Strona główna Kultura Nowa nazwa ulicy już obowiązuje

Nowa nazwa ulicy już obowiązuje

2215
31

Od czwartku obowiązuje zmieniona nazwa ulicy – 22 stycznia 1863. Dzisiaj pojawiły się nowe tablice. W Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego opublikowano zarządzenie zastępcze, w którym wojewoda – powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – obszernie uzasadnia konieczność zmiany nazwy.

Możemy przeczytać w nim między innymi:

„Nazwa ulicy 22 stycznia w mieście Trzemeszno, jako odnosząca się do konkretnych wydarzeń 1945 r. jest niezgodna z art. 1 ust 1 ustawy. […] Dnia 22 stycznia 1945 roku nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Trzemeszno. Zgodnie z propagowaną praktyką władz komunistycznych, wydarzenie to celebrowane było – niezgodnie z faktami historycznymi – jako dzień wyzwolenia oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej.

Tymczasem wbrew nadziejom Polaków, oczekujących odbudowy kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona w latach 1944 – 1945 stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRR, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznemu, w pełni zależnego od władz w Moskwie”.

Jednocześnie wojewoda uzasadnia nadanie nowej nazwy – związanej z datą wybuchu Powstania Styczniowego – pisząc między innymi:

„Wymarsz gimnazjalistów trzemeszeńskich do Powstania Styczniowego, nazywany dumnie ” Wyprawą Trzemeszeńską”, to jedna z piękniejszych i najbardziej chwalebnych dat w dziejach Trzemeszna – miasta nazwanego później przez władze pruskie także z tej racji „Niespokojnym Miastem Powstanców” […]

W odwecie za udział w powstaniu, władze pruskie zamknęły 6 marca 1863 roku Gimnazjum w Trzemesznie. Jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego był Marian Langiewicz, uczeń gimnazjum w Trzemesznie „.

Burmistrz Krzysztof Dereziński wydał dla mieszkańców komunikat w tej sprawie. Informuje w nim, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych, gdyż zachowują one swoją ważność.

Wolne od opłat są pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawniania w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy ulicy.

31 KOMENTARZE

 1. Ale dyrdymoły
  a koło B…. jest dziura w chodniku-studzience telekomunikacyjnej i od paru m-cy nie idzie tego tematu załatwić ,chociaż grozi to wypadkiem!!!!

  • Liczne latarnie w mieście nie świecą, nie ma komu żarówek wymienić (choc z drugiej strony w wyborczym roku częste dotąd awarie pozbawiające światła cale i liczne ulice, nagle ustały).

 2. Dobra zmiano…Trzeba jeszcze zburzyć osiedle,przedszkole,szkoły,salę sportowo-widowiskową,osiedla domków jednorodzinnych, stadion,przychodnię,przystanek autobusowy,Dom Kultury,siedzibę OSP,oczyszczalnię ścieków,Posterunek Policji,zdemontować w mieście i na wsi sieć energetyczną wodociągową i kanalizacyjną.Przecież to dorobek wrednej Polski Ludowej i komunizmu.Trzeba odebrać wszystkim świadectwa szkolne i dyplomy szkół wyższych bo ukończyli je za komuny.Warto by przywrócić analfabetyzm bo to dorobek PRL. Zmiana nazw placów i ulic nie zmieni dorobku pokoleń Polaków i historii naszej Ojczyzny.

 3. Przepraszam p.Ziomal kanalizacja to już była przed wojną i przystanki, kolej i OSP i stadiony sportowe i energia elektryczna i lekarze byli i policja i wojsko. Przed wojną za to nie było czerwonej zarazy tzn: Bezpieki, Informacji Wojskowej dzisiejsza WSI ,wywózek,mordowania dzieci bo czym było zamordowanie Inki. I wiele innych zbrodni towarzyszy ze wschodu wespół z pseudo polskimi utrwalaczami władzy ludowej.
  A ekonomicznie to wprowadzić socjalizm na pustyni to po tygodniu piachu zabraknie.

  • Ziomal miał na myśli raczej nasze Trzemeszno a nie ogólnie cały kraj. Ale przyznasz że to właśnie PRL-u rozbudował szpitale, szkoły i osiedla z wielkiej płyty. Zauważ ile powstało po II wojnie. Tak jak pisze Ziomal, skoro chcemy zapomnieć o PRL to zlikwidujmy wszystko co z nim związane i co nam przypomina o czasach PRL-u. A Wwszyscy ci co tamten okres tak bardzo im przezkadza niech oddadzą mieszkania które dowstawali od Państwa i niech zrezygnują z wszelkich tytułów naukowych i zawodowych. Zabrać wszystkim emerutury. Przecieź wypracowali je w PRL-u czyli pracowali dla komunistycznego państwa. Nie tędy droga.

  • Szanowny Panie ja nie napisałem że przed wojną nie było tego co Pan wymienił.Napisałem co nowego pobudowano w moim kochanym Trzemesznie po wojnie.Doskonale pamiętam co i kiedy powstawało i zmieniało się w naszym mieście i okolicy.Mam do Pana pytanie czy nasi Dziadkowie i Ojcowie na kolanach szli do nazwanej przez Pana czerwonej zarazy ? Odsyłam Pana do książki historii by dowiedzieć się co stało się w Jałcie i Teheranie. Czy tak trudno zrozumieć że Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków, tych którzy byli,tych którzy są i tych którzy nadchodzą.Zróbmy wszystko by połączyć to co dobre z naszej przeszłości z tym co dobre w czasach obecnych.

  • W Trzemesznie przed wojną był stadion? Był przystanek PKS taki jak jest teraz? Sieć wodno-kanalizacyjna była rozwinięta tak jak jet teraz? Była Hala OSiR, Sieć energetyczna też była tak rozwinięta jak obecnie? To pewnie i światłowód był w całej gminie? Zastanów się co piszesz. Nie bronię PRL-u ale on był i nie należy go wymazywać. Tak samo jak bym nie chciał aby za jakieś 40 lat przyszła władza chciała wymazywać obecną historię i dorobek Polski. Nie można zacierać śladów historii.

 4. Ziomal ma rację!Zburzyć wszystko,co komunistyczne i jeszcze pozabijać Ludzi,którzy się wtedy urodzili,bo na pewno są źli!!! GŁUPOTA! A,może więcej tolerancji! Było jak był,ale dzięki temu,że „Jesteśmy tylko ludźmi i,aż ludźmi”,i ludźmi myślącymi budujmy naszą wspólną przyszłość i tak po prostu SZANUJMY SIĘ!!! Nie wszystko,co komunistyczne jest złe i tak samo to,co się dzieje obecnie w kraju jest dobre!Zacznijmy od Siebie na dobry początek! Pozdrawiam wszystkich gorąco:)

  • Nie ma racji. Ty też nie masz. Puste słowa pogrobowców zbankrutowanego ekonomicznie, zdemoralizowanego i morderczego systemu ruskiej okupacji pod nazwa PRL.

 5. Skoro poruszane są tematy historyczne to przy okazji zapytam czy ma ktoś fotografie Trzemeszna z XIX/XX w. i udostepniłby kopię dla http://www.czat.trzemeszno.pl/ Ten projekt jest bardzo ciekawy i posiada duży potencjał edukacyjny. Kto wie, być może kiedyś wielkością dorówna CYRYLowi.

  • Historia, to historia. Jedni dziadkowie wpadali do dołu z przestrzeloną czaszką, innych porwały hasła typu „nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera” , jedni walczyli o Polskę, inni z ochotą sprzedawali ja przy okazji. Nie wolno zapominać. Trzeba walczyć o pamięć. Chwała bohaterom! A 22 stycznia, to tylko 1863.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj