienie opłat za wywóz odpadów komunalnych. Również tym razem radni nie zgodzili się na podwyżkę. Według propozycji burmistrza, ceny dla mieszkańców segregujących odpady miały wzrosnąć z 10 zł do 12 zł, a niesegregujących z 17 zł na 20 zł.

W uzasadnieniu uchwały wskazano na znaczną, bo 28 % podwyżkę opłat, jakie gmina musi uiszczać za przyjmowanie śmieci w Lulkowie. W dyskusji wiceburmistrz Dariusz Jankowski podkreślał, że nie są to jedyne powody proponowanej podwyżki.

Dodał, iż system już wcześniej nie bilansował się, opłaty wnoszone przez mieszkańców nie pokrywały wszystkich kosztów. Poza tym, po rozstrzygnięciu przetargu na bieżący rok okazało się, że znacznie wzrosła cena tej usługi, którą zarówno w ubiegłym jak i bieżącym roku wykonuje spółka Remondis Aqua Trzemeszno. W tym stanie rzeczy, jeśli podwyżka nie zostanie wprowadzona, z budżetu gminy trzeba będzie dofinansować system odbioru odpadów w kwocie 900.000 zł.

Powyższe argumenty nie przekonały jednak większości radnych. Przemysław Woźny proponował, aby sprawdzić, na ile gmina jest związana z porozumieniem dotyczącym Lulkowa i rozważyć inne miejsce do odbioru gminnych śmieci. Apelował też o większą racjonalność w wywozie odpadów, gdyż według niego śmieciarki jeżdżą nie w pełni załadowane, wożąc przysłowiowe powietrze.

Sławomir Peno zwracał uwagę głównie na nieprawidłowości w działaniu spółki Remondis Aqua Trzemeszno, odbierającej odpady od mieszkańców. Jak zauważył, spółka nie zapłaciła na rzecz gminy ponad 900.000 zł podatku za 2015 rok, a ponadto płaci 400.000 zł za zarządzanie firmie w Warszawie.

W podobnym tonie wypowiadał się Zbigniew Matelski, sugerując nawet zmianę prezesa spółki. Mówił też o niekorzystnej dla gminy umowie dotyczącej funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lulkowie.

Kacper Lipiński stwierdził, że mając w trzemeszeńskich władzach samorządowców z 20, a nawet 30 letnim stażem, oczekiwałby innych rozwiązań niż tylko podwyżka opłat.

Konieczność wzrostu opłat zauważył Tadeusz Pawlak. Zwrócił uwagę, iż przy 28% podwyżce za odbiór odpadów w Lulkowie, ceny za ich wywóz musiałyby wzrosnąć niezależnie, czy usługę wykonywałaby Remondis, czy jakakolwiek inna firma. Pytał, z czego gmina ma w końcu dokładać, jeśli chcemy budować drogi, chodniki, remontować przedszkola itp.

Zgodził się ze Z. Matelskim w krytycznej ocenie prezesa Krzysztofa Tomczaka. Jak przypomniał, już dawno pytał burmistrza, czy to jest odpowiednia osoba na tym stanowisku, ale odpowiedzi nie otrzymał, widocznie burmistrz nadal nie wie. Wyraził też zdanie, że radnym trudno zagłosować za podwyżką z uwagi na rok wyborczy.

Do słów radnych odniósł się D. Jankowski. Zauważył, iż radni poprzez krytyczną ocenę Remondisu chcą podjąć bardzo niekorzystną dla gminy decyzję. Dodał, że samorząd nie ma wpływu na cenę usługi świadczonej przez spółkę, gdyż została ona ustalona w drodze przetargu.

W głosowaniu radni odrzucili propozycję podwyżki. Zagłosowało za nią tylko dwóch z nich – T. Pawlak i Michał Behnke. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Ludwik Macioł i Mieczysław Chojecki byli nieobecni na obradach.

16 KOMENTARZE

 1. Na tej części Rady nie byłem, a żałuję …

  Bo jak to czytam, to stwierdzam, że dobrze zrobiłem z tym pismem …

  Czyli na mój chłopski rozum Pan Wiceburmistrz nie chce, nie potrafi wyegzekwować należnego podatku na rzecz gminy blisko miliona złotych, strzelam, że zarządzanie za 400 tysięcy dostaliśmy w pakiecie z umową prywatyzacyjną ( to dość powszechna metoda, oczywiście stosowana wobec słabych podmiotów ). Za to z lubością forsuje kolejne podwyżki dla mieszkańców …

  Was Paroc dopadł bez litości po kilku latach i wycenił sobie Waszą nie kompetencje na 3 i pół miliona złotych !

  Może by się Pan kogoś poradził Panie Wiceburmistrzu jak się działa dla dobra instytucji, którą się reprezentuje ?

  • I tu uderzyłeś w czuły punkt 3,5 mln zwrotu dla Paroca p.Burmistrz zapłacił z naszych pieniędzy.
   Teraz chcieli następne 3 bańki ale „kudłaty” czyt.Peno z Radą się nie dali.I co budują nową linie ? A no budują a tak straszyli że pójdą do Czech.

 2. Może warto następną umowę podisać z inna firmą niż Remondis? Niech gmina przestanie forować dziwny twór jakim jest ta spółka. Ale jak burmistrz chce wydawać gminną kasę na niedochodowe inwestycje i firmy odzyskujące VAT oraz spółki w których gmnia nie ma nic do powiedzenia mimo większości udziałów to gdziś tą kasę zebrać musi czyli podwyżki. A my mieszkańcy pamiętamy co burmistrz mówił w kampani wyborczej i co nam obiecał. Ale kolejny raz już się nie nabierzemy na te piękne słówka.

 3. Panie Pawlak i Behnke możecie przecież zapłacić więcej w formie darowizny. Stać was to płaćcie. Nic nie stoi na przeszkodzie. Dwaj ostatni mohikanie p. Burmistrza.

 4. Nasze społeczeństwo jest tak głupie ze Dyzio przejdzie znowu 3 kadencje a wypłata Pana burmistrza nie mała jest.a kredyt pewnie jeszcze nie spłacone.ludzie Trzemeszno otwórzcie oczy.

 5. Panie Pawlak jesli Gmina bedzie rasadnie wydawac pieniadze to nie bedzie musiala za nas dokladac nie brac sie za kupna ruder to Gmina bedzie miala pieniadze panie radny ruszyc muzgownica troche zero pojecia maja nasi wlodarze o wydawaniu Gminnych pieniedzy tu potrzeba nam takiego jak PREMIER MORAWIECKI .

 6. najpierw to sie wezcie za tych co mieszkaja u rodzicow na kupie sa czesto 4 rodziny a placa jak za jedna znam wiele przypadkow

 7. A może by tak wysłać urzędników aby sprawdzić te niby segregację zwłaszcza na blokach. Podnieście opłatę tym co nie wywiązują się z segregacji a kasa będzie się zgadzać.

  • Niech sobie kontrolują. Tylko jak ustalić, które śmieci faktycznie są z bloków, a które zostały podrzucone przez mieszkańców manhatanu itp?? Z 2strony dlaczego osoby, które potrafią się dostosować do przepisów o segregacji mają ponosić odpowiedzialność za niecywilizowane bydło (zarówno z bloków jak i z pozostałych rejonów miasta)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj