Strona główna Kultura Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej

3375
59

Wczoraj o godzinie 19:00 tłumnie zebrani trzemesznianie wzięli udział w widowisku teatralno – religijnym pt. „Misterium Męki Pańskiej”. Idea misteriów zrodziła się u nas kilka lat wcześniej, dzięki inicjatywie księdza Radosława Tuszyńskiego.

W tym roku reżyserem sztuki był ksiądz Łukasz Staniszewski. Aktorzy biorący udział w widowisku to trzemeszeńska młodzież. Tegoroczne misterium różniło się od poprzednich, choć ukazana treść była ta sama.

Oparta na Ewangelii Droga Krzyżowa Jezusa Chrystusa wyszła dalej niż co roku w przestrzeń pozasakralną. Zebrani sprzed bazyliki ruszyli ulicami miasta na Plac Świętego Wojciecha, gdzie nastąpiło ukrzyżowanie Jezusa.

Widowisko zakończyła scena Zmartwychwstania Pańskiego. Na koniec proboszcz ks. Piotr Kotowski podziękował wszystkim za przygotowanie inscenizacji i udzielił zebranym błogosławieństwa.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

59 KOMENTARZE

 1. Wspaniałe widowisko z cudownymi podkładami muzycznymi.Zrobione z rozmachem.Olbrzymi wkład pracy i czasu.Warto było to przeżyć .Wiekie brawa dla Księdza Łukasza i dla Młodzieży.Jesteście wielcy💪💪💪

 2. Dużo pracy wielu osób, młodzież zaangażowana – fajnie, że takie rzeczy dzieją się w Trzemesznie. Ale to nie było to samo Misterium co ks. Radka 🙁

  • Bo to nie miało być to samo misterium. Bardzo mi sie podobały misteria ks, Radka ale wczorajsze niczym nie odstawało jeśli nie przewyższało. Cieszę się, że złamano monopol na główne role. Brawo.

  • Oczywiście, że to nie było to samo co u Ks Radka. Było tym razem zdecydowanie lepiej. Cieszy również fakt nowych twarzy bez stałych pupili…

 3. Świetne widowisko na miarę spektaklu teatralnego. Brawa dla aktorów, organizatorów i dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspomogli to wydarzenie 🙂

 4. Ks. Radek położył nacisk na pracę z młodzieżą, wszystkie kwestie były pięknie mówione przez WIELU aktorów. Nauczyć dobrego mówienia tyle aktorów to wielka sprawa. Ks.Łukasz miał o tyle łatwiej, że treść Ewangelii wygłaszała jedna dziewczyna narratorka. I to ona w głównie wystąpiła. Pozostała młodzież to piękne tło oraz światło, muzyka i ruch. ZACZĘŁO SIE PORÓWNYWANIE, więc przypomnijcie sobie ile młodzieży u Ks. Radka GRAŁO swoje duże role, a w tym roku opowiadała tylko JEDNA dziewczyna. Porównywania skończcie. Kiedyś było tak, a teraz jest tak! I tak i tak było pięknie!

 5. Misterium moze i było dobre, ale to nie to co było kiedys.. Scenografia budowana w ubiegłym roku, stroje również z poprzedniego roku. Nie było w tym Misterium zbyt dużego nakładu pracy. I młodzież, która zagrała tylko dlatego, by przystąpić do bierzmowania pod wpływem nacisków.
  Misterium ks Radka zostanie na dlugo w pamięci i póki co nie dorównywało mu to piątkowe..

  • Mnóstwo prób,załatwianie nagłośnienia, ustawienie wszystkich scen na mieście, zebranie młodzieży (o patrz nie tylko tych z bierzmowania),zebranie osób,które pomogą przebrać młodzież podczas misterium (jednego chłopca 2 razy w ciągu trwania) faktycznie nic nie było do roboty. Wszystko było gotowe i podane na tacy 😉

  • Byłeś na misterium ? Widziałeś Golgotę ? Kilkanaście ton ułożonego kamienia. A miniony rok ? Krzyż przybity do palety bez symboliki golgoty.

   Jakość nagłośnienia bez porównania.

   Judasz na drzewie – prawdziwa scena !

   Uważam ze samo wprowadzenie w misterium, kilka minut przed – niesamowity klimat muzyczny i oświetleniowy

 6. Odnoszę wrażenie, że idea Misterium, jaką jest wprowadzenie, przygotowanie do głębokiego, duchowego, prawdziwie katolickiego przeżywania Świąt Wielkanocnych zaczyna sie wymykać na rzecz celebryctwa. Bo oto zaczynamy dyskusję, który z księży większym reżyserem był. Zaczyna sie zupełnie niepotrzebne porównywanie. Chcę zauważyć, że ksiądz Radek był pierwszym, który stworzył trzemeszeńskie Misterium. Dlatego miał ten komfort, że nikt go nie porównywał do poprzednika. Nie rozumiem zupełnie zarzutu o wykorzystaniu poprzednich dekoracji i strojów. Zarówno stroje jak i scenografia sa zrobione profesjonalnie, kosztowały z pewnością dużo pieniędzy. Nie chcę, żeby ponownie wydawano pieniądze parafialne, w tym również moje, na zakup nowych strojów. Misterium, chociaż jest formą teatralną, to jednak teatrem nie jest. Mogę sobie jechać choćby do teatru w Gnieźnie i tam oczekiwać , że aktorzy będą wychodzili co chwilę inaczej ubrani. Potrzeby parafii sa większe niż nowe stroje. Parafiance radzę nie oceniać młodzieży, która rzekomo wystąpiła pod naciskiem dopuszczenia do bierzmowania. Nie jest pani Duchem Świętym, żeby wiedzieć co siedzi w głowach tych młodych ludzi. A temat zmuszania do uczestnictwa w mszach przed bierzmowaniem i w efekcie zrywanie z Kościołem przez znaczną część młodzieży po tym sakramencie to już odrębny temat i z pewnością szerszy niż nasza parafia.

 7. Misterium było jakie bylo bardzo podobaly mi się poprzednie ,a chlopak który grał Jezusa powinien lepiej sie wyslowiać brak dykcji …..

  • Nie znasz terminu „dykcja”, bo byś wiedział, że chłopak był zwyczajnie wspaniały. Popracuj też nad sztuką pisania.

 8. Ogromne gretulacje dla ludzi, którzy ogrom swojej pracy wkładali tam gdzie oczy obserwatora nie docierają. Zmagał się z ogromnym stresem do ostatniej sekundy. Praca zaowocowała genialna Muzyka, oświetleniem oraz świetnym całokształtem. Wielkie brawa dla młodzieży, która swoje wolne wieczory poświęcała na organizację Misterium. Gratuluję oraz podziwiam aktorów, którzy nauczyli się na pamięć swoich części i pięknie je odegrała. Wszystko wyszło pięknie 🙂 Chwała Panu!

 9. Jeśli stroje i dekoracje były z lat ks. Radka, to po zbiórki na koszty tegoroczne?
  Tak jak by wszystko było potrzebne od zera.
  Było super.

  • Nagłośnienie było profesjonalne jak żadnego roku! Wyobrażam sobie ile to chociażby mogło kosztować! Za to nie było przerywania i charczenia. Prawdziwe dzieło religijne przygotowane na medal.

  • Stroje i dekoracje może i były z tamtego roku (nie wszytskie). Ale było nagłośnienie- głośniki,mikrofony i mikroporty 😉

 10. Chłopak, który grał Jezusa był genialny. Dykcja bez zarzutu, grał tak sugestywnie, ze ciarki po plecach przechodziły. Widziałam ludzi wycierających łzy.

   • Kiedy aktor grający Jezusa z wysoka błogosławił w światłościach zebrany tłum, ludziom zatarła się granica sztuki z realem i pobożnie żegnali się, jakby to było naprawdę. Co to jeszcze dodać o tej kreacji!

    • Jeśli tak, to dobitnie świadczy o ludowej pobożności trzemesznian i ogólnie o mentalności naszej, przynajmniej w masowej swej części, społeczności. Komentarze w tym wątku też wiele mówią. Przedstawienia misteryjne, fenomen przyciągający tłumy od Średniowiecza, choć opiera się na tych samych psychologicznych chwytach, co n.p. – pierwsze lepsze – „Taniec z gwiazdami” (by przyciągnąć tłumy), nie mogą być jednak mylone z tym ostatnim. Nie trzeba sie zatrzymywać nad misterium, przedstawieniem. Mówiąc dobitniej – Ludzie, przestańcie żyć misteriami, przedstawieniami, show, serialami, telenowelami, celebrytami…. Zacznijcie żyć Ewangelią.

     • Skąd wiesz ,że na codzień nie żyjemy Ewangelią???Siedzisz w każdym z nas?!!Jesteś bardzo oceniający-zmień nastawienie😆

     • Masz rozdwojenie jaźni Carpe Diem? Ze piszesz w liczbie mnogiej? Ocenianie nie jest niczym złym. Dobrze napisane Votum Separatum!

 11. Brawa dla ksiedza Łukasza i dla aktorow!Wzruszajace przezycie!Bardzo realistyczne.Lepsze niz w zeszłym roku.

 12. Nie rozumiem co u księdza Radka taniec z ogniem przez pijanych gości miał wspólnego z misterium Brawo dla księdza Łukasza i młodzieży Nowe spojrzenie inny zamysł Pięknie

 13. W każdym komentarzu jest racja każdy ma swoje spostrzeżenie na misterium.Ale chciał bym podziękować przede wszystkim księdzu za organizację,młodzieży za występ i całej reszcie która włożyła swój wkład czyli osobą której przygotowały stroje i scenografię i twym osobą co dbały o bezpieczeństwo podczas trwania tego pięknego przedstawienia

 14. Zdarzają się artefakty nawet z przed 120 tysięcy lat .
  Jak można przejść do historii ?
  Proponuję władzy naszego miasta zakup 2 aut . Jednego Chevroleta Spark i jednego radiowozu policyjnego .
  Dobrze je zakonserwować i dokładnie zabezpieczyć przed działaniem wszelkich niekorzystnych sił natury .
  W jednym z aut umieścić opis historii i zdarzenia które miało miejsce 8 marca 2018 roku .
  Idąc w ślad widowisku zorganizowanym przez księży i wiernych a dotyczące ,,Misterium Męki Pańskiej,, dać możliwość wykazania się władzy świeckiej . Każdego roku pod datą 8 marca odtwarzać spektakl podobnie oddający dramaturgię zdarzenia .
  Mam nadzieję , że rodzima historia stale powtarzana przetrwa kolejne tysiąclecia .
  Na koniec chciałbym podziękować wszystkim organizatorom i uczestnikom za wspaniale zorganizowane widowisko Misterium .

 15. Widzę, że Parafianka89 bardzo dobrze zorientowana „od kuchni”. Mam w takim razie pytanie do szanownej parafianki. Czy prawdą jest, że we wcześniejszych latach teksty były wcześniej nagrywane a w trakcie misterium leciały z playbacku? Bo wiem, że tym razem leciały na żywo. Proszę o odpowiedz, bo to by bardzo dużo wyjaśniało.

  • Dokładnie w poprzednich latach teksty były nagrywane i puszczane z głośników. Zdażało się, że aktor miał nagrany nie swój głos.

 16. Internet najwyraźniej nie zapomina… Zdaje się, że poprzedni reżyser Misterium usunął swoje zastrzeżenia co do wykorzystywania owoców jego pracy po kilkudziesięciu minutach od publikacji, ale echo tego wpisu pobrzmiewa tu bardzo wyraźnie.
  Obydwaj kapłani są dla mnie przykładem bardzo wysokich umiejętności.

 17. 1. Drodzy księża, dziękując za pomoc w organizacji Misterium, prosimy by nie organizować zbiorki i nie wystawiać puszek na pokrycie kosztów – te pokryć należy z tacy, lub dołóżcie ze swoich kieszeni.
  2. Podobnie w kwestii zakupu kwiatów do Grobu Pańskiego, taca wystarczy, ewentualnie dorzućcie się, najmilsi księża, jako – jak by nie było – parafianie.
  3. Prosimy nie nazywać wycieczek, jak np.tej na Ukrainę, czy do Meksyku, pielgrzymkami. Mieszanie słów, znaczeń, wprowadza zamieszanie, zamęt – wydarzenia spod wieży Babel chyba pamiętacie, ku przestrodze. Wiernych zaś zachęca się do organizowania wyjazdów samodzielnie, lub korzystania z ofert biur podróży – znacznie taniej wychodzi!

 18. Ludzie ogarnijcie się. Każdy ma swoje zdanie, więc nie rozumiem komentarzy, które wszystkich obrażają,
  Przedstawienie piękne, aktorzy wspaniali, muzyka, koronka – cudo. Realistyczne sceny. Bardzo mi się podobało. Brawa dla aktorów i organizatorów.

 19. Misterium przepiękne, okazałe, atmosfera wśród ludzi poważna , religijna.
  Główna rola Jezusa to aktorstwo, /nie amatorstwo/
  narratorka i Judasz bez zastrzeżeń,
  natomiast Judasz powieszony to majstersztyk.
  Brawo, po wielokroć.

  • Widziałeś w Trzemesznie kiedy księdza, co to fizycznie pracuje? Po kamień się zniży? A poza naszym miastem? Kojarzysz jakiegoś? Korona z głowy spaść może. Złota. Sami parafianie ufundowali i włożyli na głowy, to teraz mają. Więc kamienie leżą nadal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj