Strona główna Różne Milionowe zaległości wobec gminy

Milionowe zaległości wobec gminy

3283
31

Ponad 5 milionów złotych zalegają osoby fizyczne i podmioty gospodarcze w należnościach wobec gminy. O problemie tym poinformował na obradach komisji Rady Miejskiej jej przewodniczący Benedykt Nitka.

Aby dowiedzieć się szczegółów na ten temat, wysłaliśmy zapytanie do Urzędu Miejskiego. Dane, które otrzymaliśmy, dotyczą końca ubiegłego roku.

Jak się okazuje, największe zaległości występują w funduszu alimentacyjnym – 2.753.705 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że fundusz ten obsługiwany jest przez gminę, a finansowany z budżetu państwa. Pozostałe zaległości dotyczą bezpośrednio budżetu gminy. W tym zakresie największe zaległości występują w opłatach za mieszkania komunalne – 1.038.131 zł.

Inne zaległości to m.in.:

 • czynsze za grunt – 71.500 zł
 • należności z tytułu sprzedaży węgla – 78.780 zł
 • podatek od nieruchomości od osób prawnych – 54.249 zł
 • podatek od nieruchomości od osób fizycznych – 364.660 zł
 • podatek rolny od osób fizycznych – 92.969 zł
 • podatek rolny od osób prawnych – 379.233 zł
 • podatek transportowy – 148.486 zł
 • podatek w formie karty podatkowej – 13.841 zł
 • podatek leśny – 490 zł
 • należności z tytułu niewykorzystanych dotacji i płatności – 64.960 zł
 • odsetki za nieterminowe wpłaty – 883.585 zł
 • należności za odbiór odpadów – 343.282 zł
 • zajęcie pasa drogowego, renta planistyczna – 32.498 zł
 • opłaty za przedszkola oraz wyżywienie w szkołach i przedszkolach – 45.789 zł

Zapytaliśmy również, jakie działania podejmuje gmina w celu odzyskania należnych pieniędzy. Jak nas poinformowała skarbniczka Jolanta Dzięcielak, pierwsze kroki jakie podejmowane są wobec dłużników to upomnienia i wezwania do zapłaty. Osoby notorycznie uchylające się od płacenia zapraszane są na rozmowy do urzędu. Jeśli te środki nie pomagają, wystawiane są tytuły wykonawcze wysyłane do urzędów Skarbowych, a także pozwy sądowe.

W ubiegłym roku przekazano odpowiednim urzędom skarbowym 757 tytułów wykonawczych, skierowano też 98 pozwów do sądów rejonowych (12 z nich zostało wycofanych z uwagi na spłatę całości zaległości).

Jak informuje J. Dzięcielak, nie we wszystkich przypadkach działania te przynoszą oczekiwany efekt. W ub. roku komornicy umorzyli 18 postępowań egzekucyjnych z uwagi na ich bezskuteczność.

Niemałe przeterminowania wpłat występują też w spółce Remondis Aqua Trzemeszno. Prezes Krzysztof Tomczak poinformował nas, że na dzień 31.12.2022 roku zaległości z tytułu dostarczania wody i odbioru ścieków sięgnęły 173 tysięcy złotych. Zobowiązania mieszkańców i firm z tytułu usług zleconych to natomiast ponad 73 tysiące złotych.

31 KOMENTARZE

 1. Ale jak to? Polacy maja płacić a ukraincom przedszkola itd.za darmochę? Ściągać należności? A kiedy zaczną ściągać od ukraincow? Bawią się za pieniądze podatników a nas tylko drożyzna plus dotyka. Wywalić pis dac człowiekowi godna pracę to będzie miał z czego płacić.

  • Lepiej dać rządzić PO Mafie vat – owskie , mafie paliwowe za ich rządów miały u nas raj na ziemi Zwykły tak zwany szary człowiek byl nic nie wart Może i wtedy były niższe ceny w sklepach ale i pracownik zarabiał gówniane pieniądze Pamiętam jak donaldinio podwyższył emerytury o 2 złote – słownie DWA ZŁOTE oczywiście BRUTTO a najnozsza krajowa była podniesiona o 12 złotych oczywiście też brutto Inflacja która jest sztucznie wywołana jest wszędzie na świecie Ceny paliwa są wysokie wszędzie A dlaczego ktoś ma ci dać godną pracę skoro to TY GODZISZ się na warunki postawione przez pracodawcę Ja mam około trzydzieści swiadect pracy Wiesz dlaczego ? Bo jeśli umawiam się na coś a po czasie okazuje się że pracodawca próbuje mnie walić w rogi to zmieniam pracę natychmiast Zapamiętaj sobie jedno – TO TY JESTEŚ KOWALEM WŁASNEGO LOSU Także chcesz żyć lepiej , chcesz mieć godną pracę , chcesz więcej zarabiać – weź dupę w troki i zrób coś z tym Nie czekaj aż ktoś zrobi coś za ciebie Powodzenia

  • Sam krzyczałeś żeby ich przyjmować, bo trzeba im pomóc i na fb naklejka z ich flagą, a teraz masz problem do pisu? Typowo lewackie myślenie.

  • no ale z pytaniem o ukraińców to do wujaszka Jareczka on wpuszczał kazdego jak leci a teraz masz pretensje do kogo ? idz na wybory jesienia i zmien to

 2. Nierząd kradnie, urzad zatrudnia swoich po znajomości. Podwyzki nieadekwatne do inwestycji, nietrafne inwestycje, brak bezpieczeństwa, sprzedawanie działek gospodarczych p dom, sprzedawanie działek nad jeziorem, brak dostępu do jeziora popielewskiego, zanieczyszczona woda. Tego się czepiajcie.

  • Czyżbyś był jednym z dłużników? Pełna jawność. Kto nie płaci i ile ! Wtedy wyjdą ciekawe kwiatki. Będzie wtedy wiadomo kto i dlaczego nagle zaczął nagle lubić burmistrza. Trudno nie lubić burmistrza, który nie jest skuteczny w egzekucji zobowiązań wobec gminy. Prawda?

   • Nie jestem jednym z dłużnikiem. Jestem starej daty. Jeśli miałbym dług, to nie miałbym internetu a dług bym spłacił w pierwszej kolejności. Wiec nie sądzę innych według siebie. Bo się pomylisz i wyjdziesz na głupca. Albo po prostu nim jesteś. Potem mamy rządy pisu. Rozdawnictwo. Twoja wypowiedź jest właśnie na poziomie wyborcy PiSu.

    • Co ma PiS do tego, że cwaniaki nie płacą gminie kasy? Wyjaśnisz to bo jestem jak napisałeś głupi? To jaka partia ma w programie niepłacenie zobowiązań?

     • Rzetelny podatnik to że takie głąby jak ty się rodzą. To że wszystkich posadzić za kratki a najwięcej krzyczący robią grube wałki i są nietykalni. Milionowe długi co cię to boli? Patrz władzy na ręce. Do czego doprowadziła a nie zwykłego podatnika z którego zdzierają ile wlezie. Naprawdę tak glupi jesteś ze trzeba tłumaczyć jak dziecku w przedszkolu?

     • Rzetelny podatnik taki typowy polaczek cwaniaczek sprawiedliwy wszystkich wje bać doje bać zakompleksiony zawistny ale sprawiedliwy podatki sprawiedliwy rzetelny o pewnie przystojny do tego inaczej

  • Anonim teraz znowu mi ciśnienie poszło jak wspomniałeś o dostępie do popiela.Bylem pare lat temu nad jeziorem i krew mnie zalała jak zobaczyłem miejsce w które chodziłem z ojcem na ryby a tam siatka furtka i betonowe schody.Jak alieny zaczęły stawiać domy to kaplica.W tym samym dniu byłem w tej sprawie w urzędzie no ale jak widać nic to nie dało

  • Co do tych działek nad jeziorem, to prawda. Gmina za wydanie pozwolnia na budowę się nie wzbogaci Jeden może mieć dostęp do samego jeziora ,a resztę ludzi ma się w d..e. . Trzeba było warunek postawić: działki owszem ,ale pas 10 metrów od jeziora przechodzi na własności Gminy.

   • Ale przecież takie jest prawo! Tylko trzeba je egzekwować. Kto to zrobi, Dyziu? Vice? A kimże oni są, jaki autorytet sobą reprezentują? Skutecznie zrujnowali swoją reputację.

 3. Rozumiem problemy ze ściąganiem podatków czy choćby czynszów za mieszkanie. Cwaniaki nie płacą,nie wykazują dochodów i co im zrobisz? Ale pytam i oczekuję odpowiedzi. Jak mógł powstać dług za sprzedaż węgla.? Jak mozna wydać towar bez zapłaty? Sprzedawano na zeszyt?

 4. Skoro są tacy którzy użytkują mienie gminne i nie płacą to nie pozostaje nic innego jak solidarnie nie płacić. Jeden użytkuje ziemię i nie płaci dzierżawy, drugi mieszka w mieszkaniu komunalnym i nie płaci, trzeci dostał węgiel i nie płaci. Co za patolgia w tej gminie.

  • jaka patologia prosze pana ? burmistrz Vice paraduje w gajerku p omiescie ładny bucik i w ogole nic dodac nic ujac po co panu burmistrze co to zalatwia ? do Zdjec ładnie pasuje i nie czepiaj sie pan 15 tysia na miesiac oo na KUBIE jak bylo mozna zapytac a nie takie trudne pytania tu zadajecie

  • Po co mają płacić gmina jeszcze da dodatek mieszkaniowy, żeby ktoś nie był stratny?? To może rada nad tym też się pokłoni.

  • Ty tu bys chciala drugie TVP zrobic cwaniaku !!! akurat Redaktor sie nie da wpedzic w propagande pisowska ! widac wyja bo straca miliony

   • Tylko prymitywnym i chamskim ludziom można zrobić taką negatywną, nienawistną żyburę z mózgu. Zero kompetencji, za grosz merytoryki, za to przekonanie o własnej wyższości moralno-intelektualnej. Typowe.

   • A Ty byś chciał zrobić z tego forum TVN. Najbardziej obiektywne, niezależne i prawdomówne medium jakie jest na świecie.
    Jakiej jesteś dzisiaj płci?

    • roznica miedzy tvp a tvn jest taka ze w TVP powinno byc obiektywnie bo pobieraj aabonament ! a TVN to prywatna stacja wlacz sobie jaka tam chcesz i nie musisz ogladac a to za co MY placimy to za chwile po zmianie wladzy pojda wnioski do sadu o zwrot pieniazkow z 7 lat abonamentu bo informacje byly przeklamane i nierzetelne i nie byly obiektywne ! rozwala cala polske w 7 lat dzieki temu ze lamia przepisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj