Strona główna Różne Na wieżę w Dusznie wróciła róża wiatrów

Na wieżę w Dusznie wróciła róża wiatrów

1222
1

Po pożarze wieży widokowej w Dusznie, który miał miejsce 16 września 2011 roku oprócz doszczętnie spalonej drewnianej konstrukcji zniszczona została także róża wiatrów. Jak nas poinformowała Danuta Kryszak z Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie została ona wykonana ponownie i zamontowana w piątek 28 czerwca. Wczoraj byliśmy na wizycie kontrolnej i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Róża wiatrów jest dokładną kopią tej zniszczonej podczas pożaru, wykonali go ci sami ludzie z tego samego projektu z 2011 roku. Było to jednym z wymagań trwałości projektu Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w powiecie gnieźnieńskim. Musieliśmy odtworzyć dokładnie to co zostało zniszczone.Staraliśmy się o środki na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego, jednak w tym roku przeznaczono je na inne działania. Koszty więc w pełni pokryło starostwo powiatowe. Początkowo chcieliśmy wykonać to  w ramach odbudowy wieży, jednak zabrakło wtedy środków. 

Róża wiatrów jest zamontowana na najwyższym poziomie wieży widokowej i oprócz kierunków stron świata wyznaczone są na niej kierunki i odległości do ważniejszych miejsc które można zobaczyć z wieży: Trzemeszna, Inowrocławia, Kruszwicy, Strzelna, Gniezna, Lichenia, Biskupina, kopalni soli w Przyjmie i elektrowni w Pątnowie. Podobnie jak w 2011 roku rzeźbę w gipsie wykonał Grzegorz Godawa z Poznania, a w brązie wykonała ją firma Brąz Art z Pleszewa.

Roza (1)

Roza (2)

Roza (3)

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo fajnie, że pojawiła się róża wiatrów ponownie, chociaż trochę ma zwichrowaną większość kierunków w których wskazuje dane miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here