Strona główna Różne Nauczanie cyfrowe – nowa rzeczywistość nie tylko dla uczniów

Nauczanie cyfrowe – nowa rzeczywistość nie tylko dla uczniów

5238
0

W obliczu pandemii nasza codzienność zmieniła się o 180 stopni. Pierwsze wprowadzone w Polsce zmiany związane były ze szkolnictwem – i tak już od kilku tygodni uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcące Milenium, po raz pierwszy w historii, zamienili książki na komputery, a sale lekcyjne na swoje pokoje. Nagle i niespodziewanie znaleźliśmy się w nowej erze – nauczania cyfrowego.

Sytuacja nie jest łatwa ani dla placówek, ani dla uczniów. Rodzice mogą nadal oczekiwać, by dzieci przyswoiły tyle samo materiału, co podczas nauki w szkole. Nauczyciele powinni tak prowadzić zajęcia, by uczniowie mieli szansę uzyskać takie same wyniki na świadectwach, jakie mogliby otrzymać uczęszczając na normalne lekcje w placówkach.

Najważniejsze jest to, by zapewnić dzieciom ciągłość nauki i poczucie stabilizacji. Nauczyciel nie może zostawić podopiecznych samych – nie wystarczy wysłać prezentacji i zadań domowych. Ważne, by znaleźć odpowiedni balans pomiędzy przekazywaniem wiedzy przez nauczyciela, a samodzielną pracą ucznia nad materiałem. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium od zawsze dba o to, by klasy były tworzone przez kameralną liczbę osób i aktualna sytuacja kwarantanny domowej potwierdza, że jest to najlepsze rozwiązanie. Kameralność kształcenia w naszych placówkach pozwala na utworzenie zgranej grupy, dobry kontakt, lepsze przyswojenie wiedzy i indywidualne podejście nauczyciela do uczniów. A jako niepubliczna szkoła mamy większą swobodę i szybciej reagujemy podejmując decyzję w jakim zakresie podstawa programowa ma być realizowana bez straty dla uczniów.

„W tej trudnej sytuacji dla wszystkich, aby zminimalizować stres uczniów i problemy w łączeniu się z nauczycielami, zakupiliśmy, co nie jest normą w innych szkołach, dostęp do platformy Internetowej, która zapewnia bezproblemowe prowadzenie lekcji on-line. Wersja płatna działa sprawniej niż platformy darmowe. Płynnie udało nam się przenieść naukę ze szkoły do domów uczniów” mówi Dyrektor Akademickiego Liceum Milenium, dr Iwona Gawrecka. „Platforma do nauki zdalnej, będzie dopełnieniem tradycyjnej formy nauczania, po ustąpieniu epidemii” dodaje dyr. Gawrecka.

Ważna jest teraz rola rodzica. Powinniśmy nie kontrolować, ale rozmawiać i słuchać naszych dzieci. W razie pytań, wątpliwości lub uwag dotyczących nauczania, warto skontaktować się ze szkołą i opowiedzieć o swoich obawach. Pamiętajmy, że nauczyciele, rodzice i uczniowie mają ten sam cel – jak najlepiej odnaleźć się w obecnej sytuacji, która niestety może się powtórzyć w przyszłości.

Więcej o liceum dowiesz się na liceum.akademickie.edu.pl