Strona główna Wyróżnione O Trzemesznie 230 lat temu

O Trzemesznie 230 lat temu

2452
3

Dziś wracamy do prezentacji starych tekstów dotyczących naszego miasta i okolic. Tym razem chcemy pokazać Czytelnikom najstarszą publikację, na jaką udało nam się natrafić.

Jest to informacja o powstaniu szpitala, dzisiejszego kompleksu św. Łazarza. Mieści się tam obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej. Tekst pochodzi z 1 sierpnia 1790 roku, został więc napisany zanim Trzemeszno znalazło się pod zaborem pruskim.

Tym razem przedstawiamy skan dokumentu, aby umożliwić Czytelnikom zapoznanie się z ówczesną pisownią języka polskiego. Uprzedzamy, że odczytanie może sprawić nieco trudności.

Na publikację natrafiliśmy w zasobach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Według informacji tam zawartych, oryginałem dysponuje Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Jest to pojedynczy egzemplarz, trudno powiedzieć czy stanowił część większej całości. Nie wiadomo, dlaczego tekst zatytułowano „Z Gniezna”, ani też kto jest jego autorem.

3 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że już w pierwszych wersach tekstu jest wyjaśnione, że Opat Kosmowski po wybudowaniu alumnatu dokończył wcześniej rozpoczętego dzieła. Czyli owego szpitala -„ w zdrowym miejscu aczkolwiek na uboczu położonego „.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj