Strona główna Kultura Niemal 1300 listów w obronie praw człowieka

Niemal 1300 listów w obronie praw człowieka

1604
13

Jak już informowaliśmy na naszym profilu facebookowym (jeśli nadal nas nie obserwujecie – zapraszamy do zrobienia tego |TUTAJ|), wczoraj (12 grudnia) w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie odbywał się Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Ta globalna akcja odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (przypadającego na 10 grudnia). Miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, by pisać listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane.

Celem akcji jest wywarcie presji na władze i decydentów poprzez wysyłanie listów z żądaniem sprawiedliwości oraz wyrazów solidarności dla osób dotkniętych naruszeniami praw człowieka i ich rodzin.

Wydarzenie w trzemeszeńskim zespole szkół odbywało się od godziny 8 rano, aż do wieczora. Po raz pierwszy w historii miało formułę otwartą, tj. listy mogli pisać nie tylko uczniowie, ale również wszyscy chętni mieszkańcy. Napisano w sumie aż 1292 listy.

Maratonowi towarzyszył m.in. wykład Aleksandry Rusnaczenko, prawniczki, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego w Trzemesznie. Przy wejściu do szkoły sprzedawano liczne przekąski, a dochód z ich sprzedaży posłuży na wysyłkę listów.

Zachęcamy do wysłuchania wypowiedzi organizatorek wczorajszej akcji, jak również wypowiedzi A. Rusnaczenko.

Beata Szymańska
Tatevik Petrosyan-Chudzińska
Aleksandra Rusnaczenko

13 KOMENTARZE

  1. pani Joanna kiedy trafila do szpitala policja PIS kazala jej sie rozebrać i robic przysiady po zazyciu tabletki „po” pani Joanna poszla swoich praw dochodzic do Straburga i uzyslala kolosalne odszkodowanie od Państwa Polskiego – szkoda ze prawa czlowieka byly lamane za pis i policje łamiace reki kobietom podczas strajkow ale widocznie katolicy czytajacy Pismo Święte tego chcieli (cos jak kamienowanie w Biblii pewnie)

    • Nie będzie już ostatniego pokolenia bo to oszuści , którzy żyją z haraczy i szantażu , jeżdżą autami ,latają samolotami jak każdy inny -jedna wielką ściema

      • Zgadzam się. Mam tylko mieszane uczucia czy szkoła to miejsce na poglądy i na pisanie listów. Takie frywolne rozwody. Neutralność wydaje mi najbardziej wskazana a pisać listy jak najbardziej. Ale już poza. Takie moje rozkminy.

        • Serio? Jeśli szkoła to nie jest dobre miejsce, aby mówić o tym, jakie prawa ma człowiek i uczyć tego, że w przypadku ich łamania można wywierać wpływ na rządy, to w takim razie gdzie jest takie miejsce?
          Ostatnie pokolenie zajmuje się zupełnie innymi sprawami i działa w zupełnie inny sposób. To tak, jakby zapytać, że skoro można pisać listy z inicjatywy Amnesty International, to czy będzie również spotkanie z Pawłem Kukizem. Czy teraz widać, że jedno z drugim nie ma związku?

          • Szkoła służy zdobywaniu wiedzy. Zdobywaniu umiejętności. Na fej podstawie każdy niech sam poza nią dokonuje wyborów. Niech sam tworzy swoją ideologiem czy ma poglądy prawicowe, lewicowe czy liberalne. Jak najbardziej uczyć czy to o Kukizie przy okazji czegoś. O Amnesty International. O WHO. To są podstawowe informacje i każdy powinien wiedzieć jak najwięcej. Natomiast uważam że szkoła i to jest tylko moje prywatne zdanie- powinna byc neutralna pod tym kontem i jeśli ktoś nabył wiedzę i chce iść gdzieś napisać list to śmiało. W szkole nabywam wiedzę. Poza nią mam swoją opinię ideologię i pisze listy jeśli uważam to za słuszne.

    • Klimat. Serio wierzycie że to wszystko przez samochody spalinowe itp. to normalne że klimat się zmienia. Naukowcy udowodnili że kiedyś było cieplej potem zimno i znów klimat zmienia się na cieplejszy. Wiadomo że zanieczyszczenie rośnie ale nie jest tak tragiczne jak podają ci pseudo znawcy.

  2. „Brak dokumentacji, luki metodologiczne, jednostronne ujęcie tematu, niepełne przedstawienie obowiązków stron konfliktu zbrojnego. To poważne zarzuty ekspertów prawa humanitarnego wobec publikacji AI. Na braki w raporcie wskazuje także polski oddział Amnesty.”
    Fragment z oko Press.

    Ja mam wyważone zdanie o tej organizacji i sądzę że szkoła to nie miejsce na opowiadanie się za a nawet przeciw.

  3. Patrząc na drogi i tiktoka wyzwania itd to coraz głupsi wychodzą ze szkół. W nosie mam pisanie listów. U nas w kraju tak cudownie się żyje że wyborcy samodzielnie nie potrafią myśleć tylko naprzemiennie PO PiS PO PiS. Tu jest problem. Mądry wyborca to wyedukowany wyborca. Mnie tiktokerzy obchodzą..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj