Strona główna Kultura Odsłonięto mogiłę rozstrzelanych w Kociniu

Odsłonięto mogiłę rozstrzelanych w Kociniu [GALERIA]

1385
11

Na cmentarzu parafialnym w Kruchowie odsłonięto dzisiaj odrestaurowaną mogiłę, w której spoczywają pomordowani przez okupantów niemieckich członkowie rodziny Adamskich, Prusów i Kupczyków. Tragiczne wydarzania rozegrały się 5 października 1939 roku w Kociniu.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in: rodziny pomordowanych, kombatanci, żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, strażacy, parlamentarzyści, samorządowcy, sołtysi, harcerze, członkowie „Trzemeszeńskich Patriotów” oraz mieszkańcy. Wiceburmistrz Dariusz Jankowski przywitał zgromadzonych gości i przypomniał, że 76 lat temu Niemcy zamordowali w Kociniu 27 osób.

Wśród pomordowanych osób był dowódca obrony Trzemeszna Andrzej Marchlewicz oraz siedmiu bohaterów z rodzin Adamskich, Prusów i Kupczyków. W kruchowskiej mogile spoczywają:

  • Augustyn Adamski z Grabowa
  • Stefan Adamski z Grabowa
  • Jan Prus z Powiadaczy
  • Marcin Prus z Powiadaczy
  • Józef Kupczyk z Grabowa
  • Piotr Kupczyk z Grabowa
  • Franciszek Kupczyk z Grabowa

Jak mówił D. Jankowski, wszystkie te osoby podzieliły los obrońców miasta – zostali bestialsko zamordowani, a motywem zbrodni była chęć odwetu za obronę ojczyzny i stawianie oporu.

Dzisiejszej ceremonii przewodniczyła Stanisława Szymańska, natomiast Mszę Świętą odprawił ks. Ryszard Skrzypczak, który także poświęcił odrestaurowaną mogiłę.

Ppor. Maraszkiewicz z 33. BLTr w Powidzu odczytał Apel Pamięci. Chwilę później licznie zebrani żołnierze oddali salwy honorowe. Należy dodać, że na realizację inwestycji Gmina Trzemeszno otrzymała 15 tysięcy złotych dofinansowania od Wojewody Wielkopolskiego.

Wydarzenie zakończył poczęstunek w kruchowskiej świetlicy wiejskiej.

11 KOMENTARZE

  1. Na jakiej trasie odbywał się przemarsz? Bo przecież nie na „trasie” kościół-cmentarz… I jak się pięknie wkomponowało przedwyborczo, parlamentarzyści skwapliwie wykorzystali możliwość pokazania się wyborcom…

  2. A cooo tam nieobecność w pracy . Należało się wolne za pracowitą niedzielę . Ważne ,że obaj byli na uroczystości . Tak trzymać !
    Burmistrz jest bardzo mocno związany z tą ziemią z historią z pamięcią o tych , którzy nie szczędząc własnej krwi walczyli o niepodległość .
    Przesyłam wyrazy szacunku dla organizatorów i osób bezpośrednio związanych z rodzinną tragedią .

  3. Przeglądam fotki i zastanawiam się jakie zachodzą relacje między przysięgą wojskową LWP a przemianami politycznymi państwa .
    Przysięgą to rzecz święta . Wyzbycie się jej to wielka plama na honorze . Nie jestem sędzią . Nie ja będę oceniał . Czuje jednak pewien niesmak . Ja munduru oficera LWP bym nie manifestował .
    Nie ma nic gorszego jak dwulicowość . Przypominam głośną sprawę wyborów w ubiegłym roku .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj