Strona główna Kultura Nawiedzenie Matki Boskiej wczoraj i dziś

Nawiedzenie Matki Boskiej wczoraj i dziś

11572
36

Od dzisiaj parafie położone na terenie naszej gminy przeżywać będą uroczystość Nawiedzenia Matki Boskiej. Kopia cudownego obrazu z Jasnej Góry dotrze dziś do Kamieńca. Jutro przyjedzie do Trzemeszna, skąd w poniedziałek wyruszy do Duszna. Ostatnim etapem w naszej gminie będzie parafia Kruchowo, Jastrzębowo.

Trzemeszeńskie uroczystości rozpoczną się jutro o godzinie 16:45 oczekiwaniem na przyjazd obrazu. Jego powitanie planuje się na około 17:30, po czym odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Szczegółowe informacje zawarte są m.in. na profilu trzemeszeńskiej parafii |LINK|.

Przygotowania do tych uroczystości można zauważyć nie tylko w kościołach, ale także na drogach i ulicach miasta. Widać to na publikowanych poniżej fotografiach.

Przy tej okazji chcemy przypomnieć podobne wydarzenia, które miały miejsce 44 lata temu. Prezentujemy archiwalne zdjęcia z tego czasu.

Ciekawostką są z pewnością kolaże, które były sprzedawane zaraz po zakończeniu głównych uroczystości. Podziwiać należy technikę i organizację ówczesnych fotografów, którzy radzili sobie z takimi wyzwaniami. Przypomnijmy, że to czasy fotografii analogowej, o cyfrowej nikt jeszcze wtedy nie słyszał. Poniżej prezentujemy te „składanki”, cztery z Trzemeszna, jedną z Kamieńca. Pochodzą one ze zbiorów Rafała Nawrockiego oraz Muzeum Regionalnego w Trzemesznie.

Zamieściliśmy też zdjęcia z nawiedzenia obrazu w 1978 r. w Kruchowie. Są one autorstwa Stefana Majewskiego. Kolejna ciekawostka to zdjęcie bramy powitalnej z tamtego czasu. Jak się okazuje, kruchowscy parafianie wykonali bardzo podobną na wtorkowe powitanie obrazu. Stanęła ona na drodze z Duszna do Kruchowa. Archiwalne zdjęcie pochodzi ze zbiorów Zofii i Zbigniewa Bartzów.

Przypominamy jednocześnie, że wspomnienia i zdjęcia z nawiedzenia w 1978 roku prezentowaliśmy już na naszym portalu. Można je zobaczyć |TUTAJ| oraz |TUTAJ|.

Juz po opublikowaniu artykułu, jedna z Czytelniczek przekazała nam ciekawą informację. Napis będący elementem bramy powitalnej oraz proporczyki wokół niej to te same, które były użyte w 1978r. Wykonała je wówczas Janina Jurgońska, a przechowała do dzisiejszych czasów Zofia Kwiecińska.

36 KOMENTARZE

 1. Mamy XXI wiek. Niby ludzie uważają się za światłych, wykształconych i mądrych a wierzą w takie zabobony. Co innego w starożytnym Egipcie, gdzie ciemnemu motłochowi wmówiono, że zaćmienie słońca to kara boska („Faraon” B. Prusa i film „Faraom”) ale dzisiaj??? Nadal istnieją płaskoziemcy???

  • Istnieją, istnieją. Mało tego jest ich całkiem sporo 😛 a na dodatek maja za grzeszników i gorszych tych, którzy nie chodzą do Kościółka. Płaskoziemcy są wszechobecni i naprawdę aż razi ich głupota. Poza tym rasowy brak tolerancji, fałsz i obłuda. To są tak źli ludzie zw są bogibojni i boją się piekiełka

  • Ja z kolegą jesteśmy oswieceni, żyjemy zgodnie z regułami XXI wieku tzn; wypowiadamy się anonimowo w internecie, nie potrafimy uszanować zdania innych, tolerujemy tylko to co nam pasuje, w życiu osiągnęliśmy 47 poziomów w League of Legends, zawsze narzekamy na kierownika ale tylko na nocnej zmianie bo nas nie słyszy, potrafimy wszystkim doradzić jak żyć – tylko nie sobie, wiemy że system oświaty jest do dupy bo po co nam sinusy i cosinusy, no i wiadomo damy radę wypić po 12 piw jednego wieczoru. Niech żyją oświeceni tacy jak My! Kolega powiedział mi o swoim wpisie więc chcę go poprzeć.

 2. Eskorta policji i udział straży pożarnej jest opłacanay przez Kościół, czy przez podatników? Nie zgadzam się na to, żeby moje podatki były wydawane na jeżdżenie jakiegoś obrazu po Polsce. To nawet nie jest ładne. Jak jest dla nich taki ważny to niech se księża sami za nim śmigają i pilnują. Nieh wożą go za swoje pieniądze. W 966r. ulegliśmy terrorystom j do teraz bujamy się z tymi zabobonami.

 3. Ci, którzy tak domagają się tolerancji są najbardziej nietolerancyjni.
  Ci, którzy tak domagają się praworządności są najbardziej niepraworządni.
  Jak to można nazwać? Hipokryzją, zakłamaniem, obłudą a może jeszcze inaczej?

  • Panie, ty się zajmij swoimi sprawami a nie życiem innych. Jako katolik powinieneś mówić dobrze, szanować bliźniego swego a nie wtykać nosa nie w nie swoje sprawy i obrażać innych wrzucając innych do jednego wora. Nie mów Pan ze Pan nie myślisz ..? (Pytanie retoryczne)

 4. dowiedz się najpierw znaczenia tego słowa a potem oceniaj innych. Bo jak zyje 54 lata to jeszcze tolerancyjnego katolika nie spotkałam. Mam jeszcze trochę życia przed sobą, może któryś mnie zadziwi.

  • Tolerancja ma działać w dwie strony. Ktoś chodzi na procesje Bożego Ciała a ktoś na marsze równości mnie to nic nie obchodzi i tego nie komentuje. Tak samo jest z obrazem- przecież nikt nikogo nie zmusza żeby brać w tym udział.

   • Chodzi bardziej o życie na codzień. Mnie też nie przeszkadza co robią katolicy. Jednak dają odczuć dosadnie ze jesteś fe. Inne traktowanie dzieci inne dorosłych. Tylko dlatego że nie wierzysz w ich Boga. Na własnej skórze doświadczyłam tej miłości” ich strony. Tylko dlatego że masz inne, swoje zdanie. Nikomu nie ubliżasz, jesteś kulturalna, grzeczna, szanujesz inność, nie interesujesz się innymi. Każdemu pozwalasz być sobą. Od nikogo tyle przykrości nie doświadczyłam i braku tolerancji jak od katolików. Cała reszta ekstra. Otwarty umysł, miłość z serca płynąca.

    • To miałaś bardzo dużego pecha. Ja też mam 54 lata i pracowałem i pracuję z różnymi ludźmi o różnych wyznaniach, narodowościach i nigdy nic złego nie usłyszałem i oni również nic z mojej strony nie słyszeli.

     • Powody mogą być różne. Najbardziej prawdopodobne są takie, że Pawle nie zrozumiałeś komentarza Marty. Powodem może być również fakt, że może nie jestes zbyt bystry i nie zauważasz , nie wypalujesz zbyt wiele. Wiem wiem zaraz napiszesz że jesteś bardzo inteligentny, rzuciłeś pieluchę z wieku 2 lat itd. Natomiast proponuję na przyszłość czytać bardziej że zrozumieniem niż pod siebie. Dzięki temu napiszesz może coś bardziej adekwatnego niż coś pod siebie. Statystycznie nie ma takiej możliwości że nie spotkałeś w życiu człowieka który byłby niemiły, nieuprzejmy. Po prostu musisz mieć problem z interpregacja, może jakiś niedorozwój lubi coś podobnego masz. Nie wiem, analizuje tylko na podstawie twojego komentarza.

     • Panie Psychologu to Ty przeczytaj ze zrozumieniem co napisała pani Marta- ona jeszcze przez 54 lata nie spotkała tolerancyjnego katolika. Czyli wszyscy katolicy, których spotyka (a których jak wiesz jest w Polsce dużo) interesują się jej życiem, oceniają jej życie, krytykują ją itd. Oczywiście mogła mieć gdzieś w swoim środowisku takich ludzi ale są też inni i jak napisałeś, ze statystycznie jest niemożliwe, żeby spotkała tylko złych. A na koniec jeśli jesteś nie daj boże psychologiem i tak oceniasz swoich pacjentów i tak im pomagasz to bardzo im współczuję.

 5. A ja mam pytanie…… czy można tak sobie iść i zrobić zdjęcie a na zdjęciu przypadkowa osoba idącą np.akurat do sklepu. Cyk zdjęcie w necie? Jak to działa w tych czasach. Na jednym ze zdjęć widzialam wujka 😀 serio można tak bez jego zgody go wrzucać w net? Gdzie są granice prywatności? Akurat nie pod tym postem ale jednak. Rozumiem ktos bierze udział w uroczystym przywiezieniu wspaniałego i genialnego obrazu to na zdjęciach może być. Ale jak na codzień jak idzie sobie?

  • mozna tylko wrzucac zdjecia osob PUBLICZNYCH np. burmistrze radni, ministrowie poslowie itd. ale juz pracownikow urzędu na etacie nie i tak samo mieszkancow zobacz jak to robi google zamazuja twarze – jesli jestes na takim zdjeciu masz prawo oczekiwac usuniecia zamazania twarzy a w ostatecznosci jesli spotkala Cie z tego powodu przykrosc i potrafisz to udowodnic to i odszkodowanie

   • Nieprawda. Jeśli jest to zgromadzenie publiczne i miejsce publiczne z dużą ilością osób można zdjęcia udostępniać.

 6. Jeśli wszystkie dudy tak ochoczo ubierają ulice to chciałem zapytać o bezpieczeństwo. Niestety o tragedię nie trudno np. na ulicy Orchowskiej są zakręty , duży ruch ciężarówek i dni coraz krótsze a nie zauważyłem aby te osoby były ubrane chociaż w kamizelki odblaskowe. Policja też nie widzi problemu bo to żołnierze Naszego Pana ;). Ciekawe czy po całej imprezie te wszystkie tony plastiku zostaną posprzątane ? Pozdrawiam Alleluja i do przodu 😉

 7. Modli się pod figurą, a diabła ma za skórą…
  Znacie takowe osoby, które w niedzielę do kościółka lecą ze złożonymi rączkami, a na codzień bliźniego w łyżce wody by utopili?
  Przez 45 minut w kościele udają bogobojnych w pierwszych ławkach a po przekroczeniu drzwi kościoła stają się zawistnymi do szpiku kości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj