Strona główna Różne „Mieszkanie plus” w Trzemesznie?

„Mieszkanie plus” w Trzemesznie?

2017
27

W ostatnim czasie popularnym tematem w mediach stał się rządowy program pod nazwą „Mieszkanie plus”. Ma on polegać na wsparciu budownictwa mieszkaniowego na wynajem, adresowanego do średniozamożnych rodzin z możliwością wykupu w przyszłości.

Zgodnie z założeniami, program będzie prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez spółkę BGK Nieruchomości. W założeniach programu przyjęto, że nowe domy wielorodzinne powstaną na gruntach skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przekazanych na ten cel nieodpłatnie.

Ma to spowodować obniżenie kosztów budowy. a co tym idzie, również czynszu. Z propozycją rozważenia przez naszą gminę przystąpienia do tego programu wystąpił niedawno radny Kacper Lipiński.

Na ostatnim posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej, zastępca burmistrza Dariusz Jankowski zapoznał radnych z możliwościami Trzemeszna w tej sprawie. Według wiceburmistrza program ma jeszcze wiele niewiadomych, ale z pewnością warto rozważyć jego wdrożenie w Trzemesznie.

Atutami naszej gminy są z pewnością tereny, które mogłyby być wykorzystane na ten cel. Znajdują się one przy ulicy Kasztanowej i co bardzo ważne, są przeznaczone w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo wielorodzinne. Ich mocną stroną jest też lokalizacja – w sąsiedztwie osiedla budynków wielorodzinnych, a nie np. na peryferiach miasta.

Mogłyby one stanowić wkład naszej gminy w realizacje programu. Kluczową jednak sprawą będzie jednak skala zainteresowania taką formą wynajmu mieszkań. Twórcy programu założyli bowiem, że koszt tych mieszkań ma być niższy od obecnie budowanych, ale nie oznacza to, iż będą to tanie mieszkania typu socjalnego.

Głównymi lokatorami mają być średniozamożni mieszkańcy. Żeby zdiagnozować potrzeby w tym zakresie, w Urzędzie Miejskim powstanie zespół, przygotowujący wstępną koncepcję. Sprawdzi on, jakie jest zainteresowanie programem.

W tym celu planuje się między innymi zorganizowanie spotkań z osobami zainteresowanymi – informuje D. Jankowski.

27 KOMENTARZE

 1. 500+ bez podatku, zasiłki celowe, specjalne, dodatki do czynszu , węgiel na zimę i jeszcze teraz mieszkanie za darmochę. Zajebiste miasto, zajebiste Państwo . Nic tylko doić, ale skoro są takie możliwości to czemu nie. PATOLE górą, normalni nic tylko tyrać.

 2. Szanowni Państwo Radni, ponownie pytam, czy nie zechcielibyście, wzorem innych gmin, partycypować w kosztach wymiany systemów grzewczych na bardziej przyjazne dla środowiska?

 3. Na zasadach rynkowych? Od kiedy tam gdzie wtrąca się państwo panują zasady rynkowe? Jeśli popyt byłby na odpowiednim poziomie deweloperzy walili by drzwiami i oknami do nas, widocznie nie widzą tu możliwości zarobku, zbyt mało chętnych. W 2016 roku rynek mieszkań bardzo się rozwinął i zanotował wysoki wzrost, a więc drodzy politycy zostawcie rynek który bardzo dobrze działa w spokoju. Drodzy mieszkańcy, jeśli chcecie nowych mieszkań, zbierzcie się w grupę i poszukajcie firmy która pomoże wam wybudować mieszkania.

 4. Może w końcu ktoś zejdzie na ziemię . Określenie ,,średnio zamożni,, to znaczy kogo to dotyczy ? Czy może rodzin pobierających 500+.
  ? A może tych , którzy pobierają zasiłki dla bezrobotnych ?
  Jeżeli to ich nie dotyczy to przestańcie pie…..ć o wspieraniu i iluzjach programach .
  Na czym polega zasada wolnego rynku ? Może na stratach ?
  Kto je pokryje ? Nooo , no kto ? Odpowiedź może być tylko jedna MY oszukiwani obywatele !

 5. jest tyle niewiadomych X,Y,Z zapros Darku matematyka zeby ci poobliczal z wzoru…. po co siejesz Darku zamet i kusisz ludzi – WYBORY ???

  juz mnie nic nie zdziwi nawet jak spotkanie o UFO zrobi Dareczek

 6. a co wy macie ludzie do osob które pobierają 500+?nie oznacza to zawsze osob patologicznych i czerpiących z państwa?znacie to państwo da państwo zabierze?wiec już tak się nie czepiajcie nowych możliwości niech każdy pilnuje swoje nosa i swoich spraw a nie z nudow obrabiać innych i od razu negować wszystko…..

  • Do roboty nygusy, a nie tylko wyciągać łapska po darmowe pieniądze. Pózniej taka jedna z drugą się pindraczy i dzióbki i pazurki z nudów na fejsa wrzuca.

  • Na wyborach glosoj na platfome to ci wszystko zabiora te cholerne zlodzieje panstwo ma dosyc funduszy dla rodzin tylko jak PO rzadzila to sobie po 5 mieszkan charabczyla a nas bidakow mieli w dupi chwala Pani PREMIER i tego rzadu.

   • Nikt nie mówi,że PO jest lepsze. Chodzi o to, że dawanie ryby to nie jest sposób, trzeba dać wędkę. W ten sposób jak to teraz czyni PiS to powoduje w dużej mierze wylęgarnie nygusostwa i wspieranie patologii. Pomoc państwa jak najbardziej tak, ale nie w ten sposób. Pomijam już fakt, że kryteria przyznawania tej „pomocy” nie mają nic wspólnego z szeroko pojętą sprawiedliwością.

 7. niech każdy patrzy na siebie i zajmnie się swoimi sprawami a nie zazdrość czy co ze komus się należy i jak jest jakas możliwość z korzystania to czemu nie?

 8. Dziwią mnie te niektóre komentarze. Zasady mieszkania plus są proste – działka jest Skarbu Państwa, firma deweloperska stawia na niej blok, w konkretnej technologii i ma się zmieścić w ustalonych kosztach budowy metra kw. Następnie deweloper 20% mieszkań może sprzedać na wolnym rynku a resztą przeznacza na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus. Bilans inwestycji jest taki że ma być tanio ale z zyskiem dla dewelopera. Nabór wniosków prowadzi urząd – KZN, a nie deweloper. Czynsz ustala również rząd. Zapraszam do zapoznania się z programem a potem do komentowania.
  Jarek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj