Strona główna Różne NFZ o teleporadach w trzemeszeńskich przychodniach

NFZ o teleporadach w trzemeszeńskich przychodniach

5111
19
zdjęcie ilustracyjne / unsplash
zdjęcie ilustracyjne / unsplash

W związku z interpelacją posła Tadeusza Tomaszewskiego, skierowaną na prośbę jednego z mieszkańców, wielkopolski oddział NFZ w Poznaniu odniósł się do funkcjonowania trzemeszeńskich przychodni lekarskich.

Problem zgłoszony podczas dyżuru poselskiego, który zapowiadaliśmy na łamach portalu, dotyczył trudności co do stacjonarnych wizyt w miejscowych ośrodkach zdrowia.

Do sprawy odniosła się Agnieszka Pachciarz z oddziału NFZ w Poznaniu. Jak przekazała, w Trzemesznie funkcjonują dwa podmioty wykonujące działalność leczniczą, posiadające umowę o udzielanie tzw. „świadczeń gwarantowanych” w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Są to: przychodnia „Lux Med” Zbigniewa Olesińskiego oraz „Zdrowie”, prowadzona przez Dorotę i Rafała Białków, Beatę Byttner i Edwarda Załęskiego.

Z informacji NFZ wynika, iż w przychodni „Zdrowie” liczba teleporad systematycznie spada, osiągając w maju (ostatni monitorowany miesiąc) poziom 50,87% wszystkich udzielonych porad lekarza POZ.

Ośrodek „Lux Med” nie przekazał natomiast odpowiednich raportów statystycznych z realizacji świadczeń, co obecnie uniemożliwia ustalenie poziomu procentowego teleporad.

Oddział wojewódzki NFZ poprosił o pisemne wyjaśnienia przyczyn nieprzesyłania raportów statystycznych przez „Lux Med” i pouczył o konieczności terminowego ich przekazywania oraz niezwłocznego uzupełnienia brakujących” – poinformowała A. Pachciarz.

Odnosząc się do przedstawionych trudności związanych z dostępem do świadczeń w zakresie lekarza POZ na terenie Trzemeszna, tutejszy oddział NFZ odnotował w bieżącym roku tylko jedną skargę na podmiot „Lux Med”. Dotyczyła ona zachowania personelu oraz organizacji pracy, która w opinii skarżącej ograniczyła jej dostęp do przychodni.

W tej sprawie podjęto stosowne działania, w tym pouczono świadczeniodawcę o zasadach organizacji pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami” – dowiadujemy się z przesłanego nam komunikatu.

Warto przypomnieć, iż lekarz nie może odmówić stacjonarnego badania w następujących przypadkach:

– podczas pierwszej wizyty u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ, których wskazał w deklaracji wyboru
– w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów
– w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej
– dzieciom do 6. roku życia, poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego
– gdy pacjent, albo jego opiekun ustawowy, nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady (z wyłączeniem wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia oraz zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej oraz z wyłączeniem wydania zaświadczenia)

A. Pachciarz wspomina również, iż zapisy umów z NFZ umożliwiają rozwiązanie umowy w części lub w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w przypadku udzielenia teleporad w liczbie przekraczającej 90% wszystkich świadczeń, zrealizowanych przez dany ośrodek.

19 KOMENTARZE

  1. zal patrzec na to co sie w tym miescie wyrabia ludzie czy nie potraficie wyjsc na ulice – komunalka wyszla i dostali co chcieli swego czasu a wy nie umiecie

  2. Mam nadzieję że jak lekarce czy lekarzowi spieprzy się samochód to mechanik samochodowy udzieli im też teleporady Wygodnictwo teleporad osiągnęło szczyt bezczelności wśród niektórych łapiduchów Po co się spotykać i pewnie użerać z pacjentem skoro można udzielić na odległość porady jak się wyleczyć W ten sposób sami pokazali że są tak naprawdę niepotrzebni Teleporad w internecie jest miliardy To po co słychać lekarza Niech ksiądz udziela ostatniego namaszczenia przez telefon , policjant niech łapie przez aplikację szpiegowską złodziei a hydraulik niech nam naprawi kran przez Whatsapp To oczywiście żart z mojej strony Wydaje mi się że o to chodzi – mamy się pozamykać w domach , skupiać się na Internecie i nie spotykać się W kupie siła a pojedyncza jednostka jest słaba

      • Kotka ? A może powinnaś się tytułować Pasztet Z ciebie taka kotka jak z jeża szczoteczka do zębów Nikt nie wie jak wyglądasz to anonimowo podpisujesz się jako kotka Nie ma to jak pełna anonimowość oczywiście i najlepiej z mega odpowiednią ilością lajków pod komentarzem Co nie ? Ja się będę podpisywał Einstein Pudzian Lewandowski chociaż rozumu u mnie za dużo nie ma , ciało to takie kości obciągnięte skórą a piłka nożna ? Cóż kiedyś jakiś mecz widziałem w telewizji Ale co mi tam Jak szaleć to na maksa Internet daje mi full anonimowości to mogę być tak jak ty kim chcę Zastanawiam się tylko o co ci chodzi w tym twoim komentarzu komentarza Nic zdrożnego tam nie ma Nic co mogłoby świadczyć o wymądrzaniu się piszącego A może ty jesteś pracownikiem służby zdrowia i cię prawda boli Pewnie zgadlem , czyż nie ?

  3. W „Lux Med” czas na zmianę recepcjonistki. Dodzwonić się to cud bo co chwilę chodzi na papierosa. Żeby zapisać się do lekarza to też problem ma, i milion pytań co, jak, po co. Zachowuje się tak jak by lekarze pracowali u niej a nie odwrotnie 🤣

    • Lux med to akurat jedna z lepszych przychodni i lekarzy którzy przyjmują. Nie podoba się? Masz prawo zmienić przychodnie.

    • To zmień poradnie a nie stękaj, tam dopiero sobie podzwonisz, a zimą postoisz godzine albo lepiej na dworze żeby wejść do środka. Tylko narzekać a może wyszła do wc lub prowadzi rozmowe akurat z pacjętem. To ma zamknąć okienko bo Ty dzwonisz, Zastanów się co piszesz. Należałem do poradni Zdrowie tylko jak słyszałem od lekarza co potrzeba, albo osłuchiwał mnie z daleka jakbym miał dżumę to zrezygnowałem z usług. Pozdrawiam.

    • wiesz jest takie powiedzenie „kto pyta nie błądzi”. Widocznie taka jest tej pani praca. Moim zdaniem najwięcej krytyki wobec przychodni maja osoby ktore maja wiedzę na te.at leczenia i funkcjonowania przychodni na poziomie zerowym. Osoby ktore tylko wymagają a najlepiej cudow. Szczepić się nie chcą bo czipy autyzm i tak dalej. Ale jak dziecko zachoruje to potem wiadomo. Winny lekarz. Jak takie zle te przychodnie to idźcie gdzie indziej. Nie ma już rejonizacji możecie nawet w samej stolicy się leczyć.

      • Nie ma rejonizacji? Chyba do specjalistów z NFZ,ale ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Sam ostatnio skorzystałem z wizyty u pulmonologa w Inowrocławiu, ponieważ w Gnieźnie szukaj takiego ze świecą, jedynie prywatnie.

    • Popieram Jaka była taka była ta wczesniejsza przychodnia Bidna ale solidna A dzisiaj ? Kibel w niejednym domu jest większy niż poczekalnia w tej obecnej pożal się Boże przychodni Kiedyś ludzie jak szli do przychodni to mogli wejść do poczekalni dużo przed czasem i sobie pogadać z sąsiadem o tym czy tamtym a dzisiaj ? Owszem zgadzam się z tym że poczekalnia to nie jest miejsce schadzek ale trzymanie ludzi na dworze mimo np. deszczu do tej zasranej godziny otwarcia to już jest przegięcie Często stoją przed wejściem ludzie którzy przyjechali z dalekich wiosek Pekaes -em Ale co tam Niech czekają Tragedia

      • No tak. Przyjedzie taki ze wsi i lekarz ma przyjąć od ręki. Bez kolejki. Bo pani lan ze wsi przyjechali patrzcie tylko! Na serial do domu nie zdarza wrócić! Poplotkować pod domem nie zdarza! Skandal. Lekarz w końcu urodził się po co żeby służyć takim wielkim państwu którym się uczyć za młodego nie chciało tylko oceniać oceniać i żądać! A jak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj