Strona główna Różne Obligacje lekarstwem na zadłużenie gminy?

Obligacje lekarstwem na zadłużenie gminy?

5857
51

Do Rady Miejskiej wpłynął projekt uchwały w sprawie emisji obligacji o wartości 15.170.000 złotych (15170 sztuk po 1000 złotych). Emisja ma mieć charakter niepubliczny i być skierowana do nie więcej niż 149 inwestorów krajowych i zagranicznych.

Ta finansowa operacja nie ma jednak związku z żadną dodatkową inwestycją. Jak zapisano w projekcie uchwały, celem emisji obligacji jest spłata wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz finansowanie planowanego deficytu.

Mówiąc prościej, obligacje to kolejny dług na spłacenie poprzednich. Ich plusem jest z pewnością fakt, że nie wpłyną one na naruszenie wskaźnika planowanej łącznej kwoty zobowiązań jakie może zaciągnąć gmina. Ich wykup rozpocznie się bowiem dopiero w 2023 roku. Przypomnijmy – na początku roku Regionalna Izba Obrachunkowa ostrzegała trzemeszeński samorząd, iż wskaźnik ten nie został wprawdzie przekroczony, ale zbliża się do dopuszczalnego. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Na wczorajszych obradach połączonych komisji radni, na wniosek przewodniczącego RM Sławomira Peno, postanowili przełożyć dyskusję na następną środę, aby mieć czas do bliższego zapoznania się z propozycją. To tylko formalnie. Dyskusja jednak się odbyła, nie było tylko głosowania.

Jak zaznaczył burmistrz Krzysztof Dereziński, do takiego rozwiązania przekonał go skarbnik Adrian Nowak i wierzy, iż jest to dobry pomysł.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli RM podejmie uchwałę o obligacjach, zadłużenie gminy w bieżącym roku wzrośnie do kwoty 20.621.939 złotych, a w przyszłym roku 23.071.939 zł. Dopiero w następnych latach zacznie nieznacznie spadać.

W dyskusji „oberwało się” najwięcej byłej skarbnik Alinie Kociembie. S. Peno powiedział wprost, że obecne zadłużenie to wina poprzedniej pani skarbnik, która zaciągała krótkoterminowe kredyty, między innymi na spłatę trzy i pół milionowego zobowiązania dla firmy Paroc w 2016 roku.

To są dzisiaj skutki” – tłumaczył przewodniczący. Zastanawiał się także, czy nie lepiej wykreślić niektóre inwestycje, niż dalej się zadłużać. W tym samym tonie wypowiadał się Zbigniew Matelski. Bronił radnych jak i burmistrza, iż zaciągając kredyty działali w dobrej wierze, nie wiedząc jednak na jakich warunkach są one zaciągane. Również według niego winę za ten stan rzeczy ponosi była skarbnik gminy.

Zupełnie inne stanowisko przedstawił Maciej Dalewski. Jak przypomniał przewodniczącemu RM, to radni z burmistrzem są za to odpowiedzialni. „Gdzie Pan był jak uchwalaliśmy budżet?” – pytał M. Dalewski.

Z. Matelskiemu odpowiedział natomiast, że myśli jak „frankowicze”, bo oni podobno też nie wiedzieli co biorą.

O komentarz poprosiliśmy A. Kociembę. Była skarbnik była oburzona próbą przerzucania na nią odpowiedzialności za takie zadłużenie gminy. Podkreśliła, że to nie skarbnik zaciąga kredyty, tylko Rada Miejska na wniosek burmistrza. Jak nam przekazała, na koniec 2016 roku zadłużenie gminy wynosiło 4405406 złotych, a na 2017 rok było zaplanowane do spłaty ponad dwa miliony.

(A. Kociemba odeszła z UM na początku 2017 roku). Dodała też, iż przez trzy lata jej urzędowania gmina zaciągnęła tylko 5.167.516 zł kredytu. „Wszystkie te dane są ogólnodostępne, można je sprawdzić” – dodała.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

51 KOMENTARZE

 1. Sprzedali dochodowy interes Niemcom i teraz płacz bo mało kasy od nich dostają. Może lepiej zlikwidować parę stanowisk, zacząć oszczędzać od siebie? Takie miasteczko, po co tylu radnych, osób nie wiadomo po co… Gmina ma tereny działki inwestycyjne, jakoś tyle lat nic nie sprzedali. A gdyby tak inwestorowi taniej sprzedać, a zarabiać na podatkach?

  • Masz rację. Wystarczyło by troje radnych, jeden burmistrz. Żadnych diet, wynagrodzenie dla burmistrza bez żadnych premii. Wstyd i hańba z obecnym burmistrzem, z remondisem, ale też jak partycypują gigantyczne zakłady i przedsiębiorstwa mniejsze w nasze miasto i nasza gminę? U siebie za granicą owszem, nawet hojnie, a u nas nic. I to tez jest wstyd i hańba również w części naszych radnych, burmistrzów prawie wszystkich kadencji.

 2. Natworzyli w ciągu ostatnich 4 lat w Urzędzie różnych dziwnych stanowisk i te dziwne urzędasy siedzą i tylko pieniądze biorą niewiadomo za co. Ponadto w oświacie , to też powybierane na stanowiska osoby pożal się Boże, wiedzy to oni nie mają rzadnej, tylko strata pieniędzy.Czas zrobić porządek z tą miernotą i darmozjadami.

 3. W 2016 4,5 mln długu a w tym już przeszło 20? Masakra, na co to poszło jak drogi fatalne, szkoły stare i ci co skończyli je 20 lat temu to powiedzą, że nic się nie zmieniło. Kanalizacji brak, itp…

 4. Panie Przewodniczący – odnośnie długów to może lepiej opuśćmy zasłone milczenia … Na stanowisko burmistrza ???? Żal ….

 5. Pytanie tylko czy ktoś te obligacje wykupi jeżeli gmina będzie miała takie zadłużenie ? Niedługo sam dług za śmieci dowożone do Lulkowa sięgnie 2 mln bo radni oczywiście nie zgodzili się na podwyżki. Ich kadencja się skończy i nie poniosą za to żadnej odpowiedzialności…..

 6. Obligacje a kto zadluzyl GMINE bedzie tak jak z cegielkami na SW. Wojciecha ani pomnika ani pieniedzy gdzie one sie podzialy prosze radni odpowiedziec wezcie jeszcze jeden ALUMNAT to Gminie sie zmniejszy zadluzenie kto doprowadzil do takiego zadluzenia dobre nie ma co BOZE MIEJ W SWOJEJ OPIECE NASZA GMINE.

 7. NIEMIEC JUZ RECE ZACIERA A TAKZE SKUTKI UMARZANIA ROLNIKOM PODATKOW TERAZ TO ROLNIK ZYJE JAK PACZEK W MASLE ANI ZLOTOWKI BYM NIE UMORZYL ALE GMINA NA WSZYSTO PRZYMRUZA OCZKO NO I MAMY SKUTKI.ZAGRANICZNI JUZ LICZA TRZEMESZNO BEDZIE JESZCZE TROCHE POD RZADAMI OBCOKRAJOWCOW JAK TAK DALEJ BEDZIE.

  • w urzędzie gminy jest wywìeszka kto ma umorzenia natomiast zapytaj radnych Benek KOPERSKI DZIEL listowy Wiśniewską macioł Chojecki woźny -ekonomia polityczna Pawlak znawca gospodarczy
   doprowadziły prawie do komisarza – jak nie ja to ani rady ani burmistrza tak ktoś planuje

 8. Nie mam pojecia co ci radni przez cala kadencje robili klepali sie tylko po plecach tak zadluzyc Gmine szkoda slow niech oni spiepszaja gdzie pieprz rosnie.

 9. Mamy rok wyborczy. Niedługo radni zaczną chwalić się swoimi osiągnięciami typu chodniczki itp. Niektórzy już to zaczęli. Takie ich prawo, ale chciałbym , żeby przy każdej inwestycji, którą uznają za swoją, że oni ją załatwili, podali kwotę kredytu jaka została na nią zaciągnięta.

 10. Nie., niech podadzą kwotę na jaką zostały wydane pieniądze np. Ile będzie kosztował czwarty stadion? Bez względu czy z kredytu czy nie. No i kto kupi te obligacje? Może to jest klucz?

 11. Pan Burmistrz wie , że to koniec jego kariery więc niczym nie ryzykuje . Niczym nie ryzykują radni bo w kolejnych kadencjach
  ich nie będzie . Trzemeszno powoli lecz skutecznie chyli się ku zagładzie .

 12. Panie Burmistrzu,znów dałeś się przekonać,przecież w 2012 r jak w haniebny i nieludzki sposób złożyłeś wniosek o odwołanie p.Kielpinśkiej i powołano p.Kociembę to zachwalałeś ją jaki to jest ekspert,cudo i co wyszło ?Doprowadzasz do krytycznej sytuacji finansowej gminy.Radni obudżcie się.To są efekty brania kredytów na chodniczki ,placyki itp. niektórzy radni w taki sposób załatwiali te sprawy aby coś wyrwać i biegać po mieście że to ja załatwiłem i nie ważne czy to było najbardziej potrzebne. Ważne dziedziny gospodarcze leżą.Czy też namówiono Ciebie do sprawy Remondisu.Czy tak miało wyglądać w skutkach odzyskiwanie vatu.Tutaj też Ciebie namówił p.Leśny,czyli kancelaria obsługująca naszą gminę?

  • Najpierw sprawdz jakie zadluzenie bylo za pania Kociembowa a ile jest teraz za obecnego skarbnika i nie p… glupot.Nie umiesz czytac to sie nie wtracaj do wypowiedzi.

  • Słusznie, tylko kto na tego Dyzia przez te trzy kadencje głosował? Jak mozna było w ogóle dopuścić go kiedykolwiek do decydowania o tak poważnych sprawach jak miasto i gmina?! Moze w nastepnej kadencji niech pokieruje nami maturzysta, gimnazjalista, przedszkolak?

 13. Panie Matelski-jeżeli głosując za zaciągnięciem kolejnego,danego kredytu kredytu nie wiedziałeś na jakich on jest warunkach to dramat i dyskwalifikacja Ciebie nie tylko jako radnego ale nasuwa się tutaj brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje.Czytając to wszystko to jest porażające i uwłaczajace osobie publicznej.Wyborcy warto się zastanowić przed najbliższymi wyborami.

 14. Nie można popadać w demagogie. To się tak nie robi. Trzeba wykazać wszystkie wydatki i sprawdzić na co poszly te pieniądze . Patrzy się na te największe i te ocenia. Natomiast nie ma sensu skupiać się na mniejszych wydatkach bo te nie mają wpływu na dług. Tak to się robi, żeby nie dyskutować bez sensu, tylko złapać wydatki istotne, które spowodowały zadłużenie. Prosta ekonomia. Inaczej jakakolwiek dyskusja przerodzić się w pyskówke i nic z niej nie wyniknie oprócz obrzucania błotem.To tak jak się chce zaoszczędzić tnie się duże koszty bo cięcie małych sytuacji nie poprawia.

 15. klimaty udawanie kompetencjito podstawa polityków włodarzy trzemeszna jak to się kończy 8 .03 2018 1 Pr teraz dług publiczny a gdzie bez zastanowienia dawano remiza kruchowo bo zapomniał o wzmocnienie fundamentów- blok odprowadzić wody = 200000 a głupoty radnej teraz kce jezior upiekszac no te boiska i imprezki początek lata koniec lata dni kaczkispływ jak wOstrowite obiady grillowa kiełbasa zaczęła się odbijać nie którzy zaczynają wymiotować stanęła na żołądku wątroba wysadza trzeba było popic ale czym jak karta kredytowa pusta to sprzeamy to co pozostawiam- pustkę mnie skrzywdziłi to sprzedam wszystkich w czym problem jesteś wielki post .ą

 16. Dyskusja bez sensu. Zestawić jeszcze raz wydatki. To tak jak w oszczędzaniu patrzy się na te najwyższe nie te drobne. Te są istotnę. Prosta ekonomia. No i wyjdzie gdzie poszła kasa. Inaczej będzie to tylko głupia dyskusja i obrzucanie się błotem. Na dodatek niskich lotów. Na przyszłość nie da to nic. E nawet na teraz niestety teraz też nie.

 17. Ja tych obligacji na pewno nie kupie za maly zysk za dlugi okres zwrotu 4% mam na lokacie Ryzyko zbyt duze jak osoby decyzyjne sa zatrzymywane po noy pod wplywem to malo wiarygodne te obligacje jak dl amnie

  Niech sprzedadza pol miasta niemcowi to on pokaze polaczkom jak rzadzic by miec zysk jak polak nie potrafi.

  takich sobie trzemeszno wybralo teraz niech ich na taczce wywioza chociaz jednego juz zona wozic musi to bedzie latwiej

  • na odchodne powinien zmienic tablice miasta na Tremessen i sprzedac miasto niemcowi.
   Ale bym sie smial z tych ludzi co to na niego glosowali i tych pożal sie radnych co to Wilk z Wallstreet probowal sił w ekonomii, ale mu sie udalo i pozniej zaczal z konKUterem na sesje chodzic zeby powazniej wygladac.

   ehhh a mieli Ci radni pilnowac interesow mieszkancow a pilnowali czyjego interesu ?

   WSTYD mi tez za Vice pana, ktory mogl przeciez powiedziec STOP nie zgadzam sie bo mam inny punkt widzenia a co on tam robil tyle kadencji ?

   wszyscy kaske i diety pobierali bardzo chetnie, ale kto pracowal rzetelnie ??

   w takiej gminie to ile teraz te wasze dzialeczki sa warte jak gmina zadluzona ??

   sami sobie mieszkancy zgotowali taki los

   … noo ale wazne ze szanowna małzonka z męza jest dumna i rodzice zwłaszcza po ostatnich wyczynach !

 18. Zosia z gminy.
  Ale cwana byla pani skarbnik twierdzi ze rada zaciaga kredyty co jest absurdem rada podejmuje uchwałe o sinansowaniu zadania ze środków wlasnych lub kredutu a po uchwale skarbnik przeprowadza przetarg /takie jest prawo zamowień publicznych/o wyborze warunków kredytowych nie decydują radni.Dlaczego wiec skoro tak dobrze pracowałą to o jej odejsciu z pracy w dniu 1 kwitnia 2017r burmistrz , radnii mieszkańcy doweidzieli się dopiero w tym dniu.Chyba czula ze oliwa jest sprawiedliwa i zawsze na wierzch wyplywa.Dlatego zwinela manele i poszla w sina dal.

 19. a linka do miejsca pracy podeslac do tego artykulu niech pracodawca tej pani poczyta sobie i moze niech sam wyrobi se opinie zaraz napiszzemy

 20. czas pokuty i kary widzę w tunelu jestem ciekawa kto następny będzie bibał mamy komisję społeczna pod przewodnictwem RADNEGO peno to może być drugim jakim mam nadzieję że dołączą piekarz farmer szewc no i ten młodzieniec Maciej w też ma rułe mogą narobić mierzwy zapomniałam ja o Pani Mari 7 wspaniałych tej gminy aby starczyło chęci do pracy liczymy na to że komisjia pokarze prawdziwe oblicze powołania społki kto to wymyślił i dlaczego .salamandra z trzemeszna

 21. Winni są wszyscy wyborcy Dyzia i wielu spośród radnych tej i poprzedniej kadencji. Horror ekonomiczny! Co ludzie zdemolowali (nie w tej kadencji, ale są i w tej ci, którzy za to odpowiadają) gminną oświatę, zostawili nas z kosztownymi dowozami dzieci, przeładowanymi szkołami, gnijącą pustą zawodówką, popadającymi w ruinę warsztatami, niedawno zaś dworzec brać chcieli, i jak się okazuje pleban teraz ich wycyckał wciskając Alumnat do remontu i do zwrotu za lat dziesięć. Gdyś Dyziu szkoły zamykał, obiecując oszczędności (Ty, podobno nauczyciel), usprawiedliwiałeś się ekonomią – mówiłeś „ekonomia decyduje”, ale to Ty zadecydowałeś wespół ze switą równie ekonomicznie kompetentnych – zastępcy, radnych, którzy to przypieczętowali. Ekonomia z Ciebie dziś rechocze, widząc co po sobie pozostawiasz, burNISZCZu!

  • no pleban zagrał jak nie tak to tak z zyskiem wyjdzie.
   Panowie burmistrzowie obaj siebie warci zdjac ich ze stanowiska i posadzic plebana na ich miejsce przynajmniej vice bylby zbedny i zaoszczedzi miasto 5-6 klockow miesiecznie na etacie. zamiat 2 to jeden starczy.

   Niemiec okiwal, pleban okiwał, kancelaria, paroc i gniezno z zawodowką i wielu wielu innych Panowie burmistrzowie za co wy pobieracie wyplaty ?
   Bo tak rzadzic to kazden jeden potrafi.

   wziac na burmistrza kogos z zewnatrz i niech czystki porobi w tym urzedzie a nie w godzinach pracy widze ze w kolejce stoja 30 min bo soczek kupic musi albo jogurcik
   Skonczyc z tymi cwaniakami i pozorantami

   malo tego jako admin mam wgląd w wydatki to sie pod prokuratora nadaje ! takie kwoty i pozycje na fakturach ojj bedzie komisarz

   • Dokladnie! Dodam do listy jeszcze trzy bańki ponad w błoto wyrzucone na Świńskim Targu. Dyziu i jego giermek wice. Dwaj ekonomiczni dyletanci. Pozwalniać wszystkich urzędników, co do jednego. Wszystkich radnych. Won! Do niczego nie sa nam teraz potrzebni. Podobnie sołtysi, chcą byc na wsi bonzami, niech beda, ale żadnych diet! Wszyscy won. Potem od początku zatrudnić wykwalifikowanego menadżera z doświadczeniem, prawnika, kilka osób do obsługi urzędu, społecznie kilku radnych powołać do nadzoru, może jeszcze kilku mężów zaufania, tez społecznie, by przyglądali się pracy wszystkich pozostałych i publikowali swoje wnioski. Tyle. A nie przerośniętą, niewydajną biurokrację utrzymywać.

 22. Do Stefan z Edynburga masz rację jeśli chodzi o duże kwoty na fakturach, ale nie dodałeś jeszcze tego, że roboty wykonuje firma z rodziny np. brat,szwagier to gdzie te pieniądze idą, kto komu wypłaca.

 23. A uni jeszczy kcieli kupic Alumnat za co pytam za co chyba za wszy ktorych nawet nie maja ja pikole radni gdzie wy byliscie na wczasach przez ta kadencje .

  • zapytajmy radnych ze swoich okregow a zwłaszcza Kudłatego i Szewca -tandem ktory nie pytal o stan budzetu – przeciez kazdy pomysl burmistrzów (obu) mozna bylo obalic zaczynajac pytanie do skarbnik i ksiegowej
   -jakie mamy zadluzenie i stan kasy miejskiej na chwile obecna

   i wycieczki ogladac stacje kolejowa czy alumnat itd. inne obiekty by byly zbedne bo jak nas nie stac to nie jedzimy ogladac aleee
   no tak ale DIETY na paliwo i koszty przejazdow kilometrowki to sie przydaja i im wiecej jezdzi sie ogladac tym wiecej zarabiamy

   ciekawe ze rdni i burmistrze to swoja kase liczyc potrafia ae gminna juz nie ot tacy Ekonomisci

 24. Dzień dobry,
  15 milionów się weźmie, spłaci bieżące długi.
  A kto wykupi te obligacje i za co ?
  Po co włodarze mają sobie tym głowę zawracać ?
  Przecież to będzie w 2023 roku- czyli nikogo z obecnie rządzących nie dotyczy !
  Martwić się będą inni- ot cała filozofia tego projektu i pomysł aktualnie rządzących!

  pozdrawiam
  TDi

  • Myślę, że się nie weźmie. Nawet miliona. Kto bowiem da się nabrać na tak grubymi nićmi szytą maskaradę niekompetencji, oraz jej skutków? Ktokolwiek kupi choć jedną obligację? Mi to wszystko kryminałem pachnie. Nie chce mi się wierzyć, ze można tak zadłużyć gminę, czyli nas wszystkich i spokojnie odejść bezkarnym. Ba, jeden z winnych tej patologicznej sytuacji nawet kupił sobie za nasze pieniądze uznanie „inwestor na medal”… Ot, inwestor, co z gigantycznymi długami gminę puścił! W dodatku podobno na bani za kółkiem. Medale, czy kraty w oknie takim się należą? Apeluję przy okazji, nie dać się nabrać i nie kupować obligacji płacąc za czyjąś niekompetencję! Przeciwnie, rozliczyć wszystkich radnych, urzędników z burmistrzami na czele!

 25. Do ” prawdy w oczy kolącej”

  Kupi, kupi. Kto-a choćby i Remindis. Spokojnie poczeka tych 5 lat, a potem zażąda wykupu .
  Gmina nie ma kasy ? No to rozliczymy się w inny sposób-możemy łaskawie przyjąć ekwiwalent w postaci reszty udziałów w „komunalce”.
  I w ten sposób gmina straci srebra rodowe i odda w obce ręce coś, z czego korzystać( i PŁACIĆ ) MUSZĄ wszyscy mieszkańcy-i to przez kolejne dziesięciolecia i stulecia…
  I wtedy ceny i wody , i ścieków poszybują…
  I znów Polak będzie mądry po szkodzie…
  Oby nie!
  Pozdrawiam
  TDi

  • O tym nie pomyślałem. O zgrozo! Poczciwie uznałem, że oferta skierowana będzie do osób fizycznych, mieszkańców. Jeśli tak jak mówisz się ziści, tym bardziej kraty, nie medale dla pomysłodawców i decydentów. Myślałem, że burniszcz raz jeszcze daje popis swojej medalowej niekompetencji…
   Człowiek z zarzutami, bez honoru i wstydu, świadom końca swojej „kariery”, nadal u steru nabierającego wody, doprowadzonego do zardzewiałej ruiny okrętu na mieliźnie… czy naprawdę musimy czekać aż do jesieni? To niebezpieczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj