Strona główna Polityka Okręgi wyborcze po staremu?

Okręgi wyborcze po staremu?

1384
15

Komisarz Wyborczy w Koninie Paweł Myśliński zakwestionował uchwałę trzemeszeńskiej Rady Miejskiej w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze. Uznał ją za niezgodną z prawem.

Przeciwko nowemu podziałowi protestowali mieszkańcy Lubinia, którzy złożyli skargę w tej sprawie. Podpisało ją 20 osób.

Przypomnijmy, że z dotychczasowego podziału nie byli zadowoleni mieszkańcy Niewolna. Postanowienie w tej sprawie wpłynęło niedawno do Urzędu Miejskiego.

W uzasadnieniu można przeczytać, że podjęta uchwała jest niezgodna z ustawą Kodeks Wyborczy. Artykuł 421§1 tej ustawy wymienia bowiem przypadki, w których można dokonywać zmian w granicach okręgów. Są to zmiany w podziale terytorialnym państwa, zmiany granic jednostek pomocniczych gminy, zmiany liczby mieszkańców gminy, zmiany liczby radnych w radzie gminy lub zmiana liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych.

Zdaniem komisarza, nie zaistniała żadna z wymienionych przesłanek.

Postanowienie zawiera wezwanie Rady Miejskiej do podjęcia w terminie do 23 kwietnia uchwały zgodnej z prawem. Jeżeli rada nie zastosuje się do wezwania, postanowienie o podziale na okręgi wyda komisarz.

Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno nie zamierza wprowadzać ponownie uchwały pod obrady. „Nie widzę sensu, abyśmy uchylali podjętą przez siebie niedawno uchwalę” – twierdzi przewodniczący. Zauważa też niespójność przepisów, które z jednej strony wyraźnie precyzują, że to samorząd ma kompetencje ustalania granic okręgów, a z drugiej strony jest to kwestionowane jednoosobową decyzją urzędnika.

Zapowiada odwołanie od postanowienia do Państwowej Komisji Wyborczej. Odwołanie zapowiadają także mieszkańcy Niewolna, którzy zbierają w tej sprawie podpisy.

15 KOMENTARZE

 1. no wie pan co taki blad ?

  ” podjęta uchwała jest niezgodna z ustawą Kodeks Wyborczy”

  osoba na takim stanowisku zeby tego nie wiedziala?

  WSTYD a pozniej kary to my zaplacimy ?

 2. Zamiast bawić się w politykę proponuję wziąć się do uczciwej pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi .
  Chyba wystarczy już ściemniania . Wyczerpaliście szanowni ,,RAJCY,, Naszą cierpliwość nie wyłączając z niej Burmistrza .

 3. Rada Miejska podjęła uchwałę zgodnie z obowiązującym prawem. To Rada decyduje o kształcie okręgów wyborczych a Komisarz wydaje opinię i tylko opinię.Nikt tego prawa nie zmienił, mało tego Pan Komisarz w rozmowie ze mną wręcz sugerował odwołanie się od Jego decyzji do Państwowej Komisji Wyborczej co jest istotnym kuriozum. W imieniu Rady takie odwołanie dzisiaj złożyłem jak i mieszkańcy Niewolna zebrali 170 podpisów i stosowne odwołanie przekazali do PKW. Prawo ma się zmienić od następnych wyborów w roku 2023 kiedy to Komisarz będzie decydował o okręgach wyborczych. Na dzień dzisiejszy Rada o nich decyduje. Próbuje się Nas zmusić do głosowania tak jak chce Komisarz. Nie ma na to Naszej zgody.

  • To kto tu się w końcu myli?????

   ,,W uzasadnieniu można przeczytać, że podjęta uchwała jest niezgodna z ustawą Kodeks Wyborczy. Artykuł 421§1 tej ustawy wymienia bowiem przypadki, w których można dokonywać zmian w granicach okręgów. Są to zmiany w podziale terytorialnym państwa, zmiany granic jednostek pomocniczych gminy, zmiany liczby mieszkańców gminy, zmiany liczby radnych w radzie gminy lub zmiana liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych.”

   Grzebanie przy każdej uchwale związanej z wyborami ma złe skutki.

 4. Dobrze ze po staremu okregi jeszcze soltys do wymiany co za niegospodarnosc pani SOLTYS sobie zafundowala rozbudowe swietlicy w Kozlowie no i kotlownie no i magazyn no i szatnie komu to potrzebne a chodnik w dalszej czesci kiedy co byl obiecany.Koszt tej rozbudowy swietlicy to nie przewroccie sie 150 tysiecy a w RUDKACH syf i syf kogo wy macie w zarzadzie ze tak pozwalacie rozrzucac pieniedzmi drodzy mieszkancy.

 5. 5 domkow na krzyz i rozbudowe kto tam bedzie lecial zbudowac swietlice w RUDKACH i tyle Soltys mowi ze bedzieogloszony przetarg na rozbudowe przeciez to jest juz przesadzone kto czyzby przedsiebiorca z RUDEK tak ptaki spiewaja jezdzi do miasta czy nie widzi ze my nie mamy oswietlenia jaki ruch jest od samego krzyza do blokow chyba ten chodnik by sie przydal dla bezpieczenstwa jak ona tego nie widzi na co mieszkancy oczekuja to dac drugiemu kto sie dla naszej wsi zajmie.

  • A może przewodniczący poprostu o tym nie chce wiedzieć…
   Listy wyborcze pokażą dlaczego jest taki upór pana przewodniczącego bo chyba chodzi mu jakiś lis z Niewolna po głowie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj