Strona główna Na sygnale Naczelniczka OSP w Trzemesznie „first responderem”

Naczelniczka OSP w Trzemesznie „first responderem”

4164
11

W minioną sobotę w sali Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu podsumowano szkolenie projektu pt. „Pierwszy ratownik”.

Kursy pierwszej pomocy w ramach akademii o tej samej nazwie odbyły się w październiku i listopadzie br. Zajęcia prowadzili profesjonalni trenerzy i doświadczeni ratownicy medyczni.

Wśród przeszkolonych jest Monika Schillak, naczelniczka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzemesznie.

Łącznie przeszkolono 96 strażaków ze wszystkich wielkopolskich powiatów. Oprócz niezbędnej wiedzy, druhowie zostali wyposażeni w apteczki modułowe „Trauma Kit”. Trwają również pracę nad utworzeniem specjalnej aplikacji opartej na udostępnianiu lokalizacji GPS.

Potencjał jaki stanowią strażacy OSP ma utworzyć ogólnopolską sieć „Pierwszych Ratowników”.

Wśród wykładowców „Akademii Pierwszego Ratownika” był między innymi mieszkaniec naszej gminy, Rafał Lukstaedt.

Określenie pierwszy ratownik, czyli z angielskiego first responder, można przetłumaczyć jako pierwszy reagujący lub pierwszy odpowiadający na zdarzenie. W nomenklaturze międzynarodowej jest to członek służb przeszkolony do pierwszego kontaktu w czasie wypadków. System działa już m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.

„First responderzy”, podobnie jak członkowie jednostek OSP, działają najczęściej w czasie prywatnym. Nie otrzymują wynagrodzenia, ani ekwiwalentu.

fot. T. Tomaszewski

11 KOMENTARZE

 1. Ładnie. Brawo dla naszej naczelnik!
  Warto przy tej okazji zadać kilka pytań dotyczących naszego bezpieczeństwa. Karty na stół!
  Co dalej z rozbudową OSP? Gdzie jest dziennik budowy? Kto jest kierownikiem budowy? Kiedy wydano pozwolenie na rozbudowę? Gdzie jest pozwolenie na rozbudowę? Kto nadzoruje z ramienia gminy tę inwestycję?

  • niech pan nie zadaje niewygodnych pytań !

   sam niedawno preparowalem dziennik budowy, trudno mi bylo poszukac typa ktory go uzupełni a najlepsze ze typ nigdy budowy na oczy nie widzial ze sluchu wpisywal co tam zrobiono…
   Za pis jest duuuzo latwiej paanie nie to co wczesniej

    • bo pana pytania odbiegaja od tych ktore mialy pasc np
     – jakie sa plany na 2023r
     – albo czy sa planowane szkolenia doskonalace umiejetnosci
     – gdzie mozna zobaczyc w jakie dni strazakowe i dziecku pokazac

     a pan to tak z grubej rury jak Holownia, Korwin i inni jak pan moze

  • Co ma piernik do wiatraka?? Naczelnik jest od spraw bojowych a nie budowy remizy…polecam przeczytać status OSP i o roli naczelnika w tej strukturze.

   • Kto wnioskował o rozbudowę remizy w Trzemesznie? Czyż nie straż? Skoro straż wnioskowała o jej rozbudowę to raczej oczywistym powinno być posiadanie elementarnej wiedzy w tym temacie przez władze tej organizacji. Warto wiedzieć, aby nie okazało się, że w ramach tej rozbudowy powstanie… namiot lub kolejny tandetny blaszak. Proszę potraktować te pytania jako troskę o poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj