5 kwietnia (w sobotę) odbył się wyjątkowy rajd, który połączył pokolenia – od najmłodszych zuchów, przez harcerzy, instruktorów, seniorów, aż po sympatyków Hufca ZHP Trzemeszno. Pod hasłem „Odkrywamy walory trzemeszeńskiej ziemi” uczestnicy wyruszyli w niezwykłą wędrówkę śladami lokalnych Bohaterów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii gminy.
Choć oficjalnie celem rajdu było wydanie gazety, prawdziwą intencją organizatorów było zwiększenie świadomości historycznej wśród mieszkańców. Wydarzenie rozpoczęło się symbolicznym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez delegację Hufca ZHP Trzemeszno na zbiorowej mogile ofiar z 5 października 1939 roku w Kociniu.
Rajd rozpoczął się na dworcu PKP w Trzemesznie, skąd zespoły udały się do miejscowości Niewolno. Młodsi uczestnicy złożyli hołd przy mogile ofiar egzekucji z 10 września 1939 roku, podczas gdy starsi odwiedzili Izbę Pamięci im. Henryka Wrzeszczyńskiego. Dzięki uprzejmości córki patrona, hm. Krystyny Giemzy, harcerze mogli usłyszeć wzruszające opowieści wojenne oraz obejrzeć zachowane pamiątki.
Po wspólnym odpoczynku w Domu Działkowca im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie uczestnicy odwiedzili Izbę Pamięci poświęconą właśnie pułkownikowi Kilińskiemu, gdzie Wojciech Bisikiewicz zaprezentował unikalne eksponaty związane z historią miejscowego rzemiosła szewskiego.
Następnie, pod przewodnictwem dr. Andrzeja Leśniewskiego, wyruszyli na szlak Powstańców Wielkopolskich, poznając szczegóły zwycięskiego zrywu z 1918 roku. Podczas trasy zapalili znicze oraz złożyli wiązanki na mogiłach ofiar II wojny światowej, przy grobach powstańczych oraz przy obelisku harcerskim.
Rajd zakończył się zwiedzaniem podziemi bazyliki w Trzemesznie, które poprowadziła Renata Pałucka. Uczestnicy poznali fascynujące dzieje tego zabytku klasy zero oraz obejrzeli wystawę archeologiczną.
Podsumowanie wydarzenia odbyło się przy pomniku Jana Kilińskiego, gdzie zapalono znicz oraz złożono biało-czerwoną wiązankę kwiatów.
Realizacja rajdu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z konkursu ofert Gminy Trzemeszno w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.
ZHP Trzemeszno / Martyna Kwiatkowska























pani od polskiego panietam jak mowila „zdejm te jupe” jak ktos siedzial w kurtce na lekcji
Brawo. Mega super inicjatywa. Uczyć historii i to na potęgę. Historia uczy i to jest fakt bezsporny. Można z historii wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co robić a czego się wystrzegać. Mój dziadek mawiał, że w szkole najważniejsze są dwa przedmioty – Przysposobienie obronne, aby nauczyć się strzelać i Historia, żeby wiedzieć do kogo. Historia to swego rodzaju młotek do wbijania w głowę patriotyzmu. Dzięki temu co niektórym oczy się otworzą jak usłyszą z historii , że Polska to nie był kraj gdzieś tam na końcu świata. Kraj w którym ludzie byli/ są dumni , honorowi , waleczni. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Super!!!
Budynkowi z Izbą Pamięci przydałaby się rewitalizacja elewacji. Jeżeli to prywatny budynek i u właściciela krucho z finansami to może jakaś zrzutka? Trzemesznianie nie raz pokazali, że potrafią pomóc. To ważny punkt na naszej turystycznej mapie.
Gratuluję pomysłu I realizacji👍
Odwiedź Liceum Milenium – zapraszamy na Drzwi Otwarte – cudze chwalicie swego nie znacie.
Portal nie chce robić pozytywnej atmosfery wokół NASZEGO LICEUM. Tylko pisze o negatywach, a o osiągnięciach cisza. NASZA MŁODZIEŻ jeździ na promocję szkoły za pieniądze uzbierane na kiermaszach, nikomu z władzy nie zależy na pozyskaniu uczniów.
Jest to płatny artykuł reklamowy, na zlecenie Liceum Milenium. Inne liceum się – jak dotąd – do nas nie zgłosiło.
Materiały publicznych placówek, jeśli nie mają środków, publikujemy bezpłatnie. Wystarczy się do nas zgłosić 🙂 Przykłady z ostatniego czasu:
https://trzemeszno24.info/rekrutacja-do-przedszkola-nr-1-im-chatka-puchatka/
https://trzemeszno24.info/przedszkole-nr-2-im-misia-uszatka-w-trzemesznie-rozpoczyna-rekrutacje-na-rok-szkolny-2025-2026/
Pozdrawiam, Maciej.
Jasne, wszyscy winni dookoła. Tak trzymajcie.